| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony 1, 2  Następny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
delgado
Plutonowy

Plutonowy





Posty: 77
Skąd: Berlin, Polsnitz k. Fürstenstein
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Filia "Gross Rosen"

Podczas drugiej wojny swiatowej na Pelcznicy(Polsnitz) kolo Swiebodzic pod zamkiem ksiaz znajdowala sie filia Gross Rosen gdzie trzymano wiezniow pracujacych przy podziemiach. Wiem, ze bylo to terytorium SS ale jestem pewien,ze zachowaly sie jakies fotografie lub plany zagospodarowania terenu (a moze ktorys z kolegow posiada jakies materialy) Jestem na etapie poszukiwan za wskazowki bede wdzieczny!

Pon 24 Kwi, 2006 22:06

Powrót do góry
siwy
Major

Major





Posty: 1590
Pochwał: 3
Skąd: Wolsztyn / Użgorod
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

40. Komando „Freiburg”. W latach 1941-1942 tylko do prac przy transporcie, dzielone w terenie na dwie małe brygady, zależnie od potrzeb. Jedna grupa zatrudniona przy przeładunku transportów kolejowych.

41. Komando 'Freiburg" -dla zakładów Mechaniki Precyzyjnej w Świebodzicach Powstałe w 1944r. 200-osobowe stałe komando zewnętrzne powstało w tamtejszej fabryce wyrobów precyzyjnych do końca lutego.

59. Komando "Furstenstein" w Książu k/Wałbrzycha. Na terenie kwatery Luftwaffe z ośrodkiem studiów broni powietrznych oraz zbrojeniowy; praca przy budowie zamaskowanych komór, schronów i składów dla wojskowych placówek badawczych w Książu. W bezpośrednim sąsiedztwie położone było tam drugie komando, założone dla celów „Bad Salzbrunn" w Szczawnie Zdroju-Wałbrzychu. Więźniowie zatrudnieni przy budowie sztolni i tuneli w skale dla wojskowych instytutów badawczych; założone w 1944 roku.
Z tym, że komando Komando „Freiburg" (transportowe) wykorzystywane było również na potrzeby Furstenstein.
Na razie tyle Wink

Pon 24 Kwi, 2006 22:50

Powrót do góry
kudi
Captain

Captain





Posty: 1000
Pochwał: 1
Skąd: wawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

delgado
masz blisko do Wałbrzycha... odwiedź archiwum Muzeum Gross-Rosen. Sa tam notatki zawierające zeznania świadków, szkice lokalizujące podobozy... cos ciekawego pewnie znajdziesz.

_________________
pozdr
robert_kudelski
...z nową stroną www.eksplorator.com,
używający sprzętu firmy PenElektonik

Wto 25 Kwi, 2006 9:56

Powrót do góry
kojakk
Chorąży

Chorąży





Posty: 189
Skąd: WALDENBURG
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witaj "Delgado".
Jeśli cię interesują obozy Wałbrzyskie to proponuję ci wejść na te stronki i poczytać Wink

http://www.walbrzych.info/?wczytaj=historia/obozy

Ewentualnie mogę ci załatwić namiary na autora.

http://wgs.boo.pl/phpBB2/viewtopic.php?t=212

Cześć "Siwy"!
A Nie słyszałeś czegoś o obozie na granicy Szczawna Zdroju i Wałbrzych-Biały Kamień przy obecnej ulicy Dubois Question

Co do Muzeum Gross-Rosen to "Kudi" ma rację, znajduje się ono na Konradowie ul. Szarych Szeregów

Wto 25 Kwi, 2006 10:49

Powrót do góry
siwy
Major

Major





Posty: 1590
Pochwał: 3
Skąd: Wolsztyn / Użgorod
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Na Białym Kamieniu lokalizacja była pod Chełmcem, ale myślę, że nie o to komando Ci chodzi. Znasz niemiecką nazwę ulicy Duboisa Question
Jeżeli tak to podaj można się pobawić i coś odkopać na niemieckiej wyszukiwarce Wink



Opis załącznika:
lokalizacja filii obozu Gross Rozen

Wto 25 Kwi, 2006 11:04

Powrót do góry
kojakk
Chorąży

Chorąży





Posty: 189
Skąd: WALDENBURG
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Według mapy mi to wychodzi że nazwa ulicy to Hartauerweg. ale plan z1931 roku.
Ale poszukam jeszcze tej nazwy na innych planach.

Wto 25 Kwi, 2006 11:25

Powrót do góry
delgado
Plutonowy

Plutonowy





Posty: 77
Skąd: Berlin, Polsnitz k. Fürstenstein
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Panowie dzieki za info! Jestescie szybcy... A`propos niemieckich materialow w razie potrzeby sluze pomoca- troche smigam w niemieckim Laughing

Wto 25 Kwi, 2006 22:03

Powrót do góry
siwy
Major

Major





Posty: 1590
Pochwał: 3
Skąd: Wolsztyn / Użgorod
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wg, pracowników Muzeum Gross Rozen nie ma potwierdzenia w dokumentach na istnienie filii (lub komanda) KL Gross-Rosen w Szczawnie Zdroju. Natomiast udokumentowany jest Gaj jako miejsce podobózu KL Gross-Rosen (na WSG) jest więcej informacji.
Jeżeli chodzi o sprawę komanda Książ to jest dostępna bardzo szczegółowa monografia pod tytułem Arbeitslager Riese. Fila Kl Gross-Rosen, Wałbrzych 2003, w której to pozycji funkcjonowanie tego podobozu jest opisane. Wink

Sro 26 Kwi, 2006 9:18

Powrót do góry
murek
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Gross Rosen

Witam.
Poszukuję informacji na temat więźniów obozu w Gross Rosen. Czy gdzieś w sieci mógłbym odnaleźć listę nazwisk oraz nr obozowych.. być może istnieje jakaś strona archiwizująca takie informacje.. jest to dość pilne.. z góry dziękuje za pomoc.

pozdrawiam, Murek

Sro 31 Maj, 2006 22:43

Powrót do góry
szponiasty
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3160
Pochwał: 2
Archiwum: APwB / OKBZN
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

ooooooo protestuję w Pełcznicy (strare wrocławskie) był oddział roboczy jeńców francuskich , obozu w Żaganiu -Komando Stalag VIII C Sagan, istniał 1944 - 1945 i raczej nie była to filia Gross Rosen ,

Sro 31 Maj, 2006 22:57

Powrót do góry
delgado
Plutonowy

Plutonowy





Posty: 77
Skąd: Berlin, Polsnitz k. Fürstenstein
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

szponiasty nie chodzi o Pelcznice w bylym wroclawskim tylko o Pelcznice(Polsnitz) dzielnice miasta Swiebodzice (Freiburg) w bylym Walbrzyskim. A co do obozu to w zeszly weekend rozmawialem z dyrektorka Gross-Rosen i oznajmila mi, ze przy pelcznicy nie bylo filii Gross- Rosen tylko baraki w ktorych mieszkali pracownicy przymusowi pochodzacy najczasciej ze wschodu i wykozystywani do pracy przy budowach sztolni pod zamkiem Ksiaz. Sama filia byla przy obecnym parkingu niedaleko kaplicy Hochbergow.

Sro 31 Maj, 2006 23:25

Powrót do góry
szponiasty
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3160
Pochwał: 2
Archiwum: APwB / OKBZN
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

ok Świebodzice w byłym wałbrzyskim - tam był podobóz obozu koncentracyjengo w Rogoźnicy oraz Komando nr 1153 Stalag VIIIA Gorlitz (obozu w Zgorzelcu) -

ale to nie wszystko (tu masz rację) - Bo Gross-Rosen to Rogoźnica , jutro dam opis dokładny, dziś już nie mam sił , ale chodziło o prace w przemyśle precyzyjnym , w Książu też była filia, jutro opiszę,

Sro 31 Maj, 2006 23:40

Powrót do góry
siwy
Major

Major





Posty: 1590
Pochwał: 3
Skąd: Wolsztyn / Użgorod
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Re: Gross Rosen

murek napisał:
Witam.
Poszukuję informacji na temat więźniów obozu w Gross Rosen. Czy gdzieś w sieci mógłbym odnaleźć listę nazwisk oraz nr obozowych.. być może istnieje jakaś strona archiwizująca takie informacje.. jest to dość pilne.. z góry dziękuje za pomoc.

pozdrawiam, Murek

Gdzieś w sieci to nie, ale dlaczego nie u źródeł:
http://www.gross-rosen.pl/index.php
Tam masz e-mail do tej szanownej instytucji.

szponiasty napisał:
Cytat:
ok Świebodzice w byłym wałbrzyskim - tam był podobóz obozu koncentracyjengo w Rogoźnicy oraz Komando nr 1153 Stalag VIIIA Gorlitz (obozu w Zgorzelcu),
Gross-Rosen ale chodziło o prace w przemyśle precyzyjnym

Dwa, może trzy posty wyżej
Wink
Cytat:
41. Komando 'Freiburg" -dla zakładów Mechaniki Precyzyjnej w Świebodzicach Powstałe w 1944r. 200-osobowe stałe komando zewnętrzne powstało w tamtejszej fabryce wyrobów precyzyjnych do końca lutego.
Ale to nie wszystko na terenie Wałbrzycha i najbliższych okolicach funkcjonowało wiele komand jenieckich
1. Oddział roboczy jeńców radzieckich - komando liczył 84 jeńców wykonujących podziemne prace budowlane.

2. Oddział roboczy jeńców radzieckich - komando - obozu Stalag VIII A. Istniał przy kopalni Julia
3. Oddział roboczy jeńców włoskich - komando obozu Stalag VIII A. Istniał w latach 1944 do 8.05.1945r. Jeńcy pracowali w kopalni.

4. Oddział roboczy jeńców - komando. Istniał do wyzwolenia na Białym Kamieniu. Jeńcy pracowali w miejscowej kopalni.

5. Oddział roboczy jeńców włoskich - komando. Istniał na Biały Kamieniu od końca 1943r. do wyzwolenia. Jeńcy pracowali w miejscowej kopalni.

6. Oddział roboczy jeńców - komando - na terenie kopalni Victoria. Istniał od 1940r. do wyzwolenia. Jeńcy pracowali na torach kolejowych na trasie Świebodzice - Boguszów. W maju 1944r. uciekło około 40 jeńców. Ostatniego złapano w Miliczu i przeniesiono po wyroku sądu w Gross-Rozen do obozu w Brzegu Dolnym.
7. Oddział roboczy jeńców - komando. Istniał na Białym Kamieniu pod Chełmcem na terenie byłego obozu młodzieżowego. Jeńcy pracowali w hucie szkła przy ul. Piasta (obecnie jest tam MPO) oraz na stacji kolejowej Biały Kamień.

8. Oddział roboczy jeńców - komando - przy obecnej ul. Moniuszki - Friedländerstrasse - (w byłych barakach znajdowały się magazyny obrony cywilnej, ostatnio mieści się Telewizja Wałbrzych. Istniał od 1940r. do wyzwolenia. Przebywali w nim jeńcy polscy. Pracowali na torach kolejowych oraz w zakładach Camela.

9. Oddział roboczy jeńców - przy ul. Wrocławskiej (obecny I Komisariat Policji). Jeńcy pracowali na torach kolejowych, w "Hucie Karol", w hucie szkła "Lustrzanka" oraz w betoniarni przy ul. Wrocławskiej - obecnie hurtownia budowlana. Przebywali tam jeńcy polscy, francuscy, włoscy, brytyjscy oraz powstańcy warszawscy. Istniał do wyzwolenia. Prawdopodobnie jeden z baraków był dodatkowo ogrodzony i przebywali w nim jeńcy pod specjalnym nadzorem. Był zakaz utrzymywania z nimi kontaktów, nie byli zatrudniani poza obozem.

Jeżeli chodzi o komanda włoskie były używane nie tylko do prac wymienionych wyżej punktach, ale na wszystkich budowach kompleksów podziemnych. Chodzi o ekipy włoskich minerów. Bardziej po naszemu odpowiadała by nazwa górnik strzałowy Wink
Nie wziąłem też pod uwagę obozów pracy przymusowej, których też znalazło by się kilka.

Czw 01 Cze, 2006 16:15

Powrót do góry
elias
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 4
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Oj Siwy - podaj źródło Razz Krzysztof Kobusiński trochę się napracował, żeby zrobiś tą listę (patrz link u Kojakk'a). Pozdrawiam!

P.S. Pod Książem, na terenie Pełcznicy był obóz pracy przymusowej, w ktorym pracowali Rosjanie. Wszystko widać jak na dłoni - samemu można naszkicować plan tego obozu. Radzę dokładnie obejrzeć drzewa - piękna "sztuka okopowa" się na nich zachowała.

Hej!

Sro 07 Cze, 2006 0:42

Powrót do góry
Anonymous
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam

A wiadomo coś ciekawego na temat Kommando Wettterstelle poza tym co pisał Witkowski? Chodzi mi o ewntualne potwierdzenie/zaprzeczenie.

Pzdr.
@ndrew

Wto 27 Cze, 2006 9:46

Powrót do góry
ridiger
Plutonowy

Plutonowy





Posty: 72
Skąd: Wałbrzych
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

RE: Wałbrzych

>do Siwego

Co wiesz na temat obozu przy ulicy Osiedleńców (Nowe Miasto - Rusinowa). Znam ten obóz z dzieciństwa. Była brama z szyldem jak w Auschwitz ( niestety co tam pisało nie pamiętam). Baraków było 4 szt. Ogrodzenie z siatki. Były izolatory. W barakach za mojego dzieciństwa mieszkali cyganie. Niestety wtedy nie przejmowałem się tym po co to zbudowano. Za to walczyliśmy z "barakusami" o teren nad którym sprawowaliśmy kontrolę - chodziło o Mauzoleum.

_________________
Jak straszna jest prawda, że nie pozwalają Ci jej poznać? Czym można zastraszyć lub przekupić kolejne ekipy rządzące w Polsce aby ukrywały prawdę? Część z Nas to wie.

Pią 06 Paź, 2006 21:54

Powrót do góry
siwy
Major

Major





Posty: 1590
Pochwał: 3
Skąd: Wolsztyn / Użgorod
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Re: RE: Wałbrzych

ridiger napisał:
>do Siwego
Baraków było 4 szt. Ogrodzenie z siatki. Były izolatory. W barakach za mojego dzieciństwa mieszkali cyganie. Niestety wtedy nie przejmowałem się tym po co to zbudowano. Za to walczyliśmy z "barakusami" o teren nad którym sprawowaliśmy kontrolę - chodziło o Mauzoleum.


Mimo, że dyrekcja Muzeum Gross Rosen znajduje się w Wałbrzychu jakoś mało wiemy o filiach obozu w samym Wałbrzychu. Owszem pod pozycją 77 na oficjalnej stronie obozu widnieje WALDENBURG (Komando "Waldenburg" Praca w kopalnictwie i przemyśle metalowym na terenie Wałbrzycha. Komando średnie liczące około 300 więźniów. Produkcja zbrojeniowa -pancerfausty), ale zarówno Reussendorf (Rusinowa) jak i Neustadt (Nowe Miasto) znajdowały się w tym okresie poza granicami administracyjnymi Wałbrzycha. Co ciekawe na oficjalnej stronie obozu nie znajdziesz też "Salzbrunn" - podobóz męski w Szczawnie Zdroju prace związane z budową programu 'Riesa", założone w roku 1944(a to, że istniał jest dla mnie pewnikiem).
Następnym miejscem, gdzie przypuszczalnie znajdowało się jakieś komando to okolice wzgórza Matyldy więźniowie zatrudnieni byli na terenie rafinerii (produkcję metanolu), reszta w innych zakładach na Wzgórzu Matyldy (m.in. przy montażu elementów ewakuowanej z terenu Francji elektrowni).
No i okolica podana przez Ciebie i Dariusza Krzyształowskiego na stronie poświęconej Mauzoleum. Pozwól, że zacytuje:
Cytat:
Otoczona lasem kamienna bryła ukryta była w środku lasu na pagórkowatej łące. W pobliżu znajdowała się filia obozu koncentracyjnego Gross - Rosen.

Jedna istotna informacja w Muzeum Gross Rosen istnieje biblioteka z możliwością przejrzenia publikacji na temat obozu.

Sob 07 Paź, 2006 22:33

Powrót do góry
bradl
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 291
Pochwał: 1
Skąd: Mirocin Dolny
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Czy posiadacie jakieś informacje dotyczące filii obozu Gross Rosen w Zielonej Górze, Nowej Soli i Kożuchowie, w województwie lubuskim Question Question Question
_________________
Moją Ojczyzną jest Polska Podziemna,
Walcząca w mroku, samotna i ciemna...

Stanisław Baliński

-------------------------
Wokół Wykusu
http://ponury-nurt.blogspot.com/p/droga-ponurego-rys-biograficzny-majora.html

Nie 08 Paź, 2006 10:12

Powrót do góry
siwy
Major

Major





Posty: 1590
Pochwał: 3
Skąd: Wolsztyn / Użgorod
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

W Zielonej były zlokalizowane dwa Grunberg I i Grunberg II jedno z komand pracowało dla firmy 'Deutsche Woliwaren Manufaktur GmbH" Grunberg. Praca w zakładach włókienniczych z produkcją na zapotrzebowanie wojska w Zielonej Górze; komando średnie.
Komando "Neusalz", w mieście Nowa Sól, założone w 1944 roku. Obóz żeński, praca w przemyśle włókienniczym.
Kożuchów pod koniec 1943 r. zorganizowano w mieście filię obozu koncentracyjnego Gross-Rosen, byli zatrudnieni w miejscowych zakładach przemysłowych. Obóz zlikwidowano w przededniu zajęcia miasta przez wojska sowieckie.

Nie 08 Paź, 2006 14:30

Powrót do góry
bradl
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 291
Pochwał: 1
Skąd: Mirocin Dolny
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dzięki za informacje. Czy mógłbyś podać źródło, z którego korzystałeś.
Jeszcze jedno pytanie: Wiem, że w Kożuchowie podczas II wojny światowej wytwarzano goliaty. Czy są jakieś informacje, że byli wykorzystywani do tej produkcji więźniowie z tej filii Gross Rosen?

_________________
Moją Ojczyzną jest Polska Podziemna,
Walcząca w mroku, samotna i ciemna...

Stanisław Baliński

-------------------------
Wokół Wykusu
http://ponury-nurt.blogspot.com/p/droga-ponurego-rys-biograficzny-majora.html

Nie 08 Paź, 2006 17:53

Powrót do góry
siwy
Major

Major





Posty: 1590
Pochwał: 3
Skąd: Wolsztyn / Użgorod
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cóż źródła to zbyt mocno powiedziane to jest zlepek informacji:wink:
Podobozy Gross Rossen znajdziesz w wiki, na stronie oficjalnej muzeum też się znajdują Bardzo szczęśliwy
Interesujące Ciebie filie zaznaczone na mapie:
34. GRÜNBERG I
35. GRÜNBERG II
58. NEUSALZ
Problem jest tylko z Freystadt, gdyż na oficjalnej liście nie figuruje, a z innych źródeł, wspomnień wynika, że w Kożuchowie również istniała filia. Przekłamanie może się wiązać, że część podobozów Gross Rosen posiadała status podobozów pracy przymusowej.
Drugim problemem to niepełne archiwum. SS zdążyło dokonać zniszczenia większości dokumentacji obozowej, a także te podobozy czy komanda które powstały na bardzo krótki czas, a rozwiązane zostały w trybie nagłym przez sytuację na froncie. Można założyć, że liczba podobozów była o wiele bardziej rozbudowana. Oczywiście Muzeum jako także pracownia naukowa prowadząca badania nad funkcjonowaniem obozu nie może sobie pozwolić na podawanie w wykazach podobozów co do których istnienia jest sporo wątpliwości. Jeżeli chodzi o Kożuchów i goliaty to jeżeli na terenie miejscowości znajdowała się zbrojeniówka to wykorzystanie więźniów jest jak najbardziej możliwe.



Opis załącznika:
Rozmieszczenie filii obozu
mapa pochodzi z oficjalnej strony obozu

Nie 08 Paź, 2006 21:14

Powrót do góry
ALF
Major

Major





Posty: 1637
Pochwał: 1
Skąd: Mysłakowice
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

dzisiaj byłem na wycieczce szkolnej w Rogoźnicy...trafiłem na niezłą zagwozdkę...w/g informacji zawartej w książeczce, którą dostałem na terenie obozu istniała jego filia w Mysłakowicach, zaś nie istniała w Kowarach...zaś na mauzoleum powieszona jest tablica Schmiedeberg (Kowary), natomiast nie ma Erdmannsdrof-Zillerthal (Mysłakowice).
W/g moich informacji, w Kowarach (Bukowcu) istniała taka filia - i więźniom tej filii jest poświęcony pomnik w Kowarach
http://wroclaw.hydral.com.pl/84114,foto.html
natomiast w Mysłakowicach takiej filii nie było...czy możecie coś powiedzieć w tej sprawie?

właśnie wygrzebałem informację, że jeden z czterech obozów pracy na terenie Mysłakowic był jednak filią obozu GR...dalej jednak pozostaje sprawa Kowar...

_________________
Serdecznie Pozdrawiam
Jacek
I.K.O.W. 1885-1945

Pon 23 Paź, 2006 19:51

Powrót do góry
ALF
Major

Major





Posty: 1637
Pochwał: 1
Skąd: Mysłakowice
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

a gdyby ktoś chciał to tu jest mój reportaż z Gross Rosen
http://tinyurl.com/ywhs9d

_________________
Serdecznie Pozdrawiam
Jacek
I.K.O.W. 1885-1945

Pią 23 Mar, 2007 3:26

Powrót do góry
Leuthen
Kapitan

Kapitan




Posty: 839
Pochwał: 6
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

@ndrew napisał:

A wiadomo coś ciekawego na temat Kommando Wettterstelle poza tym co pisał Witkowski? Chodzi mi o ewntualne potwierdzenie/zaprzeczenie.


Alfred Konieczny napisał na temat tego komanda artykuł, opublikowany w XIII tomie "Studiów nad faszyzmem i zbrodniami hitlerowskimi" (1990 rok), na stronach 275-299 (artykuł nosi tytuł <<Wewnętrzne komando "Wetterstelle" w obozie koncentracyjnym Groß-Rosen). Artykuł ten został następnie opublikowany przez Państwowe Muzeum Gross-Rosen jako osobna książeczka (28 stron) pod skróconym tytułem "Wetterstelle". Jeszcze w zeszłym roku można było nabyć tę pozycję w Rogoźnicy. Być może istnieje możliwość zamówienia w muzeum tej pozycji. Odsyłam na stronę www muzeum.

Konieczny dotarł do ocalałych dokumentów związanych z "Wetterstelle", zebrał także kilkanaście relacji b. więźniów tego komanda. To najwiarygodniesze i najobszerniejsze informacje na ten temat.

Nie 25 Mar, 2007 15:40

Powrót do góry
cannoneer
Oberschütze

Oberschütze





Posty: 29
Skąd: Wałbrzych
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Mam pytanie, czy po którychś z wymienionych obozów, komand, głównie na terenie Wałbrzycha i okolic pozostało do dzisiaj coś, co można zobaczyć gołym okiem? Chodzi mi głównie o pozostałości baraków, strażnic, bram itp. Wiem tylko że część budynków jednego z obozów na Gaju służą dziś jako budynki mieszkalne.

Sob 01 Sty, 2011 17:07

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony 1, 2  Następny Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.