| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
czołgista68
Plutonowy

Plutonowy





Posty: 74
Skąd: Południe
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Pobyt w niewoli

Mam pytanie do znawców tematu w książeczce wojskowej żołnierza walczącego w wojnie polsko-bolszewickiej jest wpis : 1.4.1921r. pobyt w niewoli bolszewickiej. Czy data ta może być początkiem niewoli? Skoro 18. 3.1921r podpisano traktat pokojowy więc czy po tej dacie prowadzono jakieś działania wojenne. Następny wpis 6.5.1921r przybył z niewoli do oddziału demobilizacyjnego.

Sob 18 Sty, 2014 11:54

Powrót do góry
ArturJr
Major

Major





Posty: 1836
Pochwał: 9
Skąd: Leśna/Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Znawcą tematu nie jestem, ale podzielę się pewnymi spostrzeżeniami. Prawdą jest, że traktat ryski podpisano 18 marca 1921 roku, jednak zaczął on obowiązywać dopiero od 30 kwietnia tegoż roku, to jest od momentu wymiany dokumentów ratyfikacyjnych. Od 18 października 1920 roku obowiązywał rozejm. Całkiem możliwe, że żołnierz trafił więc do niewoli przez nieświadome lub świadome naruszenie zawieszenia broni. Z racji tego, że od maja rozpoczęto wymianę jeńców żołnierz ten za długo w niewoli nie posiedział.

Nie 19 Sty, 2014 11:59

Powrót do góry
czołgista68
Plutonowy

Plutonowy





Posty: 74
Skąd: Południe
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dziękuję za odpowiedz, z tego by wynikało że wpadka do niewoli miała miejsce w pierwszym dniu obowiązywania rozejmu.Książeczka wojskowa z której pochodzi wpis należała do kolegi mojego dziadka. Razem służyli w jednym oddziale. Kulisy dostania się do niewoli tez są ciekawe.Odział stacjonował w jakiejś miejscowości pod Brodami były wystawione warty żołnierze odpoczywali. Wtem do wsi zbliża się oddział wojska polskiego w szyku marszowym . widok naszych uśpił czujność posterunków . Zaraz się okazało że to bolszewiki poprzebierani . Zdjęli polskie ubezpieczenia okrążyli wieś i było pozamiatane. Dziadek trafił do miejscowości Gorki pod Moskwą.

Nie 19 Sty, 2014 14:09

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.