| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony Poprzedni  1, 2
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
boch_62
Podpułkownik

Podpułkownik

Pochwał: 12
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Aktualny, uznany podział krzyży Souvala i Ortha, na dzień dzisiejszy przedstawia się następująco :

Friedrich Orth (15=L/14)
- nie sygnowany – rdzeń własny
- nie sygnowany – rdzeń obcy - Souval (98)
- sygnowany [15] – rdzeń własny
- sygnowany L/14 – ramka Souval (98) / rdzeń Schenkl (27)

Rudolf Souval (98=L/58)
- nie sygnowany - własny rdzeń
- nie sygnowany – rdzeń obcy - Schenkl (27)
- sygnowany [98] – rdzeń obcy - Schenkl (27)
- sygnowany [L/58] „post-war”
- nie sygnowany „post-war” z ramką „Straight Arms” (odmiany średnicy dużego pierścienia)
- nie sygnowany – obustronnie czysty (clean both sides) „post-war” – ramka Souval’a
- nie sygnowany – obustronnie czysty (clean both sides) „post-war” – ramka Orth’a

ale nie można też zapomnieć o wojennych jednostkowych krzyżach EK2 Souvala sygnowanych wtórnie po wojnie sygnaturą "L/15"...

Pozdr
Jarek

Sob 18 Paź, 2014 19:47

Powrót do góry
Kosiornik
Oberst

Oberst

Pochwał: 7

Doskonale, dzięki raz jeszcze. Dzięki temu uporałem się jakoś z moimi Souvalami. mam trzy. każdy inny. Super

Pon 19 Sty, 2015 23:30

Powrót do góry
boch_62
Podpułkownik

Podpułkownik

Cieszę się, że od czasu do czasu komuś przydają się moje opracowania Mr. Green

Pozdr
Jarek

Czw 22 Sty, 2015 18:25

Powrót do góry
Kosiornik
Oberst

Oberst

Oj. Jarku. Bardzo pomogłeś, zarówno w ogólnej klasyfikacji EK, jak i w klasyfikacji Souvali!!! Super Jeśli chodzi o EK Souvala, to miałem mieszane uczucia i tak do końca nie wiedziałem co mam. Dzięki Twoim klasyfikacjom już nie mam problemów, jeszcze raz Wielkie Dzięki Piwo

Pozdrawiam. Mirek

Czw 22 Sty, 2015 19:49

Powrót do góry
boch_62
Podpułkownik

Podpułkownik

Wracam do tematu krzyży EK2 Souvala (i chcąc nie chcąc powiązanego z nim ściśle Ortha). Otóż od mojego ostatniego postu w tej "zakładce" trochę wydarzyło się w temacie souvalowskim.

Okazało się między innymi, że jeden z typów rdzeni przypisywanych Souvalowi to jednak rdzeń Schenkla, poza tym pojawiły się na rynku krzyże Souvala analogiczne dla typowego krzyża war-time Souvala z rdzeniem Schenkla, ale patrząc na specyficzne "cięcie" cyfr dat rdzenia (ich ręczne cyzelowanie) w tych krzyżach, można z 99% pewnością podejrzewać ich powojenne pochodzenie. Kilka zdjęć takiego krzyża w załączeniu.

W związku z tymi "odkryciami" zmieniła się też aktualna klasyfikacja krzyży Souvala.
Oto i ona poniżej, i mam nadzieję, że posłuży kolekcjonerom EKów tak jak i te poprzednie Wink

Pozdr
Jarek

Friedrich Orth (15=L/14)
- nie sygnowany – rdzeń własny
- nie sygnowany – rdzeń obcy - Souval (98)
- sygnowany [15] – rdzeń własny

Rudolf Souval (98=L/58)
- nie sygnowany - własny rdzeń
- nie sygnowany - rdzeń obcy - Schenkl (27)
- nie sygnowany - rdzeń obcy - Orth (15)
- sygnowany [98] - rdzeń obcy - Schenkl (27)
- sygnowany L/14 - rdzeń obcy - Schenkl (27)

powojenne krzyże EK2 Souvala
- nie sygnowany z typową ramką "war-time" i rdzeniem obcym Schenkla, ale z nietypowo cyzelowanymi cyframi dat rdzenia
- sygnowany [L/58]
- nie sygnowany, magnetyczny, z ramką „Straight Arms” (odmiany średnicy dużego pierścienia)
- nie sygnowany, nie magnetyczny, z ramką „Straight Arms” (odmiany średnicy dużego pierścienia)
- nie sygnowany - obustronnie czysty (clean both sides) z ramką własną “war-time” (z tzw. “kurzymi łapkami”)
- nie sygnowany - obustronnie czysty (clean both sides) z ramką własną “post-war” (typu standard)

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Wto 24 Mar, 2015 13:37

Powrót do góry
Kosiornik
Oberst

Oberst

Serdeczne dzięki za następne uzupełnienie i czekam na uzupełnienie klasyfikacji EK a swoją drogą to podziwiam zaangażowanie i chylę czoła przed wiedzą jaką posiadasz, dzięki Tobie ja też pogłębiłem swoją. Super

Wto 24 Mar, 2015 19:10

Powrót do góry
boch_62
Podpułkownik

Podpułkownik

Ukłon

Wto 24 Mar, 2015 21:51

Powrót do góry
boch_62
Podpułkownik

Podpułkownik

Po kolejnych kilku miesiącach, zmagań z krzyżami EK2-1939 chciałbym wszystkim zainteresowanym przedstawić aktualną klasyfikację krzyży EK2-1939 Souvala - ...i tych war-time i tych post-war...
Wiem, że Souval, jako producent krzyży EK1 i EK2 cieszy się u wielu kolekcjonerów specjalną "estymą" właśnie ze względu na kontynuację produkcji także po zakończeniu II wojny światowej. Ja też lubię tego producenta, choć klasyfikacja jego krzyży EK2 nie należy do prostych i łatwych.
Oto ona:

Rudolf Souval (98=L/58) - krzyże EK2-1939

 wojenne krzyże (war-time)
- nie sygnowany - własny rdzeń typu 1 (w dacie 1939 „głęboka trójka” – ogonki cyfr „939” na jednym poziomie)
- nie sygnowany - własny rdzeń typu 2 (w dacie 1939 „typowa trójka” – ogonek cyfry „3” powyżej linii łączącej ogonki obu sąsiadujących cyfr „9”)
- nie sygnowany - rdzeń obcy - Schenkl (27)
- nie sygnowany - rdzeń obcy - Orth (15)
- sygnowany [98] - rdzeń obcy - Schenkl (27)
- sygnowany L/14 - rdzeń obcy - Schenkl (27)

 powojenne krzyże (post-war)
- sygnowany [L/58]
- nie sygnowany, magnetyczny, z ramką „Straight Arms” (odmiany średnicy dużego pierścienia)
- nie sygnowany, nie magnetyczny, z ramką „Straight Arms” (odmiany średnicy dużego pierścienia)
- nie sygnowany - obustronnie czysty (clean both sides) z ramką własną “war-time” (z tzw. “kurzymi łapkami”)
- nie sygnowany - obustronnie czysty (clean both sides) z ramką własną “post-war” (typu standard)

Super
Pozdr
Jarek

Wto 08 Wrz, 2015 12:16

Powrót do góry
boch_62
Podpułkownik

Podpułkownik

"Mała" aktualizacja Super

Rudolf Souval (98=L/58)

wojenne krzyże (war-time) :

- nie sygnowany - własny rdzeń typ 1 (w 1939 „głęboka trójka”- ogonki cyfr „939” na jednym poziomie i gruba swastyka)
- nie sygnowany - własny rdzeń typ 2 (w 1939 ogonek “trójki” powyżej linii łączącej ogonki obu sąsiadujących „dziewiątek”)
- nie sygnowany - rdzeń obcy - Schenkl (=27)
- nie sygnowany - rdzeń obcy - Orth (=15)
- sygnowany [98] - rdzeń obcy - Schenkl (=27)
- sygnowany L/14 - rdzeń obcy - Schenkl (=27)

powojenne krzyże (post-war) :

- sygnowany [L/58]
- nie sygnowany - obustronnie czysty (clean both sides) z ramką “Straight Arms”

Pozdr
Jarek

Czw 26 Lis, 2015 18:59

Powrót do góry
boch_62
Podpułkownik

Podpułkownik

Dawno, a może i bardzo dawno, mnie tu nie było. Ale stwierdziłem, że jestem winien wszystkim zainteresowanym krzyżami EK2-1939, przedstawienie aktualnej wiedzy nt. krzyży interesujących nas wiedeńskich producentów : Souvala (=98) i nieodłącznie powiązanego z nim Ortha (=15).

Poniżej więc, przedstawiam aktualną klasyfikacje tych dwóch producentów, nie wdając się jednak w rozważania, dlaczego tak, a nie inaczej. To przeczytacie już w książce.

Pozdr
Jarek

Rudolf Souval (98=L/58)

A) Krzyże wojenne (war-time) Souvala

 nie sygnowany - własny rdzeń Souvala typu 1 (w 1939 “głęboka trójka”- ogonki cyfr “939” na jednym poziomie i gruba swastyka)
 nie sygnowany – własny rdzeń Souvala typu 2 (w 1939 ogonek “trójki” powyżej linii łączącej ogonki obu sąsiadujących “dziewiątek”)
 nie sygnowany - rdzeń obcy – Schenkla (=27)
 nie sygnowany - rdzeń obcy – Ortha (=15)
 sygnowany [98] - rdzeń obcy – Schenkla (=27)
 sygnowany [L/58] - rdzeń obcy – Schenkla (=27)

B) Krzyże powojenne (post-war) Souvala

 sygnowany [L/58] magnetyczny - ramka powojenna Souvala standardowa + awers rdzenia-rdzeń wojenny Souvala typu 1 + rewers rdzenia-rdzeń powojenny Souvala “Straight Arms” typu 2
 nie sygnowany, nie magnetyczny - ramka powojenna Souvala “Straight Arms” + awers rdzenia-rdzeń powojenny Souvala “Straight Arms” + rewers rdzenia-rdzeń powojenny Souvala “Straight Arms” typu 1
 nie sygnowany, magnetyczny - ramka powojenna Souvala “Straight Arms” + awers rdzenia-rdzeń powojenny Souvala “Straight Arms” + rewers rdzenia-rdzeń Souvala “Streight Arms” typu 1
 nie sygnowany, magnetyczny - ramka powojenna Souvala “Straight Arms” + awers rdzenia-rdzeń wojenny Souvala typu 1 + rewers rdzenia-rdzeń powojenny Souvala “Straight Arms” typu 1
 nie sygnowany, magnetyczny - ramka powojenna Souvala “Straight Arms” + awers rdzenia-rdzeń wojenny Souvala typu 1 + rewers rdzenia-rdzeń powojenny Souvala “Straight Arms” typu 2
 nie sygnowany, magnetyczny - ramka wojenna Souvala (z tzw. “kurzymi łapkami”) – rdzeń obustronnie czysty (clean both sides)
 nie sygnowany, magnetyczny - ramka powojenna Souvala standardowa – rdzeń obustronnie czysty (clean both sides)

Friedrich Orth (=15=L/14)

 nie sygnowany - rdzeń własny
 nie sygnowany - rdzeń obcy - Souval typ 1 (w 1939 tzw. głęboka trójka + gruba swastyka)
 sygnowany [15] - rdzeń własny
 sygnowany “L/14” - ramka obca Souvala + rdzeń obcy Schenkla (=27)

Sob 07 Sty, 2017 21:21

Powrót do góry
boch_62
Podpułkownik

Podpułkownik

Witam serdecznie wszystkich pasjonatów krzyży EK2-1939 i przepraszam za moją bardzo, bardzo długą niebytność na stronach "działów" przeze mnie założonych.
Powodów było mnóstwo (jak zwykle), a jednym z nich, to moje zaangażowanie w projekt pod tytułem "monografia krzyży EK2-1939". Nie ukrywam, że nie spodziewałem się tych wszystkich z tym związanych problemów i kłopotów, ale życie wyprostowało moją błogą i naiwną nieświadomość. Na dzień dzisiejszy jesteśmy po ostatecznych korektach treści książki i wobec tego, mogę w końcu uaktualnić wszystkie treści tu zawarte, dla Państwa "użyteczności".

Poniżej najaktualniejsza klasyfikacja mojego autorstwa, krzyży EK2-1939 Souvala i Ortha :

A) Krzyże wojenne (war-time) Souvala
• nie sygnowany – własny rdzeń Souvala typu 1 (w 1939 „głęboka trójka” – ogonki cyfr „939” na jednym poziomie i gruba swastyka)
• nie sygnowany – własny rdzeń Souvala typu 2 (w 1939 ogonek „trójki” powyżej linii łączącej ogonki obu sąsiadujących „dziewiątek”)
• nie sygnowany – rdzeń obcy – Schenkla (=27)
• nie sygnowany – rdzeń obcy – Ortha (=15)
• sygnowany [98] – rdzeń obcy – Schenkla (=27)
• sygnowany [L/58] – rdzeń obcy – Schenkla (=27)

B) Krzyże powojenne (post-war) Souvala
• sygnowany [L/58] magnetyczny – ramka powojenna Souvala standardowa + awers rdzenia-rdzeń wojenny Souvala typu 1 + rewers rdzenia-rdzeń powojenny Souvala „Straight Arms” typu 2
• nie sygnowany, niemagnetyczny – ramka powojenna Souvala „Straight Arms” + awers rdzenia-rdzeń powojenny Souvala „Straight Arms” + rewers rdzenia-rdzeń powojenny Souvala „Straight Arms” typu 1
• nie sygnowany, magnetyczny – ramka powojenna Souvala „Straight Arms” + awers rdzenia-rdzeń powojenny Souvala „Straight Arms” + rewers rdzenia-rdzeń Souvala „Streight Arms” typu 1
• nie sygnowany, magnetyczny – ramka powojenna Souvala „Straight Arms” + awers rdzenia-rdzeń wojenny Souvala typu 1 + rewers rdzenia-rdzeń powojenny Souvala „Straight Arms” typu 1
• nie sygnowany, magnetyczny – ramka powojenna Souvala „Straight Arms” + awers rdzenia-rdzeń wojenny Souvala typu 1 + rewers rdzenia-rdzeń powojenny Souvala „Straight Arms” typu 2
• nie sygnowany, magnetyczny – ramka wojenna Souvala (z tzw. kurzymi łapkami) – rdzeń obustronnie czysty (clean both sides)
• nie sygnowany, magnetyczny – ramka powojenna Souvala standardowa – rdzeń obustronnie czysty (clean both sides)

i w uzupełnieniu:

Friedrich Orth (=15=L/14)
• nie sygnowany – rdzeń własny
• nie sygnowany – rdzeń obcy Souvala typu 1 (w 1939 tzw. głęboka trójka + gruba swastyka)
• sygnowany [15] – rdzeń własny
• sygnowany „L/14” – ramka obca Souvala + rdzeń obcy Schenkla (=27)

Mam nadzieję, że pozwoli to usystematyzować i Państwa wiedzę w tym temacie.

Pozdr
Jarek

Pią 03 Sie, 2018 11:37

Powrót do góry
Wojciech
Plutonowy

Plutonowy

Super pomocne opracowanie. Dzięki za duży wkład i chęć dzielenia się doświadczeniami. Pzdrw.

Sob 16 Lut, 2019 3:26

Powrót do góry
boch_62
Podpułkownik

Podpułkownik

Wojciech napisał:
Super pomocne opracowanie. Dzięki za duży wkład i chęć dzielenia się doświadczeniami. Pzdrw.

Ukłon

Pią 22 Lut, 2019 12:25

Powrót do góry
Idź do strony Poprzedni  1, 2 Strona 2 z 2

Skocz do: