| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
red25
Lieutenant Colonel

Lieutenant Colonel





Posty: 3080
Pochwał: 4
Skąd: UE
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Podlasie - Mordy na cywilach 1944-47

https://mapsengine.google.com/map/viewer?hl=pl&authuser=0&mid=zpIoYvzTYbrY.kAKcJePDgyxA


Mapa z naniesionymi mordami na cywilach na terenie Podlasia.

_________________
Żeromski, Daszyński, Pużak, Ciołkosz, Gustaw Herling-Grudziński byli socjalistami... ich też nazwiecie lewakami?
http://www.youtube.com/watch?v=6KZKyUQblWU

Pon 06 Sty, 2014 22:59

Powrót do góry
Anonymous
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

A ile było tych wszystkich mordów wtedy czyli w latach 1944-47
http://www.phone-girl.com


Ostatnio zmieniony przez Anonymous dnia Czw 05 Kwi, 2018 11:09, w całości zmieniany 1 raz

Pią 16 Mar, 2018 11:25

Powrót do góry
erkael56
Major

Major




Posty: 1560
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

No proszę - wygląda to strasznie. I niektórych to dziwi, że władze się z nimi nie patyczkowały! To żadni żołnierze ani nawet żołdacy, to zwyczajni bandyci, którzy walczyli nie o Polskę, ale o swoje interesy.

Pią 16 Mar, 2018 13:33

Powrót do góry
Grendel
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 4610
Pochwał: 13
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Nie wrzucaj wszystkich do jednego worka. To były trudne czasy i łatwo Ci dziś ocenić - ten to bandyta, a ten ofiara. Spora część z wymienionych na tej liście to donosiciele, inni to szmalcownicy (owszem - po przejściu frontu, a nawet po oficjalnym końcu wojny też tacy byli). Jeszcze inni to partyjni "organizatorzy" nie przebierajacy w środkach dla umocnienia swojej władzy. Likwidowano ich. Takie były czasy.
Lecz były też zwykłe mordy. I nie było ich mało.

Pozdrowienia
Grendel

_________________

Koło przyjaciół Muzeum Broni Pancernej CSWL
im. płk dypl. Mieczysława Rawicz-Mysłowskiego

Pią 16 Mar, 2018 14:58

Powrót do góry
erkael56
Major

Major




Posty: 1560
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Grendel - no tak, trudne czasy... Donosiciele, szmalcownicy - teraz to modne, więc chłop biorący ziemię z reformy to ani chybi "donosiciel" albo "szmalcownik"? Niestety - to były zwykłe mordy. Terrorystyczne, by przestraszyć pozostałych. Walczyli o Polskę a' la Polska przedwojenna. Sanacyjna, z Berezą Kartuską i konfliktami etnicznymi, potworną biedą i bandą wariatów na szczytach władzy, którzy uciekli w chwili ostatecznej próby? O to walczyli? Jeżeli o to, to rzeczywiście - trzeba było z nimi skończyć. Zresztą tak nawiasem, to które państwo pozwala na to, by na jego terytorium działały jakieś grupy uzbrojonych pseudo-żołnierzy mordujące jego obywateli? Nie znam takiego...

Pią 16 Mar, 2018 16:47

Powrót do góry
Grendel
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 4610
Pochwał: 13
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Erkael, bez obrazy, ale to pan, panie kolego, pieprzy właśnie modne dzis dyrdymałki.
Gdy piszę o donosicielach mam na myśli tych, którzy donosili na UB lub Sowietom na sąsiadów. Szmalcownictwo, po zmianie obiektu z Żydów na rodziny tych, którzy się nie ujawnili, lub byli na Zachodzie, kwitło w najlepsze. Niemal czterdzieści lat temu, jeszcze w PRL, mialem (w pewnym muzeum) wgląd do całych teczek takich donosów.
Jak pisałem, nie zamierzam usprawiedliwiać mordów rzeczywiscie czysto bandysckich, bo i tych było niemało. Ale ostroznie z jednoznacznymi, szybkimi ocenami, bo te są równie łatwe, co nieprawdziwe.

Pozdrowienia
Grendel

_________________

Koło przyjaciół Muzeum Broni Pancernej CSWL
im. płk dypl. Mieczysława Rawicz-Mysłowskiego

Pią 16 Mar, 2018 21:33

Powrót do góry
erkael56
Major

Major




Posty: 1560
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Grendel - no cóż, "wyklęci" mogli nas obrabować i zabijać, ale to byli "wyklęci", więc nie można się było przed nimi bronić, ani poskarżyć władzom bo walczyli o Polskę. Chyba sam nie wierzysz w to, co piszesz.
A co do donosów, to w Krakowie tameczne Gestapo prosiło mieszkańców, by nie pisali donosów, bo nie było w stanie ich przetwarzać.
I wybacz, ale nie pisz mi o szybkich osądach, bo coś wiem o tym, jak szybko mnie nie-osądzono, ale emeryturę odebrano. Bandytyzm, to mamy teraz - w tzw. "wolnej" (głównie od rozumu) Polsce, w której bez sądu i wyroku odbiera się ludziom prawa nabyte, a wskutek pomyłki sądowej niewinny człowiek siedział 18 lat w pierdlu. Więc daruj sobie opowiastki o sprawiedliwości, sądach i osądach.

Pią 16 Mar, 2018 21:49

Powrót do góry
Grendel
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 4610
Pochwał: 13
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Do konstruktywnych wniosków to, jak widzę, tu nie dojdziemy...
BTW- przypomniał mi Waść pewnego UB-ka, który podczas "rozmówki" w chyba 1980 (to musiało być Kilka lat wcześniej, ale nie pamiętam już, to dawno temu było), powiedział mi, ze mnie tu "napier..ć nie będzie, bo ma za blisko do emerytury, ale zawoła kolegów".

Pozdrowienia
Grendel

_________________

Koło przyjaciół Muzeum Broni Pancernej CSWL
im. płk dypl. Mieczysława Rawicz-Mysłowskiego

Pią 16 Mar, 2018 22:00

Powrót do góry
erkael56
Major

Major




Posty: 1560
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Grendel - oczywiście, że nie dojdziemy, bo niestety dla mnie wyklęci walczyli o Polskę ... strzelając Polakom w plecy. Po bandycku. A teraz dorabia się do tego całą hagiografię. Co do ubeków, to porównanie do nich mi nie ubliża, tak samo jak nazwanie mnie komuchem, czerwonym pająkiem, etc. etc. Swoje widziałem, swoje słyszałem i swoje wiem. I nie popełniłem żadnego czynu, o które mnie oskarżają tacy jak Ty i Tobie podobni. A zresztą nawet nikt mnie nie osądzał, nikt mnie nie skazał.

Sob 17 Mar, 2018 7:55

Powrót do góry
Kris501
Moderator
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 3329
Pochwał: 12
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

erkael56 napisał:
Grendel - oczywiście, że nie dojdziemy, bo niestety dla mnie wyklęci walczyli o Polskę ... strzelając Polakom w plecy. Po bandycku. A teraz dorabia się do tego całą hagiografię. Co do ubeków, to porównanie do nich mi nie ubliża, tak samo jak nazwanie mnie komuchem, czerwonym pająkiem, etc. etc. Swoje widziałem, swoje słyszałem i swoje wiem. I nie popełniłem żadnego czynu, o które mnie oskarżają tacy jak Ty i Tobie podobni. A zresztą nawet nikt mnie nie osądzał, nikt mnie nie skazał.


Erkael56 a ubowcy i milicjanci nie dopuszczali się mordów na cywilach?
A przesłuchania i katowania zatrzymanych były zgodne z prawem?
Dlaczego tego nie przyznasz tylko atakujesz generalnie wszystkich wyklętych jako morderców?

Teraz pieszsz, że wykleci byli be bo działali po rozwiązaniu AK (choć to też kwestia dyskusyjna), a "władza" była cacy bo była przecież "legalną" władzą. Obecnie też komu pasuje to się mówi brak praworządności albo to jest konstytucyjne a to już nie jest (sami konstytucjonaliści w RP).

_________________
pozdrawiam Krzysiek

Per aspera ad astra = Winner

Sob 17 Mar, 2018 9:23

Powrót do góry
erkael56
Major

Major




Posty: 1560
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Kris501 - mordy na cywilach? Nie - no chyba że cywile strzelali do nich zza winkla. A co według ciebie mieli robić z podejrzanymi czy złapanymi bandytami? Pogłaskać po główce i postawić do kąta? A może smoczka dać? Znaczy się tak: "wyklęci" mogli mordować i katować Polaków, ale władza już nie? Moralność Kalego? Nie Kris - trwała wojna i to ta najgorsza, bo domowa. I trzeba ją było skończyć, by nie było więcej ofiar.
Masz pretensje o to, że atakuję "wyklętych" jako morderców - a kimże oni byli? Nianiami? Przedszkolankami? Nie, nie byli. Mordowali Polaków równie bezwzględnie jak Niemcy czy Ukraińcy. I to bynajmniej nie w imię interesów Polski i Polaków, a tych, którzy we Wrześniu 1939 roku pozostawili na łasce losu dwój kraj, na pastwę dwóch okupantów i uciekli do Londynu, gdzie zamiast zająć się interesami Polski - żarli się pomiędzy sobą i nawet posunęli się do usunięcia niewygodnego premiera - fizycznie! Macie pretensje o Katyń - OK. Polscy oficerowie zostali wymordowani przez NKWD - to się zgadza. Ale nikt nie odpowiada na kluczowe pytanie: kto ich wydał w ich łapy? Ten, który wydał najgorszy rozkaz: "z Sowietami nie walczyć" i uciekł tchórzliwie do Rumunii.
A' propos dzisiejszej praworządności, to od 1990 roku mamy w kraju amok legislacyjny i totalny burdel, na którym korzystają różne kanalie i kanalijki. Ich nazwiska na pierwszych stronach gazet. Ale przecież nic się nie zmieniło, pozwól, że Ci przypomnę: "...Polska to postaw czerwonego sukna, z którego każdy szarpie ile może..." I szarpią ile wlezie mydląc ludziom oczy bełkotem o "wyklętych", torturach, kazamatach, itd. itp. w które Polacy mają święcie wierzyć i popierać tych, którzy ten kraj przywodzą do upadku. Bo właśnie temu to wszystko ma służyć i niczemu więcej.

Sob 17 Mar, 2018 11:43

Powrót do góry
Kris501
Moderator
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 3329
Pochwał: 12
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

erkael56 napisał:
Kris501 - mordy na cywilach? Nie - no chyba że cywile strzelali do nich zza winkla. A co według ciebie mieli robić z podejrzanymi czy złapanymi bandytami? Pogłaskać po główce i postawić do kąta? A może smoczka dać? Znaczy się tak: "wyklęci" mogli mordować i katować Polaków, ale władza już nie? Moralność Kalego? Nie Kris - trwała wojna i to ta najgorsza, bo domowa. I trzeba ją było skończyć, by nie było więcej ofiar.
Masz pretensje o to, że atakuję "wyklętych" jako morderców - a kimże oni byli? Nianiami? Przedszkolankami? Nie, nie byli. Mordowali Polaków równie bezwzględnie jak Niemcy czy Ukraińcy. I to bynajmniej nie w imię interesów Polski i Polaków, a tych, którzy we Wrześniu 1939 roku pozostawili na łasce losu dwój kraj, na pastwę dwóch okupantów i uciekli do Londynu, gdzie zamiast zająć się interesami Polski - żarli się pomiędzy sobą i nawet posunęli się do usunięcia niewygodnego premiera - fizycznie! Macie pretensje o Katyń - OK. Polscy oficerowie zostali wymordowani przez NKWD - to się zgadza. Ale nikt nie odpowiada na kluczowe pytanie: kto ich wydał w ich łapy? Ten, który wydał najgorszy rozkaz: "z Sowietami nie walczyć" i uciekł tchórzliwie do Rumunii.
A' propos dzisiejszej praworządności, to od 1990 roku mamy w kraju amok legislacyjny i totalny burdel, na którym korzystają różne kanalie i kanalijki. Ich nazwiska na pierwszych stronach gazet. Ale przecież nic się nie zmieniło, pozwól, że Ci przypomnę: "...Polska to postaw czerwonego sukna, z którego każdy szarpie ile może..." I szarpią ile wlezie mydląc ludziom oczy bełkotem o "wyklętych", torturach, kazamatach, itd. itp. w które Polacy mają święcie wierzyć i popierać tych, którzy ten kraj przywodzą do upadku. Bo właśnie temu to wszystko ma służyć i niczemu więcej.


Mordy na cywilach? a nie było takich? po co fałszujesz historie.
Masz taki oto problem, że ślepo hołubisz PRL i wszysko co się temu reżimowi przeciwstawiało to twój wróg! nie ma więc sensu dyskutować. Ja przyznałem, że wyklęci dopuszczali się mordów lecz nie to było ich ideą jako organizacji.
Ty z kolei nigdy nie przyznasz, że celem polski sowieckiej bo taka wówczas była, było wyeliminowanie czytaj wymordowanie tzw. wrogów narodu czytaj partii.

_________________
pozdrawiam Krzysiek

Per aspera ad astra = Winner

Sob 17 Mar, 2018 12:26

Powrót do góry
erkael56
Major

Major




Posty: 1560
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Kris501 - A co Ty wiesz o Polsce Ludowej? Z tego, co piszesz wynika, że niewiele lub zgoła nic, poza propagandowym bełkotem rydzykowych mediów i pseudonaukowców z IPN, które powtarzasz jak mantrę.
A co do fałszowania historii, to nawet nie będę dyskutował tego tematu, bo szkoda mi czasu. Fakt: w Polsce Ludowej fałszowano historię - owszem, ale to, co ma miejsce teraz nie ma w ogóle precedensu. Pod pozorem odkłamywania historii - pisze się nową, jeszcze bardziej fałszywą - niestety.
A tak już nawiasem, to na Polskę Ludową najwięcej plują ci, którzy z niej najwięcej korzystali. Nazwiska - znane.

Nie 18 Mar, 2018 10:11

Powrót do góry
Kris501
Moderator
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 3329
Pochwał: 12
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

erkael56 napisał:

A tak już nawiasem, to na Polskę Ludową najwięcej plują ci, którzy z niej najwięcej korzystali. Nazwiska - znane.


Bo ci co zostali wymordowani już raczej pluć nie mogą.

Napisałeś post, z którego de facto nic nie wynika poza tym, że - jak twierdzisz - powtarzam frazesy rydzykowe. Podałeś same ogólniki na dodatek splątane okresowo z aktualną sytuacją polityczną. Trudno się do tego odnieść. Można tylko stwierdzić, że pałasz jakąś straszną nienawiścią do ludzi, którzy próbują mieć odmienne zdanie od Ciebie.

_________________
pozdrawiam Krzysiek

Per aspera ad astra = Winner

Pon 19 Mar, 2018 9:23

Powrót do góry
tonieja
Porucznik

Porucznik





Posty: 711
Skąd: dolny śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Masz rację erakel, co mogą powiedzieć o PRL ludzie, którzy wtedy żyli, czy pseudonaukowcy z IPN. Jedyną rzetelną wiedzę w tym temacie mają naukowcy po Akademii Wojskowo Politycznej im. Feliksa Dzierżyńskiego. W szoku Czy nie jesteś przypadkiem związany z tym środowiskiem "akademickim"? Laughing Tak pytam, bo osoby należące do tej elity naukowej cechuje światopogląd oraz nomenklatura naukowa, którą przejawiasz w swoich wypowiedziach. Twisted Evil

Pon 19 Mar, 2018 9:58

Powrót do góry
erkael56
Major

Major




Posty: 1560
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Drogi tonieja i Kris501 - taaa... argumentacja godna Waszych idoli. Jak już gdzieś tu napisałem - 30 lat prania mózgów robi swoje. Ja przynajmniej jakiś światopogląd mam, a Wy?

Pon 19 Mar, 2018 12:56

Powrót do góry
Kris501
Moderator
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 3329
Pochwał: 12
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

erkael56 napisał:
Ja przynajmniej jakiś światopogląd mam, a Wy?


no masz sowiecki beton.
Twoim problemem jest przyjmowanie jakichkolwiek kontrargumentów przeciwnych przyjętej postawie.
Zakończę dyskusję Twoim stwierdzeniem - 30 lat prania mózgu robi swoje!

_________________
pozdrawiam Krzysiek

Per aspera ad astra = Winner

Pon 19 Mar, 2018 12:56

Powrót do góry
erkael56
Major

Major




Posty: 1560
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Kris501 - to samo mógłbym powiedzieć o Tobie, ale musiałbym się zniżyć do Twego poziomu. Poza tym, no cóż, argumentów Koledze nie staje więc zaczyna opowiadać androny o "sowieckim betonie". Żenujący brak wyobraźni, także tej historycznej.
I ja też kończę dyskusję, bo do niczego nowego w niej nie dojdziemy, a sprowadzanie jej do poziomu "głupiś - sam głupiś" mnie nie bawi. Miłego dnia.

Pon 19 Mar, 2018 13:27

Powrót do góry
Torunczyk5919
Chorąży marynarki

Chorąży marynarki




Posty: 163
Skąd: Torun
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

PRL

Czym rozni sie partia PiS od partii PZPR ?? Niczym !!! PiS to rzady dyktatury i rezimu !! Urzednicy ktorzy oficjalnie nie zgadzaja sie z PiSem sa represjowani i pozbawiani pracy. Taki wykastrowany Kaczkowski , Plaszczak , Ziober to nic innego jak dyktator i jego przydupasy !! Antek psychopata byl szefem MON a powinien siedziec w Tworkach.Niejaki bandyta " Bury" mordowal ludzi bo byli wiary prawoslawnej.Nie patrzyl ze to starzy czy dzieci.Atakich " Burych " byly dziesiatki jesli nie setki.Zwykle powojenne kanalie.

Pon 19 Mar, 2018 19:54

Powrót do góry
marlog
Podporucznik

Podporucznik




Posty: 257
Skąd: Olsztyn
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
23.06.1945 w miejscowości Maniowa koło Nowego Targu zamordowano 4 osoby narodowości żydowskiej
10.12.1945 w Ostrowsku na słupie telegraficznym powieszono ciężarną Katarzynę Kościelną z d. Remierz za to, że w rozmowie z sąsiadką nazwała „Ognia” bandytą
30.12.1945 w miejscowości Gronków w powiecie nowotarskim zamordowano 6 osób
Józef Kuraś zgwałcił wezwaną z Waksmundu matkę dwójki dzieci – Czubiakową. Odprowadzający ją jego podwładny również ją zgwałcił, a następnie zastrzelił
21.01.1946 w Trybszu zamordowano właściciela młyna Pawła Bizuba oraz jego syna – Jakuba. Obaj byli Słowakami.
28.01.1946 w Nowym Targu zamordowano Żyda Rudolfa Ozorowskiego
30.01.1946 w Porębie Wielkiej powiat Limanowa zamordowano repatrianta ze wschodu – Władysława Godfryda
10.02.1946 zamordowano wójta Gminy Żydowskiej na terenie powiatu Nowy Targ – Dawida Grazgerina
29.02.1946 w Zakopanem zamordowano kierownika Towarzystwa Tatrzańskiego – Żyda
2/3.05.1946 w okolicy Krościenka obrabowano a następnie zamordowano 12 osób narodowości żydowskiej. 7 osób zostało rannych.
15..08.1946 zamordowano w Rabce kierownika tamtejszej Straży Pożarnej – Stanisława Mankiewicza
25.08.1946 ze szpitala św. Łazarza w Krakowie porwano Tadeusza Urmanskiego i Eugeniusza Kadrysa. W trakcie napadu zastrzelona została pielęgniarka, Barbara Kowala
za na pewno kłamią
Cytat:
Masakry dokonał 6 czerwca 1945 r. oddział NSZ pod dowództwem Mariana Mieczysława Pazdarskiego ps. „Szary”. „Wyklęci” zabili 196 osób, w tym aż 152 kobiety i dzieci.
za na pewno kłamią
Cytat:
Ponadto, „Ogniowi” i jego żołnierzom zarzuca się zabójstwa przypadkowych i niewinnych osób – nie tylko Żydów, ale również Polaków i Słowaków. Do tego grabienie wsi i gwałty na kobietach.
kłamią jak zwykle
_________________
Lecz nade wszystko – słowom naszym,
Zmienionym chytrze przez krętaczy,
Jedyność przywróć i prawdziwość:
Niech prawo zawsze prawo znaczy,
A sprawiedliwość - sprawiedliwość.

J.Tuwim

Nie 25 Mar, 2018 20:50

Powrót do góry
red25
Lieutenant Colonel

Lieutenant Colonel





Posty: 3080
Pochwał: 4
Skąd: UE
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Zbrodnia w Wierzchowinach to niby kłamstwo? Ciekawe
_________________
Żeromski, Daszyński, Pużak, Ciołkosz, Gustaw Herling-Grudziński byli socjalistami... ich też nazwiecie lewakami?
http://www.youtube.com/watch?v=6KZKyUQblWU

Nie 25 Mar, 2018 21:32

Powrót do góry
marlog
Podporucznik

Podporucznik




Posty: 257
Skąd: Olsztyn
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

red25 napisał:
Zbrodnia w Wierzchowinach to niby kłamstwo? Ciekawe

Poczekamy , aż Prezes zadecyduje, a Prezydent podpisze...

_________________
Lecz nade wszystko – słowom naszym,
Zmienionym chytrze przez krętaczy,
Jedyność przywróć i prawdziwość:
Niech prawo zawsze prawo znaczy,
A sprawiedliwość - sprawiedliwość.

J.Tuwim

Pon 26 Mar, 2018 0:36

Powrót do góry
red25
Lieutenant Colonel

Lieutenant Colonel





Posty: 3080
Pochwał: 4
Skąd: UE
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Komuniści próbowali pisać swoją wersję historii ale bezskutecznie. Obecnie prawica bawi się w korektora i efekt jest równie żałosny.
_________________
Żeromski, Daszyński, Pużak, Ciołkosz, Gustaw Herling-Grudziński byli socjalistami... ich też nazwiecie lewakami?
http://www.youtube.com/watch?v=6KZKyUQblWU

Pon 26 Mar, 2018 9:03

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.