| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Krzysiu
Chorąży

Chorąży





Posty: 150
Skąd: Świdnica
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Fortyfikacje masywu Grochowej

Pruski obóz z 1813 r., znajdujący się w wokół Braszowic i Grochowej niedaleko Ząbkowic Śląskich jest powszechnie znany. Zachowało się tam w niezłym stanie kilka ziemnych szańców, wybudowanych latem 1813 na wypadek konieczności odwrotu armii pruskiej.

opis obozu: http://www.braszowice.republika.pl/forty.html

Niewiele osób jednak wie, że obszar ten został ufortyfikowany w latach 1760 - 1762, przez armię austriacką, która w ten sposób zabezpieczyła sobie dogodne wyjście na Śląsk przez Hrabstwo Kłodzkie i zdobytą 26 lipca 1760 r. twierdzę kłodzką. Silnie umocnione zostały trzy obszary - Góry Bardzkie okolic Barda, okolice Żdanowa i Srebrnej Góry oraz wzgórza Grochowskie.

Niewiele zachowało się planów, nie jest znany żaden dokument pruski, inwentaryzujący te umocnienia. W archiwum wiedeńskim znajdują się co najmniej dwa plany, z których jeden jest reprodukowany w książce Tomasza Przerwy i Grzegorza Podrucznego "Twierdza Srebrna Góra". Wg tego planu większość obiektów to krótkie linie kleszczowe lub stykające sie ramionami dwuramienniki, tylko dwa z nich to większe szańce o narysach gwiaździstych. Największy z nich miał znajdować się na Stróżniku (Wacht Berg, 418 m).

Według planu był to rozległy szaniec o narysie sześcioramiennej gwiazdy, otaczającej cały szczyt Stróżnika. Wśród znawców tematu dominowało przekonanie, że nic z niego nie zostało. Wstyd się przyznać, ale byłem tam pierwszy raz od kilku lat, mimo częstych pobytów na szańcach - i zdaje się, że znalazłem pozostałości. Szczyt otoczony jest płytkim rowem o narysie nieregularnego owalu, od strony północnej (od Grochowca) posiada kleszcze i redan. Całość założenia wymaga oczywiście badań archeologicznych w celu potwierdzenia mojej obserwacji, ale pobieżny przegląd pozostałości wskazuje, że rów założony jest w sposób optymalny dla obrony - na zewnątrz stoki są silnie pochylone, wewnątrz jest prawie płasko, szczyt wzgórza wynosi się najwyżej 3 metry nad rowem, a większość przestrzeni jest dogodna do biwakowania. Od jedynej mniej stromej strony, szaniec wzmocniony był kleszczami i redanem. Z szańca roztaczał się doskonały przegląd przedpola na wschód i południe.

Uprzedzam, że nie ma tam żadnych sztolni, lochów ani tuneli do Wiednia czy Berlina, więc łopatolodzy nie znajdą tam pola do popisu.

_________________
www.altkreytzen.org.pl

Wto 31 Gru, 2013 0:58

Powrót do góry
Krzysiu
Chorąży

Chorąży





Posty: 150
Skąd: Świdnica
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

To parę zdjęć: https://picasaweb.google.com/twierdzaswidnica/SzaniecStroznik#
Najlepiej oglądać w formie pokazu slajdów.

Niestety fotki w znikomym stopniu oddają ukształtowanie przestrzenne, dlatego niewiele na nich widać. Wspomogłem to naszkicowanymi liniami, które uwidaczniają narys oszańcowań. W terenie jest to wyraźnie widoczne, chociaż proste wykoszenie trawy i wycięcie paru krzaków jeszcze bardziej uczytelniłoby narys szańca.

_________________
www.altkreytzen.org.pl

Sro 01 Sty, 2014 13:00

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.