| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony 1, 2  Następny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Dawid159
Administracja
Маиор

Маиор





Posty: 2293
Pochwał: 4
Skąd: Wrocław / Kłodzko
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

bitwy w ioh.pl

Witam Uśmiech
Mam przyjemność ogłosić, że właśnie ruszył nowy dział tematyczny IOH - "Bitwy, Batalie i Potyczki"... dział jest dostępny pod adresem: http://www.ioh.pl/bitwy/index.php

Osobą prowadzącą dział jest L&M Wink

Wszystkich zainteresowanych tematem zachęcamy do zapoznania się z nowym działem... na początek:

* Bitwa w Ardenach

* Falaise, Chambois 1944

Pozdrawiam
Dawid Piwo

Wto 18 Kwi, 2006 11:58

Powrót do góry
Human
Colonel

Colonel





Posty: 4892
Pochwał: 3
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Fajnie że jest dział, szkoda tylko że można znaleźć w nim nieścisłości, jak te o Chambois, otóż Polacy w Chambois nigdy nie walczyli w osamotnieniu, juz 19 sierpnia doszło do spotkania żołnierzy 10. PSK, pod dowództwem mjr. Zgorzelskiego z żołnierzami 359. Pułku Piechoty z 90. Dywizji Piechoty "Tough Hombres", konkretnie z żołnierzami kompani "G" 2. batalionu, dowodzonego przez kapitana Laughina E. Watersa. Tak samo 19 sierpnia doszło do spotkania Polaków z Kanadyjczykami z 29. SAR (South Albertas Regiment), należącego do 4. Kanadyjskiej Dywizji Pancernej. Major David V. Currie, dowódca zgrupowania składającego się z sił 29. SAR i pułku Argyll and Sutherland Highlanders of Canada, też chyba nie dostał Victoria Cross, dlatego, iż Polacy walczyli w osamotnieniu ?. Wspominające o 359. Pułku Piechoty, nie sposób wspomnieć też o innych jednostach z 90. DP, zgrupowanych w tzw. "Task Force Weaver".

1. Polska Dywizja Pancerna nie walczyła w osamotnieniu aż do 22 sierpnia i nie zamykała sama kotła Falaise, kocioł zamykały 1. Polska Dywizja Pancerna, 4. Kanadyjska Dywizja Pancerna, pododdziały z 3. Kanadyjskiej Dywizji Piechoty, Amerykańskich: 80. i 90. Dywizji Piechoty, oraz pułków rezerwowych z odwodów 1. Armii Kanadyjskiej.

Z poważaniem,

Kuba Humiński.

Wto 18 Kwi, 2006 13:11

Powrót do góry
l&m
Hauptmann

Hauptmann





Posty: 921
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dzięki za sugestie Wink Polska dywizja została zluzowana 22 sierpnia, nie przeczę, że w pobliżu walczyły inne jednostki Uśmiech Jednak dywizja była osamotniona w rejonie ataków - nie było tam większych sił alianckich i dopiero 22.08 dotarły.

Wto 18 Kwi, 2006 14:18

Powrót do góry
Human
Colonel

Colonel





Posty: 4892
Pochwał: 3
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

L&M proszę Cię, to że w Polsce tak się pisze nie znaczy że jest to prawda, Task Force Weaver była jednostką ogromną, miała do dyspozycji nawet oddelegowany specjalnie dla niej dywizjon P- 47, Grupa Currie' go walczyła w zasięgu wzroku Polaków, Chambois wcale nie zostało zdobyte przez Polaków, lecz przez połączone siły 1. Polskiej Dywizji Pancernej i Amerykańskiej 90. Dywizji Piechoty, jednostki daleko lepiej wyszkolonej i przygotowanej do działań wojennych niż dywizja gen. Maczka i na dodatek stało się to 21 sierpnia. Co więcej Gen. Simonds, bo to on był bezpośrednim zwierzchnikiem gen. Maczka, rozkazał Polakom połączyć działania w zdobywaniu Chambois z Amerykanami. To że Polacy walczyli w izolacji na Mount Ormel-Coudehard, znanym też jako point 262, lub inaczej Maczugą nie jest niczym dziwnym, w tej okolicy walki toczyły się właśnie w takich izolowanych punktach, tak samo walczył Currie. Wielkim nietaktem w stosunku do Kanadyjczyków czy Amerykanów zamykanących kocioł Falaise jest twierdzenie, iż ich tam nie było, równie wielkim jest nie wspominanie o kapitanie Pierre Seveigny'm bądź Sevigny'm w zależności od pisowni, obserwatorze artyleryjskim AGRA, który kilkukrotnie uratował żołnierzy polskich od zagłady, koordynując ogień artyleryjski na point 262. Tenże Seviegny dostał za to od gen. Maczka order Virtuti Militari, powiedz mi, gdzie w polskich źródłach o tym poczytasz ?.

Wto 18 Kwi, 2006 14:45

Powrót do góry
l&m
Hauptmann

Hauptmann





Posty: 921
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

o operacji Totalize, czytałem w jakiejś gazecie, że Polacy zmienili swój "pas" ataku i byli źle zorganizowani. To jak coś jakie poprawki byś wprowadził?? Nie ma sensu zmnieniać artykułu , Polacy walczyli w osamotnieniu odcięci od reszty pomimo iż sojusznicy byli w pobliżu tak?

Wto 18 Kwi, 2006 15:08

Powrót do góry
Human
Colonel

Colonel





Posty: 4892
Pochwał: 3
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

O operacji Totalize to można napisać książkę, zresztą z tego co wiem, to taka się pojawi prędzej czy później.

Artykuł trzeba zmienić zdecydowanie, ponieważ: zawiera informacje nieprawdziwe, krzywdzi jednostki pozostałych aliantów, które zamykały Kocioł Falaise.

Wto 18 Kwi, 2006 15:17

Powrót do góry
l&m
Hauptmann

Hauptmann





Posty: 921
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Maczek działał odcięty ale w pobliżu aliantów. Stanowili główną (liczebnie) siłę uderzeniową i wydaję mi się, że artykuł jest ok. Może w przyszłości go zmodyfikuje Wink


=========================================================

Obecnie kończę przpisywać z odręcznych notatek artykuł o D-Day Wink Pojawi się w najbliższym czasie Piwo

Wto 18 Kwi, 2006 15:25

Powrót do góry
Human
Colonel

Colonel





Posty: 4892
Pochwał: 3
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

l&m napisał:
Maczek działał odcięty ale w pobliżu aliantów. Stanowili główną (liczebnie) siłę uderzeniową i wydaję mi się, że artykuł jest ok. Wink


Nie jest ok, ponieważ Polacy nie stanowili głównej siły uderzeniowej i to nawet liczebnie, 1. Dywizja była podzielona, point 262 obsadziły 1. i 2. Pułk Pancerny, oraz bataliony z 3. Brygady Strzelców i były to jedyne izolowane jednostki, reszta dywizji współdziałała z kanadyską 4 . Dywizją Pancerną i amerykańską 90. Dywizją Piechoty.

Wto 18 Kwi, 2006 16:05

Powrót do góry
RSOOST
Chorąży

Chorąży




Posty: 181
Skąd: Toruń
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam. Artykuł jest w gazecie MilitariaXX wieku autor za bardzo pochlebnie nie pisze o Maczku ponoć za bardzo kozaczył czyli po naszemu nie zychronizował się tylko solówka. Pozdrawiam.

Wto 18 Kwi, 2006 21:34

Powrót do góry
l&m
Hauptmann

Hauptmann





Posty: 921
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jedne źródła podają informacje tak, a inne tak. Falaise, Chambois nie jest zbyt popularnym zagadnieniem. Poszukam coś w literaturze i rozważę sugestie Piwo

Wto 18 Kwi, 2006 22:04

Powrót do góry
Human
Colonel

Colonel





Posty: 4892
Pochwał: 3
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Jedne źródła podają informacje tak, a inne tak.


Jakie źródła ?, o czym Ty piszesz, o Skibińskim i Nadziei ??. Jeśli chcesz jakiejkolwiek obiektywnej oceny działań podczas zamykania kotła Falaise, dostępnej w języku polskim to powinieneś sięgnąć do monografii 1. Dywizji, autorstwa Jacka Solarza, pewne interesujące elementy znajdziesz też u Tadeusza Wysockiego, Maczek w swojej ocenie walk o Chambois niebezpiecznie zbliża się do konfabulacji Franciszka Skibińskiego, a części jego "rewelacji" nie znajduje potwierdzenia chociażby w dokumentach kanadyjskich, w tym w zupełnie fundamentalnym "Report No. 65 Historical Section (G.S.) Army Headquarters; Canadian Participation in the Operations in North-West Europe, 1944" ani w monumentalnej monografii 90. DP "War From the Ground Up" pod redakcją Johna Colby'iego.

Co jednak nie zmienia faktu iż żołnierz 1. Dywizji bił się z odwagą graniczącą z szaleństwem, czym zasłużył sobie na uznanie u aliantów, najlepszym podsumowaniem niech będą słowa profesora Terry Coppa:

And let us be sure and remember the Polish soldiers who fought with such courage while their countrymen and capital city were systematically destroyed. They are not forgotten in Normandy where the Polish War Cemetery is maintained by the French government and the memorial museum on the crest of the Maczuga is maintained and staffed by the citizens of nearby villages.

Szkoda że polscy historycy nie potrafią zdobyć się na podobne słowa w stosunku do Kanadyjczyków, czy Amerykanów, walczących z naszymi żołnierzami ramię, w ramię.

Wto 18 Kwi, 2006 22:48

Powrót do góry
l&m
Hauptmann

Hauptmann





Posty: 921
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Spokojnie Human Uśmiech Poszukam twojej literatury w sklepach, ale to dopiero w weekend Wink Chwilowo mam wystarczająco zajęć Zniesmaczony Poprawki wprowadzę najpóźniej w poniedziałek i przekaże je redakcji Wink Piwo

Sro 19 Kwi, 2006 13:53

Powrót do góry
Human
Colonel

Colonel





Posty: 4892
Pochwał: 3
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Poszukam twojej literatury w sklepach,


Chyba w antykwariatach i to dobrych zachodnich, albo na E- Bay, a najlepiej w archiwach University of Victoria w Kanadzie. Literatury o kotle Falaise nie znajdziesz w księgarni, może poza gniotem Jadwigi Nadziei, zastanawia mnie jedno, skoro nie znasz absolutnych podstaw, jak napisałeś artykuł ?.

Sro 19 Kwi, 2006 14:27

Powrót do góry
l&m
Hauptmann

Hauptmann





Posty: 921
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Z neta i książek Laughing To nie za bardzo w rejonie moich zainteresowań, obiecuje, że postaram się i znajdę coś na ten temat Wink Świat się nie zawali jak artykuł będzie przez parę dni patriotyczny Rolling Eyes

Sro 19 Kwi, 2006 14:31

Powrót do góry
Human
Colonel

Colonel





Posty: 4892
Pochwał: 3
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Świat się nie zawali jak artykuł będzie przez parę dni patriotyczny


Patriotyczny ok, ale nie błędny i deprecjonujący osiągnięcia i udział innych jednostek w zamykaniu kotła Falaise.

Sro 19 Kwi, 2006 15:11

Powrót do góry
l&m
Hauptmann

Hauptmann





Posty: 921
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Human, jak zobaczysz efekty to napisz posta oki Question Nie chcę mi się wysłuchiwać w kółko tego samego. Poprawię go w WEEKEND Uśmiech

Sro 19 Kwi, 2006 15:16

Powrót do góry
Human
Colonel

Colonel





Posty: 4892
Pochwał: 3
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Mam jeszcze jedno pytanko, czy ktoś przeprowadził korektę artykułów zanim poszły na stronę ?, pytam, bo wyrażenie "porządanych efektów", znalezione przeze mnie w artykule o ofensywie w Ardenach pisze się nieco inaczej.

Ostatnio zmieniony przez Human dnia Czw 20 Kwi, 2006 21:38, w całości zmieniany 1 raz

Czw 20 Kwi, 2006 19:31

Powrót do góry
IjonTihy
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 3504
Pochwał: 6
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

veni, vidi i oczom nie wierzę:
l&m - więcej pokory, ktoś znający się na rzeczy wytyka Ci błędy a Ty piszesz "nie mam czasu", "nie chce mi się gadać". Zresztą tak poważne błędy w tym tekście stawiają pod znakiem zapytania drugi Twój tekst. I ewentualne następne oczywiście też... i jeszcze ortograficzny byk Evil or Very Mad

_________________
Armia to przede wszystkim porządek i ład. Tym dziwniejsze jest, że prawdziwa wojna pod względem porządku i ładu przypomina ogarnięty pożarem burdel.

Czw 20 Kwi, 2006 21:16

Powrót do góry
szponiasty
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3160
Pochwał: 2
Archiwum: APwB / OKBZN
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Hm, tak to prawda strona jest budowana na zasadach społecznych, i uważam że też powinna uwzględniać zasady wikipedia w odniesieniu do pomocy innych forumowiczów, wszyscy chcą dobrze, nikogo nie powinno urażać że ktoś chce pomóc, to raczej powód do radości


pozdrawiam

Czw 20 Kwi, 2006 21:30

Powrót do góry
l&m
Hauptmann

Hauptmann





Posty: 921
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jak już tak się doczepiliście się moich artykułów, to widzę, że nie popuścicie Crying or Very sad
Cytat:
i jeszcze ortograficzny byk Evil or Very Mad

Word nie jest idealnym programem. George Patton zmienia na Goergie Patron, Podkreśla nazwy własne i nie sposób znaleźć faktycznych błędów czasem. Moja nie uwaga przyznaje.
Cytat:
więcej pokory, ktoś znający się na rzeczy wytyka Ci błędy a Ty piszesz "nie mam czasu", "nie chce mi się gadać".

Napisałem, że w Weekend to zrobię to w weekend. Mam inne obowiązki, wierz mi Rolling Eyes .


Ostatnio zmieniony przez l&m dnia Czw 04 Maj, 2006 13:46, w całości zmieniany 1 raz

Pią 21 Kwi, 2006 13:21

Powrót do góry
Human
Colonel

Colonel





Posty: 4892
Pochwał: 3
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Mam inne obowiązki, wież mi


No tak "sprawdzacz" pisowni na forum też nie jest genialny.

Swoją drogą przeczytałem sobie ten artykuł o Ardenach, jesteś pewien że to przebicie się do Bastogne zadecydowało o klęsce ofensywy w Ardenach?. Bo tak się dziwnie składa, iż w każdym opracowaniu o Ardenach stoi: Niemcy nie zdobyli wystarczającej ilości paliwa, dodatkowo wpływ miała poprawa pogody.

A tak swoją drogą, to Bastogne, oprócz 101. DPD, broniły jeszcze: 7015. Batalion Niszczycieli Czołgów, 755. Batalion Artylerii, Kompania "C" 9. Royal Engineers, 969. Batalion Artylerii, oraz wybrane jednostki z 4. i 10. Dywizji Pancernej.


Ostatnio zmieniony przez Human dnia Pią 21 Kwi, 2006 15:18, w całości zmieniany 1 raz

Pią 21 Kwi, 2006 14:52

Powrót do góry
Dawid159
Administracja
Маиор

Маиор





Posty: 2293
Pochwał: 4
Skąd: Wrocław / Kłodzko
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Human napisał:
No tak "sprawdzacz" pisowni na forum też nie jest genialny.

Wiesz ten "sprawdzacz" sprawdza tylko, czy dane słowo występuje w bazie słownikowej Wink A słowo "wież" jakby nie patrzeć istnieje zarówno w słowniku jak i języku polskim Wink

A to, że w tamtym zdaniu powinno być "wierz" to już inna sprawa Wink

Pozdrawiam
Dawid Piwo

Pią 21 Kwi, 2006 14:59

Powrót do góry
Indiana Jones
Moderator
Oberst

Oberst





Posty: 5413
Pochwał: 19
Skąd: z frontu
Archiwum: X ...
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Trochę szkoda że mapki sa okrojone rozmiarami Rolling Eyes
_________________
Pozdrawiam
Przemek

Pią 21 Kwi, 2006 21:58

Powrót do góry
Human
Colonel

Colonel





Posty: 4892
Pochwał: 3
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Mapka do artykułu o Kotle Falaise faktycznie malutka, ale i tak na tyle uczciwa aby pokazać 4. Dywizję Pancerną Kitchinga, która to podobno za Polakami nie nadążała.

Wto 25 Kwi, 2006 0:56

Powrót do góry
Dawid159
Administracja
Маиор

Маиор





Posty: 2293
Pochwał: 4
Skąd: Wrocław / Kłodzko
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Na stronę trafiła poprawiona wersja artykułu: "Falaise, Chambois 1944" Wink

Sob 06 Maj, 2006 17:58

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony 1, 2  Następny Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.