| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony Poprzedni  1, 2
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Ewentualnie wygrał fuksem



Przebieg bitwy wskazuje że było to wszystko tylko nie fuks.

Nie 22 Cze, 2008 19:40

Powrót do góry
michixwow
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 10
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Faktycznie Jagiełło był dobry wodzem, ale możemy zapomnieć że Polacy mieli kilkakrotną przewagę liczebną.
_________________
CHWAŁA POLEGŁYM BOHATEROM!

Sro 13 Sie, 2008 19:08

Powrót do góry
Tofik2
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 380
Skąd: Zalesie
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Faktycznie Jagiełło był dobry wodzem, ale możemy zapomnieć że Polacy mieli kilkakrotną przewagę liczebną.


Kilka to dla Ciebie dwa?

Cytat:
Przebieg bitwy wskazuje że było to wszystko tylko nie fuks.


Zależy wg której wersji.

Cytat:
Mam pytanie ktos moze wie czy chlopi Polscy walczyli pod Grunwaldem?? W antykwaricie znalazlem ksiazke o Jagielle z lat 70-tych. Bylo w niej napisane ze chlopi zaszlachtowali Wlk. Mistrza von Jungingena. Kwiatek czy prawda??


Propaganda. Wielki mistrz krzyżacki zginął, nie wiadomo przez kogo zabity, więc można to wykorzystać wmawiając społeczeństwu (w czasach PRL na dodatek i dodatkowo posiłkując się Matejką), że każdy, nawet zwykły chłopek, może się wybić.

Cytat:
Sęk w tym że w bitwie pod Grunwaldem brała udział jedynie piechota .. krzyżacka, więc ona raczej nie zaszlachtowała wielkiego mistrza.


Posiłkujesz się Nadolskim, a on z tego co pamiętam zanegował walkę piechoty, nawet krzyżackiej. Chyba, że chodzi Ci o obsługę dział krzyżackich.
Moim zdaniem (i ś. p. A. Nadolskiego też) piechota pod Grunwaldem była, ale jako służba taboru i czeladź. W przypadku armii Jagiełły, uczestnictwo piechoty w walkach jest skrajnie nieprawdopodobne, bowiem była to wyprawa powszechna, a na takową wyruszała wyłącznie kawaleria. Więcej na ten temat pisałem tu http://forum.historia.org.pl/viewtopic.php?p=70623&highlight=#70623

_________________
Użytkownik nie ponosi odpowiedzialności za swoje poglądy, to przecież nie on, a jego rozsądek decyduje o tym, co myśli o czymś :]
www.historia.org.pl/forum

Sro 13 Sie, 2008 19:33

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Zależy wg której wersji.



Nie wiem czyją wersje czytałeś Question Tylko Nadolski czy coś jeszcze ?


Cytat:
Moim zdaniem (i ś. p. A. Nadolskiego też) piechota pod Grunwaldem była, ale jako służba taboru i czeladź.


Niezłe stwierdzenie , tylko czy tych ludzi można określić mianem p i e c h o t a ?? Nie sądzę .

Sro 13 Sie, 2008 20:28

Powrót do góry
Tofik2
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 380
Skąd: Zalesie
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Nie wiem czyją wersje czytałeś Question Tylko Nadolski czy coś jeszcze ?


Coś jeszcze. Ale Nadolski i tak dyskutuje z niektórymi autorami (np. z Kuczyńskim).
W zasadzie momentów niewiadomych jest kilka (największych - dwa). Pierwszy - kwestia uderzenia wojsk litewskich. Dokładnie nie wiadomo czy to była gorąca głowa Witolda czy rozkaz Jagiełły. Zakładając wariant pierwszy, Jagiełło rzeczywiście miał fuksa, bo Witold wziął - bez konsultacji z głównodowodzącym - duże siły, które mogły pójść na zatracenie (i w dużej części poszły, inna sprawa, czy za zgodą Władysława). Osobiście optuję za drugą wersją, czyli atak za zgodą Władysława II, w bitwach średniowiecznych niemal zasadą było rozpoczynanie walk prawym skrzydłem. Do tego atak Witolda wsparły niektóre polskie chorągwie, a nad tymi władzę miał już tylko Jagiełło. Ewentualnie zbytnią gorączkowość można było uciszyć, tak jak pokazał to Ford Wink Następna sprawa - ucieczka wojska litewskiego. Nieustalone jest, czy był to efekt nieudanej konfrontacji wojska Witolda z Krzyżakami czy też działanie zgodne z planem. Jeśli to pierwsze, było to bardzo groźne dla prawej flanki wojska koronnego, gdyby nie trzy chorągwie smoleńskie, to w końcu Polacy zostaliby zaatakowani z flanki, a to oznaczałoby najprawdopodobniej klęskę wojska jagiellońskiego. Jeśli to drugie, to było to bardzo ryzykowne, bowiem zakładało, że duża część lewego skrzydła krzyżackiego ruszy w pogoni za wrogiem, a nie przystąpi do zniszczenia Polaków. Za prawdopodobniejszą uznaję wersję nr 2. Podsumowując uważam, że zwycięstwo należy przypisać bardziej Jagielle niż szczęściu, choć to dopomogło.

Cytat:
Niezłe stwierdzenie , tylko czy tych ludzi można określić mianem p i e c h o t a ?? Nie sądzę .


A jak mam to określić? J a z d a ? Zapewne krzyżacka czeladź i służba uczestniczyła w walkach w obronie obozu, chyba, że zwiała (jednego i drugiego wg mnie nie można wykluczyć).

_________________
Użytkownik nie ponosi odpowiedzialności za swoje poglądy, to przecież nie on, a jego rozsądek decyduje o tym, co myśli o czymś :]
www.historia.org.pl/forum

Sro 13 Sie, 2008 21:20

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
A jak mam to określić? J a z d a ?


Czeladź . Bowiem w obozie zwykle ta występowała . Nurtuje mnie pytanie co jeszcze Waść przeczytał ?

Czw 14 Sie, 2008 20:04

Powrót do góry
IjonTihy
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 3504
Pochwał: 6
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Nie 23 Kwi, 2006 21:06 napisał:

a Dawid się namęczył by zrobić opcję SZUKAJ na forum.... Twisted Evil
http://www.obliczahistorii.pl/forum/viewtopic.php?t=632

_________________
Armia to przede wszystkim porządek i ład. Tym dziwniejsze jest, że prawdziwa wojna pod względem porządku i ładu przypomina ogarnięty pożarem burdel.

Czw 14 Sie, 2008 20:42

Powrót do góry
Tofik2
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 380
Skąd: Zalesie
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Powiem jeszcze tylko, że niektórzy wliczają czeladź do wojsk, inni nie, bardzo prawdopodobne, że czeladź krzyżacka wzięła udział w bitwie.
A co przeczytałem? Nic tak dotykającego problemu Grunwaldu jak Nadolski.

_________________
Użytkownik nie ponosi odpowiedzialności za swoje poglądy, to przecież nie on, a jego rozsądek decyduje o tym, co myśli o czymś :]
www.historia.org.pl/forum

Czw 14 Sie, 2008 20:49

Powrót do góry
proton
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec




Posty: 25
Skąd: toruń
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

myślę że zapominasz że chłopi w latach bitwy Grunwaldzkiej nie byli ogłupiałą , zniewoloną przez panów masą! Mieli większą swobodę i prawa niż sugerujesz! Byli czasem miej zależni niż nie jeden współczesny,wykształcony student. Sto lat póżniej sytuacja wygląda już zupełnie inaczej! Po obu stronach walczyli chłopi,mieszczanie rzemieślnicy i z pewnością nie byli widzami -to jakiś chory absurd!

Czw 06 Gru, 2012 21:03

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

proton;

Cytat:
myślę że zapominasz że chłopi w latach bitwy Grunwaldzkiej nie byli ogłupiałą , zniewoloną przez panów masą! Mieli większą swobodę i prawa niż sugerujesz! Byli czasem miej zależni niż nie jeden współczesny,wykształcony student. Sto lat póżniej sytuacja wygląda już zupełnie inaczej! Po obu stronach walczyli chłopi,mieszczanie rzemieślnicy i z pewnością nie byli widzami -to jakiś chory absurd!


Kiedyś chętnie używałem określenia " o co kaman" ale w związku z deprecjacją tego określenia, zapytam inaczej. Que pasa Question Kto sugeruje i co Question Czy gdzieś padło słowo o durnowatych i zniewolonych chłopach, którzy niczym szara masa poświęcili swoje życie w walce z zakonnikami od Marii Question

Czw 06 Gru, 2012 21:15

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony Poprzedni  1, 2 Strona 2 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.