| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
groszek
Generał brygady

Generał brygady





Posty: 6454
Pochwał: 5
Skąd: Gd.
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Rejza na Olesnicę Małą i Brzeg

Zapraszam wszystkich do obejrzenia mojego reportażu z Wyprawy grupy przyjaciół do ww miejscowości .
Pałac w Olesnicy Małej obejrzeliśmy dzieki uprzejmości Dyrektora instytucji znajdującej sie w Pałacu . Oprowadził nas po wnętrzach , podziemiach jak również poddaszu i wieży zegarowej.
Część fotek przedstawia detale architektoniczne "umykające " w trakcie zwiedzania.
Jest tez napis który odkryliśmy w podziemiu.
Jest tez pokazany Krzyż przy Mostku Wisielców dawnym miejscu straceń Oleśnicy Malej
W Brzegu Katedra oraz muzeum mieszczące się w Zamku zwanym Ślaskim Wawelem .
Koniec reportażu to kubek Temlariuszowski który otrzymałam od Brata Macieja Garncarza jako pełnoprawny członek Szlaku.
I pewien dość znany budynek który równie został zdobyty jako że ramie Zakonu ... Wink
http://new.templariusze.org/platformy_new/viewtopic.php?f=46&t=194

_________________
Jest nad zatoką dąb zielony,
Na dębie złoty łańcuch lśni;
I całe noce, całe dni
Wędruje po nim kot uczony...

Pon 18 Lis, 2013 22:43

Powrót do góry
groszek
Generał brygady

Generał brygady





Posty: 6454
Pochwał: 5
Skąd: Gd.
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Tu dla zainteresowanych trochę historii Komandorii Templariuszy w Oleśnicy Małej .
Cytat:
Do najstarszych nadań na rzecz templariuszy na ziemiach polskich zalicza się nadanie śląskiego księcia Henryka Brodatego sprzed 1226 roku w Oleśnicy Małej (niem. Klein Öls) na południe od Oławy. Dokument fundacyjny nie zachował się do dzisiejszych czasów, dlatego też precyzyzjna data tego nadania nie jest znana. Donacja miała być wynikiem zabiegów małżonki księcia - św. Jadwigi, córki hrabiego Bertholda na Andechs (Bawaria). Osadzeni w Małej Oleśnicy templariusze mieli pochodzić z komandorii w Supplinenburgu, najstarszej placówki zakonnej w tej części Europy. W 1226 roku biskup wrocławski Wawrzyniec przekazał zakonowi w Oleśnicy dziesięcinę w wysokości 3 grzywien, a w następnym roku zwolnił ich w tejże miejscowości z dziesięciny z 5 pługów ziemi. Ten ostatni areał ziemski był wcześniej uposażeniem kościoła w Wiązowie (Vanzow), któremu przekazano jako zadośćuczynienie dochody w Brzezinie k. Brzegu. Oblicza się, że dobra te stanowiły łącznie około 27 łanów ziemi.

Oleśnica Mała uchodziła w końcu trzynastego stulecia za ośrodek znacznych latyfundiów ziemskich, charakteryzujących się znaczną intensywnością zasiedlenia. Mogło to być efektem działalności zakonu templariuszy. Śląscy badacze przypisują templariuszom z Oleśnicy Małej posiadanie następujących miejscowości: Chwalibożyc (Frauenhein), Owczar (Tempelfeld), Kurowa (Kauern) oraz Jutrzyni (Marienau). Niemiecka nazwa Owczar - Tempelfeld wskazuje raczej na wynik bezpośredniej akcji kolonizacyjnej templariuszy. Do zakonu należała też nie zachowana do dnia dzisiejszego wieś Croscyna, opuszczona zapewne jeszcze w okresie średniowiecza. We wsiach zakonnych powstawały wiejskie kościoły, będące filiami kościoła parafialnego w Oleśnicy Małej. Do dnia dzisiejszego należy dopatrywać się w kościele w Chwalibożycach pozostałości po oryginalnej, trzynastowiecznej budowli sakralnej wzniesionej z fundacji zakonu templariuszy.

Rycerze Świątyni z komandorii w Oleśnicy Małej brali z całą pewnością udział w bitwie z tatarami pod Legnicą w 1241 roku, gdzie ponieśli dotkliwe straty. Ich dobra zostały też złupione podczas przemarszu wojsk tatarskich, ponieważ jak się przypuszcza, leżały na drodze przemarszu do Wrocławia i dalej na Legnicę. Niemiecki mistrz zakonu w liście do Ponce d'Aubon w Paryżu donosił o zniszczeniu przez wojska tatarskie trzech wsi należących do templariuszy oraz dwóch wież, z których jedna musiała znajdować się w Oleśnicy Małej. Ponadto zagony tatarskie po bitwie legnickiej przez dwa tygodnie przebywały w sąsiedniej ziemi otmuchowskiej, skąd dokonywały rabunkowych wypadów, m. in. na teren dóbr cystersów henrykowskich. Nie wykluczone, że zostały wówczas do cna spustoszone posiadłości oleśnickich templariuszy.

Autor: Błażej Skaziński

http://new.templariusze.org/index.php?lang=pl&grupa=28&kategoria=77&id_akt=39

_________________
Jest nad zatoką dąb zielony,
Na dębie złoty łańcuch lśni;
I całe noce, całe dni
Wędruje po nim kot uczony...

Pon 18 Lis, 2013 22:47

Powrót do góry
Azazel
Porucznik

Porucznik





Posty: 762
Pochwał: 1
Skąd: Obleśnica
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jak już Groszku wspomniałem wspomniałem w PW relacja pierwsza klasa:D Do zobaczyska Piwo Piwo Piwo Twisted Evil
_________________
Na imie mam Legion a obliczem moim miliony-monetek Uśmiech .

Pon 18 Lis, 2013 23:35

Powrót do góry
groszek
Generał brygady

Generał brygady





Posty: 6454
Pochwał: 5
Skąd: Gd.
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Piwo
Dzięki Azazelu za uznanie . Starałam się pokazać nie tylko detale architektury etc. ale też zwykłą ludzka radość ... radość z możliwości przebywania w swoim towarzystwie .

P.S.
Do zobaczyska zapewne w Brzegu styczniowym Wink . Piwo

_________________
Jest nad zatoką dąb zielony,
Na dębie złoty łańcuch lśni;
I całe noce, całe dni
Wędruje po nim kot uczony...

Wto 19 Lis, 2013 22:51

Powrót do góry
Grobell
Kapitan

Kapitan





Posty: 1288
Pochwał: 1
Skąd: Dolina Odry, Ślęzy, Bystrzycy, Oławy i Widawy
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Bardzo ciekawa fotorelacja Groszku. Do Oleśnicy Małej jeszcze nie udało mi się dotrzeć przy okazji moich wojaży po Dolnym Śląsku. Przyznam, że detale zaciekawiły mnie najbardziej.

Pon 02 Gru, 2013 20:15

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.