| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony Poprzedni  1, 2
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Leuthen
Kapitan

Kapitan




Posty: 839
Pochwał: 6
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Biograf Rotha pisze co następuje [tłumaczenie moje]:
"Oddziały austro-węgierskich 4 i 3 Armii miały towarzyszyć [begleiten] na skrzydłach atakowi 11 Armii i chronić jej flanki".
Dalej są przytoczone słowa samego Rotha: Samo przełamanie zostało przeprowadzone przez pruską Grupę Operacyjną von Mackensena, na lewo od niego nasza armia. Mój korpus w środku tej armii, kierunek ataku na Tarnów. Musieliśmy wcześniej zdobyć sławne, silnie umocnione wzgórza 406 i 419. To był twardy orzech do zgryzienia. Jednakże pierwszego dnia [chodzi o 2 maja 1915 r.] to się nie powiodło

Źródło: Georg Rechlin-Meldegg, Der Löwe von Limanowa. Josef Roth Frhr. v. Limanowa-Lapanów. Ein Leben zwischen den Epochen, Graz 2005, s. 78.

Opinia gen. Rotha chyba rozstrzyga sprawę? Wink

Sob 22 Paź, 2011 12:48

Powrót do góry
redbaron
Moderator
Kapitan

Kapitan





Posty: 830
Pochwał: 3
Skąd: Toruń
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Leuthen napisał:
Opinia gen. Rotha chyba rozstrzyga sprawę? Wink

Dla mnie jak najbardziej tak, zwłaszcza, że jest po mojej myśli Wink Choć ostatecznym dowodem będą rozkazy dowódców c.k. 3 i 4 Armii. Zadanie c.k. 4 Armii jest przytoczone w rozkazie dla niemieckiej 11 Armii i tam jest osłona.

_________________
Pozdrawiam!
Jarosław Centek
http://www.home.umk.pl/~jcentek/

Sob 22 Paź, 2011 13:52

Powrót do góry
Ted1
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany







Posty: 1033
Pochwał: 7
Skąd: Wrocław/UK
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

re

Co do walk pod Gorlicami skontaktuj się z zapaleńcami na forum
http://austro-wegry.info/tematy_2203,15.htm
oraz poszukaj na forum
http://eksploratorzy.com.pl/viewtopic.php?f=64&t=4175
W tym temacie o staryn i obecnym stanie cmentarza w : Cmentarz nr 196 w Rzuchowej (małopolskie) .Są foto z 1918 i stan obecny (jak te drzewa rosna szybko)

Kiedyś dawno interesowałem się walkami ze strony wojsk ros. , potem podrzuce kilka wydawnictw opisujących walki z ich strony.
Mają dobre opracowania ,zwłaszcza te po 1990.
Szukaj jako (Горлицкий прорыв ) lub (Горлицкая операция 1915 )
np.
http://www.grwar.ru/library/Bonch-Bruevich2/index.html
czyli Utrata Galicji przez Rosjan (dane o stratach,liczebnośći)



Opis załącznika:
Atak niem.11.A na pocz.maja 1915

Sro 26 Paź, 2011 19:45

Powrót do góry
pablo8019
Oberfeldwebel

Oberfeldwebel





Posty: 144
Pochwał: 1
Skąd: Markuszów
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ted1 napisał:
skontaktuj się z zapaleńcami na forum
http://austro-wegry.info/tematy_2203,15.htm

Ładniej brzmiałoby: "pasjonatami" Wink

Sro 26 Paź, 2011 22:12

Powrót do góry
Ted1
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany







Posty: 1033
Pochwał: 7
Skąd: Wrocław/UK
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

re

Sorry .
Miało być w cudzysłowiu ( "zapaleńcami") wtedy jest tożsame z (pasjonatami).

Pozdrawiam.


W 1941r. Sztab A.Cz. wydał opracowanie na podstawie dokumentów armii ros. o wspomnianej operacji

Cytat:
Горлицкая операция. Сборник документов.
Генеральный штаб Красной армии. Сборник документов мировой империалистической войны на русском фронте (1914-1917 г.г.) Москва `Воениздат` 1941г. 408 с.:
1 вклейка, 26 схем в отдельном кармане.


Tutaj fragmencik z niej
http://www.auction-imperia.ru/wdate.php?t=clublot&i=703

Cena na aukcji -w $ duża
Muszę odnależć cd-rom ,miałem ja w pliku pdf ale nie wiem czy jeszcze "przetrwał"


Napisano tam min
Cytat:
-kierunek niem.-autriackiego natarcia
11-й армии ставилась задача прорвать оборону русских на участке Горлице, Громник протяжением в 35 км и наступать в восточном направлении.

- siły rosyjskie
оборонялась 3-я русская армия генерала Радко-Дмитриева. Армия состояла из шести корпусов: 9-го, 10-го, 24-го, 12-го, 21-го и 29-го. В распоряжении командующего находилась одна бригада 81-й дивизии, 3-я Донская, 3-я Кавказская и 2-я Сводная казачьи дивизии, 16-я кавалерийская дивизия. В районе Биеч, Ясло располагался резерв главнокомандующего фронтом – 63-я дивизия, переданная вскоре в распоряжение Радко-Дмитриева.

- przewaga sił nad Rosjanami zwłaszcza w artylerii była miażdząca

Противник обеспечил себе общее превосходство в силах и средствах над 3-й русской армией. Оно было еще более значительным на участке прорыва в 35 км. Германо-австрийцы сосредоточили: 126 тыс. штыков и сабель, 457 легких и 159 тяжелых орудий, 260 пулеметов, 96 минометов. Русские имели 60 тыс. штыков и сабель, 141 легкое и 4 тяжелых орудия, 100 пулеметов. Минометов у них вовсе не было. Следовательно, германо-австрийцы обеспечили себе превосходство в живой силе в 2 раза, в легкой артиллерии – в 4,5 раза, в тяжелой артиллерии – в 40 раз, в пулеметах – в 2,5 раза{81}. На 1 км фронта у германо-австрийцев приходилось: штыков и сабель – 3 600, орудий – 17,6, пулеметов – 7,4, минометов – 2,7. Русские имели соответственно 1714, 4,1, 2,9, 0.



p.s
Na przeprosiny mój ulubiony kawalek muzyczny
http://www.youtube.com/watch?v=U89Qtbnk-Q4&feature=related



Opis załącznika:
Okładka i co w niej jest

Czw 27 Paź, 2011 13:06

Powrót do góry
TROTTA
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 4
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Nie zabijają tu za wznawianie starych dyskusji? Wink Question

Jak nie, to wtrącę swe trzy grosze.

Sam co do zadań północnego skrzydła ofensywy majowej mam uczucia mieszane. Chyba obecnie skłaniałbym się nad stwierdzeniem, że IX korpus ck, najbardziej "południowy" przynajmniej częścią swoich wojsk, w istocie towarzyszył przełamującym front wojskom niemieckim (korpusowi gwardii). Kierunek natarcia, włożony wysiłek - w zasadzie ten sam. Zadanie wywalenia rosyjskiego bastionu na pd od Tarnowa dostał XIV korpus - działał ofensywnie, ale nie na głównym kierunku ofensywy. Zatem działał osłonowo, ale bardzo ofensywnie.
Dwa zasadnicze elementy, które powodują moją niepewność:
- całkiem zdrowe nasycenie artylerią odcinka IX i XIV korpusu, do tego stopnia, że artyleria tego pierwszego mogła wspierać oprócz własnego - również natarcie gwardii;
- znaczna rezerwa (nominalna brygada, ale o sile dywizji), w proporcji do sił obu korpusów nie mniejsza, niż w sąsiedniej 11 armii (tam na dwa razy liczniejsze oddziały pierwszej linii przypadały dwie dywizje rezerwy).

Rozkazy, rozkazy - można znaleźć takie, które uzasadniają rolę osłonową, można znaleźć i takie, które sugerują coś więcej ("11 Armia uderzy z linii Gorlice – Gromnik na wschód, w połączeniu z 4 Armią przełamie rosyjskie pozycje" - 22 kwietnia, arcyks. Fryderyk) - no i bądź tu mądry. Zastanawiam się nad takim założeniem: Austriacy liczyli i realizowali coś, co uważali na tym odcinku za przełamanie, równorzędnie z oddziałami 11 armii. Z perspektywy Mackensena jednak - mieli zadanie wspierające, a nie główną rolę do odegrania. W ciągu bitwy Mackensen parę razy egzekwował od 4.armii spełnianie takiej właśnie funkcji, kosztem możliwości dokonania przez nią przełamania bądź skutecznego pobicia wojsk rosyjskich przed jej frontem.

Wygląda na to, że coś nt. "północnego skrzydła ofensywy gorlickiej" ukaże się w publikacji po zeszłorocznej konferencji w Krakowie.

Wto 05 Lut, 2013 15:28

Powrót do góry
redbaron
Moderator
Kapitan

Kapitan





Posty: 830
Pochwał: 3
Skąd: Toruń
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

TROTTA napisał:
Nie zabijają tu za wznawianie starych dyskusji? Wink Question

Jak nie, to wtrącę swe trzy grosze.

Zależy co się w trąca Wink Ale tu akurat nie ma problemu.

TROTTA napisał:

Wygląda na to, że coś nt. "północnego skrzydła ofensywy gorlickiej" ukaże się w publikacji po zeszłorocznej konferencji w Krakowie.

Chciałbym przy okazji nadmienić, że będzie to coś dobrego, gdyż miałem okazję wysłuchać referatu!

Jeżeli chodzi o meritum sprawy, to wg mnie rola była wspierająca i tyle. Rozkaz arcyksięcia był bardzo ogólny. W rozkazie dla 11 Armii już jest wyraźnie rola 4 Armii przedstawiona - ma zająć pozycje rosyjskie, które znajdują się na przeciwko niej i osłaniać przełamanie 11 Armii.
Ale fakt, przy odpowiedniej interpretacji można udowodnić z tych rozkazów różne tezy...

_________________
Pozdrawiam!
Jarosław Centek
http://www.home.umk.pl/~jcentek/

Sro 20 Lut, 2013 11:28

Powrót do góry
Anonymous
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Troszkę odkopie temat.
Czy wspomniane w pierwszym poście lub jakiekolwiek inne opracowanie już się pojawiło? Bardzo chętnie z nim się zapoznam Uśmiech

Sob 02 Wrz, 2017 1:52

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony Poprzedni  1, 2 Strona 2 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.