| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony 1, 2  Następny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
K.3
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec




Posty: 24
Skąd: Tarnów
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Północne skrzydło "ofensywy gorlickiej"

Poszukuję wszelkich informacji dotyczących działań wojenych w okolicach Tarnowa. Szczególnie interesuje mnie systematyka jednostek, zarówno austro-węgierskich jak i rosyjskich. Najbardzej zaś działania T.K.J.R. 4 (co oznacza ten skrót?).

Informacje te potrzebne mi są do opracowania, które będzie miało na celu przybliżenie mieszkańcom miejscowości Wola Rzędzińska historii ich wsi. Na cmentarzu wojenym nr 204 znajdującym się w Woli Rżedzińskiej pochowanych jest 84 żołnierzy rosyjskich (z różnych jednostek, polegli w okresie od 9.02.1915 do 21.05.1915) oraz 7 żołnierzy austo-węgierskich (T.K.J.R. 4, wszyscy polegli 7.05.1915).

_________________
"Za silne wrażenie nigdy nie można płacić zbyt drogo"

Czw 13 Kwi, 2006 15:09

Powrót do góry
cplstahl
Plutonowy

Plutonowy




Posty: 63
Skąd: okolice Kazimierza Dolnego
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Możesz skorzystać z książki Juliusza Batora pt. Wojna Galicyjska i oczywiście szukać w internecie. Skrót T.K.J.R. 4, to moim zdaniem 4. Tiroler Kaiserjagerregiment .

Sob 15 Kwi, 2006 15:57

Powrót do góry
Leuthen
Kapitan

Kapitan




Posty: 839
Pochwał: 6
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Skrót "T.K.J.R" to - tak jak napisał cplstahl - "Tiroler Kaiser-Jäger-Regiment". "Wojna galicyjska" Juliusza Batora nie jest warta polecenia w temacie walk w Galicji - jest tendencyjna, zawiera masę błędów faktograficznych, a poza tym jest bardzo, ale to bardzo ogólnikowa. Działalność 4. CK Armii (bo to ona walczyła na interesującym Cię terenie) podczas bitwy gorlickiej trudno Ci będzie poznać w oparciu o publikacje polskojęzyczne.
Nt. walk interesującego Cię pułku Tyrolczyków można zapewne przeczytać w kilku poniższych publikacjach:
1) BOSSI-FEDRIGOTTI, ANTON GRAF: Kaiserjäger - Ruhm und Ende. Graz: 1977
2) DOBIASCH, SEPP: Kaiserjäger im Osten. Karpathen, Tarnow, Gorlice 1915. Graz: 1934
3) JAKONEIG, Guido: Tiroler Kaiserjäger im Weltkrieg. Eine Regimentsgeschichte in Bildern. Innsbruck: 1931
4) WIßHAUPT, ERNST: Die Tiroler Kaiserjäger im Weltkriege 1914 - 1918. Wien: 1936

Możesz spróbować ściągnąć kserokopie fragmentów tych książek - np. z Austriackiej Biblioteki Narodowej czy też poczdamskiej Biblioteki MGFA.

Jeśli interesują Cię walki całej 4. CK Armii w rejonie Tarnowa, to musisz najpierw rozgryźć jej O. de B. Powinny Cię interesować dwa prawoskrzydłowe korpusy tejże armii: IX i XIV.
Pierwszy, dowodzony przez Fmlt. Kralicka, składał się z 10 DP i 106 DP Landstrumu, drugi (Fmlt. Roth) - z 3 i 8 DP, grupy Morgensterna (8 batalionów Landsturmu), niemieckiej 47 rezerwowej DP generała von Bessera, grupy Stöger-Steinera i paru innych drobiazgów.
Jak wszystko porozgryzasz na pułki i bataliony, możesz na stronce http://www.kuk-wehrmacht.de/regtgesch.html#J%E4ger znaleźć monografie tych jednostek.

Oczywiście powinieneś sięgnąć po odpowiedni tom (bodajże II) "Oesterreich-Ungarn Letzter Krieg".


Co do strony cmentarnej - kontaktowałeś się z Mirkiem Łopatą, twórcą strony o cmentarzach galicyjskich (http://www.cmentarze.gorlice.net.pl/)? Warto zajrzeć do II tomu "Poległych w Galicji Zachodniej 1914-15" Jerzego Dragomira (można to kupić w muzeum w Tarnowie).

Czw 25 Sty, 2007 18:45

Powrót do góry
żukow
Major

Major




Posty: 1876
Pochwał: 4
Skąd: Bidziny
Archiwum: Prokuratury we Wrocławiu
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

http://www.cmentarze.gorlice.net.pl/bitwa.htm
http://austro-wegry.info/tematy_60.htm

_________________
"W czas wojny potrzebujemy kogoś nowego, komu możemy zaufać, kto poprowadzi ludzi jak jakiś święty. "
— Tupac Amaru Shakur

Sro 19 Wrz, 2007 14:34

Powrót do góry
Leuthen
Kapitan

Kapitan




Posty: 839
Pochwał: 6
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jeszcze w temacie walk w rejonie Tarnowa podczas bitwy pod Gorlicami...

Ciekawe informacje można znaleźć w książce: Karl Raschin Edler von Raschinfels, Die Einser-Kaiserjaeger im Feldzug gegen Russland 1914-1915. Auszug aus dem Tagebuche des Regimentsadjutanten, Bregenz 1935 [publikacja poświęcona działalności T.K.J.R. 1].

T.K.J.R. 4 poniósł 2 i 3 maja 1915 r. ciężkie straty: 186 zabitych, 745 rannych i 365 zaginionych (w większości rannych i wziętych do niewoli). ?ródło: http://austrohungarianlandforcesdiscussionforum.yuku.com/reply/649/t/The-Other-Captain-von-Trapp.html#reply-649

Wto 29 Lip, 2008 9:29

Powrót do góry
Airacobra
Oberleutnant

Oberleutnant





Posty: 720
Pochwał: 2
Skąd: Bochnia
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Co do 47 Rezerwowej Dywizji Piechoty von Bessera, to atakowała ona z okolic Rudki n/Dunajcem w kierunku na Szczucin, Mielec i dalej w kierunku na Nisko. A z jej historii pułkowych to istnieje tylko jedna Emil Aeckerle Geschichte des 220 R.I.R. Wiesbaden 1959.

Sob 30 Sie, 2008 13:59

Powrót do góry
Leuthen
Kapitan

Kapitan




Posty: 839
Pochwał: 6
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

No to pozostaje "Weltkrieg" Reichsarchivu...

Również nie każdy pułk austro-węgierski ma monografię opisującą jego losy podczas Wielkiej Wojny.

W składzie 4. CK Armii walczył także m.in. mój ulubiony pułk austro-węgierski - 59 "salzburski". Jego monografia akurat istnieje i opisuje dokładnie działania jednostki w toku bitwy gorlickiej.

Sob 30 Sie, 2008 19:25

Powrót do góry
Forteca
Kapitan

Kapitan




Posty: 1317
Pochwał: 4
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ten "Reinerowski" ? [pisze z pamięci z kompa małżonki, komp osobisty mi padł]

W Salzburgu ma - oprócz monografii - całkiem ładne muzeum w ramach ekspozycji zamkowej.

Sob 30 Sie, 2008 20:32

Powrót do góry
Leuthen
Kapitan

Kapitan




Posty: 839
Pochwał: 6
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dokładnie ten Wink Salzburgisch-oberösterreichisch K. u. k. Infanterie-Regiment Erzherzog Rainer Nr. 59 (a jego monografię napisał Max Ritter von Hoen).

Nadal żałuję, że będąc w lutym 2007 r. w Salzburgu na zwiedzanie twierdzy Hohensalzburg mogłem poświęcić tylko godzinę czasu (a można tam siedzieć pół dnia), przez co nie obejrzałem m.in. wystawy poświęconej strzelcom górskim. A teraz dowiaduję się o tym muzeum pułkowym... Za to widziałem tablicę poświęconą poległym żołnierzom owego CK-59 pułku na dziedzińcu twierdzy.
Kiedyś na pewno tam wrócę Wink

Nie 31 Sie, 2008 9:40

Powrót do góry
pablo8019
Oberfeldwebel

Oberfeldwebel





Posty: 144
Pochwał: 1
Skąd: Markuszów
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Airacobra napisał:
Co do 47 Rezerwowej Dywizji Piechoty von Bessera, to (...) z jej historii pułkowych to istnieje tylko jedna Emil Aeckerle Geschichte des 220 R.I.R. Wiesbaden 1959.

Jest także historia pułkowa 217 RIR. A co do Emila Aeckerlego i księgi pułkowej 220 RIR - udało Ci się zdobyć tę pozycję?

Leuthen napisał:
Możesz spróbować ściągnąć kserokopie fragmentów tych książek - np. z Austriackiej Biblioteki Narodowej

Można do nich napisać i podać konkretne pozycje które nas interesują pod kątem kopiowania?

Sro 06 Lip, 2011 18:09

Powrót do góry
Airacobra
Oberleutnant

Oberleutnant





Posty: 720
Pochwał: 2
Skąd: Bochnia
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

pablo8019 napisał:

Jest także historia pułkowa 217 RIR. A co do Emila Aeckerlego i księgi pułkowej 220 RIR - udało Ci się zdobyć tę pozycję?


Do historii pułkowej 217 PRIR Uśmiech dotarłem dzięki uprzejmości Red Barona. A tej drugiej niestety nie mam.
A z odszyfrowaniem historii 217 pułku mam problem - primo niemiecki to dla mnie tabula rasa, secundo to gotyk (czysta masakra).
Pzdr

_________________
Member of Crux Galiciae Group.
Lengyel, magyar – két jó barát, együtt harcol,
s issza borát

Sro 06 Lip, 2011 22:32

Powrót do góry
Leuthen
Kapitan

Kapitan




Posty: 839
Pochwał: 6
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

pablo8019 napisał:
Leuthen napisał:
Możesz spróbować ściągnąć kserokopie fragmentów tych książek - np. z Austriackiej Biblioteki Narodowej

Można do nich napisać i podać konkretne pozycje które nas interesują pod kątem kopiowania?


Napisać zawsze można, a czy ksera przyślą - tego nie wiem, bo sam nie próbowałem Wink Ściągałem sobie natomiast ksera z Militaergeschichtliches Forschungsamt-Bibliothek w Poczdamie (odpłatnie).
Istnieje też opcja, by skorzystać z wypożyczalni międzybibliotecznej jakiejś dużej biblioteki uniwersyteckiej i wtedy oni Ci sprowadzą taką książkę Uśmiech

Airacobra napisał:
A z odszyfrowaniem historii 217 pułku mam problem - primo niemiecki to dla mnie tabula rasa, secundo to gotyk (czysta masakra).

Niemiecki to piękny język, a czcionka zwana potocznie "neogotykiem" (poprawna nazwa: schwabacha) wcale nie jest taka trudna, choć na pierwszy rzut oka może przerażać. W zamian za ksero mogę się podjąć przetłumaczenia na polski (no, chyba że to 300 stron Mr. Green ).

Czw 07 Lip, 2011 8:28

Powrót do góry
Krzysztof M.
Plutonowy

Plutonowy




Posty: 75
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Niemiecki to piękny język, a czcionka zwana potocznie "neogotykiem" (poprawna nazwa: schwabacha)


Na marginesie: są trzy odmiany tej czcionki; Gotik (Gotisch), Schwabacher i Fraktur - niemieckie historie pułkowe są najczęściej pisane we Fraktur, rzadziej w Schwabacher

Sob 09 Lip, 2011 8:12

Powrót do góry
pablo8019
Oberfeldwebel

Oberfeldwebel





Posty: 144
Pochwał: 1
Skąd: Markuszów
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Czcionka gotycka może i wygląda przerażająco Wink ale jak już do niej się przywyknie i odszyfruje co oznaczają poszczególne litery gotyckie (oczywiście trudności powstają tylko przy niektórych) to potem już jakoś idzie. Mi osobiście z każdym kolejnym tłumaczonym tekstem idzie z nią coraz łatwiej...

Sob 09 Lip, 2011 13:47

Powrót do góry
redbaron
Moderator
Kapitan

Kapitan





Posty: 830
Pochwał: 3
Skąd: Toruń
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dopiero jak przychodzi do czytania odręcznych tekstów, to jest jazda. Drukowana nie jest taka trudna, czasem tylko ciężko różnicę między "V" a "B" znaleźć. No i kiedyś mnie "x" bardzo zaskoczył.

Co do północnego skrzydła, to pamiętajcie, że 4 c.k. Armia miała jedynie zadanie zabezpieczania ofensywy niemieckiej 11 Armii. W rozkazie napisanym przez Seeckta stoi jasno, że mieli tylko wyrzucić wroga znajdującego się nparzeciwko ich pozycji i ubezpieczać skrzydło.

_________________
Pozdrawiam!
Jarosław Centek
http://www.home.umk.pl/~jcentek/

Sob 09 Lip, 2011 15:32

Powrót do góry
Leuthen
Kapitan

Kapitan




Posty: 839
Pochwał: 6
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

redbaron napisał:
Co do północnego skrzydła, to pamiętajcie, że 4 c.k. Armia miała jedynie zadanie zabezpieczania ofensywy niemieckiej 11 Armii. W rozkazie napisanym przez Seeckta stoi jasno, że mieli tylko wyrzucić wroga znajdującego się nparzeciwko ich pozycji i ubezpieczać skrzydło.

Pozwolę sobie uczynić z powyższego fragmentu zaczątek małej dyskusji Mr. Green
Otóż - zdarza się, że to, co jest w rozkazie/koncepcji dowódcy to jedno, a rzeczywistość to drugie... Czytałem kiedyś artykuł o udziale Polaków pod Monte Cassino (autora, tytułu i periodyku nie pomnę; nie była to jednak prasa stricte historyczna). Autor napisał, że dowódca armii zlecił Polakom zadanie "związania sił wroga" na odcinku II Korpusu (czyli rejon Monte Cassino), aby ułatwić wykonanie głównego zadania innym jednostkom alianckim w dolinie rzeki Liri. Gen. Anders bardzo specyficznie zinterpretować miał ten rozkaz - on po prostu postanowił niemieckie pozycje zdobyćExclamation Rezultatem była krwawa jatka (nieudany pierwszy atak 12 V 1944).
Sądząc po liczbie poległych w pasie działania austro-węgierskiego XIV Korpusu 4 CK-Armii (porównywalnej, a niekiedy większej niż w dywizjach 11 Armii), ktoś bardzo do serca wziął sobie "ubezpieczenia skrzydła" Rolling Eyes

Pon 11 Lip, 2011 12:02

Powrót do góry
redbaron
Moderator
Kapitan

Kapitan





Posty: 830
Pochwał: 3
Skąd: Toruń
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

No to miało być "ofensywne zabezpieczenie skrzydła" - przez wyrzucenie wroga z zajmowanych przez niego pozycji. I to tyle - nie było mowy o żadnym przełamaniu frontu, jak w części poświęconej 11 Armii.
_________________
Pozdrawiam!
Jarosław Centek
http://www.home.umk.pl/~jcentek/

Pon 11 Lip, 2011 18:49

Powrót do góry
Airacobra
Oberleutnant

Oberleutnant





Posty: 720
Pochwał: 2
Skąd: Bochnia
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Z tego co ja pamiętam z kilku źródeł pisanych, nie zawsze najwyższych lotów, wynikało że 12 armia miała za zadanie atakiem zamaskować prawdziwy cel ofensywy i jej się to udało. Przez cenne godziny Rosjanie trzymali rezerwowe oddziały na odcinku na północ od Tarnowa, nie będąc przekonani co do prawdziwego celu ofensywy. Gdy się już połapali było trochę za późno.
_________________
Member of Crux Galiciae Group.
Lengyel, magyar – két jó barát, együtt harcol,
s issza borát

Wto 12 Lip, 2011 7:44

Powrót do góry
redbaron
Moderator
Kapitan

Kapitan





Posty: 830
Pochwał: 3
Skąd: Toruń
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Tak, ale trzeba ubezpieczać flanki natarcia. No chyba, że się posyła 1 DP pod Lenino...
W każdym razie linia frontu dajmy na to wygląda tak:
* |
* |
* |
* |
* |

Zakładając, że środkowa grupa gwiazdek ma za zadanie dokonać przełamania frontu, a nikt nie uzbezpiecza ofensywnie jej skrzydeł, to robi się tak: (muszę wstawiać "-" zamiast spacji)
* |
* |
-----* |
* |
* |
Widać, że sytuacja jest nieciekawa dla tej gwiazdki, zwłaszcza, gdy kreski dysponują odwodami - jeden sprawny kontratak i już po sprawie.
Dlatego zabezpiecza się skrzydła grupy przełamującej tak, by sytuacja wyglądała tak:
* |
---* |
-----* |
---* |
* |
Owszem, kontratak nadal jest groźny, ale nie ma gwarancji sukcesu, jak w sytuacji wcześniej.

Mam nadzieję, że to wyjaśniłem dość przejrzyście. To, że Rosjanie trzymali rezerwy pod Tarnowem, to normalne - sytuację trzeba było najpierw wyjaśnić. Zlokalizować szerokość zasadniczego pasa przełamania, a nie jego ubezpieczenia.

_________________
Pozdrawiam!
Jarosław Centek
http://www.home.umk.pl/~jcentek/

Sro 13 Lip, 2011 15:26

Powrót do góry
Leuthen
Kapitan

Kapitan




Posty: 839
Pochwał: 6
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

A co, jeśli przyjmiemy, że na odcinku XIV Korpusu mimo rozkazu "nam strzelać nie kazano" (oczywiście w przenośni, bo nacierać mieli Wink ) dowódcy austro-węgierscy samodzielnie podjęli decyzję, że nie chcą, by potem było, że całą robotę wykonali Niemcy i postanowili przełamać linie rosyjskie na swoim odcinku Question To, że mieli mniej artylerii wcale nie musi oznaczać, że takiego zamiaru nie mieli Rolling Eyes

Pią 15 Lip, 2011 11:39

Powrót do góry
redbaron
Moderator
Kapitan

Kapitan





Posty: 830
Pochwał: 3
Skąd: Toruń
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Trzeba zajrzeć do dokumentów archiwalnych na szczeblu armii, korpusu i dywizji. Poza tym pamiętaj, że rozkaz był by wyrzucić Rosjan z zajmowanych przez nich pozycji. Do prowadzenia przełamania wojska ofensywne MUSZĄ być UGRUPOWANE WGŁĄB inaczej szybko wyczerpie się ich siła ofensywna.
_________________
Pozdrawiam!
Jarosław Centek
http://www.home.umk.pl/~jcentek/

Pią 15 Lip, 2011 13:08

Powrót do góry
Leuthen
Kapitan

Kapitan




Posty: 839
Pochwał: 6
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Od miesiąca mam ksero fragmentu biografii gen. Rotha, dowódcy XIV Korpusu z 4 CK-Armii, to w wolnej chwili dokładnie się wczytam, jakie zamiary miał "Lew spod Limanowej" w maju 1915 r. Kciuk do góry

Wto 11 Paź, 2011 14:24

Powrót do góry
Airacobra
Oberleutnant

Oberleutnant





Posty: 720
Pochwał: 2
Skąd: Bochnia
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Świetna wiadomość. Czekamy na szczegóły.
_________________
Member of Crux Galiciae Group.
Lengyel, magyar – két jó barát, együtt harcol,
s issza borát

Wto 11 Paź, 2011 14:41

Powrót do góry
pablo8019
Oberfeldwebel

Oberfeldwebel





Posty: 144
Pochwał: 1
Skąd: Markuszów
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Leuthen napisał:
Od miesiąca mam ksero fragmentu biografii gen. Rotha, dowódcy XIV Korpusu z 4 CK-Armii, to w wolnej chwili dokładnie się wczytam, jakie zamiary miał "Lew spod Limanowej" w maju 1915 r. Kciuk do góry

A jest tam coś może o Lubelszczyźnie i przełomie lipca i sierpnia 1915 r.?

Sro 12 Paź, 2011 7:12

Powrót do góry
Leuthen
Kapitan

Kapitan




Posty: 839
Pochwał: 6
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

pablo8019 napisał:
Leuthen napisał:
Od miesiąca mam ksero fragmentu biografii gen. Rotha, dowódcy XIV Korpusu z 4 CK-Armii, to w wolnej chwili dokładnie się wczytam, jakie zamiary miał "Lew spod Limanowej" w maju 1915 r. Kciuk do góry

A jest tam coś może o Lubelszczyźnie i przełomie lipca i sierpnia 1915 r.?

Jest - m.in. zacytowany fragment listu gen. Rotha do jego żony, napisany w Lublinie 31 lipca 1915 r. Wink

Nie 16 Paź, 2011 5:53

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony 1, 2  Następny Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.