| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony 1, 2  Następny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
perzot
Major

Major





Posty: 2344
Pochwał: 5
Skąd: Wielkopolska/Krotoszyn
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Proźba o identyfikację dokumentu mojego pradziadka.

Witam. Jestem w posiadaniu dokumentu zwolnienia z armii pruskiej mojego pradziadka z 1902 roku. Jeśli ktoś spotkał się z podobnym dokumentem prosiłbym o jego przetłumaczenie i wyjaśnienie. Próbowałem coś przetłumaczyć, ale wiele rzeczy jest dla mnie niezrozumiałych. Może uda się zidentyfikować jednostkę, gdzie stacjonowała itp. Będę wdzięczny za pomoc. Pozdrawiam.


Opis załącznika:

Opis załącznika:

Pią 11 Paź, 2013 13:23

Powrót do góry
perzot
Major

Major





Posty: 2344
Pochwał: 5
Skąd: Wielkopolska/Krotoszyn
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

lepsze zdjęcie


Opis załącznika:

Pią 11 Paź, 2013 13:24

Powrót do góry
EK
Generał brygady

Generał brygady





Posty: 6826
Pochwał: 21
Skąd: Wschowa/Fraustadt
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Co prawda co niektorzy ,,userzy,, odstawiliby nas starszych już na emeryturę albo do lamusa.Ale jak przychodzi do takiego tematu jak powyżej nastała głucha cisza.
Halo !!! My dziadki po ,,50,, jeszcze żyjemy.

Ale do rzeczy.
Szanowny kolego ,,perzot,,. Powyższy dokument to nie jest zwolnienie z wojska.Jest to świadectwo o niekaralności żołnierza.Co to było?? Zaświadczenie takie było potrzebne gdy żołnierz miał dostać odznaczenie lub awans na wyższy stopień .Ewentualnie był przenoszony do innego regimentu.
A teraz dokument.
Twój pradziadek nazywał się Andreas Hoyk był w stopniu szeregowca .Urodził się 16 listopada 1882 roku w Rismaksdorf /nie wiem jak to teraz sie nazywa/ w powiecie Pleszew województwo Poznań w Prusach.Od 22 pażdziernika 1902 roku do września 1904 służył 9 kompani 2 Podalzackiej Infanteri Regiment nr 137.Dalej jest napisane że przebieg slużby przebiegał bardzo dobrze. Kar nie miał.Nagan dyscyplinarnych też nie miał. Dokument został wystawiony w Hagenau 27 września 1904 roku. Podpisał się von Hochwechter ,kapitan i szef kompani
=======================================================================
Pewnie się zdziwisz że Alzacja i Hagenau .Przecież to Francja.
W tych latach co na dokumencie Alzacja należała do Prus.
To że Twój pradziadek służył w armi pruskiej to nic takiego .Ale trochę nie spotykane że Poznaniak został tak odesłany do tak dalekiego regimentu.

Pozdrawiam Jur,,EK,,

_________________
Jak się nie ma co się lubi , to się lubi co się ma .
Jur,,EK,,

Sro 16 Paź, 2013 20:31

Powrót do góry
Hary DZ
Kapitan

Kapitan




Posty: 1074
Pochwał: 14
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

EK napisał:

Halo !!! My dziadki po ,,50,, jeszcze żyjemy.



No my smarkacze po "40" bardzo się z tego cieszymy Mr. Green
Pozdrawiam Piwo

Sro 16 Paź, 2013 22:12

Powrót do góry
perzot
Major

Major





Posty: 2344
Pochwał: 5
Skąd: Wielkopolska/Krotoszyn
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dziękuję bardzo za wyczerpująca informację. Szkoda, że już nigdzie nie mogę zweryfikować historii mojego przodka. Ale przynajmniej jakaś pamiątka zostanie dla potomnych. Pozdrawiam i dziękuję.

Czw 17 Paź, 2013 22:10

Powrót do góry
krakus57
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany






Posty: 2553
Pochwał: 16
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

perzot napisał:
Szkoda, że już nigdzie nie mogę zweryfikować historii mojego przodka.


PT perzot

A można wiedzieć co tutaj oznacza : NIGDZIE ?! Ja pytam nieśmiało DLACZEGO , no właśnie : dlaczego NIE MOŻNA mając jeszcze TYLE danych wyjściowych ? !

Wygląda na to ( jak zwykle ! ) że PRACA PT EK ( oraz Jemu PT Podobnych ) już NIE to , że była była darmowa ale na ... darmo !! A nie taki był cel tłumaczenia - miał być WSTĘPEM do wszczęcia DALSZYCH ustaleń. A tu ? Bo przecież otrzymałem co chciałem i już. A dalej . No a po co się trudzić , jakieś archiwa , księgi metrykalne itp itd , No a przecież jak Internet " Złoty Cielec " wiedzy współczesnej nie poda całości danych za pomocą ..klikania - to "Koniec świata " ( cyt . Popiołek - " Dom " ) !.
Motto współczesnych : " Łatwo ,miło , przyjemnie , darmo i BEZ WYSIŁKU " albowiem dziś w przeważającej części pieniądz weryfikuje ...CHĘĆ . Darmowe nie ...obliguje . Dlatego należy mieć na uwadze zwrot :" Zachowajcie CZUJNOŚĆ" zapodany tutaj na Forum przez długoletniego PT Forumowicza .

serdecznie pozdrawiam MJR technokrata

PS. Szalom Amon

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=yLWt5kSBOu4

https://www.youtube.com/watch?v=HvZqu0tsFM0

https://www.youtube.com/watch?v=eq-cc_niPjQ&list=FLnSHul9TjNAqd-skCF67rrg&index=85

Pią 18 Paź, 2013 6:28

Powrót do góry
wojo
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 209
Pochwał: 3
Skąd: Twierdza Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Nie jestem pewny ale być może chodzi o wieś Bismarcksdorf ? Położenie mogłoby się zgadzać . Obecnie miejscowość nazywa się KARSY położona na wschód od Żychlina .


Opis załącznika:

_________________
"Jeszcze nikt nie wygrał wojny umierając za własną ojczyznę. Wojnę wygrywa się kiedy to przeciwnik ginie za jego ojczyznę"
Patton

Pią 18 Paź, 2013 11:03

Powrót do góry
perzot
Major

Major





Posty: 2344
Pochwał: 5
Skąd: Wielkopolska/Krotoszyn
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

krakus57 napisał:
perzot napisał:
Szkoda, że już nigdzie nie mogę zweryfikować historii mojego przodka.


PT perzot

A można wiedzieć co tutaj oznacza : NIGDZIE ?! Ja pytam nieśmiało DLACZEGO , no właśnie : dlaczego NIE MOŻNA mając jeszcze TYLE danych wyjściowych ? !

Wygląda na to ( jak zwykle ! ) że PRACA PT EK ( oraz Jemu PT Podobnych ) już NIE to , że była była darmowa ale na ... darmo !! A nie taki był cel tłumaczenia - miał być WSTĘPEM do wszczęcia DALSZYCH ustaleń. A tu ? Bo przecież otrzymałem co chciałem i już. A dalej . No a po co się trudzić , jakieś archiwa , księgi metrykalne itp itd , No a przecież jak Internet " Złoty Cielec " wiedzy współczesnej nie poda całości danych za pomocą ..klikania - to "Koniec świata " ( cyt . Popiołek - " Dom " ) !.
Motto współczesnych : " Łatwo ,miło , przyjemnie , darmo i BEZ WYSIŁKU " albowiem dziś w przeważającej części pieniądz weryfikuje ...CHĘĆ . Darmowe nie ...obliguje . Dlatego należy mieć na uwadze zwrot :" Zachowajcie CZUJNOŚĆ" zapodany tutaj na Forum przez długoletniego PT Forumowicza .

serdecznie pozdrawiam MJR technokrata

PS. Szalom Amon


Szanowny Panie. Pisząc, że nie mogę nigdzie zweryfikować tych informacji miałem na myśli rodzinę. Z tego kierunku rodzinnego zostałem niestety sam. Prosiłbym bez złośiwości.
A z tego co się orientuję idea forum polega właśnie na pomocy innym. Od czegoś trzeba zacząć. Pozdrawiam serdecznie.

Pią 18 Paź, 2013 11:07

Powrót do góry
perzot
Major

Major





Posty: 2344
Pochwał: 5
Skąd: Wielkopolska/Krotoszyn
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

wojo napisał:
Nie jestem pewny ale być może chodzi o wieś Bismarcksdorf ? Położenie mogłoby się zgadzać . Obecnie miejscowość nazywa się KARSY położona na wschód od Żychlina .


Witam. To by się zgadzało. Jest to w pobliżu Pleszewa. Jestem już mądrzejszy o kolejną rzecz. Szukałem tej miejscowości, ale bez rezultatu. Dzięki, zawsze się ktoś znajdzie na kogo można liczyć. Pozdrawiam.

Pią 18 Paź, 2013 11:33

Powrót do góry
EK
Generał brygady

Generał brygady





Posty: 6826
Pochwał: 21
Skąd: Wschowa/Fraustadt
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

A wiesz że to może tak być. Zastanawiam się jeszcze nad nazwiskiem.Może nie ,,Hoyk,, a ,, Moyk,,
_________________
Jak się nie ma co się lubi , to się lubi co się ma .
Jur,,EK,,

Pią 18 Paź, 2013 12:48

Powrót do góry
krakus57
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany






Posty: 2553
Pochwał: 16
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

EK napisał:
A wiesz że to może tak być. Zastanawiam się jeszcze nad nazwiskiem.Może nie ,,Hoyk,, a ,, Moyk,,


PT Jurku

Na 100 % H - pisane w tzw "Schwäbische kaligrafen buchstabe " . Nie kombinuj !! - wiesz ,że lubię Cię lubo siebie sprawdzać ( casus Twojego PT Dziadka czy insze wspólne " zagadki " ) .
Różne grubości linii czy ozdobne poszerzenie linii to właśnie zasady kaligrafii piórem/ stalówką. Zwiększasz wtedy nacisk . W ówczesnych kancelariach urzędowych aby przyjąć kancelistę podstawą była znajomość pisma kaligraficznego - niestety nie to co dziś. w latach 1957-57 mieliśmy lekcje kaligrafii w szkołach pod zniewoleniem rosyjskim coby umieć ŁADNIE pisać. W latach póżniejszych i demokratycznych nie było to mile widziane no i zlikwidowano . Bo teraz zamiast ludzi są programy - to i po co taka umiejętność . Jak braknie pruuuundu to mamy ...niepiśmiennych ...dyslektyków. ( cholerka czemu w naukach ścisłych nie ma takiego pojęcia - usprawiedliwiającego głupotę i lenistwo ???)

PT perzot

Daleki jestem od " merdania ogonkiem ". Białe to białe , czarne to czarne . A po drugie te ustalenia WSTĘPNE ( czy póżniejsze ) nie wymagają rodziny ale tylko własnej inwencji - tutaj Waścinej .. I tyle. Jeżeli ktoś taką pokaże to nie jeden raz z ochotą PT EK , seth ,czy PT Inni ( choć jest ich niewielu ) próbowaliśmy pomagać w ustaleniach - jednak wstęp to zawsze własna PRACA proszącego. Ot tyle.

serdecznie pozdrawiam MJR technokrata

PS. Szalom Amon

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=yLWt5kSBOu4

https://www.youtube.com/watch?v=HvZqu0tsFM0

https://www.youtube.com/watch?v=eq-cc_niPjQ&list=FLnSHul9TjNAqd-skCF67rrg&index=85

Pią 18 Paź, 2013 14:04

Powrót do góry
perzot
Major

Major





Posty: 2344
Pochwał: 5
Skąd: Wielkopolska/Krotoszyn
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wszystko pięknie i ładnie, ale ja też byłem przekonany, że nazwisko zaczyna się od litery H. Problem jest taki, że nazwisko mojego dziadka ( czyli syna naszego bohatera) brzmi MAIK. Teraz pytanie, czy zostało zniekształcone przez lata, czy w tym dokumencie zostało napisane z błędem? Ja skłaniałbym się raczej do błędu. Co do zniekształcenia nazwisk ciekawostką może być to, że mój dziadek tak jak już wspominałem to MAIK, natomiast rodzina jego rodzonego brata to już MOJIK. I bądź tu mądry. Pozdrawiam.

Sob 19 Paź, 2013 0:06

Powrót do góry
krakus57
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany






Posty: 2553
Pochwał: 16
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

PT Jurku oraz PT perzot

No ze wstydem przyznaję posypując głowę popiołem , że szybko to można tylko pchły łapać wedle przysłowia inaczej wychodzą głupoty ! Za co z pokorą przepraszam. Wedle prima facie to można oglądać ...kobiety a nie dokumenty . No do rzeczy .

Postudiowałem sobie dokładnie dokument szczególnie pod kątem pisma ( czyli takowa expertyza pismoznawcza ) . No i...

Kancelista zastosował tutaj dwa kroje liter : ozdobny i zwykły . Ozdobnym wypisywał dane osobowe wraz ze stopniem , resztę formularza ( drukowanego w Strasburgu ! co potwierdza dane terytorialne stacjonowania jednostki od lat ) wypełniał pismem zwykłym .

BŁĄD popełniłem przy liternictwie ozdobnym. Słusznie pisałem uprzednio o poszerzaniu linii pisma - " tylko " w pospiechu zapomniałem ( ??? ) ,że cała litera czyli jej elementy muszą zawierać pogrubienie - inaczej pogrubione linie wskazuja JAKA to litera . Tzw gilosze litery są pisane CIENKĄ linią . Proszę zwrócić uwagę ,że kancelista się pomylił dwukrotnie . Zaczął wypełniać formularz od wypisywania nazwiska i rozpoczął pisanie pierwszej litery ( nie dokończył ) bowiem ktoś kto dyktował tekst zwrócił mu uwagę ,ze nie pisze jak trzeba - czyli najpierw stopień . Zdenerwowało go to i szybko wpisał : podoficer i dalej zgodnie z zasadami podał imię oraz nazwisko. Dyktujący sprostował błędny stopień , więc kancelista za pomocą pisaka drewnianego przekreślił wyraz i na górze wpisał " Infirmin "- takie stare zapomniane słowo oznaczające nowoprzyjętego żołnierza bez stopnia . Słowo etymologii łacińskiej - oznaczające kogoś lub coś albo pomieszczenie dla nowoprzybyłych - vide szpitalnictwo.

No i teraz nazwisko .Tutaj w dokumencie to ani M ani H a tylko ..... C . Fragment tego C niedokończonego widzimy na skreśleniu ! Zatem nazwisko PT Pradziadka w Pruskiej armii zapisano jako Coyk.
Błędy takie były na porządku dziennym , wobec obcobrzmiących nazwisk zapisywanych uprzednio w innych dokumentach . Jeżeli uprzednio były żle odczytywane powodowało to kolejne zniekształcenia .
Przepraszam Cię Jurku za zwrot " nie kombinuj " bo to ja " przekombinowałem " na dodatek głupio , jedyna moja uwaga to winno być :" DolnoEEEElzackiej " a nie " Podalzackiej " ( vide Oberschlessien a Unterschlessien oraz tekst w szwabasze wersja textura to pierwsza litera to E a nie A jak zrozumiałeś / przyjąłeś , stąd Elzacka tak powinno być w wiernym tłumaczeniu . Aczkolwiek polskie nazewnictwo to Alzacka i tu masz rację ! ) . Jeszcze raz przepraszam za zamieszanie i spóżnione wyjaśnienie. Postaram się więcej tego nie robić (?? ).

Tutaj krótka historia 2. Unter-Elsässisches Infanterie-Regiment Nr.137 do czasu zwolnienia PT Pradziadka

Według rozkazu AKO z 11.3.1887 z Regt. 2. Komp./Nr.72, 6. Komp./Nr.71, 11. Komp./Nr.96, 12. Komp./Nr.36, 11. Komp./Nr.89, 4. Komp./Nr.90, 11. Komp./Nr.75, 12. Komp./Nr.76, 5. Komp./Nr.85, 6. Komp./Nr.31, 4. Komp./Nr.86 und 12. Komp./Nr.84 został w 1.4.1887 utworzony

2.10.1893: Utworzono IV. (Pół - ) Batalion .

1.4.1897: przekazano IV. Batalion do Regt. Nr.171.

Miejsce postoju

1887: Hagenau, Strassburg i. E.
1892: Hagenau

Nazewnictwo

11.3.1887: Infanterie-Regiment Nr. 137
27.1.1902: 2. Unter-Elsässisches Infanterie-Regiment Nr.137

PT perzot w Internecie znajdziesz napewno zdjęcia czy kartki tyczące umundurowania . Żeby było ciekawiej nazwisko jakżę " niemieckie " nosił dowódca w/w w 1893 i urodzony w Raciborzu Jerzy Karol Wichura ( w armii cesarstwa jako Georg Karl Wichura)

serdecznie pozdrawiam MJR technokrata

PS. Szalom Amon

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=yLWt5kSBOu4

https://www.youtube.com/watch?v=HvZqu0tsFM0

https://www.youtube.com/watch?v=eq-cc_niPjQ&list=FLnSHul9TjNAqd-skCF67rrg&index=85


Ostatnio zmieniony przez krakus57 dnia Sob 19 Paź, 2013 12:10, w całości zmieniany 3 razy

Sob 19 Paź, 2013 10:13

Powrót do góry
perzot
Major

Major





Posty: 2344
Pochwał: 5
Skąd: Wielkopolska/Krotoszyn
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

krakus57 napisał:
PT Jurku oraz PT perzot

No ze wstydem przyznaję posypując głowę popiołem , że szybko to można tylko pchły łapać wedle przysłowia inaczej wychodzą głupoty ! Za co z pokorą przepraszam. Wedle prima facie to można oglądać ...kobiety a nie dokumenty . No do rzeczy .

Postudiowałem sobie dokładnie dokument szczególnie pod kątem pisma ( czyli takowa expertyza pismoznawcza ) . No i...

Kancelista zastosował tutaj dwa kroje liter : ozdobny i zwykły . Ozdobnym wypisywał dane osobowe wraz ze stopniem , resztę formularza ( drukowanego w Strasburgu ! co potwierdza dane terytorialne stacjonowania jednostki od lat ) wypełniał pismem zwykłym .

BŁĄD popełniłem przy liternictwie ozdobnym. Słusznie pisałem uprzednio o poszerzaniu linii pisma - " tylko " w pospiechu zapomniałem ( ??? ) ,że cała litera czyli jej elementy muszą zawierać pogrubienie - inaczej pogrubione linie wskazuja JAKA to litera . Tzw gilosze litery są pisane CIENKĄ linią . Proszę zwrócić uwagę ,że kancelista się pomylił dwukrotnie . Zaczął wypełniać formularz od wypisywania nazwiska i rozpoczął pisanie pierwszej litery ( nie dokończył ) bowiem ktoś kto dyktował tekst zwrócił mu uwagę ,ze nie pisze jak trzeba - czyli najpierw stopień . Zdenerwowało go to i szybko wpisał : podoficer i dalej zgodnie z zasadami podał imię oraz nazwisko. Dyktujący sprostował błędny stopień , więc kancelista za pomocą pisaka drewnianego przekreślił wyraz i na górze wpisał " Infirmin "- takie stare zapomniane słowo oznaczające nowoprzyjętego żołnierza bez stopnia . Słowo etymologii łacińskiej - oznaczające kogoś lub coś albo pomieszczenie dla nowoprzybyłych - vide szpitalnictwo.

No i teraz nazwisko .Tutaj w dokumencie to ani M ani H a tylko ..... C . Fragment tego C niedokończonego widzimy na skreśleniu ! Zatem nazwisko PT Pradziadka w Pruskiej armii zapisano jako Coyk.
Błędy takie były na porządku dziennym , wobec obcobrzmiących nazwisk zapisywanych uprzednio w innych dokumentach . Jeżeli uprzednio były żle odczytywane powodowało to kolejne zniekształcenia .
Przepraszam Cię Jurku za zwrot " nie kombinuj " bo to ja " przekombinowałem " na dodatek głupio , jedyna moja uwaga to winno być :" Dolnoalzackiej " a nie " Podalzackiej " ( vide Oberschlessien a Unterschlessien ) . Jeszcze raz przepraszam za zamieszanie i spóżnione wyjaśnienie. Postaram się więcej tego nie robić (?? ).

serdecznie pozdrawiam MJR technokrata

PS. Szalom Amon


Witam szanownego kolegę. Jestem pod wielkim wrażeniem wiedzy kolegi jeśli chodzi o interpretację tego dokumentu. Robi nam się niezły galimatias jeśli chodzi o to nazwisko.
Jeśli chodzi o ten zwrot " Infirmin ", napisałeś, że oznacza on nowoprzyjętego żołnierza bez stopnia . Jak to jest możliwe skoro w dalszej części dokumentu jest napisane, że w/w osoba służyła już dwa lata. Czyżby kancelista był na tyle złośliwy i celowo umniejszył rangę poirytowany wcześniejszym błędem?

Sob 19 Paź, 2013 10:41

Powrót do góry
krakus57
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany






Posty: 2553
Pochwał: 16
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

PT perzot

Zostawmy wrażenia. Pod wpływem tych wrażeń uprzednio napisałem głupoty. Jurek ma rację - spokojnie !

Nie należy przywiązywać " ambicjonalnej " wagi do użytego sformułowania . Był jakbyśmy to dziś powiedzieli : szeregowcem. Ale podówczas ordnung muss sein i takie używano słownictwo. . PT Pradziadek służył w armii tylko dwa lata bo był w piechocie , w jednostkach wyspecjalizowanych byłby lat trzy .

Co do nazwiska - Na porządku dziennym było zniekształcanie / błędne pisownie nazwisk obcojęzycznych. Aby ustalić poprawną wersję ( a przy okazji uzyska sie spooooro wiedzy o PT Rodzinie co pomoże w dalszej kwerendzie . WARTO ! ) trzeba by udać się do Ksiąg parafialnych . Tutaj Dekanat Pleszewski i wyszukanie Parafii pod którą podlegał PT Antenat . Tutaj to będzie : Parafia Rzymsko-katolicka p.w. Świętej Trójcy ,Kucharki 42
63-322 Gołuchów tel: (062)7615530 ( proboszcz Sławomir Kosiński ) . To pierwsze miejsce gdzie należy się udać !

A TO do poczytania :

http://bip.goluchow.pl/files/sites/46853/wiadomosci/173003/files/uchwala_nr_xxiii1902009.pdf

Czy PT antenat nie palił czasem ...fajki. W tym okresie były modne fajki w armii pruskiej . tzw Pfeifenkopf z wymalowana historią jednostki . W załączniku taka główka ale z 7 kompanii Inf. Rgt. No 137. Hagenau z roku 1893/95. Cybuchy takie produkowano dla KAZDEJ jednostki i pododdziałow .

Potem pomyślimy co dalej .

serdecznie pozdrawiam MJR technokrata

PS. Szalom Amon



Opis załącznika:

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=yLWt5kSBOu4

https://www.youtube.com/watch?v=HvZqu0tsFM0

https://www.youtube.com/watch?v=eq-cc_niPjQ&list=FLnSHul9TjNAqd-skCF67rrg&index=85


Ostatnio zmieniony przez krakus57 dnia Sob 19 Paź, 2013 13:36, w całości zmieniany 3 razy

Sob 19 Paź, 2013 12:51

Powrót do góry
krakus57
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany






Posty: 2553
Pochwał: 16
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

EK napisał:
.Ale trochę nie spotykane że Poznaniak został tak odesłany do tak dalekiego regimentu.


PT Jurku ,

To NIC szczególnego w tym Regimencie było bardzo dużo Poznaniaków .
Dyslokacja wynikała z ....polityki Prus ! Stosowano przemieszczenia poborowych - obcokrajowców z terenów na których dążenia wolnościowe były duże ( eo ipso wrogowie Prus ) w dalekie miejsca celem zabezpieczenia się od rewolty in spe. Na dodatek większość posługiwała się j. niemieckim w mowie co było użyteczne ! Proste .

Serdecznie pozdrawiam MJR technokrata

PS. Szalom Amon

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=yLWt5kSBOu4

https://www.youtube.com/watch?v=HvZqu0tsFM0

https://www.youtube.com/watch?v=eq-cc_niPjQ&list=FLnSHul9TjNAqd-skCF67rrg&index=85

Sob 19 Paź, 2013 12:57

Powrót do góry
EK
Generał brygady

Generał brygady





Posty: 6826
Pochwał: 21
Skąd: Wschowa/Fraustadt
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

A tu się z Tobą trochę nie zgodzę.A to tylko dlatego że trochę więcej wiem o kolegi pradziadku.Wcale nie wykluczone że z poznaniakami postępowano jak piszesz Ale w wypadku kolegi pradziadka było trochę inaczej. Ale może on sam o tym powie.

Perzot wal dlaczego Twój pradziadek znalazł się w tamtych rejonach na Alzacji.

_________________
Jak się nie ma co się lubi , to się lubi co się ma .
Jur,,EK,,

Sob 19 Paź, 2013 16:34

Powrót do góry
krakus57
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany






Posty: 2553
Pochwał: 16
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

PT Jurek

Baaaa. To ,ze PT Pradziadek znalazł się na terenie Alzacji z " innych " powodów nie miało wpływu na politykę dyslokacji poborowych . A Ty Jureczku jak zwykle !! wiesz więcej niż mówisz . Oczywiście cenna to zasada i godna naśladowania . Ale utrudnia rozwiązywanie " zagadek " ...niewtajemniczonym . I tym sposobem ja sobie wytężam , resztki szarych komórek bo niby jaki ja to muuundry i wychodzą głupoty z ... moich rozmyślań ! Oj nie ładnie !

Bo PT perzot milczy jak zaklęty .

serdecznie pozdrawiam MJR technokrata

PS. Szalom Amon

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=yLWt5kSBOu4

https://www.youtube.com/watch?v=HvZqu0tsFM0

https://www.youtube.com/watch?v=eq-cc_niPjQ&list=FLnSHul9TjNAqd-skCF67rrg&index=85

Sob 19 Paź, 2013 20:19

Powrót do góry
EK
Generał brygady

Generał brygady





Posty: 6826
Pochwał: 21
Skąd: Wschowa/Fraustadt
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

No to ja nieuopoważniony powiem.Pradziadek ,,perzota,, był emigrantem.Mieszkał we Francji. W tym czasie Alzacja należała jeszcze do do Francji.W pózniejszym czasie Prusy zajęły Alzację i ,,pradziadek został wcielony do armi pruskiej.
_________________
Jak się nie ma co się lubi , to się lubi co się ma .
Jur,,EK,,

Sob 19 Paź, 2013 20:29

Powrót do góry
krakus57
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany






Posty: 2553
Pochwał: 16
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jureczku

Tak też myślałem ,ze emigrant !! ( stary nos nie zawodzi )a wiesz ,że nie kłamię. Ta wiadomość jest dobra , powiem Mu gdzie powinien " węszyć " ! ( ba , czy będzie chciał ? Na to wpływu nie mamy , ale pomóc możemy ).
A co do Alzacji - to przecież w 1871 juz nalezały ( wraz z Lotaryngią ) do Prus a szacowny PT Antenat urodził się w 1882.... w Bismarcksdorf
czyli w Prusach . Coś tu nie gra !! Chyba że chodzi o pra-pra dziadka i Alzację wtedy jeszcze francuską .

serdecznie pozdrawiam MJR technokrata

PS. Szalom Amon

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=yLWt5kSBOu4

https://www.youtube.com/watch?v=HvZqu0tsFM0

https://www.youtube.com/watch?v=eq-cc_niPjQ&list=FLnSHul9TjNAqd-skCF67rrg&index=85

Sob 19 Paź, 2013 20:40

Powrót do góry
EK
Generał brygady

Generał brygady





Posty: 6826
Pochwał: 21
Skąd: Wschowa/Fraustadt
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cholera masz racje coś jest tu namieszane.A juz myślałem że jestem mundry.Poczekamy na ,,perzota,,
_________________
Jak się nie ma co się lubi , to się lubi co się ma .
Jur,,EK,,

Sob 19 Paź, 2013 21:03

Powrót do góry
perzot
Major

Major





Posty: 2344
Pochwał: 5
Skąd: Wielkopolska/Krotoszyn
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam. Jak zwykle Panowie prawda leży po środku. Jedyne co wiedziałem o moim pradziadku to ,że pracował w kopalni we Francji, oraz że zmarł przed II wojną. Jestem w posiadaniu dwóch dokumentów dotyczących.jego osoby. Pierwszym jest pismo przez nas omawiane a kolejnym francuska karta identyfikacyjna wydana 31 grudnia 1925 roku. Zatem pewne jest, że przebywał we Francji w tym czasie. Czy był tam przed powołaniem do wojska? Raczej wątpliwe, chociaż nie wykluczone. Skłaniałbym się raczej do wersji o dyslokacji poborowych celem obniżenia ich dążeń niepodległościowych.
Przyznam się szczerze, że te dokumenty były u nie od zawsze i dopiero jak trafiłem na to forum postanowiłem zaspokoić swoją ciekawość. Nie sądziłem, że sprawa nabierze takiego rozmachu. Pozdrawiam.



Opis załącznika:

Nie 20 Paź, 2013 0:32

Powrót do góry
perzot
Major

Major





Posty: 2344
Pochwał: 5
Skąd: Wielkopolska/Krotoszyn
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

pierwsza strona


Opis załącznika:

Nie 20 Paź, 2013 0:33

Powrót do góry
perzot
Major

Major





Posty: 2344
Pochwał: 5
Skąd: Wielkopolska/Krotoszyn
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

druga strona


Opis załącznika:

Nie 20 Paź, 2013 0:34

Powrót do góry
EK
Generał brygady

Generał brygady





Posty: 6826
Pochwał: 21
Skąd: Wschowa/Fraustadt
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Krakusku Twój tok myślenia sie potwierdza.
,,Perzot,, super dokument do genaologi rodzinnej. Masz pradziadka,żonę,dzieci gdzie mieszkał we Francji. Z tego dokumentu można wyciągnąć jeszcze znacznie więcej.
Potwierdziło się miejsce urodzenia KarsyZ dokumentu dowiadujesz sie nawet o pra,pra,pra dziadkach . 3 x pra babcia to Bugaczyk Maria. Jakbyś chciał to wejdż na ,,Projekt Poznań,, zapewne znajdziesz tam ich dane a może jeszcze dalej.Możesz też zamówić kwerendę w archiwum w Poznaniu.Dowiadujesz sie z dokumentu o jego dzieciach .Któreś z nich to pewnie Twój dziadek lub babcia ??. O żonie czyli Twojej pra,pra babci Nowackiej Mariannie.Typowa emigracja za chlebem. Jak wielu pracował w kopalni.

Takie to były polskie losy.W domu Andrzej w Prusach Andreas a na koniec został Andre. O ,,ewolucji,, nazwisku nie wspomnę.

_________________
Jak się nie ma co się lubi , to się lubi co się ma .
Jur,,EK,,

Nie 20 Paź, 2013 7:56

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony 1, 2  Następny Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.