| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
covo
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec




Posty: 39
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

listy, pamiętniki - czyli inny,bardziej prywatny opis wojny

interesuje mnie, czy publikowano gdzieś (www? książki) listy z okresu wojny...
Pamiętniki też - ale tych trochę już znalazłem (chociaż podpowiedź mile widziana, nawet bardzo Uśmiech

Listy żołnierzy do rodzin i w drugą stronę, listy do bliskich po prostu - to może być ciekawy, całkowicie odmienny od podręcznikowego, obraz wojny.
Możecie podpowiedzieć?

Czw 10 Paź, 2013 13:51

Powrót do góry
EK
Generał brygady

Generał brygady





Posty: 6826
Pochwał: 21
Skąd: Wschowa/Fraustadt
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Bawię się w czytanie ,,cudzych,, listów od dość dawna. Specjalizuję się w 2 WW i to po stronie niemieckiej. Ogólnie można powiedzieć że w feldpostach nic ciekawego o przebiegu wojny lub pozycjach nie znajdziesz.To było poprostu zabronione. Także ciężko będzie tam znaleść nazwiska kolegów nr jednostek itp. Feldposty są zazwyczaj treściwe. Jestem zdrowy czego i wam życzę.Pozdrówcie.....itd.Oczywiście są też rodzynki które jakoś przeszły ,,kontrolę,,

Dla mnie zawsze najciekawsze były feldposty pisane przez żołnierzy ktore dochodziły do np.rodziców już po ich smierci. Może to śmieszne ale czasami pisali jakby z przeczuciem zbliżającej się śmierci. Musicie wiedzieć że taki feldpost z Rosji do Niemiec szedł nawet miesiąc.
Całkiem inna sprawa to pamiętniki z frontu.Oficjalnie to też było zabronione.Ale jednak pisali. Oczywiście nie wszyscy byli ,,literatami,, więc i wspomnienia są różne.
Praca nad takim pamiętnikiem zajeła mi ponad rok i jeszcze nie jest do końca przetłumaczony. Ręczne pismo.Często widać że pisane na ,, kolanie,,

Jest to wielka frajda wtedy gdy rozszyfrowujesz pamietnik a jednocześnie posiadasz wiedzę skąd pochodził żołnierz.Znasz jego rodzinę.Masz jego np .odznaczenia.

_________________
Jak się nie ma co się lubi , to się lubi co się ma .
Jur,,EK,,

Czw 10 Paź, 2013 18:41

Powrót do góry
covo
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec




Posty: 39
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

EK napisał:
Całkiem inna sprawa to pamiętniki z frontu.Oficjalnie to też było zabronione.Ale jednak pisali.

a wracając do "adremu" - znasz jakiś (dobry...) pamiętnik? : )

Czw 10 Paź, 2013 22:30

Powrót do góry
EK
Generał brygady

Generał brygady





Posty: 6826
Pochwał: 21
Skąd: Wschowa/Fraustadt
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jeśli chodzi o wydanie książkowe?

Np niedawno wyszło ,,Piekło na froncie wschodnim,,
Dzienniki niemieckiego żołnierza 1941-43.
Christian Alexander,Mason Kunze

_________________
Jak się nie ma co się lubi , to się lubi co się ma .
Jur,,EK,,


Ostatnio zmieniony przez EK dnia Pią 11 Paź, 2013 13:04, w całości zmieniany 1 raz

Pią 11 Paź, 2013 7:19

Powrót do góry
covo
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec




Posty: 39
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

EK napisał:
,Piekło na froncie wschodnim,,
Dzienniki niemieckiego żołnierza 1941-43.

Jeżeli znasz jeszcze jakiś pamiętnik sowiecki z węgierskiej inwazji 1956, a może coś sowieckiego z Afganistanu to super, dokładnie o to mi chodzi, dobrze, że napisałem post we właściwym dziale.

Pią 11 Paź, 2013 12:30

Powrót do góry
EK
Generał brygady

Generał brygady





Posty: 6826
Pochwał: 21
Skąd: Wschowa/Fraustadt
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jak napisałem wcześniej ja to raczej Niemcy ,3 rzesza. Z powodów prozaicznie prostych.Mieszkam tutaj i mam jako taki dostęp do żródeł. Piwo
_________________
Jak się nie ma co się lubi , to się lubi co się ma .
Jur,,EK,,

Pią 11 Paź, 2013 12:33

Powrót do góry
Leuthen
Kapitan

Kapitan




Posty: 839
Pochwał: 6
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

EK napisał:
Ogólnie można powiedzieć że w feldpostach nic ciekawego o przebiegu wojny lub pozycjach nie znajdziesz.To było poprostu zabronione.

Kilka lat temu czytałem w jakimś polskim czasopiśmie recenzję wydanego w Niemczech zbioru listów różnych żołnierzy z opisem tego, co robili "po godzinach" na froncie wschodnim. Jakoś przeszły przez cenzurę, która przy liczbie żołnierzy i ilości wysyłanych przez nie listów (to nie były czasy emaili i esemesów) nie była w stanie skontrolować nawet połowy przesyłek. "Ciekawe" mieli pomysły żołnierze WH i "ciekawe" rzeczy widzieli.

PS Niestety nie pamiętam danych bibliograficznych owej publikacji.

Pią 18 Paź, 2013 9:13

Powrót do góry
Leuthen
Kapitan

Kapitan




Posty: 839
Pochwał: 6
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Małe uzupełnienie: ciekawy zbiór listów i kart korespondencyjnych z okresu Wielkiej Wojny pióra czterech przedstawicieli rodziny Lejów opublikował Sławomir Kułacz w książce "Leżajskie drogi do niepodległości..." (Leżajsk 2009).

Sob 19 Paź, 2013 20:15

Powrót do góry
Anonymous
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Miło mi poinformować, że zbiór korespondencji rodziny Lejów wspomniany wyżej przez Leuthena został opublikowany w całości w książce „Wojskowa i wojenna korespondencja braci Lejów”. Więcej informacji tu:

austro-wegry.info/viewtopic.php?t=3629&start=0

Pią 14 Lut, 2014 19:55

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.