| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony 1, 2  Następny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
wars98
Kapitan marynarki

Kapitan marynarki




Posty: 1022
Skąd: Z Marsa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Polski sprzęt pancerny we wrześniu 1939 w rejonie Warszawy

Witam!
Szukam informacji jak w temacie. Chciałbym ustalić co było w Warszawie i jej najbliższych okolicach oraz co się tu przetaczało. Interesuje mnie szczególnie Wawer. Mam pewną wzmiankę o możliwości zakopania tam dwóch tankietek.
Za wszelkie informacje i źródła z góry dziękuję!
Pozdr. Wars 98 Uśmiech

Nie 02 Sty, 2005 20:15

Powrót do góry
wars98
Kapitan marynarki

Kapitan marynarki




Posty: 1022
Skąd: Z Marsa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam! 8)
Marnie, marnie...
Widzę, że brać pancerna z forum "Odkrywcy" jeszcze nie napłynęła...
Szkoda.
Z pozycji krążących nieco wokół tego tematu ja znam tylko: Wrzesień 1939. Pojazdy Wojska Polskiego, A. Jońca, R. Szubański, J. Tarczyński, WKŁ, Warszawa 1990 oraz: Obrona Warszawy. Wrzesień 1939 r. Wspomnienia i fakty, autorstwa Mariana Porwita, wyd. Czytelnik, Warszawa 1969 r. (III wydanie). Ktoś zna może jeszcze jakieś pozycje?
Pozdr. wars98

Czw 13 Sty, 2005 19:36

Powrót do góry
thundee
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Zobacz:
http://wilk.wpk.p.lodz.pl/~whatfor/pojazdy_w_powstaniu.htm
Mam jeszcze troche więcej tego na dysku, jeżeli chcesz...

Czw 13 Sty, 2005 21:34

Powrót do góry
wars98
Kapitan marynarki

Kapitan marynarki




Posty: 1022
Skąd: Z Marsa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam! 8)
Tak, tak... o pojazdach w Powstaniu to i ja mam troszkę. Sęk w tym, że ja szukam o wrześniu 1939 r.!!! A tu już krucho.
Poza tymi dwoma pozycjami znalazłem jeszcze wspomnienia gen. Rómmla o obronie stolicy i to narazie tyle. A przez Warszawę i jej okolice trochę sprzętu się przewaliło, trochę tu uległo zniszczeniu. Wiem też, że spora część sprzętu uległa zniszczeniu/porzuceniu w rejonie Radomia, Lublina i Tomaszowa Lubelskiego. Kilka lat temu w którymś z tych rejonów szukał zakopanego czołgu (czołgów?) niejaki B. Wołoszański.
Znalezienie czegokolwiek z polskiego sprzętu pancernego z września 1939 r. było by wspaniałe. Ale i tak dziękuję!
Pozdr. wars98

Czw 13 Sty, 2005 21:44

Powrót do góry
kudi
Captain

Captain





Posty: 1000
Pochwał: 1
Skąd: wawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

...

o poszukiwaniach Woloszanskiego nie slyszalem, ale znam relacje na temat 3 tankitek ktore zostaly ukryte (zakopane) w lubelskim. akcja miala miejsce, problem polega na tym ze niedawno zmarl ktos kto te sprawe znal, a osoba ktora zajmowala sie ukrywaniem nie jest w stanie wskazac miejsca bo jechala pod plandeka na miejsce. wiadomo w jakim rejonie i to wszystko.
byly proby poszukiwan tego sprzetu, nawet polonia londynska sie w to wlaczyla ale na razie nic...

_________________
pozdr
robert_kudelski
...z nową stroną www.eksplorator.com,
używający sprzętu firmy PenElektonik

Pią 14 Sty, 2005 0:13

Powrót do góry
....
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Zapominasz robert o TKS-ie zakopanym w centrum Warszawy na terenie przyległym do Getta. Te lubelskie wypłyneły nie co później i sprawa jest otwarta , bo coś później odkopali Niemcy i niewiadomo ile zostało, o ile zostało.

Pią 14 Sty, 2005 9:16

Powrót do góry
wars98
Kapitan marynarki

Kapitan marynarki




Posty: 1022
Skąd: Z Marsa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam! 8)
Kudi! Underground!
Jeśli możecie to bardzo was proszę o informacje w sprawach przez was poruszanych, ale na priva.
Co do poszukiwań Wołoszańskiego to były takowe (zakończone niczym), nawet program jego o tym widziałem. Muszę się do niego odezwać, możliwe że udostepni mi informacje w tamtej sprawie.
Dziękuję i pozdrawiam
wars98

Pią 14 Sty, 2005 10:52

Powrót do góry
kudi
Captain

Captain





Posty: 1000
Pochwał: 1
Skąd: wawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

...

Adam nie zapominam o tym TKSie Uśmiech W koncu robilem dobra mine do zlej gry jak przyjechala ekipa z MWP, WAT i innych urzedow Uśmiech Nie wiem czy badania geofizyczne rzeczywiscie cos wskazaly pozniej. Nawet gdyby tak bylo to i tak nie ma kto wylozyc kasy na odpokapnie sprzetu.

Piotrze o niektorych sprawach nie moge pisac ani mowic, czy to na priva czy na forum. Dlatego z adamem poruszamy ogolne kwestie informujac ze taka sprawa byla. Poszukiwania sa w toku i powiedzmy "dla dobra sledztwa" jeszcze nie mozna o tym mowic Uśmiech

_________________
pozdr
robert_kudelski
...z nową stroną www.eksplorator.com,
używający sprzętu firmy PenElektonik

Pią 14 Sty, 2005 11:52

Powrót do góry
historyk7
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 6
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ponoć w 39 zakopali pod warszawą dwa Boforse. Jeden został potem znaleziony ale drugi... 8)
_________________
Pozdrowieniam, historyk

Nie 18 Wrz, 2005 11:00

Powrót do góry
Merduk
Kapral

Kapral





Posty: 57
Skąd: 1 S.B.S
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Mam informacje na temat TKS moze one nie sa zwiazane bezposrednio z tematem ale widze ze poruszyliscie temat TKS-ów.

A wiec W wrzesniowym numerze Nowej Techniki Wojskowej jest artykuł na temat TKS.

A wiec streszcze go teraz troche.

Z artykulu wynika ze w grudniu tamtego roku szweckie muzeum w Axvall przekazało Muzeum Wojska Polskiego mocno nie kompletny TKS.
Zapytacie skad by sie wział w Szwecki TKS ?? (Wydaje mi sie ze w latach trzydziestych Szwecja zakupila jeden egzemplarz do testów. Innej mozliwosci w jaki sposob miala by sie tam znalesc nie widze) Ale wracajac do tematu
W zwiazku z tym ze tankietka nie była kompletna i dosc zniszczona, renowacją zajeły sie Zakłady Ursus ( Przed wojna PZInż).
Przez 1,5 roku pojazd został zdemontowany ,zinwentaryzowany.Potem na nowo zmontowano i uzupełniono brakujacymi elementami (wyprodukowano je na nowo) Polozono nowa farbe i trojbarwny kamuflarz (zgodny z instrukcja z 1936 roku)
NIestety egzemplaz ten nie jezdzi poniewaz jego uklad napedowy jest ompletnie zdewastowany. Oczywiscie mozna by zdobyc orginalny silnik Polski Fiat 122BC ale potrzebny by byl do tego cud. (Mozliwe ze ekipa zajmujaca sie renowacja TKS-a jakos wyremonytuje rowniez silni i ze TKS bedzie mogla jeszcze pojezdzic )
WYremontowana ( ale nie mobilna) tankietka była wystawiona na tegorocznyc targach MSPO w Kielcach.

Ponizej przedstawiam zdjecia tej tankietki przed i po reomncie.

Podobno w pazdziermnikowej Nowej Technice Wojskowej maja byc kolejne zdjecia TKS-ki

pozdrawia Bardzo szczęśliwyBardzo szczęśliwy



Opis załącznika:
Przed remontem

Opis załącznika:
i trzy fotki Po remoncie

Opis załącznika:

Opis załącznika:
Tu widac weterana wojennego wiec moze to znaczyc ze wspolpracowali z grupa renowacyjna rowniez wolnierze wrzesnia

_________________
"Amor Patriae Nostra Lex"
"Si Vis Pacem,Para Bellum"-"Jeśli chcesz pokoju,szykuj sie do wojny"-- Wegecjusz
"Celem wojny nie jest zginąć za swoją ojczyznę,tylko sprawic by tamci skur......zgineli za swoją"- Gen. G.S.Patton

Czw 22 Wrz, 2005 22:19

Powrót do góry
Merduk
Kapral

Kapral





Posty: 57
Skąd: 1 S.B.S
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Przepraszam za literówki w tekscie powyzej ale szybko to pisalem i nie zwracalem zbytniej uwagi na ortografie itd.

pozdrawiam wszystkich

_________________
"Amor Patriae Nostra Lex"
"Si Vis Pacem,Para Bellum"-"Jeśli chcesz pokoju,szykuj sie do wojny"-- Wegecjusz
"Celem wojny nie jest zginąć za swoją ojczyznę,tylko sprawic by tamci skur......zgineli za swoją"- Gen. G.S.Patton

Czw 22 Wrz, 2005 22:44

Powrót do góry
Krzychu74
Moderator
Chu I

Chu I





Posty: 546
Pochwał: 1
Skąd: Kłodzko
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam!
A tutaj TKS podczas pokazu:
http://www.konradus.com/forum/read.php?f=11&i=4983&t=4983
i kolejna TKS-ka, tym razem na chodzie:

http://odkrywca-online.com/picsforum13/tks.jpg
http://odkrywca-online.com/picsforum13/tks3.jpg
http://odkrywca-online.com/picsforum13/tks4.jpg
http://odkrywca-online.com/picsforum13/tks5.jpg
http://odkrywca-online.com/picsforum13/tks6.jpg

A tutaj opis kolegi Łosia na temat jeżdzącej TKS-ski zamieszczony na forum Konradus:
http://www.konradus.com/forum/read.php?f=17&i=18499&t=18499

Wars98: broń pancerna już "puka" do drzwi forum.... Bardzo szczęśliwy

Pozdrawiam.

Czw 22 Wrz, 2005 23:30

Powrót do góry
Merduk
Kapral

Kapral





Posty: 57
Skąd: 1 S.B.S
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Swietne fotki TKS-ki na poligonie Bardzo szczęśliwy Az sie prosi zeby była wyremontowana i pomalowana jak w 1936 Bardzo szczęśliwy Bardzo szczęśliwy Bardzo szczęśliwy

A propos jak bede miał zdjecia TKS-ki z tego rocznego pokazu na MSPO w Kielach napewno je umieszcze .



Pozdrawiam . Bardzo szczęśliwy Bardzo szczęśliwy

_________________
"Amor Patriae Nostra Lex"
"Si Vis Pacem,Para Bellum"-"Jeśli chcesz pokoju,szykuj sie do wojny"-- Wegecjusz
"Celem wojny nie jest zginąć za swoją ojczyznę,tylko sprawic by tamci skur......zgineli za swoją"- Gen. G.S.Patton

Pią 23 Wrz, 2005 0:21

Powrót do góry
Krzychu74
Moderator
Chu I

Chu I





Posty: 546
Pochwał: 1
Skąd: Kłodzko
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam!
Z tego co pisze kolega Łosiu na Konradusie zanosi się na to, że TKS-ka będzie wyremontowana.

Pozdrawiam.

Pią 23 Wrz, 2005 0:56

Powrót do góry
wars98
Kapitan marynarki

Kapitan marynarki




Posty: 1022
Skąd: Z Marsa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam! Bardzo szczęśliwy
Krzychu74! Rozumiem, że to taka mała "prowokacja" z Twojej strony, co? Wink
Ja też się cieszę, że wreszcie coś drgnęło w temacie: sprzęt pancerny... Uśmiech
Ale to dopiero początek!
Kawaleria nadciąga Exclamation Twisted Evil
Fajnie, że "karalucha" odremontowali, ale szczerze mówiąc pełne szczęście, to będzie kiedy znajdą i odnowią jeszcze 7 TP... Razz
Liczę, że taki cudowny dzień nastąpi.
Pozdrawiam
wars98

Pią 23 Wrz, 2005 8:27

Powrót do góry
Merduk
Kapral

Kapral





Posty: 57
Skąd: 1 S.B.S
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Fakt Jak by znalezli i wyremontowali 7TP to by było ekstra. Choc mozna by samemu stworzyc od podstaw replike.

W ktoryms numerze Towej Techniki Wojskowej z 2003 roku był artykul o gosciu ktory wykozystujac podwozie (bodajze "Warszawy") zbudował replike samochodu opancerzonego wz.34.
Ale wiadomo czołg to nie samochod opancerzony i trudniej zrobic.

Musze poszukac tego arytkulu jak znajde pokaze wam zdjecia wz.34
Choc pewnie juz widzieliscie skoro to było kolo 2003 to napewno znalezliscie na necie jego zdjecia ale jesli nie to ja pokaze Uśmiech

Pozdrawiam.

_________________
"Amor Patriae Nostra Lex"
"Si Vis Pacem,Para Bellum"-"Jeśli chcesz pokoju,szykuj sie do wojny"-- Wegecjusz
"Celem wojny nie jest zginąć za swoją ojczyznę,tylko sprawic by tamci skur......zgineli za swoją"- Gen. G.S.Patton

Pią 23 Wrz, 2005 9:24

Powrót do góry
wars98
Kapitan marynarki

Kapitan marynarki




Posty: 1022
Skąd: Z Marsa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam! Bardzo szczęśliwy
Merduk. "Pancerkę" zrobił Leszek Kusiak ("Hartmann").
A zrobienie repliki to nie to samo co posiadanie oryginału... Twisted Evil
Pozdrawiam
wars98

Pią 23 Wrz, 2005 10:08

Powrót do góry
Merduk
Kapral

Kapral





Posty: 57
Skąd: 1 S.B.S
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

No wiadomo ze replika to nie to samo co orginał. Ale boje sie ze 7TP nigdzie sie nie znajdzie Smutny
A tak przynajmniej replike bedzie mozna pokazac szerszemu gronu np. młodzierzy A nie tylko na zdjeciach.
Ale w takiej sytuacji to replika to zawsze cos. Prawda ??

_________________
"Amor Patriae Nostra Lex"
"Si Vis Pacem,Para Bellum"-"Jeśli chcesz pokoju,szykuj sie do wojny"-- Wegecjusz
"Celem wojny nie jest zginąć za swoją ojczyznę,tylko sprawic by tamci skur......zgineli za swoją"- Gen. G.S.Patton

Pią 23 Wrz, 2005 10:47

Powrót do góry
wars98
Kapitan marynarki

Kapitan marynarki




Posty: 1022
Skąd: Z Marsa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam! Bardzo szczęśliwy
Merduk. Jak się nie szuka to się nie znajdzie. Proste?
A replikę czołgu takiego jak 7TP to nie tak łatwo zrobić, bo niby z czego? Na podwoziu od T-34?? Nie da się...
Pozdrawiam
wars98

Pią 23 Wrz, 2005 10:54

Powrót do góry
Merduk
Kapral

Kapral





Posty: 57
Skąd: 1 S.B.S
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jasne. Wiem ze trzeba szukac.Moze akurat gdzies u jakiegos chłopa w stodole stoi i przykryty jest słomą lub sianem Bardzo szczęśliwy ( to troche smieszne ale przeciez nie takie rzeczy ludzie juz znajdowali)
A co do repliki wydaje mi sie ze wystarczy miec ,znalesc ,dostac lub kupic np.od Angoli Vinckers`a E (podwozie to samo prawie tylko wieze odlac nowa ,dac inna armate i zmienic troche tył czołgu i replika 7TP gotowa.


Pozdrawiam.

_________________
"Amor Patriae Nostra Lex"
"Si Vis Pacem,Para Bellum"-"Jeśli chcesz pokoju,szykuj sie do wojny"-- Wegecjusz
"Celem wojny nie jest zginąć za swoją ojczyznę,tylko sprawic by tamci skur......zgineli za swoją"- Gen. G.S.Patton

Pią 23 Wrz, 2005 11:59

Powrót do góry
wars98
Kapitan marynarki

Kapitan marynarki




Posty: 1022
Skąd: Z Marsa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam! Bardzo szczęśliwy
Merduk. Spokojnie, spokojnie... Ja wiem, że łatwo się pisze
Cytat:
mieć, znaleźć, dostać lub kupić np. od Angoli Vickers'a E (podwozie to samo prawie, tylko wieżę odlać nową, dać inną armatę i zmienić trochę tył czołgu) i replika 7TP gotowa.

ale rzeczywistość jest znacznie, znacznie bardziej skomplikowana... Twisted Evil
O Vickersa też nie jest tak łatwo. To nie Fiat 126p... Laughing
Pozdrawiam
wars98

Pią 23 Wrz, 2005 12:08

Powrót do góry
Merduk
Kapral

Kapral





Posty: 57
Skąd: 1 S.B.S
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wars98

Rzeczywistość zawsze jest skomplikowana. Twisted Evil

Ale mowiac szczerze to w War Muzeum w Londynie jest kilka Vinckersow E
W innych miastach sytuacja jest taka sama.Mozna by sprobowac porozmawiac z Anglikami.Moze nam by sprzedali po cenie złomu ( to był zart Bardzo szczęśliwy Bardzo szczęśliwy )
Mnie jako historyka z zamiłowania i z zawodu denerwuje ze nie mozna pogadac z kim trzeba na temat zakupu jednej lub kilku typów uzbrojenia ktore było wykozystywanie w II RP. (fakt pieniadze)
Lub pogadac czy by nam nie przekazali danych konstrukcyjnych np.Vinkckersa a nasi ludzie by go zbudowali dla muzeum ( przykladem moze byc Zakład Ursus (przed wojna PZInż) ktore przeprowadziły renowacje TKS-ki.
Ja wiem ze rzeczywistosc jest inne ale jak by sie chcialo komus to napewno by były jakies skutki tego działania. Tylko mniej trzeba dyskutowac a wiecej działac Bardzo szczęśliwy Bardzo szczęśliwy Bardzo szczęśliwy

Pozdrawiam
Merduk

_________________
"Amor Patriae Nostra Lex"
"Si Vis Pacem,Para Bellum"-"Jeśli chcesz pokoju,szykuj sie do wojny"-- Wegecjusz
"Celem wojny nie jest zginąć za swoją ojczyznę,tylko sprawic by tamci skur......zgineli za swoją"- Gen. G.S.Patton

Pią 23 Wrz, 2005 12:49

Powrót do góry
wars98
Kapitan marynarki

Kapitan marynarki




Posty: 1022
Skąd: Z Marsa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam! Bardzo szczęśliwy
Co do działania, to zobacz na forum "Odkrywcy" jak wszelkiej maści "specjaliści" się żrą ze sobą... Evil or Very Mad
A działania? No cóż niektórzy działają, tyle że w ukryciu, bez rozgłosu... Twisted Evil
Osobiście bardziej wierzę w znalezienie okazów z września '39 niż w to że uda się coś takiego ściągnąć z Bałkanów lub z Anglii...
To że ściągnięto wannę od TKS-a ze Szwecji z Auxwall, to w zasadzie przypadek. A i potem długo to trwało, by wyszło z niego to co wyszło, a i tak jest "spór w doktrynie", czy został dobrze pomalowany i czy silnik będzie działał... Zniesmaczony
Czym innym są rozmowy, czy innym jest budowa od podstaw. Czołg to nie samochód. Poza tym kto miałby te rozmowy prowadzić? Wskaż mi takiego człowieka lub instytucję (bo człowiek i to zapewne nie jeden, to by się pewnie znalazł, ale właśnie instytucję...), która zajęłaby się tym wszystkim i wyłożyła na to pieniądze i to nie małe.
Pozdrawiam
wars98

Pią 23 Wrz, 2005 13:02

Powrót do góry
Merduk
Kapral

Kapral





Posty: 57
Skąd: 1 S.B.S
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Czy ja Wiem ??

Może np. Ministerstwo Kultury ?? Nie wiem. Albo Muzeum Wojska Polskiego. A pieniadze to moze postarac sie o dotacje z UE ( UE daje kase na oczyszczalnie scieków to czemu nie miała by dac na "eksponaty muzealne " )
A co do TKS-ki to była malowana zgodnie z instrukcja z 1936 roku Wiec nie wiem czemu sie sprzeczaja o typ malowania.

Na zdjeciach ktore dalem wyzej TKS-ke pomalowali zgodnie z instrukcja z 1936 (choc jak patrze na zdjecie to moze faktycznie brazowa farba jest zbyt ciemna )

Pozdrawiam
Merduk

_________________
"Amor Patriae Nostra Lex"
"Si Vis Pacem,Para Bellum"-"Jeśli chcesz pokoju,szykuj sie do wojny"-- Wegecjusz
"Celem wojny nie jest zginąć za swoją ojczyznę,tylko sprawic by tamci skur......zgineli za swoją"- Gen. G.S.Patton

Pią 23 Wrz, 2005 13:15

Powrót do góry
wars98
Kapitan marynarki

Kapitan marynarki




Posty: 1022
Skąd: Z Marsa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam! Bardzo szczęśliwy
Co do TKS-a. To sam sobie odpowiedziałeś.
A co do reszty. Ministerstwo Kultury? Chyba żartujesz?! Twisted Evil
Ciocia Unia daje na konkretne sprawy, jak budowa dróg, czy oczyszczalni, a nie "eksponaty muzelane". Widać, że za mało siedzisz w tych urzędniczych tematach. Uśmiech
No z Muzeum WP to też traktuję to jako żart, albo nie byłeś tam i nie widziałeś jak wyglądają eksponaty przed Muzeum w Al. Jerozolimskich i na terenie Fortu Czerniakowskiego (z tyłu a nie od przodu Exclamation Evil or Very Mad ). Dyrekcja (czytaj wojskowi) myśli o tym jak trzymać się swoich stołków, względnie wystawia Kęsiorom fanty w zamian nie otrzymując nic. TKS-ka była zaś odremontowana nie przez nich a przez koncern "Bumar", który na to wszystko dał kasę, i u którego to zrobiono (bo "Ursus" należy do nich). A resztą zajmowali się pasjonaci dostarczający materiałów (dokumentację). Radzę więc zapomnieć o tych wymienionych przez Ciebie instytucjach, jako o tych, które się tym zajmą w najbliższej 50-latce... Twisted Evil
Pozdrawiam
wars98

Pią 23 Wrz, 2005 13:29

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony 1, 2  Następny Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.