| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
marek8888
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 4455
Pochwał: 5
Skąd: Sekcja polska NKWD
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

X 1944 - dlaczego polski Naczelny Wódz poszedł do niewoli

Witam,
Mała prośba - czy ktoś może mi wskazać jakie są oficjalne przyczyny poddania się Niemcom gen. Bora-Komorowskiego po kapitulacji powstania warszawskiego. Jako dowódca AK być może mógł to sobie zrobić (choć byłoby to i tak ciut dziwne) - ale jako mianowany kilka dni wcześniej NW całych poslkich sił zbrojnych ?
Czemu miało służyć takie "wywyższenie" oficera, który zapewne mógł próbować się "schować". czy skutek propagandowy takiego posuniecia w końcowym etapie wojny nie był nieco dziwny? Jakie jest oficjalne uzasadnienie takiego postępowania?

Pozdrawiam

_________________
Czy można dostąpić selektywnej mądrości lub przekwalifikować się na prawdziwego człowieka ot tak po prostej lekturze dzieł Jacka Kaczmarskiego? Tak - na IOH można...

Pią 06 Wrz, 2013 11:14

Powrót do góry
marlog
Podporucznik

Podporucznik




Posty: 257
Skąd: Olsztyn
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Może zamiast komentarza zacytuję, a dowiem się, dlaczego zamiast wisieć stawia mu się pomniki...
Cytat:
Mjr Stanisław Żochowski, członek Sztabu Naczelnego Wodza, pod datą 4
sierpnia 1945 r. zanotował: "Płk Demel polecił mi przygotować uzasadnienie dla
odznaczenia gen. Bora krzyżem Virtuti Militari II klasy. Odszukałem statut
Orderu. II klasa może być przyznana generałowi za samodzielne działanie, które
było zwycięską bitwą lub walnie przyczyniło się do zwycięstwa. Złożyłem
wniosek na oddanie gen. Bora pod sąd za zniszczenie stolicy, spowodowanie
ogromnych strat i nie osiągniecie żadnego celu".

Sro 29 Sty, 2014 20:48

Powrót do góry
marek8888
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 4455
Pochwał: 5
Skąd: Sekcja polska NKWD
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ale go chyba nie pociągnieto do odpowiedzialności bo jak napisał w jednym z oficjalnych wystąpień pewien minister: "brak przewidywania konsekwencji danej regulacji czy też działań ministerstwa nie moze być podstawą do jakiejkolwiek odpowiedzialności czy też podtawą do formuowania negatywnych opinii na temat działań resortu" (2012)...
Dobrze, że nie napisał, że winno być to przedmiotem uwielbienia ze strony nic nie rozumiejącego plebsu...
Co do tytułowego epizodu - nie pytać - nie mędrkować - skoro poszedł to znaczy, że była w tym wyższa idea...

_________________
Czy można dostąpić selektywnej mądrości lub przekwalifikować się na prawdziwego człowieka ot tak po prostej lekturze dzieł Jacka Kaczmarskiego? Tak - na IOH można...

Sro 29 Sty, 2014 21:33

Powrót do góry
Zubek
Porucznik

Porucznik





Posty: 628
Pochwał: 3
Skąd: Starków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

No tak - a tak naprawdę to wiesz, dlaczego jednak Bór został powołany na NW, czyja to była inicjatywa, czemu miało to służyć i dlaczego w sumie poszedł do niewoli?
Może i wyższa idea, bo później dorobiono "ideologię" ale raczej względy bardzo pragmatyczne.
R

Sro 29 Sty, 2014 22:12

Powrót do góry
marlog
Podporucznik

Podporucznik




Posty: 257
Skąd: Olsztyn
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
28 lipca depeszował Naczelny Wódz do Prezydenta:
„Wszelka myśl o powstaniu zbrojnym jest nieuzasadnionym odruchem,
pozbawionym sensu politycznego, mogącym spowodować tragiczne, niepotrzebne
ofiary"...
Do Szefa Sztabu depeszował Naczelny Wódz 30 lipca 1944 r.:
„Raz jeszcze powtarzam — w obecnych warunkach politycznych jestem
bezwzględnie przeciwny powszechnemu powstaniu. Rada Ministrów nie powinna
obradować nad powstaniem, nie znając przebiegu i wyniku rozmów w
Moskwie".

Działanie wbrew Naczelnemu Wodzowi podchodzi chyba pod zdradę, ale niektórym się zachciało:
Cytat:
W WARSZAWIE MURY BĘDĄ SIĘ WALIĆ I KREW POLEJE SIĘ STRUMIENIAMI, AŻ OPINIA
ŚWIATOWA WYMUSI NA RZĄDACH TRZECH MOCARSTW ZMIANĘ DECYZJI Z TEHERANU
Gen. Leopold Okulicki – wypowiedź na naradzie Komendy Głównej AK w lipcu 1944

Cytat:
WSZYSCY KTÓRZY ROZPOCZĘLI WALKĘ WIEDZIELI, ŻE IDĄ NA PEWNĄ ŚMIERĆ,
POZOSTALI ZAZDROŚCILI POLEGŁYM. NADZIEMSKA SIŁA ROZPROMIENIAŁA SERCA.
Antoni Chruściel "Monter" Polska Walcząca, Londyn, dnia 20 sierpnia 1945

Ale z generałów to chyba w PW nikt nie zginął, poszli honorowo do niemieckiej niewoli...(przynajmniej tak nam Pani na lekcji mówiła)

Sro 29 Sty, 2014 22:17

Powrót do góry
krakus57
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany






Posty: 2553
Pochwał: 16
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

PT Sierżancie - Majorewy ( od - Ad maiorem Dei gloria )

O co Waści chodzi -

PT kre.....ator tematu i zadanego pytania : " X 1944 - dlaczego polski Naczelny Wódz poszedł do niewoli

Witam,
Mała prośba - czy ktoś może mi wskazać jakie są oficjalne przyczyny poddania się Niemcom gen. Bora-Komorowskiego po kapitulacji powstania warszawskiego. Jako dowódca AK być może mógł to sobie zrobić (choć byłoby to i tak ciut dziwne) - ale jako mianowany kilka dni wcześniej NW całych poslkich sił zbrojnych ?
Czemu miało służyć takie "wywyższenie" oficera, który zapewne mógł próbować się "schować". czy skutek propagandowy takiego posuniecia w końcowym etapie wojny nie był nieco dziwny? Jakie jest oficjalne uzasadnienie takiego postępowania?

Pozdrawiam
_________________
Le Luxe est un Droit

Pią 06 Wrz, 2013 10:14..."

Sam sobie też udzielił odpowiedzi : " ....Ale go chyba nie pociągnieto do odpowiedzialności bo jak napisał w jednym z oficjalnych wystąpień pewien minister: "brak przewidywania konsekwencji danej regulacji czy też działań ministerstwa nie moze być podstawą do jakiejkolwiek odpowiedzialności czy też podtawą do formuowania negatywnych opinii na temat działań resortu" (2012)...
Dobrze, że nie napisał, że winno być to przedmiotem uwielbienia ze strony nic nie rozumiejącego plebsu...
Co do tytułowego epizodu - nie pytać - nie mędrkować - skoro poszedł to znaczy, że była w tym wyższa idea...
_________________
Le Luxe est un Droit

Wczoraj o 20:33...."

A Waść tu się ...wtrącasz w tak dokładnie udokumentowaną odpowiedz na dodatek jak zwykle NN ( sic ) jakiegoś Ważnego Ministra w uwaga ... 2012 roku w odniesieniu do roku ...1944 ! . A ja naiwny już myślałem np. o prawach kombatanckich dla " wierchuszki AK " ( oraz dla resztek tej słynnej wszechpotężnej armii AK ) w momencie ich zidentyfikowania w niewoli niemieckiej czy takie tam inne głupoty gdyby ich zagarnęli Rosjanie . Politykę z Sosnkowskim . A tu ... jak zwykle ple , ple .

Zasadą w/w pytającego jest znać i samemu udzielać sobie odpowiedzi wedle : Po wodzie pływa , kaczka się nazywa . Co to jest ? " . Niestety ja do takowych poziomów ( wodolejstwa ) nie dorosłem . Waść tak ?

serdecznie pozdrawiam MJR technokrata

PS. Szalom Amon

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=yLWt5kSBOu4

https://www.youtube.com/watch?v=HvZqu0tsFM0

https://www.youtube.com/watch?v=eq-cc_niPjQ&list=FLnSHul9TjNAqd-skCF67rrg&index=85

Czw 30 Sty, 2014 6:30

Powrót do góry
Zubek
Porucznik

Porucznik





Posty: 628
Pochwał: 3
Skąd: Starków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Co do tytułowego epizodu - nie pytać - nie mędrkować - skoro poszedł to znaczy, że była w tym wyższa idea...

No więc nie pytam, nie mędrkuję, tylko czekam na wyjaśnienie - co to za idea?
Bardzo poproszę, bom ciekaw niezmiernie...
R

Pon 03 Lut, 2014 0:34

Powrót do góry
Zubek
Porucznik

Porucznik





Posty: 628
Pochwał: 3
Skąd: Starków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Czekam na odpowiedź na zapowiadany w poście temat jw.
R

Czw 06 Lut, 2014 22:21

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.