| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony 1, 2  Następny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
kocur
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec





Posty: 22
Skąd: Nowy Dwór Maz.
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

KL Warschau - skandaliczne zachowanie IPN.

Witam !

Pierwszy kontakt ze śledztwem dotyczącym istnienia Konzentrazion Lager Warschau miałem po wysłuchaniu audycji na ten temat w Radiu Maryja ( nawiasem mówiąc wśród bełkotu są tam perełki ). Gościem w studiu była wtedy p. sędzia Maria TRZCIńSKA, główna propagatorka idei odkrycia faktu istnienia KL Warschau i upamiętnienia tego faktu poprzez postawienie stosownego pomnika w mieście. Przeczytałem także książkę jej autorstwa w której opisała swoje zmagania o odkrycie prawdy.
Dla nie znających tematu kilka faktów. KL Warschau był kompleksem kilku miejsc odosobnienia. To jest :
- Lasek Na Kole, gdzie były warsztaty przyległe do lotniska Luftwaffe, a gdzie po kapitulacji wrześniowej był obóz jeniecki. ( jesień 1942 r.)
- Gęsiówka, przedwojenne więzienie wojskowe przy ul. Gęsiej zaadaptowane przez hitlerowców na miejsce odosobnienia
- dwuczłonowy ( stara częśc i nowa – powstała już po likwidacji warszawskiego getta) obóz usytuowany w pobliżu Dworca Zachodniego, z największą istniejącą komorą gazową na świecie umiejscowioną w tunelu gdzie teraz mieści się nitka przejazdu z kierunku południowego na północ trasy Armii Krajowej.
Zgromadzony w śledztwie materiał dowodowy jest dość mocny, są bowiem zeznania świadków potwierdzające istnienie tej zbrodniczej machiny. Szczególnie istnienie instalacji dystrybucji gazu umieszczonych w stropie tunelu w kształcie wielkich bani, w które po wtłoczeniu gazu rozprowadzano wewnątrz tunelu pod ciśnieniem, a następnie po zagazowaniu Ofiar potężne silniki lotnicze wyciągały wysoko do atmosfery resztki gazu. Są zeznania byłych więźniów obozu, żołnierzy AK uwalniających pozostałych przy życiu Żydów z Gęsiówki, czy też w końcu zeznania świadków z Wywiadu AK, delegowanych do obserwacji niemieckich planowych działań eksterminacyjnych w różnych rejonach W-wy ( ruiny getta, tunel, obozy ).
Maria TRZCIńSKA dowodzi, że KL Warschau był jedynym w swoim rodzaju szatańskim pomysłem nazistowskich morderców zmierzającym do zniszczenia substancji narodowej. W Warszawie znajdowała się centrala AK i delegatura Rządu na Kraj. Aby zrealizować plan Pabsta ( mówiący o redukcji W-wy do wielkości prowincjonalnego miasta ) należało pozbyć się jego mieszkańców, czyli wymordować. Obóz przestał działać po wybuchu Powstania Warszawskiego, a po wojnie NKWD urządziło tam katownię dla polskich opozycjonistów.
I tutaj dochodzimy do sedna dyskusji.

Dlaczego IPN ślamazarnie prowadzi śledztwo ?
Dlaczego prokuratura Monachijska prowadząca swoje śledztwo w sprawie KL Warschau nie dostała do tej pory materiałów ze śledztwa i polskich ustaleń ?
Dlaczego część materiałów wyłączonych ze sprawy znalazła się na balkonie ( !!!!) w niezamykanej szafce i uległa zniszczeniu ?

I ostatnie – najważniejsze : Czy jest szansa na upublicznienie wiedzy na ten temat ?
Jakie macie zdanie na ten temat ?
Zapraszam do dyskusji i pozdrawiam !


P.s. zainteresowanych szczegółami KL Warschau zapraszam na stronę whatfora – on również
oparł się w dużej mierze o ustalenia Marii TRZCIńSKIEJ.

Wto 04 Kwi, 2006 21:36

Powrót do góry
Grot-Dziobecki
Major

Major





Posty: 1908
Pochwał: 3
Skąd: Warszawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ja dodam od siebie:
w kościele dominikanów na Służewiu, a raczej na terenach do niego przyległych, spoczywają zwłoki żołnierzy WiN-u itp, pomordowanych przez komunistów w Warszawie w latach czterdziestych i pięćdziesiątych. Nie zostały one ekshumowane.

Sro 05 Kwi, 2006 8:51

Powrót do góry
siwy
Major

Major





Posty: 1590
Pochwał: 3
Skąd: Wolsztyn / Użgorod
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Re: KL Warschau - skandaliczne zachowanie IPN.

kocur napisał:
Dlaczego IPN ślamazarnie prowadzi śledztwo ?
Dlaczego prokuratura Monachijska prowadząca swoje śledztwo w sprawie KL Warschau nie dostała do tej pory materiałów ze śledztwa i polskich ustaleń ?
Dlaczego część materiałów wyłączonych ze sprawy znalazła się na balkonie ( !!!!) w niezamykanej szafce i uległa zniszczeniu ?

I ostatnie – najważniejsze : Czy jest szansa na upublicznienie wiedzy na ten temat ?
Jakie macie zdanie na ten temat ?
Zapraszam do dyskusji i pozdrawiam !


P.s. zainteresowanych szczegółami KL Warschau zapraszam na stronę whatfora – on również
oparł się w dużej mierze o ustalenia Marii TRZCIńSKIEJ.


Dlaczego pytasz się IPN prowadzi ślamazarnie śledztwo?
To czysto retoryczne pytanie! A prawda jest brutalna, poprawność polityczna!
Chociaż na oficjalnej stronie IPN można przeczytać:
Cytat:
Postanowieniem Prokuratury Okręgowej w Warszawie z dnia 15 stycznia 2002 r. śledztwo w sprawie zbrodni ludobójstwa dokonanych w obozie KL Warschau zostało podjęte na nowo.
W toku dalszego śledztwa, po zapoznaniu się z obszernym materiałem dowodowym sprawy przez prowadzącego śledztwo prokuratora Oddziałowej Komisji ŚZpNP w Warszawie, kontynuowane będą czynności mające na celu precyzyjne ustalenie lokalizacji, czasu funkcjonowania oraz rozmiaru dokonanych zbrodni. Przesłuchiwanie świadków planuje się od 25 czerwca 2002 r.

Drugi cytat z 08.05.03:
Cytat:
IV. Wnioski
Dotychczasowe ustalenia śledztwa nie pozwalają na jednoznaczne potwierdzenie, że w KL Warschau zamordowano około 200 tysięcy ludzi; nie potwierdzają kategorycznego stanowiska dot. komór gazowych w rejonie dworca kolejowego Warszawa Zachodnia; nie dają podstaw do potwierdzenia tezy, że obszar obozu obejmował również teren określany „Laskiem na Kole”, oraz tereny położone w rejonie dworca kolejowego Warszawa – Zachodnia. Kwestie te są przedmiotem dalszych dociekań w toku śledztwa.

Teraz mamy rok 2006 i zero aktualizacji Evil or Very Mad
Bardziej rozwinięty temat bezczynności IPN na stronie:
http://www.ipn.gov.pl/

Czw 06 Kwi, 2006 11:17

Powrót do góry
rydz-smigly
Kapitan

Kapitan




Posty: 1137
Pochwał: 1
Skąd: EUROPA
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Na temat KL Warschau zostaly wydane publikacje.
Polecam strony wydawnictw www.ostoja.pl lub www.nortom.pl

Pią 21 Kwi, 2006 18:27

Powrót do góry
pg701
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 12
Skąd: poznan
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Henryk Pająk w swojej książce Zbrodnie Hitlerowskie Na Narodzie Polskim dokładnie opisuje historię KL Warschau.Zamieszczone są tam też zeznania naocznych świadków.Opisuje także komu zależy na zatarciu całej prawdy o tym obozie.Wiadomo też,że po wyzwoleniu obóz przejęło NKWD urządzając tam swoją katownię.

Pon 20 Lis, 2006 11:28

Powrót do góry
1234
Porucznik

Porucznik




Posty: 699
Pochwał: 2
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Do książek delegata na ostatni zjazd PZPR, który "nagle" się nawrócił podchodziłbym z pewną taka ostrożnością...
_________________
Nasza droga nie wiodła przez stepy
I pustynie ogromne piaszczyste
Dla nas twierdzą była leśna głusza
Wiejskie chaty i pola ojczyste

Pon 20 Lis, 2006 22:10

Powrót do góry
Nestor Machno
Starszy sierżant

Starszy sierżant




Posty: 135
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Henryk Pająk to sorry ale jest dla mnie takim samym autorytetem w dziedzinie jakiejkolwiek (w tym i historii) jak Leszek Bubel ,co pisał książki o tym, jak Hitler założył Izrael...
_________________
Psy służą , wilki są wolne

Wto 21 Lis, 2006 1:16

Powrót do góry
pg701
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 12
Skąd: poznan
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

To,że Pająk należał do PZPR nie jest tajemnicą .Ale czemu nie dać wiary w jego opisie o KL Warschau.Za H.P.wstawiła się Swiatowa Federacja Polskich Kombatantów ZG Warszawa oraz Pollish Patriotic Discussion Club z USA.Ja myślę,że nie można całej biografii H.P.włożyć między bajki.To jest moje prywatne zdanie.Jeszcze jedno,wiem,że miał powstać pomnik w Warszawie upamiętniający ofiary KL Warschau.Myślę,ze takie pomniki powinny powstawać.Należy się tym ludziom którz cierpieli,zginęli z rąk okupanta niemieckiego.Przypominają o naszej historii.

Wto 21 Lis, 2006 10:53

Powrót do góry
1234
Porucznik

Porucznik




Posty: 699
Pochwał: 2
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Od wszelakich "patriotycznych" stowarzyszeń zza Wielkiej Wody też bym z ostrożnością podchodził. To goście, dla których Polska jest kolonią żydowską.
_________________
Nasza droga nie wiodła przez stepy
I pustynie ogromne piaszczyste
Dla nas twierdzą była leśna głusza
Wiejskie chaty i pola ojczyste

Wto 21 Lis, 2006 12:00

Powrót do góry
siwy
Major

Major





Posty: 1590
Pochwał: 3
Skąd: Wolsztyn / Użgorod
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

pg701 napisał:
To,że Pająk należał do PZPR nie jest tajemnicą .Ale czemu nie dać wiary w jego opisie o KL Warschau.

Może zacytuję część biografii pana Pająka:
Cytat:
Po 1990 roku żydo-komunistyczne wydawnictwa odmawiały druku jego dokumentalnych opracowań walk powojennego podziemia. Z konieczności założył własne wy­dawnictwo - „Retro".

Dla mnie jest to jednoznaczne z brakiem obiektywizmu jego dzieł.
Dlaczego Question
Po roku 90 przy zaniku cenzury nie było i nie ma problemu z drukiem. Jeżeli takowe się zdarzały winny był autor i jego "dzieła".

Wto 21 Lis, 2006 12:55

Powrót do góry
Piotrek
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 2679
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Po roku 90 przy zaniku cenzury nie było i nie ma problemu z drukiem.

Laughing Laughing Książki Łysiaka były cenzurowane za Mazowieckiego i trochę później. A chyba nikomu nie trzeba jego publicystyki przedstawiać-mistrz pióra.
Cytat:
Od wszelakich "patriotycznych" stowarzyszeń zza Wielkiej Wody też bym z ostrożnością podchodził

Duża część ich działaczy to byli partyzanci AK czy NSZ, tak więc nie można deprecjonować ich głosu. Zbrodnia w Koniuchach ujrzała światło dzienne tylko dzięki Kongresowi Polonii z Kanady.

Wto 21 Lis, 2006 15:42

Powrót do góry
Kocio
Szeregowiec

Szeregowiec





Posty: 9
Skąd: Łorsoł
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Mieszkam przy samym Lasku Na Kole. Przejeżdżam kilka razy dziennie tunelem przy W-wa Zachodnia. Zawsze odczuwam coś co OB1-Kenobi nazywał drżeniem Mocy.
I nie jest to żart. Znam publikację mec. M.Trzcińskiej i inne. Znam naocznych świadków tamtych czasów, Komór gazowych na Gęsiówce i komory gazowej w Tunelu - i tu poprawka pieszym. dzisiaj pieszym.
Tunel ten ma kilkadziesiąt metrów długości i jako komora gazowa działał w ten sposób, że wjeżdżały do niego ciężarówki wypełnione po brzegi Żydami z Getta i żołnierze Wehrmachtu wysiadali i wychodzili z tunelu.
Potem wsypywano Cyklon-B i w ruch szły olbrzymie wentylatory które rozprowadzały gaz w tunelu na zasadzie ruchu okrężnego bo gaz wchodził z jednego końca, szedł tunelem i wychodził z drugiego końca ale nie na zewnątrz tylko wracał kanałem na początek. Po kilkunastu minutach śluza zmieniała kierunek wylotu czyli w powietrze - w górę a nachodziło czyściuśkie powietrze z drugiego końca wdmuchiwane. Po kilku minutach wchodzili kierowcy i odwozili w sobie znanym kierunku zwłoki ludzi.

Z tego co wiem to cała zadyma wokół KL Warschau jest z tego powodu, ze jeszcze żyją ci oprawcy co potem do połowy lat pięćdziesiątych katowali, torturowali i wykańczali w tym samym obozie, w tych samych tunelach naszych rodaków a swoich braci. Głównie z AK

Nadmieniam, ze wszelkie inicjatywy prosimy kierować do mnie bo mam zaszczyt przewodzić Fundacji Pamięci Ofiar Holocaustu.

_________________
Masz jakies dewocjonalia? Krzyżyki, medaliki, szkaplerzyki, plakiety pątnicze, ikonki - odezwij sie do mnie na priva, GG bądź mail - skupuję, wymieniam..............

Sob 24 Lut, 2007 0:43

Powrót do góry
Grot-Dziobecki
Major

Major





Posty: 1908
Pochwał: 3
Skąd: Warszawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam,
przyznam że mnie, jako Warszawiaka, sprawa powinna zainteresować, i rzeczywiście tak się stało. Mam pytanie do osób siedzących w tym temacie nieco głębiej, chociażby do kol. Kocio. Czy coś w tej sprawie drgnęło? Z tym KL Warschau sprawa jest dość kontrowersyjna. Czy fundacje żydowskie się tym interesują? Proszę o informacje.
Pozdrawiam

Sob 24 Lut, 2007 12:45

Powrót do góry
siwy
Major

Major





Posty: 1590
Pochwał: 3
Skąd: Wolsztyn / Użgorod
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Grot-Dziobecki napisał:
Czy coś w tej sprawie drgnęło? Z tym KL Warschau sprawa jest dość kontrowersyjna
Pozdrawiam

Zerknij na to
Cytat:
W tym roku mija 60 lat od likwidacji niemieckiego obozu KL Warschau, w którym zginęło 200 tysięcy Polaków. Więźniów mordowano w komorze gazowej w tunelu przy dzisiejszym dworcu Warszawa Zachodnia lub rozstrzeliwano. Ofiary niemieckiego ludobójstwa do dziś nie zostały upamiętnione, a budowa projektowanego pomnika znalazła się w impasie, z powodu... badania sprawy KL Warschau przez IPN, który poszukuje dowodów na istnienie komór gazowych w tunelu w ciągu ulicy Bema. A przecież jeszcze kilka lat temu materialne dowody znajdowały się na miejscu, nikt się nimi nie interesował, więcej - pozwolono je bezpowrotnie zniszczyć.

Nie jest to nowy tekst, ale oddaje to wszystko co w tej sprawie się dzieje Exclamation
Poprawność polityczna Question
Całość tekstu na:
http://hotnews.pl/artpolska-116.html

Sob 24 Lut, 2007 17:28

Powrót do góry
Kocio
Szeregowiec

Szeregowiec





Posty: 9
Skąd: Łorsoł
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Fundacje Żydowskie - nie wiem czy się interesują tym tematem. Ja w każdym razie nie widzę jakiegoś zainteresowania w akcjach, artykułach w prasie żydowskiej.
My jako Fundacja Pamięci Ofiar Holocaustu tez tak na prawdę się tym nie zajmujemy. Zajmuję się ja - prywatnie tym tematem bo pomniczek w lasku stoi 120 metrów od mojego domu i jak tamtędy przejeżdżam rowrem to mnie zawsze zgroza ogarnia i zawsze sobie myślę że w końcu wystąpię o zgodę na połażenie tam z wykrywką i zacznę zbierać fanty do jakieś izby pamięci....

Na pewno do nas - generacji powojennej - Naród kiedyś będzie miał pretensję, że nie zabezpieczyliśmy wypowiedzi świadków żyjących itd.
Dlatego apeluję do tych, którzy są zainteresowani odkryciem tej ponurej tajemnicy i zarchiwizowaniem jakichkolwiek danych, zdjęć, informacji by się jakoś może kiedyś wziąć za to i to nie jutro ...... ale wczoraj!

_________________
Masz jakies dewocjonalia? Krzyżyki, medaliki, szkaplerzyki, plakiety pątnicze, ikonki - odezwij sie do mnie na priva, GG bądź mail - skupuję, wymieniam..............

Sob 24 Lut, 2007 19:37

Powrót do góry
jarek
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec





Posty: 27
Skąd: Warszawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Kocio
Czy wiesz może gdzie są pochowani ludzie zamordowani w Kl Warschau?
Wydaje mi się, że zwłok 200 tys. osób nie da się tak łatwo ukryć - co więc Niemcy z nimi zrobili? Być może odnajdując te groby udałoby się raz na zawsze obalić wszystkie antytezy przeczące temu obozowi.

_________________
Mało jest zalet, których by Polacy nie mieli, i mało błędów, których udałoby im się uniknąć
Winston Chyrchill

Wto 27 Lut, 2007 12:08

Powrót do góry
Kocio
Szeregowiec

Szeregowiec





Posty: 9
Skąd: Łorsoł
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Nie wiem, ale wiem jedno - KL Warschau to nie jeden obóz tu w lasku na Kole. Do Kl Warschau należało ileś podobozów i ta orientacyjna suma 200 tysięcy dotyczy wszystkich pomordowanych w tych podobozach a było ich kilka o ile nie kilkanaście.
_________________
Masz jakies dewocjonalia? Krzyżyki, medaliki, szkaplerzyki, plakiety pątnicze, ikonki - odezwij sie do mnie na priva, GG bądź mail - skupuję, wymieniam..............

Wto 27 Lut, 2007 13:04

Powrót do góry
siwy
Major

Major





Posty: 1590
Pochwał: 3
Skąd: Wolsztyn / Użgorod
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

jarek napisał:
Wydaje mi się, że zwłok 200 tys. osób nie da się tak łatwo ukryć - co więc Niemcy z nimi zrobili?

To co wszędzie palili Exclamation

Krematorium w "Gęsiówce" - stan z 1945r
Krematoria znajdowały się:
- przy ul. Gęsiej 26, zbudowane wiosną 1943 o pojemności ok. 200 zwłok;
- krematorium zaadaptowane w pomieszczeniach pożydowskiej fabryki pomiędzy ul. Smoczą i Glinianą;
- krematorium z jednopaleniskowym piecem wewnątrz gmachu dawnego więzienia wojskowego.
Spalarnie zwłok na otwartym powietrzu były to stosy układane z drewna i polewane benzyną, na które wrzucano zwłoki i palono je. Stosy te urządzano w stałych miejscach egzekucji:
- przy ul. Nowolipki 25-31
- na dawnym boisku "Skry" przy ul. Okopowej - naprzeciwko obozu.
więcej na:
http://powstanie-warszawskie-1944.ac.pl/kl_warschau_2.htm
A spalone resztki:
Cytat:
Mijając wylot alei Szucha, był wielokrotnie świadkiem, jak w głębi ulicy jakieś komando robocze wysypywało łopatami z taczek gruby chlor i wsypywało do rynsztoka alei Szucha, od strony budynku katowni. I znów pojawi się tu motyw zapachu - po raz pierwszy w życiu czuł taki ostry, przenikliwy zapach, dowiedział się potem, że to jest właśnie zapach chloru.
Tyle relacja. My natomiast wiemy, że codziennym zwyczajem morderców z KL Warschau było spławianie prochów do kanalizacji miejskiej. Aby nie było straszliwego zapachu, niwelowano go chlorem.

Wto 27 Lut, 2007 13:09

Powrót do góry
jarek
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec





Posty: 27
Skąd: Warszawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Serdeczne dzięki. Sporo się dowiedziałem, jakoś wcześniej niezbyt się interesowałem tym tematem.
_________________
Mało jest zalet, których by Polacy nie mieli, i mało błędów, których udałoby im się uniknąć
Winston Chyrchill

Wto 27 Lut, 2007 14:50

Powrót do góry
rydz-smigly
Kapitan

Kapitan




Posty: 1137
Pochwał: 1
Skąd: EUROPA
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Grot-Dziobecki napisał:
Witam,
przyznam że mnie, jako Warszawiaka, sprawa powinna zainteresować, i rzeczywiście tak się stało. Mam pytanie do osób siedzących w tym temacie nieco głębiej, chociażby do kol. Kocio. Czy coś w tej sprawie drgnęło? Z tym KL Warschau sprawa jest dość kontrowersyjna. Czy fundacje żydowskie się tym interesują? Proszę o informacje.
Pozdrawiam


Grot-Dziobecki we Warszawie mieszkaja ludzie, ktorzy maja wlasne archiwa i moga przekazac te informacje dla zainteresowanych. Jak podasz mi swoj adres przekaze dalej.

Sob 10 Mar, 2007 16:21

Powrót do góry
liberator
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 1
Skąd: Warszawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Świadkowie KL. W-u

Bardzo mnie cieszy, że Koledzy zauważają temat KL-Warschau i interesują się postępami śledztwa, którego sposób i szybkość prowadzenia przez IPN pozostawia wiele do życzenia. Jako przykład podam, że śledztwo zostało przekazane do delegatury IPN-Łódz, a jak wszyscy wiemy śledztwo powinno być prowadzone wedle właściwości czyli przez warszawska delegaturę. Interesujący się tematem zdążyli zauważyć pewnie, że łódzka delegatura IPN ma specjalizację w "trudnych" śledztwach(vide Koniuchy) z wiadomym skutkiem. Także przygotowanie merytoryczne pracowników oddelegowanych do prowadzenie śledztwa, a w szczególności sporządzenia raportu pozostawia wiele do życzenia. To tytułem wyjaśnienia opieszałości IPN. Inne powody sygnalizowali Panowie w swoich postach, wiele z nich prawdopodobnych.
Piszę ten post w nadziei, że inicjatywa szukania świadków, relacji proponowana przez Kolegów przyjmie się i wspólnie zbierając strzępki ułożymy jakąś całość obrazującą rzeczywistą skalę i sposób działania obozu.
Notabene, jesienią ubiegłego roku powstały zdjęcia do filmu dokumentalnego o KL Warschau, na wstępne zamówienie TVP Polonia. Film został zmontowany na początku roku, lecz niestety TVP straciła zainteresowanie jego emisją, pomimo wielu wydawałoby sie pożądanych zmian personalnych (Dyrektorem Polonii została p. A. Romaszewska-Guzy) Szczególnie emisja filmu właśnie w TV Polonia budziła naszą nadzieję, że wśród polonii (a to ona chętnie ogląda ten program) znajdziemy osoby, które wniosą coś do naszej wiedzy o obozie i na końcu filmu umieściliśmy taki apel o zgłaszanie się osób posiadających jakiekolwiek info na temat obozu. Ale, cóż.... W filmie ukazujemy też elementy wyposażenia obozu uratowane przez upartych, dzielnych ludzi podczas słynnego juz remontu tuneli koło Dw. Zach. kiedy świadomie zniszczono instalację ukazująca prawdę o sposobie działania obozu, ale takie były czasy, że znikąd pomocy.
O KL Warschau mógłbym jeszcze długo, ale to opowieści na długie zimowe wieczory przy...kominku. Pozdrawiam wszystkie szarże, które zabrały głos w dyskusji o obozie.

Sro 18 Lip, 2007 15:14

Powrót do góry
kudi
Captain

Captain





Posty: 1000
Pochwał: 1
Skąd: wawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Informacje o KL Warschau znajdują się w archiwach IPN. Po prostu trzeba zrobić ponowną kwerendę czyli przekopać miliony akt. Takie dokumenty jednak są. Kiedyś sam przypadkiem trafiłem na informację, że jeden z oficerów który mnie interesował został oddelegowany do tworzenia struktur tego obozu. Trzeba naprawdę chcieć coś zrobić w tej sprawie, a znajdą się i dokumenty i świadkowie
_________________
pozdr
robert_kudelski
...z nową stroną www.eksplorator.com,
używający sprzętu firmy PenElektonik

Czw 19 Lip, 2007 15:05

Powrót do góry
tarcho
Podporucznik

Podporucznik




Posty: 277
Skąd: Warszawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Pamiętam że miejsce tzw "tunel" przy trasie AK , zawsze był jakimś tematem tabu... To że działy się tam takie a nie inne rzeczy pamiętali tylko starzy warszawiacy. Np mój dziadek AKowiec i jego brat AK&WiN , prawda jest taka że do tego tunelu bardzo długo nikt się nie dotykał... Bardzo długo był zamknięty i pilnowany.. Chyba wiąże się to z tym że czerwoni po wojnie też pewnie swoje tam zrobili. Każdy warszawiak wie ile czasu budowano tą trasę , plany były już w latach 60-70... Wink ukończenie to chyba 2000r o ile się nie mylę. Smutna historia i w brzydki sposób pominięta przez tyle lat , taka czarna plama na mapie Warszawy. A IPN to inna kwestia , wezmy na poprawkę że to pierwsza instytucja która się za to powoli ale bierze.

Pon 23 Lip, 2007 23:39

Powrót do góry
siwy
Major

Major





Posty: 1590
Pochwał: 3
Skąd: Wolsztyn / Użgorod
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Coś drgnęło w sprawie KL Warschau:
Cytat:
Warunki panujące na Gęsiówce nie odbiegały od standardów panujących w większości tego typu placówek od Francji po Rosję – głód, zimno, mordercza praca, bicie, poniżanie, śmierć za najmniejsze przewinienie (albo i bez niego). Liczbę ofiar – łącznie z rozstrzelanymi na trenie obozu i w jego pobliżu Polakami – ocenia się na 20 tys. Większość więźniów wysłano w końcu lipca marszem śmierci do Kutna, skąd przewiezieni zostali do obozu w Dachau. Niezdolnych do ewakuacji rozstrzelano, a kilkuset pozostawionych przy życiu uwolnili 5 sierpnia 1944 r. żołnierze batalionu Zośka

Pojawiła się nowa pozycja Bogusława Kopki Konzentrationslager Warschau Historia i następstwa.

Czw 22 Lis, 2007 9:58

Powrót do góry
Wojaroth
Kapitan

Kapitan





Posty: 957
Pochwał: 1
Skąd: Elbląg
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

A wiadomo może, co stało się z załogą Gęsiówki ? Czy udało się dopaść jakiegoś zbrodniarza ?

Czw 22 Lis, 2007 15:53

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony 1, 2  Następny Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.