| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
cesar
Kapral

Kapral




Posty: 45
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wywózki na roboty przymusowe z Białowieży

Czy ktoś spotkał sie z opracowaniami na temat wywózek na roboty przymusowe z terenów Puszczy Białowieskiej? W Archiwach Państwowych brak jest materiałów na ten temat.

Nie 02 Kwi, 2006 13:44

Powrót do góry
andrzejja
Kapral

Kapral




Posty: 43
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Choć zajmowałem się tym tematem przez szmat czasu, bardzo ciężko jest cokolwiek znaleźć. Jeśli chodzi o Rosjan to z tego co ustaliłem część uczniów Technikum Leśnego została wywieziona wprzeddzień wybuchu wojny radziecko - niemieckiej w rejon Charkowa, tam między innymi przygotowywali okopy i pozycje umocnione. W czasie pacyfikacji wsi w rejonie Puszczy Białowieskiej część młodych ludzi została wywiezina głównie do Prus Wschodnich, ale rozmiarów, ani konkretnych nazwisk nie potrafię Ci podać. Jeśli chcesz jakichś bliższych informacji na ten temat odezwij się. Pozdro.

Pon 03 Kwi, 2006 20:20

Powrót do góry
cesar
Kapral

Kapral




Posty: 45
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dziękuje za odpowiedź. Rzeczywiście na ten temat jest bardzo mało materiałów. Oczywiście sa dostepne informacje na temat masowych egzekucji na terenie Puszczy, jednak nie udało mi sie znaleźć opracowań na temat, który poruszyłem. Interesuje mnie zarówno życie codzienne mieszkańców Puszczy ( byli to głównie robotnicy leśni ) i z tej i z tamtej strony obecnej granicy państwowej. Co się tyczy wywózek na roboty przymusowe, poszukuje głównie danych o wywózkach do Niemiec. Ostatnia taka akcja miała miejsce prawdopodobnie jesienią 1943. Jak napisałem w AP nie ma takich materiałów. Byc może cos ma IPN, ale jak sie tam dowiedziałem są to ( jesli są ) materiały pochodzące z okresu powojennego, opracowane na podstawie zeznań ludności.

Pon 03 Kwi, 2006 21:00

Powrót do góry
andrzejja
Kapral

Kapral




Posty: 43
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Najprostszą metodą jest dotarcie do źródeł czyli ludzi którzy tam żyli i żyją nadal. naprawdę są bardzo chętni do rozmowy i można się bardzo wiele dowiedzieć.

Sro 05 Kwi, 2006 18:15

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.