| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
UNKASO
Major

Major





Posty: 1609
Pochwał: 2
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Odznaczenia - konserwacja

Odznaczenia trzymam na podstawkach, a wszystko w szklanej gablotce. Zbiegiem czasu zauważyłem, że odznaczenia lekko ulegają zmianom, co niekorzystnie wpływa na ich wygląd. Np. EKi I klasy na rewersie jakby poczerniały, przy EK'ach II klasy ramki zewnętrzne - poszarzały, a już złota za rany, którą kupiłem w niepełnym złoceniu; zaczyna coraz bardziej przypominać srebrną niż złotą. Czy to wszystko naturalne, czy jednak coś mogę dla nich zrobić? Wstępnie myślałem o zanurzeniu ich w oliwce w nadziei, że to je zakonserwuje, a może istnieje jakiś sprawdzony środek konserwujący, czy jednak to wszystko może im tylko zaszkodzić? Poproszę o cenne rady i wskazówki.

Nie 07 Lip, 2013 11:05

Powrót do góry
Indiana Jones
Moderator
Oberst

Oberst





Posty: 5413
Pochwał: 19
Skąd: z frontu
Archiwum: X ...
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

No bo widzisz, światło niestety szkodzi, UV itp.
Najlepiej trzymać w kasetach, można też pokombinować z gablotami z szybkami z plexi zatrzymującej UV.

_________________
Pozdrawiam
Przemek

Nie 07 Lip, 2013 11:27

Powrót do góry
UNKASO
Major

Major





Posty: 1609
Pochwał: 2
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Bezpośrednio światło słoneczne do nich nie dociera, jedyne takie tylko, co oświetla pokój. Nie chciałbym ich zamknąć w gablotkach, tak się świetnie prezentują. Czy można zatrzymać, spowolnić jakoś ten proces?

Nie 07 Lip, 2013 12:14

Powrót do góry
EK
Generał brygady

Generał brygady





Posty: 6826
Pochwał: 21
Skąd: Wschowa/Fraustadt
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Z doświadaczenia mogę Tobie powiedzieć.Wszystkie takie myśli typu ,,oliwka,,czy nakladanie czegokolwiek jest niewskazane.Także czyszczenie tylko pogarsza wartość odznaczenia.Każdy wytrawny kolekcjoner pozna się na tych praktykach.Jeśli chcesz utrzymać stan odznaczenia to tylko suche pomieszczenie jak najmniejszy doplyw światła a w niektórych wypadkach ograniczyć nawet dopływ powietrza.Nie wiem jak Ty ale ja swoje krzyże dotykam wyłącznie w rękawiczkach.Zrób sobie próbę? Zrób odcisk palca na ramce Ek .Zobaczysz że za miesiąc to miejsce bedzie już się różniło od pozostałej części ramki.Wiem,,, szcególnie na początku chciałoby się widzieć walory cały czas a i kolegom się pochwalić. Z czasem to przejdzie.A sam do szuflady zajrzysz sobie kiedy bedziesz chciał.
_________________
Jak się nie ma co się lubi , to się lubi co się ma .
Jur,,EK,,

Wto 09 Lip, 2013 17:21

Powrót do góry
Bati
Administracja
Generał dywizji

Generał dywizji




Posty: 8555
Pochwał: 29
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jest jeszcze specjalne szkło, które przepuszcza chyba niecały 1% promieniowania UV. Można z tego też zrobić gablotkę, metr kwadratowy to koszt ok. 230 zł. Minus to cena oraz waga.

Wto 09 Lip, 2013 19:56

Powrót do góry
Marynarz
Podporucznik marynarki

Podporucznik marynarki





Posty: 221
Skąd: Dzierżoniów
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Konserwacja

Witam

Jurek EK ma racje, zakladac rekawiczki. Ludzki pot zawiera mocznik ktory powoduje zmiany na metalach. Tak dla informacji kobiecy pot zawiera wiecej mocznika wiec w zadnym wypadku nie pozwalaj plci pieknej dotykania odznaczen bez rekawiczek. Myslalem o gablotce zawieszonej na scianie ale zrezygnowalem, odznaczenia trzymam w kasetkach i w oryginalnych pudelkach. Podstawki sa dobre tylko do krotkotrwalego prezentowania odznaczen lub do sesji zdjeciowej.

Pozdrawiam
Rafal

Wto 27 Sie, 2013 2:01

Powrót do góry
GTRobin
Plutonowy

Plutonowy




Posty: 60
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Możecie zamieścić zdjęcia tych kasetek, o jakiej oliwce piszecie?

Pią 20 Gru, 2013 19:44

Powrót do góry
daro
Major

Major





Posty: 1515
Pochwał: 4
Skąd: Schömberg
Archiwum: WSW
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witaj.
Daj sobie w googlach "kaseta Leuchtturm" - profesjonalny i estetyczny sprzęt do trzymania monet i falerystyki.
Pozdr

_________________
Szukajcie .........i aby Was nie znaleźli.
Pozdrawiam.Dariusz

Pią 20 Gru, 2013 20:49

Powrót do góry
Sator007
Leutnant

Leutnant





Posty: 201
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ja trzymam całą swoją kolekcję w hermetycznych woreczkach foliowych,a całość jest zamknięta dodatkowo w drewnianych pudełkach.

Sob 07 Lis, 2015 22:51

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.