| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Groteska
Kapitan

Kapitan





Posty: 1366
Pochwał: 2
Skąd: Melbourne
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Radzieckie terytorialne dywizje piechoty.

Witam.
W książce C. Grzelaka i H. Stańczyka (2005) Kampania Polska 1939 Roku na stronie 46 jest napisane że do roku 1933 prawie 3/4 radzieckich dywizji piechoty (strzeleckich) to tak zwane: dywizje terytorialne, które do 1938 zostały wszystkie przeorganizowane na regularne. Są przedstawione tabelki posiadania i stanu osobowego tych regularnych, lecz nic takiego nie ma na temat terytorialnych. Czy ktoś miałby ochotę podzielić się informacjami na ten temat.
Pozdrawiam.

_________________
Ciało Pinokia leżało na ziemi, a nad nim w złowieszczym kluczu krążyły dzięcioły.

"Pokój! Pokój między narodami!! Pokój wszystkim ludziom dobrej woli!!!" wrzeszczał - ze swego bunkra - Adolf Hitler pod koniec kwietnia 1945 roku...

Wto 02 Lip, 2013 2:24

Powrót do góry
panc
Moderator
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3165
Pochwał: 30
Skąd: W-wa ,Pl. Na Rozdrożu 2 m. 183
Archiwum: Grzegorz Gąsienica-Poszepszyński
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Groteska napisał:
W książce C. Grzelaka i H. Stańczyka (2005) Kampania Polska 1939 Roku na stronie 46 jest napisane że do roku 1933 prawie 3/4 radzieckich dywizji piechoty (strzeleckich) to tak zwane: dywizje terytorialne, które do 1938 zostały wszystkie przeorganizowane na regularne.


Nie bardzo mi to pasuje ponieważ dywizje terytorialne zniknęły z zestawień 1-go stycznia 1939 roku. W latach1937-1938 było ich 35-34 a kadrowych 49 - 50, tych ostatnich od 1-go stycznia 1939 już 84 (50+34).

Tu jest trochę w pigułce :

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_infantry_divisions_of_the_Soviet_Union_1917%E2%80%931957


Przy stanach osobowych dla wszystkiech rodzajów dywizji -należy zaznaczyć, że były to stany zakładane.
pozdr

_________________
Ministry, Animosity :

https://www.youtube.com/watch?v=L2ayask8pck&list=RDL2ayask8pck

Svoboda je prevara, zakufana prevara

Wto 02 Lip, 2013 5:01

Powrót do góry
Groteska
Kapitan

Kapitan





Posty: 1366
Pochwał: 2
Skąd: Melbourne
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dzięki.
Znaczy się jest napisane że do marca 1938 wszystkie zakończyły reorganizacje. Już w 1935 roku było ich tylko 23%. Oczywiście wcale nie zdziwił bym się że to odgórne założenie, a w realiach może było troszkę poślizgnięcia. Stany ilościowe są w tym linku podane i to że terytorialne nie miały pewnych służb: komunikacja, rekonesans i saperzy. Ciekawe jaka była różnica w sprzęcie miedzy nimi a regularnymi dywizjami z tego samego okresu. Chodzi mi o środki ogniowe.
Pozdrawiam.

_________________
Ciało Pinokia leżało na ziemi, a nad nim w złowieszczym kluczu krążyły dzięcioły.

"Pokój! Pokój między narodami!! Pokój wszystkim ludziom dobrej woli!!!" wrzeszczał - ze swego bunkra - Adolf Hitler pod koniec kwietnia 1945 roku...

Wto 02 Lip, 2013 5:26

Powrót do góry
panc
Moderator
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3165
Pochwał: 30
Skąd: W-wa ,Pl. Na Rozdrożu 2 m. 183
Archiwum: Grzegorz Gąsienica-Poszepszyński
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Groteska napisał:

Znaczy się jest napisane że do marca 1938 wszystkie zakończyły reorganizacje. Już w 1935 roku było ich tylko 23%.


Nie bardzo to widzę (do Glantza można mieć pewne zastrzeżenia , ale w tym przypadku raczej nie ) str 53 :

http://books.google.ca/books?id=EBlmeZB_BrQC&pg=PA52&lpg=PA52&dq=soviet+Cadre+territorial+divisions&source=bl&ots=J3VXohhikM&sig=Qh5hb8pfhl7gIcp2N3ejBYGPjH0&hl=en&sa=X&ei=aLfTUZ_hHfGy0AG41ICoBg&ved=0CEAQ6AEwBA#v=onepage&q=soviet%20Cadre%20territorial%20divisions&f=false

Groteska napisał:
Ciekawe jaka była różnica w sprzęcie miedzy nimi a regularnymi dywizjami z tego samego okresu. Chodzi mi o środki ogniowe.


Tu już trzeba by nieco pogrzebać w rosyjskojęzycznym necie (być może coś jest) niemniej były to jednostki , w których szkolenie w ciągu pięciu lat ograniczało się do 190 dni .

Przykład możliwości materiałowych w terytorialnej jednostce kawalerii (100 rekrutów i 0 koni ) : http://books.google.ca/books?id=EvMHbcYZ4VUC&pg=PA63&dq=soviet+Cadre+territorial+divisions&hl=en&sa=X&ei=qL_TUZ_3CemR0QGgk4GgDw&ved=0CD4Q6AEwAw#v=onepage&q=soviet%20Cadre%20territorial%20divisions&f=false

Przypuszczam , że różnice w wyposażeniu jednostek kadrowych i terytorialnych były dość drastyczne.

***

Nie wiem na ile jesteś obeznany z radziecką kinematografią (bądz co bądz : Prawda czasu , prawda ekranu ) niemniej przypomniał mi się film , w którym dyrektor kołchozu próbuje pożyczyć traktor. W zamian otrzymuje dwudziestu ludzi .


pozdr

_________________
Ministry, Animosity :

https://www.youtube.com/watch?v=L2ayask8pck&list=RDL2ayask8pck

Svoboda je prevara, zakufana prevara


Ostatnio zmieniony przez panc dnia Sro 03 Lip, 2013 8:32, w całości zmieniany 2 razy

Sro 03 Lip, 2013 8:21

Powrót do góry
Groteska
Kapitan

Kapitan





Posty: 1366
Pochwał: 2
Skąd: Melbourne
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Niestety: link nie za bardzo działa.
Niestety 2: Ja po Rosyjsku to jestem na poziomie zerowym. Wiem, są tłumacze ale ja nie potrafię rozszyfrować nawet jak dojść do potencjalnie interesującego materiału.
Niestety 3: Ted1-a już nie ma, on jak poprosiło się to tłumaczył, a i pewnie sam by już tu coś wrzucił.

EDIT:
Działa, dzięki.
Pozdrawiam.



Opis załącznika:
To wyskakuje.

_________________
Ciało Pinokia leżało na ziemi, a nad nim w złowieszczym kluczu krążyły dzięcioły.

"Pokój! Pokój między narodami!! Pokój wszystkim ludziom dobrej woli!!!" wrzeszczał - ze swego bunkra - Adolf Hitler pod koniec kwietnia 1945 roku...


Ostatnio zmieniony przez Groteska dnia Sro 03 Lip, 2013 9:19, w całości zmieniany 1 raz

Sro 03 Lip, 2013 8:22

Powrót do góry
panc
Moderator
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3165
Pochwał: 30
Skąd: W-wa ,Pl. Na Rozdrożu 2 m. 183
Archiwum: Grzegorz Gąsienica-Poszepszyński
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

U mnie działa cały czas. Przestartuj komputer , może pomóc ,ewentualnie spróbuj później.

pozdr

_________________
Ministry, Animosity :

https://www.youtube.com/watch?v=L2ayask8pck&list=RDL2ayask8pck

Svoboda je prevara, zakufana prevara

Sro 03 Lip, 2013 8:41

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.