| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4  Następny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
groszek
Generał brygady

Generał brygady





Posty: 6454
Pochwał: 5
Skąd: Gd.
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Bati napisał:
penetrator napisał:
Pomijając Ryszarda Lwie Serce, Groszek dlaczego Bandera? Czyżby taki sam 'bohater" jak p. Lewiński?. Inny przykład SS-mann . Hm...


Koleżance chodziło pewnie o to, że definicja bohaterstwa dla różnych ludzi lub narodów jest inaczej pojmowana, tzn dla jednych dana osoba jest bohaterem godnym stawiania pomników dla innych nikim istotnym lub wręcz szkodnikiem, jaskrawym przykładem takiego pojmowania bohaterstwa będzie np. prezydent Lech Kaczyński.

No i wreszcie ktoś przeczytał ze zrozumieniem . Piwo
Bati dziękuje żeś wytłumaczył Penetratorowi w czym rzecz iż różne jest pojmowanie znaczenia Bohatera .
Cała ta dyskusja do tego sie przecież sprowadza iż nie jest ważne kto co dokonał tylko kim dana osoba jest . Dla tego podałam tak krańcowe przykłady Bohaterów i pojmowanie ich czynów .
Bati Piwo

P.S.
Penetrator domagałeś się by jako bohaterstwo podać ile np. czołgów zniszczył Lewiński.
Podałam ci przykład żołnierza Waffen SS ... gdyby to żołnierz polski dokonał takiego czynu uznałbyś go Bohaterem . Widzisz i tu jest relatywizm . Brak obiektywizmu.
Czy ważny jest czyn czy człowiek który tego czynu dokonał.?

_________________
Jest nad zatoką dąb zielony,
Na dębie złoty łańcuch lśni;
I całe noce, całe dni
Wędruje po nim kot uczony...

Nie 28 Lip, 2013 21:56

Powrót do góry
penetrator
Sierżant

Sierżant




Posty: 89
Skąd: Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

W życiu nie ma czegoś takiego jak "obiektywizm"

Każda osoba/sytuacja/zdarzenie jest postrzegana pod kątem tego, jak ocenia ją "interpretator"

Cóż, dla jednych bohaterem jest np major "Łupaszka", prezydent Lech Kaczyński, dla innych ss-mann. Życie...

Ps. ja nigdy nie domagałem się informacji, ile czołgów zniszczył p "bohater". Ja cały czas czekam na informacje, co zrobił bohater tego wątku. Oczywiście poza "pełnieniem funkcji" . Zniszczone czołgi podałem jako przykład faszystowskiej/nazistowskiej/sowieckiej propagandy ...

Nie 28 Lip, 2013 23:11

Powrót do góry
groszek
Generał brygady

Generał brygady





Posty: 6454
Pochwał: 5
Skąd: Gd.
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Cóż, dla jednych bohaterem jest np major "Łupaszka", prezydent Lech Kaczyński, dla innych ss-mann. Życie...

Penetrator ... zlituj sie co Ty z tym SS /manem , nie oceniam żołnierza tylko czyn jakiego dokonał . Bo wykazania własnie takich czynów sie domagałeś by nazwać kogoś Bohaterem.
Więc proszę bez manipulacji , rozmawiamy o ocenie / sposobie czynów jak i Bohaterów na przestrzeni Historii .

Cytat:
W życiu nie ma czegoś takiego jak "obiektywizm"

Każda osoba/sytuacja/zdarzenie jest postrzegana pod kątem tego, jak ocenia ją "interpretator"

I pod tym sie podpisuję Piwo

P.S.
Każda Armia podaje ilość zniszczonego sprzętu wroga nie tylko naziści faszyści sowieci jak piszesz

_________________
Jest nad zatoką dąb zielony,
Na dębie złoty łańcuch lśni;
I całe noce, całe dni
Wędruje po nim kot uczony...

Nie 28 Lip, 2013 23:15

Powrót do góry
penetrator
Sierżant

Sierżant




Posty: 89
Skąd: Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

groszek napisał:

Więc proszę bez manipulacji , rozmawiamy o ocenie / sposobie czynów jak i Bohaterów na przestrzeni Historii .


NIE. Rozmawiamy tutaj o KONKRETNEJ osobie. I dalej czekam aż jej "promotor" napisze, czym konkretnie (według niego) zasłużył na tytuł "bohater". Nie interesują mnie pełnione przez niego funkcje, tylko to co faktycznie zrobił np ma polu walki

Nie 28 Lip, 2013 23:18

Powrót do góry
groszek
Generał brygady

Generał brygady





Posty: 6454
Pochwał: 5
Skąd: Gd.
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:

NIE. Rozmawiamy tutaj o KONKRETNEJ osobie.

Tak wiem , tylko akurat ja z Tobą rozmawiałam o ocenie czynów i Bohaterów na przestrzeni wieków w kontekście ww Lewinskiego . Troszkę sobie pogadaliśmy.
Co do Lewinskiego to do pojawienia sie tego watku nie miałam pojęcia iz taki człowiek istniał .

_________________
Jest nad zatoką dąb zielony,
Na dębie złoty łańcuch lśni;
I całe noce, całe dni
Wędruje po nim kot uczony...

Nie 28 Lip, 2013 23:31

Powrót do góry
penetrator
Sierżant

Sierżant




Posty: 89
Skąd: Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Spoko Uśmiech Ja też nie Wink

Ale mam nadzieje, Red25 coś więcej wreszcie o NIM napisze ...I wtedy podyskutujemy sobie o kontekstach jego bohaterstwa ... Albo będziemy jednomyślni ...

Nie 28 Lip, 2013 23:42

Powrót do góry
groszek
Generał brygady

Generał brygady





Posty: 6454
Pochwał: 5
Skąd: Gd.
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
I wtedy podyskutujemy sobie o kontekstach jego bohaterstwa ... Albo będziemy jednomyślni ...

Piwo
Pogadamy czy liczy się człowiek / którego narodowość, ew.preferencje polityczne itd. akceptujemy czy tez nie / czy tez liczy się jego czyn. Co w naszym mniemaniu decyduje o określenie kogoś Bohaterem .

_________________
Jest nad zatoką dąb zielony,
Na dębie złoty łańcuch lśni;
I całe noce, całe dni
Wędruje po nim kot uczony...

Pon 29 Lip, 2013 8:43

Powrót do góry
red25
Lieutenant Colonel

Lieutenant Colonel





Posty: 3080
Pochwał: 4
Skąd: UE
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

penetrator napisał:
groszek napisał:

Więc proszę bez manipulacji , rozmawiamy o ocenie / sposobie czynów jak i Bohaterów na przestrzeni Historii .


NIE. Rozmawiamy tutaj o KONKRETNEJ osobie. I dalej czekam aż jej "promotor" napisze, czym konkretnie (według niego) zasłużył na tytuł "bohater". Nie interesują mnie pełnione przez niego funkcje, tylko to co faktycznie zrobił np ma polu walki



Napisałem już czemu B. Lewinsky jest w mojej opinii bohaterem - bo, że jest zapomniany w Polsce to nie ulega wątpliwości. Kilka razy w swoich artykułach i opublikowanych listach wspomina o nim G. Orwell. Występuje też w materiałach POUM gdzie podkreśla się jego zasługi dla stworzenia oddziału złożonego z zagranicznych ochotników oraz kierowania nim w czasie walk. Jak tysiące walczył z nazistami, dzięki Orwellowi pamięta o nim świat, chociaż najmniej Polska i dlatego pozwoliłem sobie o nim wspomnieć. Jeżeli to dla Szanownego Kolegi za mało to już nic nie poradzę....

_________________
Żeromski, Daszyński, Pużak, Ciołkosz, Gustaw Herling-Grudziński byli socjalistami... ich też nazwiecie lewakami?
http://www.youtube.com/watch?v=6KZKyUQblWU

Pon 29 Lip, 2013 11:15

Powrót do góry
marek8888
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 4455
Pochwał: 5
Skąd: Sekcja polska NKWD
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

No cóż dotarlismy zdaje się do etapu w którym podanie ilości zniszczonych czołgów pod dowództwem bohatera tego wątku oraz choćby szacunkowej ilości ubitych wrogów jest chyba niezbędne dla obiektywnego przyznania stosownej rangi bohaterstwa Uśmiech
A tak na serio - nie wiem co Red25 ma na mysli mówiąc, że o jakimś istotnie u nas zapomnianym człowieku pamięta świat. Niestety są setki jeśli nie tysiące naszych rodzimych bohaterów o których ani świat nic nie wie ani sami rodacy nie bardzo są zainteresowani bo kłopotliwie dla bohaterów ich życie i czyny nie pasują do kilku kolejnych obowiązujących wersji historii. Jeżeli już zatem podejmujemy wątek zapomnianych bohaterów róbmy to może ciut w szerszym zakresie lub chociaż napiszmy sensowne uzasadnienie. Jak dla mnie uznanie kogoś za bohatera za fakt zorganizowania i dowodzenia jakąś dosyć egzotyczną formacją oraz za fakt, że walczył z wrogami których my też za takowych uznajemy to pewna przesada - niestety dobrych organizatorów i dowódców walczych w słusznej sprawie było trochę, a że delikwent akurat miał to swoiste szczeście, że mu się dobry pisarz w szeregach trafił Uśmiech A skoro nie możemy od autora wątku uzyskać czegoś więcej to dobrym sowieckim wzorem poprosimy o dane statystyczne oddziału jak we wstępie Uśmiech
Pozdrawiam

_________________
Czy można dostąpić selektywnej mądrości lub przekwalifikować się na prawdziwego człowieka ot tak po prostej lekturze dzieł Jacka Kaczmarskiego? Tak - na IOH można...

Pon 29 Lip, 2013 11:38

Powrót do góry
red25
Lieutenant Colonel

Lieutenant Colonel





Posty: 3080
Pochwał: 4
Skąd: UE
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Tak się składa iż odkąd jestem na forum przypominam różnych zapomnianych bohaterów, zapomniane bądź przemilczane epizody historii - ba nawet dostałem za to oficjalna pochwałę. Uważam, że tak należy robić i będę tak czynił dalej. Zwłaszcza, że w Polsce za bohaterów uznaje się członków bojówek partyjnych czy pospolitych bandytów, którzy splamili się kolaboracją i zbrodniami na cywilnej ludności. Trzeba pokazać, że wbrew oficjalnej propagandzie są bohaterowie których wstydzić się nie ma powodu.

Świat byłby nudny gdybyśmy wszyscy się zgadzali i mieli takie samo zdanie. Czym innym jest różnić się w swojej opinii a czym innym kłamać, nie uznawać faktów jak to czynią niektórzy.... W mojej ocenie B. Lewinski zasłużył na miano bohatera - jak to komuś nie pasuje to już jego sprawa.

_________________
Żeromski, Daszyński, Pużak, Ciołkosz, Gustaw Herling-Grudziński byli socjalistami... ich też nazwiecie lewakami?
http://www.youtube.com/watch?v=6KZKyUQblWU

Pon 29 Lip, 2013 12:17

Powrót do góry
groszek
Generał brygady

Generał brygady





Posty: 6454
Pochwał: 5
Skąd: Gd.
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Kilka razy w swoich artykułach i opublikowanych listach wspomina o nim G. Orwell. Występuje też w materiałach POUM gdzie podkreśla się jego zasługi dla stworzenia oddziału złożonego z zagranicznych ochotników oraz kierowania nim w czasie walk.

A masz linki do tych listów ? Ew. mógłbyś skopiować i "wkleić " tu na forum Reed ? Chętnie się zapoznam z nimi , nie żebyś musiał mi udowadniać bohaterstwo tego człowieka . Jak juz wcześniej pisałam nigdy o nim nie słyszałam
Co do określenia Bohater , bohaterstwo , bohaterszczyzna to doprawdy dyskusja może ciągnąć się w nieskończoność . Kogo i za co można określić Bohaterem itd...

_________________
Jest nad zatoką dąb zielony,
Na dębie złoty łańcuch lśni;
I całe noce, całe dni
Wędruje po nim kot uczony...

Pon 29 Lip, 2013 12:29

Powrót do góry
marek8888
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 4455
Pochwał: 5
Skąd: Sekcja polska NKWD
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Małe słówko wyjaśnienia - jeżeli dla ciebie Red25 ten konkretny człowiek jest w jakiś sposób bohaterem to OK ale nie kopiuj metod swoich przeciwników wynoszacych na piedestały różnych dziwnych ludzi ze starannym unikaniem szczegółów ich biografii.
Prawdopodobnie cały spór zasadza się o to, że zwyczjnie nie wiemy co w tej zapomnianej postaci jest - nawet dla Ciebie - tak wyjątkowego, że aż przyznajesz mu rangę bohatera. Ja na razie widze tylko tyle, że facet wyjechał z RP z niewiadomych powodów i za granicą bardzo dobrze sobie radził w pewnej konkretnej profesji. Problem w tym, że nawet z marszu mozna wskazać przynajmniej kilku o podobnych zasługach ot choćby w Legii Cudzoziemskiej...

_________________
Czy można dostąpić selektywnej mądrości lub przekwalifikować się na prawdziwego człowieka ot tak po prostej lekturze dzieł Jacka Kaczmarskiego? Tak - na IOH można...

Pon 29 Lip, 2013 13:10

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Merytoryczny ten temat. Nie ma co Fryz Proponuję temat do następnego wątku; Jan Nowak, bohater pocztowych skrzynek doby PRL-u.

Pon 29 Lip, 2013 18:52

Powrót do góry
Indiana Jones
Moderator
Oberst

Oberst





Posty: 5413
Pochwał: 19
Skąd: z frontu
Archiwum: X ...
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

seth napisał:
Wujek SS-man ze Sztutowa zobowiązuje. Groszek rzecz jesna ma pełne prawo do rodziny z SS. Dlatego nie dziwi, że przykładem bohatera jest.....;


Możesz to sprecyzować, podeprzeć czymś tą myśl? bo mi to wygląda na jakąś z deka chamską zagrywkę Evil or Very Mad

_________________
Pozdrawiam
Przemek

Pon 29 Lip, 2013 19:35

Powrót do góry
red25
Lieutenant Colonel

Lieutenant Colonel





Posty: 3080
Pochwał: 4
Skąd: UE
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Indiana Jones napisał:
seth napisał:
Wujek SS-man ze Sztutowa zobowiązuje. Groszek rzecz jesna ma pełne prawo do rodziny z SS. Dlatego nie dziwi, że przykładem bohatera jest.....;


Możesz to sprecyzować, podeprzeć czymś tą myśl? bo mi to wygląda na jakąś z deka chamską zagrywkę Evil or Very Mad



Witam Szanownego Moderatora..... miło, że ktoś się zainteresował bo pozostali Szanowni Moderatorzy, którzy uczestniczyli w dyskusji ani tego chamstwa ani "dymania" i innych odzywek nie dostrzegli ... zresztą nie pierwszy już raz.

_________________
Żeromski, Daszyński, Pużak, Ciołkosz, Gustaw Herling-Grudziński byli socjalistami... ich też nazwiecie lewakami?
http://www.youtube.com/watch?v=6KZKyUQblWU

Pon 29 Lip, 2013 23:07

Powrót do góry
red25
Lieutenant Colonel

Lieutenant Colonel





Posty: 3080
Pochwał: 4
Skąd: UE
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

marek8888 napisał:
Małe słówko wyjaśnienia - jeżeli dla ciebie Red25 ten konkretny człowiek jest w jakiś sposób bohaterem to OK ale nie kopiuj metod swoich przeciwników wynoszacych na piedestały różnych dziwnych ludzi ze starannym unikaniem szczegółów ich biografii.
Prawdopodobnie cały spór zasadza się o to, że zwyczjnie nie wiemy co w tej zapomnianej postaci jest - nawet dla Ciebie - tak wyjątkowego, że aż przyznajesz mu rangę bohatera. Ja na razie widze tylko tyle, że facet wyjechał z RP z niewiadomych powodów i za granicą bardzo dobrze sobie radził w pewnej konkretnej profesji. Problem w tym, że nawet z marszu mozna wskazać przynajmniej kilku o podobnych zasługach ot choćby w Legii Cudzoziemskiej...



Przyznam, że nie bardzo rozumiem tych uwag... Trudno napisać pełną biografię B. Lewinskiego - z pewnością nie był najemnikiem - bo brak szczegółowych materiałów. Nie zmienia to faktu iż z tego co wiemy tzn walki w Hiszpanii i Francji wystawiają mu pozytywne świadectwo - pisałem juz kilka razy dlaczego uważam go za bohatera i nie wiedzę powodu tego powtarzać bo wystarczy czytać moje posty a nie jak mantra powtarzać swoje obiekcje.

_________________
Żeromski, Daszyński, Pużak, Ciołkosz, Gustaw Herling-Grudziński byli socjalistami... ich też nazwiecie lewakami?
http://www.youtube.com/watch?v=6KZKyUQblWU

Pon 29 Lip, 2013 23:13

Powrót do góry
Indiana Jones
Moderator
Oberst

Oberst





Posty: 5413
Pochwał: 19
Skąd: z frontu
Archiwum: X ...
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

red25 napisał:



Witam Szanownego Moderatora..... miło, że ktoś się zainteresował bo pozostali Szanowni Moderatorzy, którzy uczestniczyli w dyskusji ani tego chamstwa ani "dymania" i innych odzywek nie dostrzegli ... zresztą nie pierwszy już raz.


to nie jest tak że nie dostrzegali, wszyscy dobrze znają konflikt Seth-Groszek, problem złożony, pośpiech nie zawsze jest wskazany.

a co do lewińskich to warto wspomnieć Mansteina, ale mimo naszych korzeni raczej nie można go nazwać naszym bohaterem Rolling Eyes

_________________
Pozdrawiam
Przemek

Wto 30 Lip, 2013 17:18

Powrót do góry
panc
Moderator
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3165
Pochwał: 30
Skąd: W-wa ,Pl. Na Rozdrożu 2 m. 183
Archiwum: Grzegorz Gąsienica-Poszepszyński
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Indiana Jones napisał:

(...) a co do Lewińskich to warto wspomnieć Mansteina, ale mimo naszych korzeni raczej nie można go nazwać naszym bohaterem Rolling Eyes


Pod takie samyme korzenie można by podciągnąć Walthera von Brauchitscha.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Brochwicz_%28herb_szlachecki%29

Za : http://www.historycy.org/index.php?showtopic=7679

W rangach generalskich było kilku o nazwisku Lewinski :

http://forum.axishistory.com/viewtopic.php?f=5&p=1640394


pozdr

_________________
Ministry, Animosity :

https://www.youtube.com/watch?v=L2ayask8pck&list=RDL2ayask8pck

Svoboda je prevara, zakufana prevara

Wto 30 Lip, 2013 18:00

Powrót do góry
red25
Lieutenant Colonel

Lieutenant Colonel





Posty: 3080
Pochwał: 4
Skąd: UE
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Indiana Jones napisał:


to nie jest tak że nie dostrzegali, wszyscy dobrze znają konflikt Seth-Groszek, problem złożony, pośpiech nie zawsze jest wskazany.




Jakiś czas temu otrzymałem kreskę bo Szanowni Moderatorzy uznali, że słowo oszołom jest obraźliwe. Później Szanowny Moderator Maxikasek straszył mnie karą bo w jego mniemaniu słynne i popularne powiedzenie "nie rżnij głupa" jest obraźliwe i budzi erotyczne skojarzenia. Jak sobie to przypominam to aż dostaję kolki ze śmiechu..
Bynajmniej to nie jest żaden konflikt personalny, po prostu ten koleś łamie wszelkie granice bo wie, że Szanowni Moderatorzy nie zrobią nic. Inny forumowicz który dawał by taki popis chamstwa zaliczył by rekordowa ilość kresek. Ale ten osobnik może się popisywać, nazywać innych forumowiczów per śmieci, wyzywać - o zaśmiecaniu forum i wypisywaniu ewidentnych kłamstw już nie wspomnę.
Lubić się nie musimy - szanować powinniśmy ale jak widać Szanowni Moderatorzy maja inne zdanie; to może zapoznali by się z regulaminem tego forum, które obowiązuję wszystkich uczestników - jasno to udowodnił Szponiasty.

_________________
Żeromski, Daszyński, Pużak, Ciołkosz, Gustaw Herling-Grudziński byli socjalistami... ich też nazwiecie lewakami?
http://www.youtube.com/watch?v=6KZKyUQblWU

Wto 30 Lip, 2013 18:25

Powrót do góry
palatyn
Kapral

Kapral




Posty: 59
Skąd: Łódź
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

red25 napisał:
Swoja postawą i walką przeciwko nazistom. Za mało? Był jednym z tysięcy i tak każdy zasługuje na pamięć i szacunek


Ale przeciw narodowym socjalistom (nazizm nie był odpowiednikiem faszyzmu w Niemczech, poczytaj o różnicach między narodowym socjalizmem a faszyzmem) walczyły miliony. Czy wyróżnił się Twój "bohater" na ich tle?

Sro 31 Lip, 2013 11:29

Powrót do góry
groszek
Generał brygady

Generał brygady





Posty: 6454
Pochwał: 5
Skąd: Gd.
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

palatyn napisał:
red25 napisał:
Swoja postawą i walką przeciwko nazistom. Za mało? Był jednym z tysięcy i tak każdy zasługuje na pamięć i szacunek


Ale przeciw narodowym socjalistom (nazizm nie był odpowiednikiem faszyzmu w Niemczech, poczytaj o różnicach między narodowym socjalizmem a faszyzmem) walczyły miliony. Czy wyróżnił się Twój "bohater" na ich tle?

Palatynie ... ja Ci odpowiem jak ja to widzę / pomijając kwestię światopoglądu - idei jakie wyznawał ów Lewinski , z którymi możemy się zgadzać lub nie.
Gostek ów zapewne człowiek inteligentny widział co w ówczesnej Europie dzieje się z Żydami ... i to nie tylko ze strony Niemców ale i Francuzów . Co tu ukrywać facet wyglądał jak typowy Żyd / za sam taki wygląd trafiało się do gazu / z takim wyglądem w takich czasach powinien ukryć się w "mysiej dziurze " a jednak walczył .
Cytat:
Aresztowany przez gestapo trafił do Auschwitz gdzie został zamordowany w 1942r.

I tu jest właściwa kwestia czy to było Bohaterstwo czy bohaterszczyzna.. .

_________________
Jest nad zatoką dąb zielony,
Na dębie złoty łańcuch lśni;
I całe noce, całe dni
Wędruje po nim kot uczony...

Sro 31 Lip, 2013 12:12

Powrót do góry
red25
Lieutenant Colonel

Lieutenant Colonel





Posty: 3080
Pochwał: 4
Skąd: UE
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

1. Benjamin Lewinski wyróżnił się kilkoma rzeczami; swoja walką, służbą jako dowódca itd a tak tym, że jego osobę opisał G. Orwell

2. W Rosji działa partia której przewodniczącym jest niejaki Zirinowski - mimo iż nazywa się Liberalno-Demokratyczna nikt jej z liberalizmem ani demokracją nie łączy. W Portugalii partia konserwatywna nazywa się Socjaldemokratyczna ale nikt jej nie zalicza do lewicy. Podobnie jest narodowym socjalizmem - wbrew nazwie nie ma z socjalizmem wiele wspólnego. Politolodzy na całym świecie nie mają z tym problemu i narodowy socjalizm, w skrócie nazizm czyli niemiecka odmiana faszyzmu jest klasyfikowany jako ideologia skrajnej prawicy. Mogę długo na ten temat ale kilka razy juź o tym na forum było tak więc na początek polecam lekturę;

Robert Paxton "Anatomia Faszyzmu"

George Blum "The Rise of Fascism in Europe"

Roger Eatwall "Historia Faszyzmu"


Jak długo nauka będzie klasyfikowała nazizm jako wersję faszyzmu i oba uznawała za ideologie skrajnej prawicy twoje uwagi są bez podstawne i należy uznać za kłamstwo.... - mam na myśli naukę światową bo opieranie się na niektórych polskich "ekspertach" ma taki sam sens jak podpieranie się pracami "historyków" negujących Holocaust.

_________________
Żeromski, Daszyński, Pużak, Ciołkosz, Gustaw Herling-Grudziński byli socjalistami... ich też nazwiecie lewakami?
http://www.youtube.com/watch?v=6KZKyUQblWU

Sro 31 Lip, 2013 18:07

Powrót do góry
marek8888
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 4455
Pochwał: 5
Skąd: Sekcja polska NKWD
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam,
Poświęciłem cały kwadrans Uśmiech aby wyjaśnić problem p. Lewińskiego - wbrew pozorom był to swój chłop dbający o podwładnych mu żołnierzy i nienajgorszy żołnierz w polu. Ba nawet na szybko przejrzałem książkę G. Orwella W hołdzie Katalonii - o tytułowym bohaterze Orwell od czasu do czasu pisze ale głównie jako o towarzyszu broni - bez przesadnej ekscytacji jakimiś nadzwyczajnymi wydarzeniami czy cechami tegoż itd.
Wynik tej kwerendy Uśmiech dał jednak zaskakujący i smutny zarazem efekt - otóż wątek "przypominania" p. Lewińskiego to pewien element gry - pewnych ugrupowan, którzy z jakiegoś nieznanego powodu postanowili przypomnieć - jakoi bohatera kogoś takiego jak B. Lewiński - być może na zasadzie podparcia sie autorytetem znanego pisarza. Nie wnikam po co i czemu ma to służyć ale chciałbym zwrócić uwage na jedną rzecz - przy całym pełnym sympatii opisie B. Lewińskiego liczba zarówno Polaków jak i polskich Żydów walczacych w Hiszpanii po tej właściwej stronie siega kilku tysięcy i znaleźli się wśród nich kompletnie nieznani i odpowiedzialni za ciut powazniejsze niż lokalne szturmy wzgórza ludzie. Może więc odrobina dystansu i przybliżenie wysiłku narodowego in gremio byłoby tu bardziej wskazane mr red25? Uśmiech
Pozdrawiam

_________________
Czy można dostąpić selektywnej mądrości lub przekwalifikować się na prawdziwego człowieka ot tak po prostej lekturze dzieł Jacka Kaczmarskiego? Tak - na IOH można...

Sro 31 Lip, 2013 21:59

Powrót do góry
groszek
Generał brygady

Generał brygady





Posty: 6454
Pochwał: 5
Skąd: Gd.
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
przy całym pełnym sympatii opisie B. Lewińskiego liczba zarówno Polaków jak i polskich Żydów walczacych w Hiszpanii po tej właściwej stronie siega kilku tysięcy i znaleźli się wśród nich kompletnie nieznani i odpowiedzialni za ciut powazniejsze niż lokalne szturmy wzgórza ludzie.

Podaj ich Marku Piwo przybliż sylwetki , wątek sie rozwinie i będzie ciekawy. Bo powiem szczerze ja np. mało wiem o tych wydarzeniach , być może i dlatego że nigdy nie było to w gestii moich zainteresowań.

_________________
Jest nad zatoką dąb zielony,
Na dębie złoty łańcuch lśni;
I całe noce, całe dni
Wędruje po nim kot uczony...

Sro 31 Lip, 2013 23:03

Powrót do góry
red25
Lieutenant Colonel

Lieutenant Colonel





Posty: 3080
Pochwał: 4
Skąd: UE
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

marek8888 napisał:
.... to pewien element gry - pewnych ugrupowan, ........
Pozdrawiam



Ja już gdzieś to słyszałem....

_________________
Żeromski, Daszyński, Pużak, Ciołkosz, Gustaw Herling-Grudziński byli socjalistami... ich też nazwiecie lewakami?
http://www.youtube.com/watch?v=6KZKyUQblWU

Sro 31 Lip, 2013 23:32

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4  Następny Strona 3 z 4

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.