| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
ceies
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec
Posty: 24
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wołyń 1939-1945r

witam
Słucham i czytam o ludobójstwie na tych terenach i w wytłumaczeniach Ukraińców ciągle słyszę wątek że do 1939r Polacy dokonywali na nich mordów, że palono całe wsie, zabraniano używać niektórych nazwisk pod grożbą więzienia itp... wiem że dużo z tego jest po prostu próbą oczyszczenia się z winy ale....

Czy mógłby mi ktoś powiedzieć jak to naprawdę wyglądało przed wojną?

Drugą sprawą jest fakt że dlaczego AK tak póżno zareagowało na prośby o pomoc ze strony polaków mieszkających na Wołyniu w celu ochrony przed rzezią?

dziękuję

Pon 24 Cze, 2013 14:05

Powrót do góry
red25
Lieutenant Colonel

Lieutenant Colonel

Posty: 3064
Pochwał: 4
Skąd: UE
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Nie wiem czy któryś z Szanownych Moderatorów zaraz nie zamknie tematu z powodu mnożenia bytów - wspominaliśmy o tym już na forum.
Pozwolę sobie jednak napisać kilka zdań. Konflikt polsko-ukraiński ma już kilka wieków i obie strony mają za co przepraszać. Nie usprawiedliwia to w żaden sposób zbrodni dokonanych przez UPA ale aby zrozumieć wydarzenia z lat 1939-48 należy wrócić do czasów wcześniejszych. Można sięgać daleko ale chociażby polityka II RP wystarczy bo nie był to kraj otwarty dla mniejszości narodowych w tym Ukraińców. Polityka ówczesnego państwa była nakierowana na polonizacje Ukraińców. Lex Grabski i dalsze działania miały na celu ograniczenie szkolnictwa ukraińskiego. Szkoły wyższe ograniczały czy wręcz blokowały ich przyjmowanie - dlatego tak wielu z ich studia kończyło w Niemczech czy Francji. Represje spotkały kościół prawosławny i grekokatolicki - wiele cerkwi przekazano kościołowi katolickiemu. Pacyfikacje wsi ukraińskich czy akcja kolonizacyjna doprowadziły do eskalacji napięcia; większość Polaków zamordowanych na Wołyniu to byli osadnicy wojskowi. Polityka władz która doprowadziła do rozwalenia spółdzielczości ukraińskiej przypominała to co wcześniej robili Prusacy wobec Polaków. Po raz kolejny zamiast wykorzystać szansę współpracy - a byli Ukraińcy gotowi do takiej - wybrano drogę siłową.
Jak wspomniałem to nie usprawiedliwia ale pozwala zrozumieć ówczesną sytuację, która jak to bywa w historii jest bardzo złożona.

_________________
Żeromski, Daszyński, Pużak, Ciołkosz, Gustaw Herling-Grudziński byli socjalistami... ich też nazwiecie lewakami?
http://www.youtube.com/watch?v=6KZKyUQblWU

Pon 24 Cze, 2013 19:04

Powrót do góry
groszek
Generał brygady

Generał brygady

Posty: 6435
Pochwał: 5
Skąd: Gd.
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Czy mógłby mi ktoś powiedzieć jak to naprawdę wyglądało przed wojną?

Pierwsze i zasadnicze pytanie czy czytałeś coś na ww temat ? Czy masz jakieś już wiadomości ? Czy wyrobiłeś sobie na ten temat zdanie ?
Proponuje jeśli nie czytałeś ... Grzegorz Motyka " Od rzezi Wołyńskiej do Akcji Wisła "
Mnie również zastanawiało jakie przyczyny , co spowodowało ten wybuch nienawiści ... to musiało narastać od wieków.
Swego czasu założyłam temat
Sąsiedzi z przymusu ... historia ludzka . Polska / Ukraina.
https://forum.ioh.pl/viewtopic.php?t=21438
By prześledzić narastanie nienawiści . Bo o ile w przypadku Niemców była to indoktrynacja i uważanie się za rasę wyższą to w konflikcie Ukraina / Polska była zwyczajnie i po prostu nienawiść .

_________________
Jest nad zatoką dąb zielony,
Na dębie złoty łańcuch lśni;
I całe noce, całe dni
Wędruje po nim kot uczony...

Pon 24 Cze, 2013 19:14

Powrót do góry
ceies
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec
Posty: 24
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

na razie wyrabiam sobie zdanie na ten temat... jedyne co mogę powiedzieć to to że nawet kilku wieczna nienawiść nie usprawiedliwia aż takiej brutalność UPA
jeszcze raz przejże forum i poczytam więcej książek min. tą którą mi poleciłeś i wtedy zacznę się udzielać


dziękuję za szybką odpowiedż
pozdrawiam


(temat do zamknięcia)

Pon 24 Cze, 2013 20:36

Powrót do góry
groszek
Generał brygady

Generał brygady

Posty: 6435
Pochwał: 5
Skąd: Gd.
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
jedyne co mogę powiedzieć to to że nawet kilku wieczna nienawiść nie usprawiedliwia aż takiej brutalność UPA

Nie tyko i nie zawsze UPA ... tylko zwykłych często mieszkańców / sąsiadów .
Poczytaj wspomnienia .
Cytat:
poczytam więcej książek min. tą którą mi poleciłeś i wtedy zacznę się udzielać

Poleciłaś ... jestem ona Mr. Green
Czemu do zamknięcia temat ? Poczytaj i popiszemy .

_________________
Jest nad zatoką dąb zielony,
Na dębie złoty łańcuch lśni;
I całe noce, całe dni
Wędruje po nim kot uczony...

Pon 24 Cze, 2013 21:50

Powrót do góry
ARIKS
Podporucznik

Podporucznik

Posty: 354
Skąd: podkarpacie
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

ceies proponuję na temat wspomnień poczytać także pracę Ewy Siemaszko, Lucyny Kulińskiej są tam setki wspomnień Polaków z Wołynia i nie tylko. UPA jak wiesz nie tylko Polaków mordowała ale też Ukraińców, Ormian i Żydów, Czechów. Pamiętajmy o rocznicy 11 lipca. Pozdrawiam Wink

Wto 25 Cze, 2013 15:39

Powrót do góry
kist
Szeregowiec

Szeregowiec
Posty: 18
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Zaborca austriacki chołubił ukraińców, zapewne dlatego żeby mieć przeciwwagę dla żywiołu polskiego. To oni w XIX w. wyodrębnili nową narodowość - ukraińską, pomogli stworzyć kulturę, oświatę, a następnie siłę zbrojną - legiony. Po rozpadzie AW, Ukraińcy byli zdolni do stworzenia samodzielnego państwa. Na szczęście ZURL nie istniał zbyt długo. Ukraińcy pokazali Polakom że nie są zainteresowani współpracą z obywatelami Polski, ich interesuje tylko (!) jednorodne i niepodległe Państwo Ukraińskie. Zaczęto to realizować przy pomocy szykan, mordów, obozów internowania (czytaj obozów koncentracyjnych). Wniosek : mowa o "zmarnowanej szansie współpracy w czasie II RP" to bzdura. Oświata. W okresie międzywojennym istniało około 400 szkół z językiem wykładowym ukraińskim. W każdej szkole nawet mieszanej była ukraińska biblioteka. Wszędzie gdzie były większe skupiska Ukraińców istniały Domy Ludowe, stanowiące centrum kultury i życia towarzyskiego Ukraińców. Istniały Kasy zapomogowo - pożyczkowe dla Ukraińców, sklepy, ochotnicza straż ogniowa itd. wiele innych organizacji i stowarzyszeń. Wyższe uczelnie. Inteligencja Ukraińska wybierała zagraniczne szkoły głównie dlatego że mogli tam uprawiać antypolską akcję, wydawać ulotki i programy o całkowitej likwidacji narodu polskiego aż co najmniej po San. Działalność ta była na rękę Niemcom, Rosji, Austrii, Czechom. Tworzyła się tak zwana V kolumna. Roszczenia mniejszości ukraińskiej były coraz bardziej śmiałe i nierealne. Radzę poczytać jak np. była traktowana mniejszość polska w Argentynie, Brazylii, Belgii, Francji. Na przykład we Francji Przychodzili wieczorem żandarmi i kazali się do rana wynosić za granicę. Wolno było zabrać tylko 20 kg bagażu. A jak jest teraz traktowana mniejszość (ok 10 mln) w USA ?. Czy rząd amerykański finasuje polskie szkoły, kościoły, jak wygląda awans społeczny Polaka który nie posługuje się językiem angielskim, ile Polskich nazwisk uległo zniekształceniu ?. Mamy podrzynać gardła i wypruwać wnętrzności Amerykanom ?. Tak więc czy się to podobało Ukraińcom czy nie mieszkali w Polsce, mieli polskie obywatelstwo, i powinni się podporządkować pod zarządzenia i zalecenia władz polskich. To strona Ukraińska eskalowała napięcia. Chcąc zaistnieć w polityce potrzebowali ukraińskich ofiar. Taktyka III Rzeszy ( Sudety, Gdańsk). Posługiwali się prowokacją (podpalanie stodół, pól uprawnych, pobicia, zastraszenia), w celu spowodowania reakcji strony polskiej. Tak więc uważam że wspólne współistnienie obu narodów było już niemożliwe.

Nie 30 Cze, 2013 11:46

Powrót do góry
kist
Szeregowiec

Szeregowiec
Posty: 18
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jeżeli chodzi o własność ziemi, to już pod koniec XIX w wśród wielkich właścicieli ziemskich, większość stanowili Rusini. Podobnie było z małymi gospodarstwami. Wioska zamieszkała przez mojego tatę znajdowała się na terenach królewskich. Potoccy byli tylko dzierżawcami, płacili za to do skarbca królewskiego quartę, obliczaną przez urzędników. Pierwsi prawdziwi właściciele pojawili się dopiero pod koniec XVIII w. i na początku XIX w. , kiedy to "sukcesorzy" polskich władców, zaczęli masowo wyprzedawać ziemię polską na publicznych aukcjach. W Austrii prawa wyborcze mieli tylko mężczyżni - właściciele ziemscy (tabularni). I tak w wiosce mojego taty nikt nie miał prawa głosu, a w sąsiedniej kilkudziesięciu Ukrainców mogło głosować. Listę ogłaszano np w "Gazecie Lwowskiej". Sytuacja ta utrzymywała się aż do lat 30 XX w. Nieprawdą jest że zabierano ziemię Ukraińcom i dawano Polakom. Na podstawie reformy z lat dwudziestych ograniczono ilość ziemi posiadanej przez jednego właściciela, (chyba do 200 ha). Nadmiar był odstępowany innym w dzierżawę, lub na własność. Spłatę rozkładano na wiele lat. Oczywistą sprawą jest że państwo przede wszystkim umożliwiało zakup lub dzierżawę swoim obywatelom, a nie ludziom którzy okazywali otwartą wrogość. Religia. W wojsku II RP szanowano prawo do posiadania innej wiary. Np w święta grekokatolików byli oni zwalnianize służby. mieli możliwość uczestniczenia w rytuałach i obrzędach. Podobnie było w wioskach. W małych, gdzie była niewielka liczba gospodarstw istniało takie "coś" jak cerkwio-kościół. Np o godz 10 odbywała się msza grekokatolicka, a o 12 rzymskokatolicka. Związane było to z tym że wiernych nie było stać na utrzymanie dwóch domów Bożych. Od taty wiem że w okolicy kilkudziesięciu kilometrów nie było przypadku niszczenia, ani zabierania wiernym cerkwi. Owszem były przypadki w 1914 i 1915 r że kościoły były niszczone przez Moskali.

Nie 30 Cze, 2013 13:47

Powrót do góry
red25
Lieutenant Colonel

Lieutenant Colonel

Posty: 3064
Pochwał: 4
Skąd: UE
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Rozbawił mnie Szanowny Kolega do łez...... No cóż, z faktami ciężko dyskutować. Lex Grabski to fakt, pacyfikacja wsi ukraińskich i polonizacja cerkwi w II RP to też fakty. Nie przyjmowanie Ukraińców do szkół wyższych, zakaz przyjmowania do administracji to tez fakty. Jak by nie patrzeć to miało miejsce.
Porównywanie sytuacji Ukraińców w II RP do Polaków w USA czy Argentynie to denny argument - Polacy tam obecni byli emigrantami a Ukraińcy to ludność miejscowa.
Po I Wojnie Światowej Ukraińcy dążyli do własnego państwo do czego mieli prawo, tak jak każdy naród. Oczywistym jest iż ich dążenia były sprzeczne z dążeniami polskimi i musiały prowadzić do konfliktu - który już trwał od wieków. Podpisując pokój ryski Polska nie tylko zdradziła swoich sojuszników Ukraińców ale zobowiązała się do pacyfikacji ukraińskich dążeń narodowościowych, co też w II RP miało miejsce.

_________________
Żeromski, Daszyński, Pużak, Ciołkosz, Gustaw Herling-Grudziński byli socjalistami... ich też nazwiecie lewakami?
http://www.youtube.com/watch?v=6KZKyUQblWU

Nie 30 Cze, 2013 18:39

Powrót do góry
kist
Szeregowiec

Szeregowiec
Posty: 18
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ustawa o służbie cywilnej z dnia 21 listopada 2008 r wyrażnie mówi że pracownikiem urzędowym zatrudnionym na stanowisku kierowniczym ma być osoba z obywatelstwem polskim. Podobnie było w II RP. W wyborach samorządowych w 1934 r większość radnych (woj lwowskie) z których następnie wybrano sołtysów i wójtów było Ukraińcami. W Sejmie II RP w każdej kadencji było co najmniej kilkunastu Ukraińców. Byli oni w wojsku, jako zwykli żołnierze (patrz wykazy PKU), byli oficerami, pod warunkiem przyznania się do polskiego obywatelstwa. W przeciwnym razie mogli służyć i awansować jako oficerowie kontraktowi. Byli w policji, oświacie itd. W wykazach "zamianowanych na ..." publikowanych w Dziennikach Urzędowych znajduje się wiele ukraińsko brzmiących nazwisk. Oczywiście przy wyższych stanowiskach warunkiem było posiadane obywatelstwo. Zasada ta obowiązywała i obowiązuje na całym świeci. A co do pacyfikacji, to już pisałem - była to odpowiedż na bandytyzm i terror w wykonaniu nacjonalistów ukraińskich.

Nie 30 Cze, 2013 21:53

Powrót do góry
red25
Lieutenant Colonel

Lieutenant Colonel

Posty: 3064
Pochwał: 4
Skąd: UE
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Twisted Evil

I znów się ubawiłem. Bandera jak i cała czołówka OUN/UPA posiadał polskie obywatelstwo - bo takowe otrzymali wszyscy mieszkańcy ziem jakie weszły w skład II RP. Co do administracji polskiej na tym terenie to wielu urzędników tam pracujących to był import z Polski centralnej i Wielkopolski - jest na ten temat kilka opracowań. Wyższy i średni szczebel administracji był dla Ukraińców praktycznie niedostępny a ci nieliczni zatrudnieni pochodzili z rodzin spokrewnionych z Polakami lub tych nielicznych, które zaliczano do swoich - wbrew pozorom była grupa Ukraińców która współpracowała lub jak kto woli kolaborowała z Polakami licząc na ułozenie sytuacji ukraińskiej w II RP. Co do wojska i policji było analogicznie - nieliczni Ukraińcy tam służyli bo poborowi to inna sprawa - generalnie w wojsku byli tylko kontraktowi oficerowie byłej armii Petlury, którzy polskiego obywatelstwa nie dostali. O represjach pisać nie będę bo musielibyśmy sie cofnąć kilka wieków aby ustalić kto je zaczął - faktem jest iż były i to od samego pocztku II RP. Co do szkolnictwa to Lex Grabski je znacząco rozbił a od 1923 zaczęto kolejną likwidacje szkół ukraińskich i politykę asymilacji. W odpowiedzi na ograniczenia w przyjęciach do szkół wyższych i na odmowę otwarcia ukraińskiego uniwersytetu we Lwowie przez krótki czas działały tam nielegalny uniwersytet i szkoła politechniczna - w 1924 zlikwidowała je policja.
Po zamachu majowym sytuacja Ukrainców się poprawiła - nie tylko pozwolono na otwarcie nowych szkół i przyjęto spora grupę urzędników ukraińskich ale planowano uruchomienie tzw komitetów lokalnych aby społeczność ukraińska mogła przekładać administracji swoje prośby - chyba włodarze II RP nie byli takimi durniami aby tworzyć takie rozwiązania gdyby administracja działała tak jak Szanowny Kolega opisuje. Wcześniejsze represje względem Ukraińców doprowadziły do takiego napięcia i tak wzmocniły pozycję nacjonalistów, że tzw ugodowcy (czyli ci co chcieli się ułozyc w ramach Ii RP) mieli bardzo słabą pozycję wśród Ukraińców. Nie ma wątpliwości, że to własnie polityka II RP doprowadziła do wyhodowania tego potwora.

_________________
Żeromski, Daszyński, Pużak, Ciołkosz, Gustaw Herling-Grudziński byli socjalistami... ich też nazwiecie lewakami?
http://www.youtube.com/watch?v=6KZKyUQblWU

Nie 30 Cze, 2013 22:56

Powrót do góry
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni

Posty: 10820
Pochwał: 35
Skąd: obecnie Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Bandera jak i cała czołówka OUN/UPA posiadał polskie obywatelstwo

A część była nawet kadrowymi oficerami WP.
Cytat:
Nie ma wątpliwości, że to własnie polityka II RP doprowadziła do wyhodowania tego potwora.

Mnie się wydaje , że kist myli eksperyment wołyński z kordonem sokalskim Wink I rozciąga ów eksperyment na całość ziem z mniejszością/większością ukraińską.
Przypomnę, że np. owych urzędników (o których wspominasz) wyrzucano w urzędów w ramach pacyfikacji i polonizacji Zamojskiego i Podlasia (choć tu akurat bardziej Białorusinów) w latach 1938-39.
Cytat:
A co do pacyfikacji, to już pisałem - była to odpowiedż na bandytyzm i terror w wykonaniu nacjonalistów ukraińskich.

Można by rzec- że pacyfikacje wsi podczas okupacji niemieckiej również były odpowiedzią na bandytyzm.... Ja wiem- nie ta skala , ale myślenie typu "tępy żołdak" (to nie o Tobie tylko pomysłodawcy tych akcji) podobne. Jakoś KPP potrafiła policja rozbijać i infiltrować bez pacyfikacji Warszawy czy śląskich miast Wink

_________________
Prawo Balaniego:
Jak długo trwa minuta, zależy od tego, po której stronie drzwi toalety się znajdujesz.

http://www.powrotlegendy.pl/

Pon 01 Lip, 2013 9:05

Powrót do góry
Hary DZ
Kapitan

Kapitan
Posty: 1062
Pochwał: 14
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

http://wiadomosci.onet.pl/swiat/apel-ukrainskich-deputowanych-do-marszalek-kopacz-,1,5556576,wiadomosc.html

Pią 05 Lip, 2013 17:31

Powrót do góry
Bati
Generał brygady

Generał brygady
Posty: 7962
Pochwał: 21
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Apel apelem, ale według najświeższych wiadomości podczas wizyty prezydenta Komorowskiego nie dojdzie do spotkania z prezydentem Janukowyczem.Tak więc być może jest jakieś światełko w tunelu, ale jeszcze bardzo odległe.

Nie 07 Lip, 2013 18:51

Powrót do góry
andi
Kapitan

Kapitan
Posty: 1487
Pochwał: 2
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

"większość Polaków zamordowanych na Wołyniu to byli osadnicy wojskowi"

napisał red25

Jakieś dane poparte dokumentami ?

Sob 13 Lip, 2013 9:30

Powrót do góry
de Villars
Moderator
Generał dywizji

Generał dywizji

Posty: 8072
Pochwał: 6
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Nie ma wątpliwości, że to własnie polityka II RP doprowadziła do wyhodowania tego potwora.

Zaraz się okaże że Polacy sami sobie winni Evil or Very Mad

_________________
Dmą w rogi zaklęte
Dudni ziemia, kurz staje
Jako burze w szale
Idą, idą Wandale!
Szaleją topory
Dzicy jako zwierzory
Szpony bogów w szale
Idą, idą Wandale!

Pon 15 Lip, 2013 15:24

Powrót do góry
marek8888
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany
Posty: 4484
Pochwał: 5
Skąd: Sekcja polska NKWD
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam,
W tych naszych "lamentacjach historycznych" na temat pomordowanych i męczeństwa zazwyczaj pomija się prosty fakt, przetestowany ostatnio w praktyce w Jugosławii jak łatwo jest wywołać konfikt między nawet mieszkajacymi w zgodzie od dziesiątków lat społecznościami jeżeli się to zrobi umiejętnie. W tym kontekście polityka wobec Ukraińców prowadzona przez RP w całym okresie międzywojennym choć istotnie głupia tak, ze trudno to czymkolwiek tłumaczyć niekoniecznie musiała być zapalnikiem do tego co się stało. Na Ukrainie bruździli i Rosjanie i Czesi i Niemcy a myśmy jak pomyleni jeszcze do tego dostarczaliśmy argumentów na nie ale to jeszcze nie tłumaczy mechanizmu decyzji o rzezi. Ta niestety jak dowodzą badania może być zainicjowana jako prosty incydent - ktoś kogoś w okrutny sposób zabija-ktoś się zemści a potem spirala już leci i ten co doraźnie ma więcej ludzi zaczyna być górą...
Czym innym jest za to fakt dlaczego po raz n-ty w dziejach nasze warstwy uprzywieljowane nie potrafiły wykrzesać z siebie czegoś sensownego w kwestii polityki ukraińskiej...
Pozdrawiam

_________________
Czy można dostąpić selektywnej mądrości lub przekwalifikować się na prawdziwego człowieka ot tak po prostej lekturze dzieł Jacka Kaczmarskiego? Tak - na IOH można...

Wto 16 Lip, 2013 12:10

Powrót do góry
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni

Posty: 10820
Pochwał: 35
Skąd: obecnie Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
przetestowany ostatnio w praktyce w Jugosławii jak łatwo jest wywołać konfikt między nawet mieszkajacymi w zgodzie od dziesiątków lat społecznościami jeżeli się to zrobi umiejętnie.

A żyły z zgodzie? To że trzymano je twardą ręką, nie oznacza że za sobą przepadały. Poprzednio mordowali się wzajemnie w latach II WŚ.

_________________
Prawo Balaniego:
Jak długo trwa minuta, zależy od tego, po której stronie drzwi toalety się znajdujesz.

http://www.powrotlegendy.pl/

Wto 16 Lip, 2013 12:24

Powrót do góry
Groteska
Kapitan

Kapitan

Posty: 1293
Pochwał: 2
Skąd: Melbourne
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam.
No ale co rozumiemy przez sensowną politykę? Bo Ukraińcy raczej byli nieustępliwi o swoją niepodległość na terenach przez nich zamieszkałych. Więc coś mi się zdaje że najpierw trzeba by było oddać tereny zamieszkałe przez większość Ukraińską. Powstało by tam państwo nieprzychylnie nastawione do Polski, gdzie i Niemcy, Czesi i Rosjanie by podżegali rożne spory (coraz większe roszczenia terytorialne wobec Polski). Polska nie ma szansy wyrobienia sobie tam autorytetu jaki tam mieli np. Niemcy. Trzeba by było oddać Lwów - Kijów sowiecki wiec muszą mieć gdzieś stolice - bo jak nie to jest od razu kość niezgody i sztandarowe hasło-symbol skupiający żywioł ukraiński na nie rozwiązanej kwestii z polskim sąsiadem. W Polsce który rząd by sobie na to mógł pozwolić bez ryzyka obalenia? Wkrótce zostalibyśmy odcięci od potencjalnego sprzymierzeńca: Rumuni a w miejsce byśmy mieli potencjalnego wroga wspomaganego pieniędzmi wyżej wymienionych. Pętla zacieśnia się coraz szczelniej. Może to trochę czarny scenariusz, ale nie widzę aby Polska miała szanse zastąpić wpływy Niemieckie czy Sowieckie. Przede wszystkim finansowo jest kopciuszkiem w porównaniu do dwoch gigantów totalitarnych.
Pozdrawiam.

_________________
Ciało Pinokia leżało na ziemi, a nad nim w złowieszczym kluczu krążyły dzięcioły.

"Pokój! Pokój między narodami!! Pokój wszystkim ludziom dobrej woli!!!" wrzeszczał - ze swego bunkra - Adolf Hitler pod koniec kwietnia 1945 roku...

Wto 16 Lip, 2013 13:02

Powrót do góry
marek8888
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany
Posty: 4484
Pochwał: 5
Skąd: Sekcja polska NKWD
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Niestety wyniki badań jakie przeprowadzono w tej materii wskazują, że do rzezi i to na straszną skalę doszło nawet w wioskach czy miasteczkach o modelowej wręcz i niekoniczie metodomi sanacyjnymi prowadzonej integracji, gdzie liczba mieszanych rodzin czy wspólnych firm przekraczała połowę Smutny Szczególnie analizowano przy tym groteskowy charakter "zapalników" i charakter różnych "krzywd z odległej przeszłości". Polecam samemu sięgnąć do tych badań - sporo tego w internecie - pozwolą lepiej zrozumiec zjawisko wychodząc ponad pielęgnowanie listy zabitych i metod jakich do tego użyto nie szukając sposobów zamknięcia tych strasznych wydarzeń.
Na mnie szczególnie podziałał przykład naćpanych nastolatków którzy zwędziwszy jednemu z rodziców legelnie posiadaną broń pojechali do dyskoteki "rozliczyć" się z jakichś tam spraw a skończyło się masakrą gdy komuś nie wytrzymały nerwy i... poleciało kilka tysięcy w tydzień...
Może pomoże znaleźc sobie inne obiekty kultu niż bezzensowne masakry.

_________________
Czy można dostąpić selektywnej mądrości lub przekwalifikować się na prawdziwego człowieka ot tak po prostej lekturze dzieł Jacka Kaczmarskiego? Tak - na IOH można...

Wto 16 Lip, 2013 13:05

Powrót do góry
nauczyciel
Chorąży

Chorąży
Posty: 179
Pochwał: 1
Skąd: Dolny Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wołyń 1939-1945

Witam i pozwolę sobie polecić następujące lektury:
1.Maciej Kozłowski,"Między Sanem a Zbruczem,Kraków 1990,-książka,która-moim zdaniem-wprowadza świetnie w tematykę stosunków polsko-ukraińskich,ich genezą etc. Z lektury tej książki wyraźnie wynika Wołyń w okresie II wojny światowej jako konsekwencja kilkusetletnich błędów polskich elit rządzących.
2.Wacław Piotrowski," Kultura polska na Ziemiach Wschodnich",Szkocja 1944-broszurka /22 strony/ opisująca jak to już od 983 roku Rzeczpospolita Polska krzewiła kulturę i cywilizację na ziemiach wschodnich-Litwa to ugór,Ukraina-w stanie upadku.
Lektura tej broszurki każdego/nie tylko Ukraińca/może doprowadzić do wściekłości. I jęsli ktoś na Ukrainie czytał tę książeczkę-to staje się wtedy zrozumiała reakcja Ukraińców./zresztą na końcu broszurki wydrukowano uwagę,że jest ona przeznaczona tylko dla wojskowych.

Sob 27 Lip, 2013 19:06

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forumPublikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.