| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
manka.bartek
Gefreiter

Gefreiter




Posty: 45
Skąd: Głuszyca
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Odpowiedz z cytatem

Paweł_J napisał:


manka.bartek napisał:
Widziałem na Forum Stowarzyszenia ODYN, rewelacyjne mapy tych połączeń

Laughing Gleba

Twój rechot jest znamienny(typowe dla ciebie), bo przecież nawet nie znasz tych map.
Mapy są bardzo interesujące, pokrywają się z twierdzeniami Aniszewskiego.
A co ciekawe pokazują jedną sztolnie, o której nawet nie wiesz i nikt nigdy o niej nie pisał. Niestety autor na razie nie udziela odpowiedzi na moje pytania (czekam na odp.)
Czytając opracowania Aniszewskiego (gorysowie.pl) dokładnie pokrywają się z infrastrukturą tam opisaną, jednocześnie są świadectwem tak jak twierdzi również Aniszewski, że Kompleks Gontowa był częścią większego kompleksu i był wielopoziomowy.
Na Gontowej funkcjonowało coś co było również na Osówce czyli platformy łączące poziomy. Ślady po tych platformach są do dziś widoczne i można tam znaleźć wiele fantów wykrywaczem.

Pią 12 Lip, 2013 10:34

Powrót do góry
manka.bartek
Gefreiter

Gefreiter




Posty: 45
Skąd: Głuszyca
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Odpowiedz z cytatem

Paweł_J napisał:

Odnośnie ilości sztolni w Gontowej, są tacy którzy twierdzą, że jest ich aż 13 (i znasz je wszystkie J53 ?? Bardzo szczęśliwy),


Skoro podajesz taką informację w takiej formie to rozumem, że znasz je wszystkie, czy tylko zadajesz głupie pytanie?
Zatem oświeć nas i wskaż nam te 13 sztolni na Gontowej.

Pią 12 Lip, 2013 11:41

Powrót do góry
M.A.K.
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 9
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Odpowiedz z cytatem

Re: Gontowa

J53 napisał:
Paweł_J
ile jest sztolni na Gontowej, to ja wiem.
Jest taki stary test - jak wiadomo, że np. do sztolni wjechały 4 ciężarówki i szuka się ludzi którzy mogli by coś wiedzieć na ten temat, to puszcza się info, że w tej miejscowości wjechały 3 lub 5 ciężarówek, jeśli się odezwie ktoś, kto odpowie: co wy pie...licie, tam wjechało tylko 4 - to wiadomo, że facet coś wie, w odróżnieniu od tych którzy podają inne liczby lub mówią mętnie - było ich więcej.
Parę lat temu oglądałem mapę na której dużo wcześniej niejaki Dalmus namalował dwa wloty sztolni. Stało się to gdy przesłuchiwali go smutni chłopcy z wiadomych służb. Powiedzieli mu, że ma namalować sztolnie o których nikt nie wie, bo te znane ich nie interesują. Dalmus namalował dwa wloty, ale na górze Ostrej w Rzeczce, od strony Walimia, układ jota w jotę jak na Gontowej, czyli te dwie "nowe" powyżej i pod kątem 90 stopni do tych poniżej. Uznaliśmy, że mu się coś pozajączkowało z Gontową i olaliśmy ten temat.
Góry Sowie nigdy mnie nie rajcowały, pomimo tego, że bywałem tam wielokrotnie począwszy od 1968 roku. Każdy prawdziwy explorator powinien stać mocno na dwóch nogach, jedna to wiedza a druga to działanie w terenie. Ten co stoi tylko na jednej nodze jest exploracyjnym kaleką. Jeśli chcesz mieć wyobrażenie o tym co działo się w GS, to poszukaj na początek opracowania "Inwentaryzacja pozostałości obozu Gros Rosen" - opis z mapami. Jeśli chcesz żeby Ciebie szanowano - szanuj innych. Nie można zdobyć uznania innych, uprawiając na forum polemikę w takim stylu jaką Ty uprawiasz. Prawdziwi faceci z jajami stosują jedną zasadę - jeśli coś wiem i chcę to przekazać innym, to mówię o tym i przekazuję. Jeśli o czymś wiem ale to tajemnica, to nikomu o tym nie wspominam. Ten który mówi - wiem, ale nie powiem to zwykły palant a nie mężczyzna.
Na tym kończę moje forumowanie.
Pozdrawiam, tych którzy chcą żebym ich pozdrowił i nie pozdrawiam tych którzy tego nie chcą.


Juras, problem w tym, że to nie Dalmus malował tę mapkę Bardzo szczęśliwy

Pią 12 Lip, 2013 21:36

Powrót do góry
Paweł_J
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 332
Skąd: Góry Sowie
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Odpowiedz z cytatem

manka.bartek napisał:
Paweł_J napisał:

Wyjaśnię dla użytkowników tego forum, że on.. tu odwołuje się do bardzo poglądowego szkicu jaki zamieściłem na moim blogu z Gontowej

No w rysowaniu map to ty biegły nie jesteś

A skąd wiesz ? widziałeś jakąś mapę mojego autorstwa ? NIE, ty widziałeś jedynie prosty szkic zbudowany przeze mnie z kilku zaledwie kresek, który sobie ochrzciłem "poglądową mapką".
manka.bartek napisał:

Co do sztolni nr 5 to w jaki sposób to potwierdziliście, że nie ma sztolni nr 5 może tak bardziej konkretnie, jakie metody sprawdzania użyliście?
Bo chyba nie łopatka?

Jakiej metody użyliśmy to już jest nasza sprawa, ważne dla nas jest to, że nie ma złudzeń, że tam w tym miejscu jest sztolnia, i tyle.

Odnośnie sztolni nr 7 i 8 to nie kłam, że ktoś mógł istniejące sztolnie gdzieś na jakiejś mapie w 2000 roku zaznaczyć jako potencjalne bo to jest nonsens. Te sztolnie tam są, tak samo jak sztolnie 1,2,3,4, więc jak można oznaczać sztolnie istniejące jako potencjalne skoro są istniejące Rolling Eyes

manka.bartek napisał:

Mapy są bardzo interesujące, pokrywają się z twierdzeniami Aniszewskiego.

Nie no ja chyba tu umrę ze śmiechu Ooo Gleba

manka.bartek napisał:
Paweł_J napisał:

Odnośnie ilości sztolni w Gontowej, są tacy którzy twierdzą, że jest ich aż 13 (i znasz je wszystkie J53 ?? Bardzo szczęśliwy),


Skoro podajesz taką informację w takiej formie to rozumem, że znasz je wszystkie, czy tylko zadajesz głupie pytanie?

No widzisz, i tu jest ten stale powtarzający się problem u ciebie, ze ty nie rozumiesz, bo nie umiesz czytać ze zrozumieniem Embarassed (patrz na źródło !)

PS.

Informacja dla Tych którzy mają ochotę pospacerować w najbliższym czasie bo Gontowej: Uważajcie na żmije Exclamation jest ich tam ostatnio cała plaga, czytałem, że żmija zygzakowata nie ma więcej jak 60 cm, ja widziałem tam takie grube długie bydle które z pewnością miało więcej Neutral

Pią 12 Lip, 2013 21:43

Powrót do góry
manka.bartek
Gefreiter

Gefreiter




Posty: 45
Skąd: Głuszyca
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Odpowiedz z cytatem

Zdecyduj się, bo plączesz się już w tych swoich banialukach.

Cytat:

kiedyś na blogu (jeszcze znacznie wcześniej) użyłem tego oznaczenia (5) na tle znanych ogólnie 4-ech, jedynie po to by zaznaczyć miejsce potencjalnej kolejnej (potwierdziliśmy następnie, że sztolni tam nie ma !).

Potem piszesz:
Cytat:

Jakiej metody użyliśmy to już jest nasza sprawa, ważne dla nas jest to, że nie ma złudzeń, że tam w tym miejscu jest sztolnia, i tyle.


Pękam ze śmiechu Dobry Dobry Dobry

Pią 12 Lip, 2013 22:15

Powrót do góry
Paweł_J
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 332
Skąd: Góry Sowie
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Odpowiedz z cytatem

manka.bartek napisał:
Zdecyduj się, bo plączesz się już w tych swoich banialukach.

Cytat:

kiedyś na blogu (jeszcze znacznie wcześniej) użyłem tego oznaczenia (5) na tle znanych ogólnie 4-ech, jedynie po to by zaznaczyć miejsce potencjalnej kolejnej (potwierdziliśmy następnie, że sztolni tam nie ma !).

Potem piszesz:
Cytat:

Jakiej metody użyliśmy to już jest nasza sprawa, ważne dla nas jest to, że nie ma złudzeń, że tam w tym miejscu jest sztolnia, i tyle.


Pękam ze śmiechu Dobry Dobry Dobry


Ewidentnie masz problemy z rozumieniem tekstu. Rolling Eyes
Sztolni tam nie ma - w ten sposób napisałem. Następnie napisałem, że nasze badania nie pozostawiają złudzeń, że tam w tym miejscu jest sztolnia, czyli że nie ma się co łudzić, że ona tam jest - co oznacza, że jej tam nie ma. Teraz rozumiesz ? Matko święta.. Rolling Eyes

Pią 12 Lip, 2013 22:42

Powrót do góry
manka.bartek
Gefreiter

Gefreiter




Posty: 45
Skąd: Głuszyca
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Odpowiedz z cytatem

Paweł_J napisał:

Ewidentnie masz problemy z rozumieniem tekstu. Rolling Eyes
Sztolni tam nie ma - w ten sposób napisałem. Następnie napisałem, że nasze badania nie pozostawiają złudzeń, że tam w tym miejscu jest sztolnia, czyli że nie ma się co łudzić, że ona tam jest - co oznacza, że jej tam nie ma. Teraz rozumiesz ? Matko święta.. Rolling Eyes


Gleba Gleba Gleba Gleba Gleba Gleba

Pią 12 Lip, 2013 22:44

Powrót do góry
Grendel
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 4610
Pochwał: 13
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Odpowiedz z cytatem

Panowie (?),
Wystarczy tego "pokładania się ze śmiechu" i "poklepywania po główkach"... Dyskutować można (i należy) bez stosowania tego typu eufemizmów. Pawle, jeśli piszesz, ze sprawdziliście, że w interesujacym Was miejscu sztolni nie ma, to napisz proszę, na jakiej podstawie tak twierdzisz. Inaczej, to tylko próżne klepanie w klawiaturę, którego NIKT nie traktuje poważnie. Nikt nie wymaga od Ciebie przedstawiania dowodów, ot - napisz na podstawie jakich badań doszliście do tego wniosku.

Pozdrowienia
Grendel

P.S.
Stare żmije zygzakowate dorastają do ok. metra. Gniewosze, czasami ze żmijami mylone (są dużo, dużo rzadsze), są mniejsze.

_________________

Koło przyjaciół Muzeum Broni Pancernej CSWL
im. płk dypl. Mieczysława Rawicz-Mysłowskiego

Sob 13 Lip, 2013 1:53

Powrót do góry
Paweł_J
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 332
Skąd: Góry Sowie
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Odpowiedz z cytatem

Zbadaliśmy empirycznie powierzchnię a także wykonaliśmy kilka małych wierceń w najbardziej intrygujących nas punktach w tym miejscu. Powiem tak: teren jest ewidentnie przygotowany w formie małej platformy z wybraniem i uregulowanym celowo strumieniem powyżej z betonowym przepustem wodnym. Plus droga dojazdowa. Wybranie zawiera szczelinę skalną, przypuszczam, że to dlatego szybciej wytapiał się tam śnieg w zimie, co pierwszy raz zaobserwowałem w latach 1999-2000. To samo widziałem tam w 2004 r. Kilka lat później w wyniku(?) silnych opadów deszczu, osunęła się tam ziemia, jeszcze bardziej te szczelinę odsłoniła. Nie jest ona jednak głęboka ani specjalnie szeroka, jakaś pustka skalna, to wszystko, dalej jest lita skała. Obecnie wszystko jest przysypane cieniutką warstwą leśnej ziemi z igliwiem i gałęziami.

ps. Grendel ta właśnie tam na Gontowej mogła mieć na moje oko z metr długości, i gruba była cała, nadepnąć na taka niespodziewanie to masakra.. Zniesmaczony

Sob 13 Lip, 2013 11:12

Powrót do góry
manka.bartek
Gefreiter

Gefreiter




Posty: 45
Skąd: Głuszyca
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Odpowiedz z cytatem

No więc tak empirycznie (Zdziwko) i teoretycznie, jest takie miejsce, które jest sztolnią nr 5. ( w załączeniu miniaturka mapy)
Wzorem wielkich odkrywców piszących na tym forum nie będę podawał, gdzie jest sztolnia nr 6. Na zasadzie wiem ale nie powiem, bo ją rozpracowałem teoretycznie i empirycznie.



Opis załącznika:

Sob 13 Lip, 2013 13:25

Powrót do góry
Paweł_J
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 332
Skąd: Góry Sowie
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Odpowiedz z cytatem

Raz jeszcze powtarzam: w miejscu o którym mówiłem powyżej nie ma sztolni. Jeżeli "manka.bartek" uważasz, że się mylę to udowodnij to, wydzierżaw od lasów Państwowych teren, załatw wszelkie niezbędne pozwolenia, rozkop koparką to miejsce i pokaż całemu światu: patrzcie - jest sztolnia. Jest, a Paweł J. się mylił mówiąc, że w tym miejscu nie ma sztolni.

Osoba kwestia to nazewnictwo i numeracja. Powtarzam po raz drugi, że na tym moim szkicu poglądowo-teoretycznym oznaczyłem jako szt.5 to miejsce jedynie ze względu na numerację pozostałych a szczególnie dlatego, że nigdy nie opublikował bym do internetu mapy terenu na której faktycznie mam zaznaczone sztolnie (sprawdzone - są na 100%) oznaczone jako 5 i 6.

Jeżeli ty znalazłeś w Gontowej sztolnię, którą nazwałeś sobie 5, i do tego znalazłeś jakaś którą nazwałeś sobie 6, to super. Super Laughing

Sob 13 Lip, 2013 16:37

Powrót do góry
powolniak57
Sierżant

Sierżant




Posty: 87
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Odpowiedz z cytatem

Panowie z całym szacunkiem dla jednego i drugiego przedmówcy przekomarzacie się o ilości sztolni na Gontowej.Jeszcze nie odkryta jest sztolnia 3, a już mówicie o następnych.Tu nie chodzi o to który z Panów ma większą wiedze na temat Gontowej ,chociaż chylę głowę bo tą wiedzę trzeba zdobyć.Ale wydaje mi się najważniejsze w całych górach Sowich i ich tajemnicach ,że trzeba zewrzeć szeregi,zpomnieć o swoim ja i wydrzeć z tych gór tajemnice, jaką nam Niemcy zostawili.Pokazać ,że potrafimy dotrzeć do tego co oni zakopali, zakryli ,nie chcą ujawnić.Nie powinniśmy się kłócić między sobą ,tylko dla dobra ogółu wymieniać doświadczeniami.Zapewniam Was ,jeżeli uważacie ,że gdzieś jest ukryta sztolnia i będziecie mieć wymagane pozwolenia, to na hasło odkopujemy przyjedzie dziesiątki wolontariuszy, odkopywać sztolnię tylko dla przygody.Udowodnicie wtedy kto ma racje a kto nie.I nie chodzi tu o sztabki złota i inne dobra ,chodzi o prawdę historyczną.

Sob 13 Lip, 2013 18:40

Powrót do góry
powolniak57
Sierżant

Sierżant




Posty: 87
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Odpowiedz z cytatem

A tak na marginesie może któryś z przedmówców powie co słychać w sztolni nr 3, bo przypuszczam ,że to nas bardziej interesuje na dzień dzisiejszy.I nie traktujcie mojej wypowiedzi jako jakiejś uwagi czy złośliwości bo daleko mi jest do tego.

Sob 13 Lip, 2013 18:46

Powrót do góry
Paweł_J
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 332
Skąd: Góry Sowie
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Odpowiedz z cytatem

powolniak57 napisał:
...trzeba zewrzeć szeregi,zpomnieć o swoim ja i wydrzeć z tych gór tajemnice, jaką nam Niemcy zostawili.Pokazać ,że potrafimy dotrzeć do tego co oni zakopali, zakryli ,nie chcą ujawnić.Nie powinniśmy się kłócić między sobą ,tylko dla dobra ogółu wymieniać doświadczeniami.Zapewniam Was ,jeżeli uważacie ,że gdzieś jest ukryta sztolnia i będziecie mieć wymagane pozwolenia, to na hasło odkopujemy przyjedzie dziesiątki wolontariuszy, odkopywać sztolnię tylko dla przygody.Udowodnicie wtedy kto ma racje a kto nie.I nie chodzi tu o sztabki złota i inne dobra ,chodzi o prawdę historyczną.

Powolniak ludzi chętnych do kopania i innych działań terenowych to ja mam u siebie pod dostatkiem, sęk w tym by mieć takich, którzy umieją mordy trzymać zamknięte na kłódkę choćby nie wiem co. Trzeba mieć też takich co - przepraszam za dosadne wyrażenie - nie zrobią w gacie ze strachu kiedy np. trzeba będzie na wpół zawalonym szybem wentylacyjnym zjeżdżać w dół (i to też trzeba potrafić: lina, rolka, uprząż, szant, a potem wyłazić, croll, płanieta, prusik..) jeżeli sztolnia jest tak odstrzelona, że nie wiadomo nawet gdzie dokładnie był jej wlot. Kiedy powstała grupa GES to miała takiego "prezesa", że pożal się.. obecnie już właściwie nie ma sensu używać tej nazwy, teraz jest dobry skład i nie potrzeba nam więcej, nazwy też nie, liczą się efekty.
Nie ma opcji bym gdziekolwiek pokazał (tym bardziej w internecie) w pełni co ja wiem o Gontowej. Nie po to narażam życie i zdrowie, poświęcam czas i jakieś tam pieniądze (dla niektórych to wcale nie małe..), by następnie jakiś ćmok, który żyje z pisania książek i art. do gazet to potem opisał jako, że to już było wiadome wcześniej. Ad. ostatniej sentencji prosty przykład masz tutaj:
manka.bartek napisał:
Wzorem wielkich odkrywców piszących na tym forum nie będę podawał, gdzie jest sztolnia nr 6.

Ja podałem gdzie jest sztolnia nr 7 i 8, narysowałem poglądowy szkic-mapkę, ba nawet zdjęcia wlotów (obu) wstawiłem. Tym czasem czytam tu takie coś:
manka.bartek napisał:
Mogę teraz potwierdzić ta 7 i 8 to on ma rację, co potwierdzają moje mapy i ślady infrastruktury wokół. (...) te mapy były już dostępne w początkowym okresie roku dwutysięcznego. Mapy topograficzne na których naniesiono potencjalne wejścia..

Tyle, że te wejścia tam są, więc nie mogły być oznaczone jako potencjalne. To tak jakbyś istniejące wloty np. 1 i 2 oznaczył jako potencjalne (że prawdopodobnie jest tam sztolnia). Ciekawe kto takie mapy rysuje Laughing (a z moich szkicowo-poglądowych się śmiał).

Są wzmianki o tym, że od tej strony w masyw Gontowej wchodziła sztolnia, ale wlot miała w tunelu kolejowym, cyt.:

„Kłosowska i Kalarus dotarli również do relacji o „bocznej odnodze w tunelu kolejowym w Świerkach, która miała jakoby prowadzić wprost… do wnętrza Gontowej” (źródło: Kowalski M.Jacek, Rekuć Zbigniew, Kudelski J.Robert, Tajemnica „Riese”, Wyd. „Biuro Odkryć”, Łódź 2002, s 99)

Tyle, że ja nie spotkałem się jednak ze źródłem, które by podawało istnienie tych dwóch sztolni (choć ten sam kierunek), które na szkicu oznaczyłem jako 7 i 8.

Co do 3-ki to mnie już nie pytaj Powolniak, kogoś bardzo zabolało, że ja tu podałem coś tam..(w sumie NIC ! ), więc nie będę więcej ani pytał, ani podawał ad.3-ki gdziekolwiek. Gontowa jest duża i jest tam masa nierozwiązanych ciekawostek więc o tym coś tam minimalnie zawsze napiszę i podyskutuję chętnie.

Sob 13 Lip, 2013 20:17

Powrót do góry
powolniak57
Sierżant

Sierżant




Posty: 87
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Odpowiedz z cytatem

Tak mi się właśnie wydawało jak piszesz.Jak byłem ostatnio na Gontowej próbowałem się czegokolwiek dowiedzieć ,ale bez efektów.Na dodatek jak spacerowałem to cały czas w pewnej odległości chodził jakiś grzybiarz i trochę mnie krępował.Wydaje mi się ,że na Gontowej zaczyna być nerwowo.
Chyba że tylko mnie się tak wydaje.

Nie 14 Lip, 2013 9:36

Powrót do góry
Paweł_J
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 332
Skąd: Góry Sowie
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Odpowiedz z cytatem

powolniak57 napisał:
Tak mi się właśnie wydawało jak piszesz.Jak byłem ostatnio na Gontowej próbowałem się czegokolwiek dowiedzieć ,ale bez efektów.Na dodatek jak spacerowałem to cały czas w pewnej odległości chodził jakiś grzybiarz i trochę mnie krępował.Wydaje mi się ,że na Gontowej zaczyna być nerwowo.
Chyba że tylko mnie się tak wydaje.

Wiesz Powolniaku, to jest chyba tak: Poszło echem, że odkopują sztolnię z czasów II wojny światowej, to w ślad za tym po cichu, że pewnie złota i bursztynowej komnaty szukają (norma w takich sytuacjach). Kopią i kopią więc kręci się w okolicy przy 3-ce co jakiś czas jakiś „grzybiarz” (lub kilku) z nadzieja, że może uda się wyszarpnąć na ten temat jakąś informację.. Są tacy co święcie wierzą, że są tam ukryte jakieś niezwykle kosztowne depozyty - i nie mam tu na myśli kilku wieśniaków z głębokim deficytem umysłowym z pod Wałbrzycha - tylko naprawdę rozgarniętych inteligentnych ludzi życiowo zaradnych. Ich ślepą pasją są skarby i w tej kwestii są jak małe dzieci. Na szczęście są nie szkodliwi (przynajmniej tych co ich znam). Dodam, że nie biorą ze mną udziału w żadnych akacjach terenowych ani eksploracji, ot miłośnicy tajemnic (ukrytych skarbów), którzy lubią sobie pospacerować.. Jest też tam pełno „turystów” z wykrywaczami metali, o których pisałem wcześniej.

Nerwowo się też zrobiło zapewne po zgłoszeniach, że były próby przedostania się do sztolni nr 3 gdzieś u góry, jakoby tam ktoś zaawansowanie kopie, wierci.. itd. Teren jest teraz chyba przez to jeszcze bardziej pilnowany przez straż leśną niż był kiedykolwiek wcześniej.. tak mi się wydaje, ale mówiąc szczerze , to nie mój problem.

Generalnie zalecam uzbroić się w cierpliwość, nie łazić tam i nie dopytywać z za siatki. Za jakiś czas pewnie wszystko będzie jasne, a długości tej sztolni i układ korytarzowy (schemat) będzie mógł pewnie odkryć w Wikipedii każdy internetowy odkrywca. Być może będzie możliwość też zwiedzić sztolnię za opłatą (trasa turystyczna). Do tego jak znam życie (świat eksploracyjny) zaraz odezwą się ci co te sztolnie zbadali już wcześniej (fakt, były próby oficjalne i nieoficjalne.. ) bo np. mają w grupie kolegów, którzy umieją przenikać przez ściany. Tak zwykle jest, że lubią czyjeś osiągniecie zdementować a sukces sobie przypisać. Weź zapytaj takiego Powolniak, ile jest sztolni w Gontowa, to powie Ci że 4 (bo wikipedia tak podaje), pokaż mu za chwile tam 5-tą sztolnię, to powie, że już ja znał wcześniej, tylko nic o tym nie chciał mówić. Norma u takiego, a następnie zapyta się ciebie czy znasz jeszcze sztolnie nr 6 (tak na wszelki wypadek..Wink ) itd.

Ad.3 ki jak byłeś tam to zwróciłeś uwagę jak mocno odspoiło się obrzeże zapadliska ? prawie aż pod samą taśmę. Zdziwiony

Nie 14 Lip, 2013 21:00

Powrót do góry
riko
Starszy sierżant

Starszy sierżant




Posty: 108
Pochwał: 1
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Odpowiedz z cytatem

Mr. Powolniak ,najlepszym informatorem co gdzie i kiedy się dzieje , jest konserwator zabytków ,ponieważ instucja czy osoba fizyczna ,musi zwrócić się z pismem i uzyskać zgodę . .... I tu mamy niusy kopiący musi określić co zamierza znaleść , kto tym się zaopiekuje i po zakonczeniu prac musi przedstawić sprawozdanie , które nie posiada klauzuli tajnośći . pzdr. riko . Wink

Nie 14 Lip, 2013 21:34

Powrót do góry
powolniak57
Sierżant

Sierżant




Posty: 87
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Odpowiedz z cytatem

No nic pozostaje mi się uzbroić w cierpliwość i zbierać kasę na bilet do zwiedzania.
pozdrawiam wszystkich

Pon 15 Lip, 2013 16:47

Powrót do góry
Paweł_J
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 332
Skąd: Góry Sowie
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Odpowiedz z cytatem

No i masz Drogi Powolniaku info ad. sztolni nr. 3 prosto od TVP :

"We wnętrzu góry Gontowa w Górach Sowich byli górnicy kopalni węgla odkopują wysadzoną hitlerowską sztolnię. W ciągu 2,5 roku dotarli 160 metrów w głąb góry.

Prace finansuje właściciel pobliskiego ośrodka wypoczynkowego. Kusi tajemnica. Nie wiadomo kto, kiedy i dlaczego wysadził sztolnie i to w nietypowy sposób – ładunki eksplodowały co 30 metrów.

Istnieje taka wersja, że pod koniec wojny Niemcy tu jednak coś złożyli. Przyjechał konwój ciężarówek i coś wyładowano - mówi Waldemar Łyczak.

Nie ma planów budowy sztolni, nikt nie wie jak daleko sięga. Górnicy trafiają na niespodzianki, których nie ma w innych sowiogórskich sztolniach.

Napotykamy zakręt w lewo. To trochę dziwne, bo za nami ok. sześciu metrów jest drugi zakręt w lewo pod kątem prostym - mówi Artur Hajko.

Znajduje się tu kabel wysokiego napięcia, który wchodził w głąb sztolni, a to świadczyłoby o tym, że Niemcy musieli tam mieć urządzenie, które potrzebowało dużego napięcia. To nie występuje w innych sztolniach - dodaje Łyczak.

Odkopywane są też torowiska, którymi wywożono urobek wydobyty przez więźniów podczas drążenia chodników. Górnicy pracują w zagrożeniu. Muszą budować mocne obudowy, by nie zasypało ich rumowisko.

Tego, kiedy górnicy dotrą do końca sztolni, nie wie nikt. O tym, że była to sztolnia specjalnego przeznaczenia świadczą resztki prowadzącej do niej drogi zbudowanej przez hitlerowców. Miała to być niemal autostrada.

Maciej Maciejewski"


ZRÓDŁO : http://www.tvp.pl/wroclaw/aktualnosci/rozmaitosci/daza-do-odkrycia-hitlerowskiej-tajemnicy/11732065

Tytułem komentarza powiem tak: nie znam żadnego wiarygodnego źródła mówiącego, że to właśnie w sztolni nr 3 "tu Niemcy coś złożyli" (pomijając, że w Polsce jest chyba milion już takich miejsc o których mówi się, że w nich "tu Niemcy coś złożyli" pod koniec wojny i wysadzili..).

Znana jest relacja z przesłuchania inż.Moshnera, który tam w Gontowej nadzorował prace przy budowie kompleksu.. ani słowem nie wspomina o sztolni nr 3 w kontekście złożenia tam czegoś.. Rolling Eyes

Pon 15 Lip, 2013 17:06

Powrót do góry
riko
Starszy sierżant

Starszy sierżant




Posty: 108
Pochwał: 1
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Odpowiedz z cytatem

Odnośnie wypowiedzi kol. Waldka Ł .... Kabel wysokiego napięcia 110 kv ? ,wychodzi na to , że w sztolni musi stać transformator , myślę ,że chodzi o kabel S N ..... napięcie rzędu 3kv lub 6kv .

Wto 16 Lip, 2013 20:29

Powrót do góry
Paweł_J
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 332
Skąd: Góry Sowie
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Odpowiedz z cytatem

O rzesz w mordę... jężeli Łyczakowi chodzi o ten co znaleźli z tą puszką to chyba faktycznie gość powinien do szkoły wrócić Rolling Eyes http://odkrywca.pl/forum_pics/picsforum26/gontowa5.jpg na tym zdjęciu to ja widzę kabel do napięcia 220 v lub nawet 127 v (poza tym nie wiem czy ten kabel jest jutowy czy igielitowy (izolacja) bo nie widać na tym zdjęciu dokładnie i nie widać też dokładnie z jakiego materiału zrobiona jest puszka, czy to jest puszka ebonitowa ? bo to by wiele mówiło ad.daty..) i służyć mógł na pewno do oświetlenia do niczego więcej, młoty pneumatyczne były wtedy na powietrze. 110 kv taka w takiej puszce przy tak małej odległości styków przewodów to łuk elektryczny byłby tak duży że rzucało by ogniem po ścianach Laughing

Sro 17 Lip, 2013 7:59

Powrót do góry
manka.bartek
Gefreiter

Gefreiter




Posty: 45
Skąd: Głuszyca
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Odpowiedz z cytatem

Tak to jest z doniesieniami medialnymi, zwłaszcza w wykonaniu red. Maciejewskiego, który na Soboniu pokazał jaki z niego bajkopisarz.
No a teraz do Gontowej doprowadzili autostradę A-8, w środku prowadzili eksperymenty bo potrzebowali wysokie napięcie (w nieukończonej sztolni), no i żadna sztolnia w Górach Sowich nie maiła takiego kabla. Okaże się jeszcze, że te zakręty pod kątem prostym to normalka i tam jeździła wąskotorówka.
No stek bzdur wymyślanych przez Maciejewskiego i Łyczaka. Kciuk w dół

Sro 17 Lip, 2013 16:24

Powrót do góry
Paweł_J
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 332
Skąd: Góry Sowie
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Odpowiedz z cytatem

Jeżeli chodzi o stopień ukończenia to możemy podyskutować. Skoro nie chcecie rozmawiać o szybach wentylacyjnych, to weźmy pod uwagę wartownie. Wygląda na to, że w Riese stawiano je jako jeden z końcowych etapów ukończenia do stanu surowego. Osówka, Rzeczka, Włodarz posiadają takowe (pomijam Soboń, bo tam raz że daleko było do stopnia ukończenia, po drugie nie jest to układ korytarzowy typowy dla pozostałych obiektów), ale np. Jugowice, a konkretnie mówiąc obiekt ze sztolniami 2 i 4 posiada wloty – wejścia/wyjścia, wewnątrz drabiniak, łącznie kawał systemu korytarzowego, a jednak wartowni nie ma ani śladu, i to za równo w jednym wejściu/wyjściu jak i w drugim. Idąc tym tropem można przypuszczać, że obiekt ten miał być drążony dalej, czyli drabiniak miał być większy. Tu w sztolni nr 3 w Gontowa mamy już wartownie, to by wskazywało, że wewnątrz takowy jest już ukończony (w stanie surowym) ? jeżeli tak to jak wielki ? Patrząc na to, że w okolicy była duża liczba pod obozów ..piaskowiec drąży się łatwo… to wskazuje na całkiem spory system (lub sporą ilość sztolni tworzących wewnątrz obiekty nie większe niż ten znany na poziomie górnym).

"Wedle świadków, na których autor relacji się powołuje, jedna ze sztolni miała mieć około 300 m, zaś druga około 2 km długości. Ich przebieg był prostopadły do korytarzy dostępnych z drogi. Dłuższa sztolnia miała być wysadzona w roku 1984 przez polskie wojsko." (źródło: Kowalski M.Jacek, Rekuć Zbigniew, Kudelski J.Robert, Tajemnica „Riese”, Wyd. „Biuro Odkryć”, Łódź 2002, s 79)

Nie wiadomo póki co, czy komory wartowni po lewej stronie sztolni nr 3 nie posiadają już jakiegoś wkładu betonowego, czy wewnątrz gdzieś dalej nie ma jakiś ukończonych betonem pomieszczeń i gdzie są pozostałe wejścia/wyjścia.. ( Twisted Evil ).

ps. Mała rada ode mnie: nie zwracajcie uwagi na takich, którzy twierdzą, że w Gontowej są tylko 4 sztolnie Wink

Sro 17 Lip, 2013 21:55

Powrót do góry
riko
Starszy sierżant

Starszy sierżant




Posty: 108
Pochwał: 1
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Odpowiedz z cytatem

Takie przewody ,o których wspomina kol. Waldek ,można spotkac w innych kompleksach ,nazwanie przewodu instalacyjnego na napięcie 127v / 220v . kablem wysokiego napięcia to pogranicze s-f . Laughing

Czw 18 Lip, 2013 14:12

Powrót do góry
riko
Starszy sierżant

Starszy sierżant




Posty: 108
Pochwał: 1
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Odpowiedz z cytatem

Paweł ,odnosnie ilośći sztolni , byc może było ich więcej . W latach 1946 -1947 w ekspresowym tempie rozbierano baraki porozrzucane po lesie ,zaginął ślad po pracy jaka była tam wykonywana .Według relacji świadków sztolni było dużo więcej . Wink

Pią 19 Lip, 2013 10:31

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następny Strona 4 z 6

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.