| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4  Następny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Kar98
Podporucznik marynarki

Podporucznik marynarki

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Szacun, szacun i jeszcze raz szacun.
Dzięki, a teraz czas na przypomnienie sobie czasów szkolnych i przyswojenie tego wszystkiego Gupi

Wto 28 Maj, 2013 22:09

Powrót do góry
boch_62
Podpułkownik

Podpułkownik

Pochwał: 12

Jako uzupełnienie zamieszczam zaczerpnięte z WAFu fajne zdjęcia porównujące cechy krzyży EK2-1939 producentow o numerze 122 i 123 z kopią "333".
Warto spojrzeć i zapamiętać Super
Pozdr
Jarek

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Sro 05 Cze, 2013 14:04

Powrót do góry
Yaretzki
Kapral

Kapral

Witam
W necie natknąłem się na stronę, która być może będzie pomocna kolekcjonerom w temacie EK:

ek1-dna.de

Y

Sro 05 Cze, 2013 22:46

Powrót do góry
janek22
Major

Major

W kopii 333 liczba 9 ma skazę- warto zapamiętać. Dzięki za te opracowanie , nauki nigdy za wiele.

Sro 05 Cze, 2013 23:06

Powrót do góry
boch_62
Podpułkownik

Podpułkownik

Yaretzki napisał:
Witam
W necie natknąłem się na stronę, która być może będzie pomocna kolekcjonerom w temacie EK:

ek1-dna.de

Y

Są i inne linki do bazy danych Stefana z GCA/WAF:

http://www.ek2-dna.de/index.html
http://www.ek1-dna.de/
http://www.ek1-dna.de/fake-----kopie--.php

Super
Jarek

Nie 10 Lis, 2013 13:04

Powrót do góry
GTRobin
Kapral

Kapral

Super

Pon 16 Gru, 2013 10:05

Powrót do góry
boch_62
Podpułkownik

Podpułkownik

W nawiązaniu do dyskusji jaka odbyła się niedawno na forum GCA wokół tzw. kopii "333"
http://www.germancombatawards.com/thread.php?threadid=44292&threadview=0&hilight=&hilightuser=0&page=1
uświadomiłem sobie kilka rzeczy, które mam nadzieję, kolekcjonerom zainteresowanym sprawą, coś wniosą nowego do dotychczasowego światopoglądu na temat tej konkretnej kopii EK2.
Okazało się bowiem, że wbrew dotychczasowym opiniom (powyżej o tym pisałem) nie wszystkie ramki kopii "333" mają charakterystyczne zdwojenie żeberkowania ramki na ramieniu ramki (patrząc na krawędź krzyża "z boku") jako cechę rozpoznawczą.
Powoduje to, że ramka ta, czasami jest nie do odróżnienia od ramek krzyży np. 56, 122, 123 czy 132, a to -dalej idąc tym tokiem myślenia- mogłoby świadczyć, że producentem tych ramek mógł być jakiś nielicencjonowany zakład, który produkował części do krzyży dla innych "licencjonowanych" producentów krzyży (taką teorię wysunął w dyskusji Stefan), choć oczywiście dowodów na to nie ma... (w załączeniu zdjęcia przypominające wadę żeberkowania kopii "333" oraz przykład tejże kopii bez wady żeberkowania).
Efektem powyższego odkrycia jest świadomość, że w wielu kolekcjach niesygnowane kopie "333" funkcjonują jako niesygnowane krzyże innych wykonawców o praktycznie identycznych ramkach i zbliżonym wzorze dat rdzenia (pamiętajmy, że kopie "333" występują również z wtórną sygnaturą L/18 !!!)
Niewykluczone więc, że tzw. kopia 333, wykonywana była na bazie oryginalnych ramek, z wtórnym charakterystycznym rdzeniem (daty są tu podstawą rozpoznania kopii !), a ponieważ b. często jest niesygnowana i występuje ze zmienną wielkością i średnicą obu pierścieni (przykład 4-zdjęciowy w załączeniu), jej rozpoznanie nastręcza dużo problemów, a jej włączanie do kolekcji jako rozpoznany niesygnowany inny wykonawca jest powszechne (nie tylko u początkujących kolekcjonerów Wink ). Tak więc ostrzegam, przy niesygnowanych krzyżach i ich rozpoznawaniu pamietajmy o kopii "333" Super

Opis załącznika:
charakterystyczne rozdwojenie żeberkowania ramki "333"

Opis załącznika:
"333" z prawidłowym żeberkowaniem ramki1

Opis załącznika:
"333" z prawidłowym żeberkowaniem ramki2

Opis załącznika:
"333" z prawidłowym żeberkowaniem ramki3

Opis załącznika:
"333" z prawidłowym żeberkowaniem ramki4

Opis załącznika:
"333" z prawidłowym żeberkowaniem ramki5

Opis załącznika:
1-przykład wyglądu pierścieni kopii "333"

Opis załącznika:
2-przykład wyglądu pierścieni kopii "333"

Opis załącznika:
3-przykład wyglądu pierścieni kopii "333"

Opis załącznika:
4-przykład wyglądu pierścieni kopii "333"

Pią 31 Sty, 2014 10:50

Powrót do góry
boch_62
Podpułkownik

Podpułkownik

Zadano mi pytanie - jak rozpoznać "Fake 333" w krzyżach EK1 gdzie nie mamy charakterystycznej uszczerbionej jedynki (broken "1") w dacie 1813 Wink
Przy krzyżach EK1, a dotyczy to głównie krzyży Meyera i Rettenmeyera, rozpoznanie ramki "Fake 333" polega na wykryciu co najmniej jednej z charakterystycznych cech tej ramki - jest to obecność tzw. zgniecionego żebra (to moje określenie) w okolicy jednego z kątów wewnętrznych krzyża (uważać na możliwość obrócenia ramki wokół własnej osi) oraz tzw. zdwojenia żeberkowania (flawed frame) na jednym z ramion krzyża.
To wystarcza do rozpoznania ramki typu "Fake 333". Super

Pozdr
Jarek

Opis załącznika:
zgniecione żebro w ramce "Fake 333"

Opis załącznika:
zgniecione żebro w ramce "Fake 333"

Opis załącznika:
zdwojenie żeberkowania w ramce "Fake 333"

Pią 21 Mar, 2014 13:50

Powrót do góry
boch_62
Podpułkownik

Podpułkownik

Praktycznie od początku mojego zainteresowania krzyżami EK2-1939, obserwuję pewną ciekawą tendencję.
Otóż co jakiś czas, co 1/2 roku-co rok, pojawiają się na rynku kolekcjonerskim, bądź jako ciekawostki do omówienia na tematycznych dyskusyjnych forach internetowych, bądź też jako precjoza do kupienia na stronach dealerów odznaczeń niemieckich, tzw. sety - komplety, w skład których wchodzi sygnowana koperta krzyża żelaznego plus odznaczenie EK2-1939.
I nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie to, że sygnatura na kopercie krzyża żelaznego dotyczy "nowego" producenta, oficjalnie, dotychczas nie uznawanego, za producenta krzyży EK2-1939 ...

I co ciekawe, zauważyłem jeszcze jedną prawidłowość (ale może jestem przewrażliwiony...), związaną z tym zjawiskiem, otóż w krótkim odstępie czasu, 2-3 miesięcy, takich "setów" danego "nowego" producenta, na rynku pojawia się kilka, w rożnych "miejscach" naszego kolekcjonerskiego światka ... później co jakiś czas od tego "pierwszego wejścia" sety takie pojawiają się już w oficjalnej sprzedaży u różnych dealerów. W cudzysłowiu i z uśmiechem można powiedzieć, że przeszły już swój chrzest i nadane im zostało jakby "prawo" funkcjonowania na rynku Mr. Green

Dla dociekliwego kolekcjonera, nie mającego ograniczeń finansowych, pozostaje nabycie ze 2-3 takich setów danego "producenta" i porównanie krzyży sprzedawanych z tymi samymi kopertami... i wtedy można się będzie ewentualnie zdziwić... ich różnorodnością Wink

Ostatnią zauważoną materialnie, przeze mnie, taką nowością, na naszym (już międzynarodowym) rynku kolekcjonerskim EK2-1939, były "sety" w których skład wchodzi koperta z nadrukiem :
"Wilh.Hammesfahr Solingen" (zdjęcia nr.1-12).
Zestaw ten pojawił się nawet w bazie danych Stefana Temme.
Z dawniejszych czasów, możemy nadal spotkać w sprzedaży u dealerow i nawet na naszym swojskim allegro inne "sety", których inauguracja miała miejsce rok, dwa lata wstecz lub jeszcze wcześniej ...
Są to koperty z nadrukami :
"Carl Forster & Graf Schwab. Gmund." (zdjęcia nr.13-26).
"Carl Knoblauch Seldenbandfabric Berlin C2, Voststr. 23" (zdjęcia nr. 27-29)
"Karl Hensler Pforzheim." (zdjęcie nr.30-36).
Moim osobistym zdaniem (to zdecydowanie podkreślam), powyższe przykłady stanowią próbę, nieświadomego lub świadomego wprowadzenia na rynek kolekcjonerski "setów", w których koperta jest co najmniej wątpliwego pochodzenia, a krzyż w 99% przypadków stanowi oryginał, ale innego znanego i zweryfikowanego producenta, nie mającego z kopertą nic wspólnego, a ten 1%... to niestety fałszywki krzyży, mające dodatkowo uwiarygodnić coś nowego-niesprawdzalnego...

Powyższą sytuację należy zdecydowanie odróżnić od nieco innego "przypadku" z jakim możemy się czasami spotkać.
Otóż wiemy, że oryginalne krzyże EK2 sygnowane "138" (Julius MAURER-Oberstein) były prawdopodobnie sprzedawane oficjalnie w komplecie (prawdziwy set) z kopertą sygnowaną: GOTTLIEB ROLL & Sohne - Oberstein am Rahe. Nie mam niestety zdjęć takiego kompletu, ale czytałem kiedyś dyskusję na powyższy temat i podobno było potwierdzonych niezależnie od siebie, kilka takich kompletów u weteranów wojennych.
Ten przykład mógłby świadczyć o istnieniu producentów kopert do żelaznych krzyży, którzy sami tych odznaczeń nie produkowali (i odwrotnie).
Innym pojawiającym się producentem kopert do żelaznych krzyży był :
LOUIS GOTTLIEB & Gdbur - Idar-Oberstein.
Tu jednak nie mam pewnego potwierdzenia oryginalności tych kopert.
Patrząc na zbieżność nazwisk producentów ostatnich dwóch kopert, można by pomyśleć, że był to jakiś rodzinny zakład, produkujący artykuły "papiernicze" na cele wojenne, w tym min. koperty do odznaczeń.
Temat mało jak dotychczas zbadany, a dotyczący wąskiej specjalizacji niektórych producentów produkujących i działających na niemieckim rynku wojennym. Producenci ci na kopertach do odznaczeń, zamiast danych producenta odznaczenia, nadrukowywali dane własnej firmy, co jesteśmy w stanie zrozumieć, ale co wprowadza dodatkowe komplikacje weryfikacyjne na naszym poletku kolekcjonerskim, gdzie nadal więcej domysłów, niż pewników potwierdzonych dokumentami źródłowymi...
Proszę potraktować moje wywody jako wstęp do ewentualnej dyskusji na powyższy temat. Jeżeli ktoś ma inne informacje i dokładniejsze dane proszę o podzielenie się nimi Super

Pozdr
Jarek

Opis załącznika:
1

Opis załącznika:
2

Opis załącznika:
3

Opis załącznika:
4

Opis załącznika:
5

Opis załącznika:
6

Opis załącznika:
7

Opis załącznika:
8

Opis załącznika:
9

Opis załącznika:
10

Opis załącznika:
11

Opis załącznika:
12

Opis załącznika:
13

Opis załącznika:
14

Opis załącznika:
15

Opis załącznika:
16

Opis załącznika:
17

Opis załącznika:
18

Opis załącznika:
19

Wto 24 Cze, 2014 10:09

Powrót do góry
boch_62
Podpułkownik

Podpułkownik

xxx

Opis załącznika:
20

Opis załącznika:
21

Opis załącznika:
22

Opis załącznika:
23

Opis załącznika:
24

Opis załącznika:
25

Opis załącznika:
26

Opis załącznika:
27

Opis załącznika:
28

Opis załącznika:
29

Opis załącznika:
30

Opis załącznika:
31

Opis załącznika:
32

Opis załącznika:
33

Opis załącznika:
34

Opis załącznika:
35

Opis załącznika:
36

Wto 24 Cze, 2014 10:13

Powrót do góry
VEB
Подполковник

Подполковник

Pochwał: 14

Jarku. Ciekawostką jest dla mnie informacja, że Maurer pakował swoje krzyże w koperty kogoś innego. Tym bardziej, że istnieją, ponad wszelką wątpliwość oryginalne, koperty sygnowane "Julius Maurer". Na pierwszy rzut oka wyglądać by mogło, że Maurer miał tak duże zamówienia, że posiłkował się kopertami od kogoś innego (niekoniecznie producenta krzyży, bardziej jakiegoś zakładu papierniczego). W tym jednak wątpliwość, że Maurer nie był jakimś powszechnym producentem EKów. Owszem, nie jest to rzadkość w rodzaju Jablonskiego, ale do ilościowego poziomu Klein'a & Quinzer'a czy Waechtler'a & Lange też mu sporo brakowało.

Kolejna kwestia to koperty Carl Forster & Graff. Otóż są informacje, że jakiś czas temu znaleziono ich ogromne ilości w budynkach drukarni z czasów wojny. Sam F&G był zakładem jubilerskim. Może w planach miał produkcję krzyży?

Pozdrawiam.

Wto 24 Cze, 2014 13:49

Powrót do góry
boch_62
Podpułkownik

Podpułkownik

Wiele Pawle w tych tematach dotyczących kopert, jest spraw do wyjaśnienia i uściślenia, dlatego między innymi podjąłem ten temat, licząc (co nie ukrywam) na to, że ktoś posiada jakieś inne informacje, które dodatkowo rozświetlą sprawy ... Wink

...natomiast co do jednego nie mam wątpliwości, koperty i krzyże (mnie interesuje tutaj tylko to zestawienie) jest to pole do popisu dla wszelkiej maści oszustów i kombinatorów, dlatego też temat ten umieściłem w dziale "kopie" krzyży EK2-1939... Super

Jarek

Wto 24 Cze, 2014 14:18

Powrót do góry
VEB
Подполковник

Подполковник

boch_62 napisał:
...natomiast co do jednego nie mam wątpliwości, koperty i krzyże (mnie interesuje tutaj tylko to zestawienie) jest to pole do popisu dla wszelkiej maści oszustów i kombinatorów, dlatego też temat ten umieściłem w dziale "kopie" krzyży EK2-1939... Super

Jarek

Bez wątpienia, temat warty kontynuacji! Zwłaszcza dla kogoś (jak dla mnie), kto kompletuje "sety". Póki co, jestem na etapie tworzenia czegoś w rodzaju bazy danych oryginalnych kopert (pomijam różne wersje związane z okresem produkcji), jakie istniały bez wątpienia. Czy jest kompletna? Sądzę, że wątpię Wink

-Deschler & Sohn (1)
-C.E. Juncker
-Wilhelm Deumer (3)
-Steinhauer & Lueck (4)
-F. Zimmermann (6)
-Paul Maybauer (7)
-Grossmann & Co. (11)
-Gustav Brehmer (13)
-Christian Lauer (14)
-Friedrich Orth (15)
-Ferdinand Wiedmann (19)
-Gebr. Godett (21)
-Boerger & Co. (22)
-Arbeitsgemeinschaft fur Heerebedarf (23)
-Abeitsgemeinschaft der Hanauer (24)
-Arbeitsgemeinschaft der Gravur (25)
-Maria Schenkl (27)
-Berg & Nolte (40)
-Jakob Bengel (44)
-Gottlieb & Wagner (52)
-Hammer & Soehne (55)
-Robert Hauschild (56)
-Katz & Deyhle (60)
-Klein & Quenzer (65)
-Friedrich Keller (66)
-Ernst Mueller (76)
-Paulmann & Crone (86)
-Richard Simm (93)
-Rudolf Souval (98)
-Waechtler & Lange (100)
-Bruder Schneider (106)
-Walter & Henlein (109)
-Franz Petzl (120)
-Moritz Hausch (127)
-Julius Maurer (138)
-Otto Schickle
-Eugen Schmidthaussler

I na 99% Forster & Graff

Oraz pewnie wiele innych, o których jeszcze nie wiem. Wink

Ostatnio zmieniony przez VEB dnia Wto 24 Cze, 2014 14:58, w całości zmieniany 1 raz

Wto 24 Cze, 2014 14:57

Powrót do góry
EK
Generał brygady

Generał brygady

Pochwał: 19

VEB napisał:
Jarku. Ciekawostką jest dla mnie informacja, że Maurer pakował swoje krzyże w koperty kogoś innego. Tym bardziej, że istnieją, ponad wszelką wątpliwość oryginalne, koperty sygnowane "Julius Maurer". Na pierwszy rzut oka wyglądać by mogło, że Maurer miał tak duże zamówienia, że posiłkował się kopertami od kogoś innego (niekoniecznie producenta krzyży, bardziej jakiegoś zakładu papierniczego). W tym jednak wątpliwość, że Maurer nie był jakimś powszechnym producentem EKów. Owszem, nie jest to rzadkość w rodzaju Jablonskiego, ale do ilościowego poziomu Klein'a & Quinzer'a czy Waechtler'a & Lange też mu sporo brakowało.

Kolejna kwestia to koperty Carl Forster & Graff. Otóż są informacje, że jakiś czas temu znaleziono ich ogromne ilości w budynkach drukarni z czasów wojny. Sam F&G był zakładem jubilerskim. Może w planach miał produkcję krzyży?

Pozdrawiam.

Paweł,Jarek ..
Nie wiem Jarek gdzie wyczytałeś tą informację że Maurer sprzedawał krzyże w kopertach z logo innych producentów. Przecież bardziej logiczne jest i bardziej prawdopodobne że to producent z koperty mógł mieć tak duże zamówienie i posiłkował się zakupem krzyży u Maurera. Pamietajmy że koperta ,uberkarton to opakowanie. I wiadomo co się robi i robiło z odpadem. Zestawy kompletne na dodatek gdy krzyż jeszcze jest w pergaminie to sprawa ciężka do udokumentowania. Ja w swoim życiu dwa razy spotkałem zestaw dziewiczy. Ale ten sam zestaw w rękach drugich ,trzecich nie musi być wiarygodny.Jeden z takich moich zestawów posiada chyba ,,leba,,. O ile pamiętam była to ,,4,,.
Odnośnie kopert Carl Forster & Graff. Jak wiecie mieszkam na tym terenie gdzie funkcjonowała ta firma. Koperty są sprzedawane solo już od paru ładnych lat. Po giełdach i flohmarkach i wśród kolekcjonerów krąży ,,oficjalnie,, taka opowieść.
Koperty te znaleziono a właściwie kartony podczas rozbiórki starych magazynów zakładów papierniczych w tym mieście.Zostało to wszystko wyrzucone do kontenerów ale częścią ktoś się zaopiekował. Faktem jest że widziałem takie zbiorcze kartony. Ale czy to jest prawda??Faktem też jest że taka fabryka papieru,drukarnia istniała i jest do dnia dzisiejszego. Coraz bardziej kwestionuje sie hordę Deschlera. Że to wszystko było sfingowane.I chciano tą hordę znaleść właśnie w takim magazynie i w tym miejscu. Tak samo można też pomyśleć o tych kopertach. Wielokrotnie ogladałem takie koperty i w każdej chwili moge to nabyć. Trzeba przyznać że są wiarygodne i zrobione zgodnie ze standrtami wojennymi.Również papier . Oczywiście nie mają one oznak użytkowania.Bo i nie mogą mieć skoro są wyciągane z kartonu.

Wto 24 Cze, 2014 15:00

Powrót do góry
VEB
Подполковник

Подполковник

Jurku i Jarku,
dodać jeszcze należy o istnieniu całej masy kopert, które nie posiadają ŻADNYCH oznaczeń producentów. Niektóre nowiutkie, robione tandetnie ze współczesnego papieru. Ale są i takie, których papier wydaje się dobry.

Wto 24 Cze, 2014 15:07

Powrót do góry
boch_62
Podpułkownik

Podpułkownik

VEB napisał:

-Deschler & Sohn (1)
-C.E. Juncker
-Wilhelm Deumer (3)
-Steinhauer & Lueck (4)
-F. Zimmermann (6)
-Paul Maybauer (7)
-Grossmann & Co. (11)
-Gustav Brehmer (13)
-Christian Lauer (14)
-Friedrich Orth (15)
-Ferdinand Wiedmann (19)
-Gebr. Godett (21)
-Boerger & Co. (22)
-Arbeitsgemeinschaft fur Heerebedarf (23)
-Abeitsgemeinschaft der Hanauer (24)
-Arbeitsgemeinschaft der Gravur (25)
-Maria Schenkl (27)
-Berg & Nolte (40)
-Jakob Bengel (44)
-Gottlieb & Wagner (52)
-Hammer & Soehne (55)
-Robert Hauschild (56)
-Katz & Deyhle (60)
-Klein & Quenzer (65)
-Friedrich Keller (66)
-Ernst Mueller (76)
-Paulmann & Crone (86)
-Richard Simm (93)
-Rudolf Souval (98)
-Waechtler & Lange (100)
-Bruder Schneider (106)
-Walter & Henlein (109)
-Franz Petzl (120)
-Moritz Hausch (127)
-Julius Maurer (138)
-Otto Schickle
-Eugen Schmidthaussler

I na 99% Forster & Graff

Oraz pewnie wiele innych, o których jeszcze nie wiem. Wink

Niezły zestaw Paweł, masz je wszystkie - tzn. "sety" ?

Bo jeżeli chodzi o koperty Forster&Graff, to jeżeli nawet okazałoby się, że koperta jest o.k. (choć jak na razie dla mnie, dopóki nie znajdę solidnych na to dowodów, jest to "lewizna") to i tak seta nie uzbierasz Wink bo niestety krzyży nie produkował Super

Pozdr
Jarek

Wto 24 Cze, 2014 17:51

Powrót do góry
boch_62
Podpułkownik

Podpułkownik

EK napisał:

Jarek ..
Nie wiem Jarek gdzie wyczytałeś tą informację że Maurer sprzedawał krzyże w kopertach z logo innych producentów. Przecież bardziej logiczne jest i bardziej prawdopodobne że to producent z koperty mógł mieć tak duże zamówienie i posiłkował się zakupem krzyży u Maurera.

Jurku, od kiedy postanowiłem sklecić te kilka zdań o kopertach, staram się odnaleźć tę dyskusję o "138" (była na WAF lub GCA) ale na razie zero efektu, najgorsze jest to, że swojego czasu czytałem te dyskusje od samego początku tj.od pierwszej strony i robiłem notatki, ale nie zbierałem linków do stron lub konkretnych tematów (teraz robię odwrotnie), ale postaram się odnaleźć te posty Super

Pozdr
Jarek

Wto 24 Cze, 2014 17:57

Powrót do góry
VEB
Подполковник

Подполковник

boch_62 napisał:

Niezły zestaw Paweł, masz je wszystkie - tzn. "sety" ?

Tak dobrze to jeszcze nie ma Mr. Green

Wto 24 Cze, 2014 18:16

Powrót do góry
TAIPAN
Hauptmann

Hauptmann

Pochwał: 2

Jarku - gratulacje!
Kolejny raz bierzesz na warsztat temat gatunkowo ciężki. Ciężki, niejednoznaczny - ale jak zawsze ciekawy.
Trudno się z Tobą nie zgodzić, że co jakiś czas pojawia się koperta + krzyż i można zaobserwować próby stworzenia ( niekiedy na siłę) nowego producenta krzyży.
Można było się o tym przekonać właśnie na przykładzie "Wilh.Hammesfahr Solingen". Po jednej z giełd (Kassel?) pojawił się taki zestaw "na necie" i rozgorzała na jego temat dyskusja. Co ciekawe, jak grzyby po deszczu pojawiły się kolejne egzemplarze - a u dealerów bodajże za 200 euro można było stać szczęśliwym posiadaczem takiego zestawu.
Ja do takich nowinek podchodzę bardzo ostrożnie. Cierpliwie czekam na rozwój sytuacji mając swoje zdanie przy jednoczesnym nie skreślaniu zdania oponentów.
Najlepszym przykładem różniących się opinii wśród kolekcjonerów jest LUG Variant. Jedna strona opowiada się, że został wyprodukowany przez Junckera - i swoją opinię opierają na badaniach krzyży imperialnych. Druga zaś strona twierdzi, że producentem był P. KUST - a swoje zdanie opierają o zestaw, który "podobno" został znaleziony ( zdjęcia poniżej - pochodzą z wątku: http://www.wehrmacht-awards.com/forums/showthread.php?t=642609&highlight=lug+variant - post numer 31)

Ja przeglądając różne oferty set-ów zawsze zwracam uwagę czy krzyż jest tego samego producenta co torebka. I zazwyczaj krzyż jest inny, torebka inna - a cały "zestaw" został stworzony do zwiększenia ceny.

Na koniec jeszcze jedno. Na WAFie jest ciekawy wątek dotyczący torebek do EK2 (link: http://www.wehrmacht-awards.com/forums/showthread.php?t=297586)
Przyznam, że zrobiłem wielkie oczy gdy przeczytałem, że Deschler używał aż 5 różnych torebek do pakowania swoich krzyży.

Pozdrawiam
Maciej

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Wto 24 Cze, 2014 18:36

Powrót do góry
TAIPAN
Hauptmann

Hauptmann

boch_62 napisał:
EK napisał:

Jarek ..
Nie wiem Jarek gdzie wyczytałeś tą informację że Maurer sprzedawał krzyże w kopertach z logo innych producentów. Przecież bardziej logiczne jest i bardziej prawdopodobne że to producent z koperty mógł mieć tak duże zamówienie i posiłkował się zakupem krzyży u Maurera.

Jurku, od kiedy postanowiłem sklecić te kilka zdań o kopertach, staram się odnaleźć tę dyskusję o "138" (była na WAF lub GCA) ale na razie zero efektu, najgorsze jest to, że swojego czasu czytałem te dyskusje od samego początku tj.od pierwszej strony i robiłem notatki, ale nie zbierałem linków do stron lub konkretnych tematów (teraz robię odwrotnie), ale postaram się odnaleźć te posty Super

Pozdr
Jarek

Być może Jarku szukasz tego Rolling Eyes
http://www.wehrmacht-awards.com/forums/showthread.php?t=196978&highlight=GOTTLIEB+ROLL

Wto 24 Cze, 2014 18:52

Powrót do góry
EK
Generał brygady

Generał brygady

Jeden z przykladów ,,kompletu,,.
niedawno zadałem wam pytanie czy to w załączniku to komplet.Nie dostałem odpowiedzi .Dopiero na GCA uznano że to jest komplet.Czy mnie przekonali??
Schinkel i wczesna mała koperta ??
Sam nie wiem Mr. Green
Trzymam to razem. Ale jakbym tam włożył inny krzyż tego producenta też chyba tragedi by nie było.

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Wto 24 Cze, 2014 18:52

Powrót do góry
TAIPAN
Hauptmann

Hauptmann

EK napisał:
niedawno zadałem wam pytanie czy to w załączniku to komplet.Nie dostałem odpowiedzi .Dopiero na GCA uznano że to jest komplet.Czy mnie przekonali??
Sam nie wiem Mr. Green
Trzymam to razem. Ale jakbym tam włożył inny krzyż tego producenta też chyba tragedi by nie było.

Jurku - pewnie podchodzisz do tego sceptycznie - ale mniemam, że jednocześnie nie wykluczasz, że może to być zestaw Wink

Wto 24 Cze, 2014 19:04

Powrót do góry
EK
Generał brygady

Generał brygady

TAIPAN napisał:
EK napisał:
Sam nie wiem Mr. Green

Jurku - pewnie podchodzisz do tego sceptycznie - ale mniemam, że jednocześnie nie wykluczasz, że może to być zestaw Wink

Masz racje Maciej podchodze sceptycznie.Dlaczego.Jestem naocznym obserwatorem tego jak to sie robi. Nie mówię że to robią dealerzy. Ale często dostaja gotowe zestawy do sprzedania.I wcale tego nie weryfikują.A póżniej idzie to w swiat.Czasami jako pewnik. Jeden z przykładów mojego kolegi. Taki dostał opis przyjmując ten zestaw do komisu i taki wypisał na ,,update,,.Sami zobaczcie.
http://www.militaria-baldes.de/de/catalog/122/0/10080.html

Wto 24 Cze, 2014 19:32

Powrót do góry
VEB
Подполковник

Подполковник

Tu jest jeszcze lepsze Uśmiech

http://www.militaria-baldes.de/de/catalog/122/0/9388.html

Wto 24 Cze, 2014 19:36

Powrót do góry
boch_62
Podpułkownik

Podpułkownik

Z N A L A Z Ł E M !
Znalazłem te dwa tematy dyskusji nt. koperty Gottliba i krzyża mm.138 oraz drugi wyłącznie nt. kopert Gottliba.

http://www.wehrmacht-awards.com/forums/showthread.php?t=196978&highlight=GOTTLIEB
http://www.wehrmacht-awards.com/forums/showthread.php?t=676507&highlight=GOTTLIEB

plus zdjęcia w zalączeniu... Mr. Green Mr. Green Mr. Green

Jarek

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Wto 24 Cze, 2014 19:36

Powrót do góry
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4  Następny Strona 2 z 4

Skocz do: