| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
kruszyna
Kapral

Kapral




Posty: 40
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Colt 45 ACP w III Rzeszy.

Nie tak dawno temu zadzwonił przyjaciel"po szabli"(czyli tak samo pogięty na militaria jak ja)i powiedział-"jest ciekawa klamka do obejrzenia i oznaczenia,nie wiemy co to jest".Po chwili oglądałem coś co wyglądem było Colt-em 45,ale według nabitych oznaczeń i punc nazywało się Kongsberg M1914.Na dnie pamięci kołatało się tylko informacja że w Norwegii produkowano licencyjne klony Colta 45.Taką też informację zostawiłem przyjacielowi,a sam popędziłem do domu szukać czegoś więcej w literaturze i internecie.
Wyniki tych poszukiwań były nader ciekawe i dlatego też postanowiłem się podzielić nimi także z Wami.
W 1914 roku postanowiono w Norwegii przyjąc na uzbrojenie armii jakiś nowoczesny pistolet.Wybór padł na amerykańskiego Colta M1911,czyli broń w myśl koncepcji Johna Browninga,przez wielu znawców uznawaną za konstrukcję doskonałą.W roku 1916 rozpoczęto w Kongsberg Arsenal produkcję częsci,a w 1917 montaż i produkcję całkowitą M1914.
Między rokiem 1917 a 1921 wyprodukowano ponad 21 tysięcy tych najwyższej jakości pistoletów.Ilość ta całkowicie pokryła potrzeby niewielkiej,50-tysięcznej armii jak i rynku cywilnego.
W następnych latach produkcja roczna sięgała kilkadziesiąt-do kilkaset sztuk i wyniosła całkowicie,do 1940 roku,921 egzemplarzy.
Po zajęciu przez Niemców Norwegii okupant postanowił przejąć i zwiększyć produkcje.W 1941 roku wyprodukowano 4099 szt.pistoletów.Była to największa ilość roczna w całej produkcji.Do maja 1945 roku wyprodukowano około 10-tysięcy szt.Z roku na rok ilość produkcji jednak spadała,a było to wynikiem działania norweskiego ruchu oporu.Jako ciekawostkę i analogię do radomskich VIS-ów przytaczam informację o wykradaniu przez ruch oporu części do konspiracyjnego montażu.Udało się w ten sposób zdobyć około 500 sztuk M1914.Niemcy oznaczyli swoje"45"jako Pistole 657(n)i znaczyli je Waffenamt 84/WaA84.
Po zakończeniu okupacji w maju 1945 roku produkcję zmniejszano,by zakończyć ją w roku 1947 całkowitą liczbą oficjalnie wyprodukowanych 32854 sztuk.
W potocznej znajomości broni palnej gdy spyta się o"hitlerowskiego Colta"niewiele osób będzie umiało coś na ten temat powiedzieć.Stąd trochę przewrotny tytuł mojego wątku.
Dodam jeszcze że obecnie broń ta na giełdach kolekcjonerskich,w krajach gdzie prawo jest przyjazne kolekcjonerom,osiąga ceny 2-3 tysiące $/Eur-w zależności od stanu zachowania i rocznika.
Kończąc moje przydługie wywody zapraszam do dyskusji i proszę o pytania,pozdrawiam.
kruszyna
Ps.Korzystałem w większości z internetu i własnego archiwum.Zainteresowanym udostępnię bibliografię.



Opis załącznika:
M-1914

Sob 25 Mar, 2006 18:34

Powrót do góry
l&m
Hauptmann

Hauptmann





Posty: 921
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wiedziałem, że oficerowie Heer zabierali trupom z US.Army Colty, ale rzeby sami produkowali Zszokowany Bardzo ciekawe Piwo

Sob 25 Mar, 2006 18:37

Powrót do góry
Jaro5
Porucznik

Porucznik





Posty: 775
Pochwał: 10
Skąd: Shangri-La
Archiwum: A co to ??
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

A jako załącznika do tego co napisał kruszyna zdjęcia łusek amunicji .45 ACP produkcji niemieckiej (Geco) i norweskiej (R A).

Pozdrawiam



Opis załącznika:

Opis załącznika:

_________________
"Życie jest jak pudełko czekoladek. Nigdy nie wiesz na co trafisz."

Sob 25 Mar, 2006 20:09

Powrót do góry
l&m
Hauptmann

Hauptmann





Posty: 921
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Na mojej 45 (- o ile to 45) pisze 32 S&W LONG dalej S&B

Sob 25 Mar, 2006 22:34

Powrót do góry
stryju68
Bosman

Bosman




Posty: 85
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

kruszyna- ciekawe informacje. Jakbyś coś jeszcze miał o Coltach to zapodaj. .45 to mój ulubiony gnat. Chcę napisać artykuł o zagranicznych wersjach Colta.
A tak przy okazji: niemcy zdobyte "oryginalne" Colty M-1911A1 oznaczali P.660(a)

Sob 25 Mar, 2006 22:58

Powrót do góry
stryju68
Bosman

Bosman




Posty: 85
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Niemcy używali jeszcze jednego klona Colta. Był to hiszpański Star model B kalibru 9mm Parabellum. W Hiszpanii zakupiono dla wehrmachtu 34 850 szt.

Sob 25 Mar, 2006 23:03

Powrót do góry
Jaro5
Porucznik

Porucznik





Posty: 775
Pochwał: 10
Skąd: Shangri-La
Archiwum: A co to ??
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

l&m napisał:
Na mojej 45 (- o ile to 45) pisze 32 S&W LONG dalej S&B


Nie, to nie jest .45 ACP. Wyraźnie jest napisane .32 . To troche inny kaliber Uśmiech

Pozdrawiam

_________________
"Życie jest jak pudełko czekoladek. Nigdy nie wiesz na co trafisz."

Nie 26 Mar, 2006 0:22

Powrót do góry
l&m
Hauptmann

Hauptmann





Posty: 921
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Sorki - nie ten nabój Embarassed to SMith&wesson

Nie 26 Mar, 2006 16:45

Powrót do góry
kruszyna
Kapral

Kapral




Posty: 40
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dzięki za zainteresowanie moim tematem.Żeby być dokladnym to Kongsberg jest klonem M1911,amerykańska wersja M1911A1 powstała w 1926 roku.Wprowadzone zmiany były między innymi wynikiem doświadczeń z okopów I wojny światowej.
Jako ciekawostkę mogę jeszcze napisać że"45"wraca na uzbrojenie armii US,a dokładniej US Marines.W Quantico,bazie US Marines,istnieją warsztaty rusznikarskie,przygotowuje się w nich broń specjalną dla np.snajperów czy grup interwencyjnych.Tam właśnie"45"dostają swoją drugą młodość.A chodzi o ich legendarną"moc obalającą",o wiele większą niż mają 9mm Beretty.Nie są to oczywiście stare zabytkowe pistolety lecz ich współcześni"bracia"w konfiguracjach z np.tłumnikami dzwięku,wskażnikami laserowymi,latarkami taktycznymi,celownikami kolimatorowymi-itp,itd.
pozdrawiam
kruszyna
Ps.Dla zainteresowanych Coltem 45 ciekawy link z dużą ilością informacji
http://www.sightm1911.com/



Opis załącznika:
Tutaj widać różnice między M1911 a M1911A1


Ostatnio zmieniony przez kruszyna dnia Pon 27 Mar, 2006 10:49, w całości zmieniany 2 razy

Pon 27 Mar, 2006 10:31

Powrót do góry
stryju68
Bosman

Bosman




Posty: 85
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

kruszyna- wspominałem już o tym Colcie dla Marines
http://obliczahistorii.pl/forum/viewtopic.php?t=2100

Pon 27 Mar, 2006 10:41

Powrót do góry
kruszyna
Kapral

Kapral




Posty: 40
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Faktycznie jest,przeoczyłem to,ale o dobrym nigdy nie za wiele Bardzo szczęśliwy -też uważam że to najlepszy pistolet jaki powstał.
pozdrawiam
kruszyna

Pon 27 Mar, 2006 10:53

Powrót do góry
Jones
Porucznik

Porucznik





Posty: 656
Skąd: Rzeczpospolita Słowiańska
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
też uważam że to najlepszy pistolet jaki powstał.


Nie zapominajmy o VIS-ie który był nie kopią a UDOSKONALENIEM!! colta

Czw 06 Kwi, 2006 0:12

Powrót do góry
kruszyna
Kapral

Kapral




Posty: 40
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jones napisał:
Cytat:
też uważam że to najlepszy pistolet jaki powstał.


Nie zapominajmy o VIS-ie który był nie kopią a UDOSKONALENIEM!! colta

W sumie nie jest to takie proste.Zaryzykował bym takie stwierdzenie-VIS powstał w inspiracji z dwojga doskonałych pistoletów tamtych czasów jakimi były Colt M1911 i FN Browning HP.Nic oczywiście nie ujmując jego konstruktorom.
pozdrawiam
kruszyna

Sob 08 Kwi, 2006 15:37

Powrót do góry
kruszyna
Kapral

Kapral




Posty: 40
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jones napisał:
Cytat:
też uważam że to najlepszy pistolet jaki powstał.


Nie zapominajmy o VIS-ie który był nie kopią a UDOSKONALENIEM!! colta

W sumie nie jest to takie proste.Zaryzykował bym takie stwierdzenie-VIS powstał w inspiracji z dwojga doskonałych pistoletów tamtych czasów jakimi były Colt M1911 i FN Browning HP.Nic oczywiście nie ujmując jego konstruktorom.
pozdrawiam
kruszyna

Sob 08 Kwi, 2006 15:39

Powrót do góry
stryju68
Bosman

Bosman




Posty: 85
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Kruszyna, masz rację. Gdzieś nawet czytałem takie stwierdzenie:
"Wilniewczyc rozpoczął pracę w miejscu w którym Browning ją zakończył"

Ale ja i tak najbardziej lubię Colta. Może przez ten kaliber..................

Sob 08 Kwi, 2006 18:47

Powrót do góry
Jones
Porucznik

Porucznik





Posty: 656
Skąd: Rzeczpospolita Słowiańska
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Tylko ze browning hp to przekonstruowany colt a i nazwa nie do końca prawdziwa bo browning juz go nie projektował gdyż umarł a nazwano pistolet jego nazwiskiem z powodów marketingowych browning pracował nad pistoletem dla armii francuskiej ale niemógł używac rozwiazań z colta bo sprzedał jego patenty (o ironio!!)

Sro 24 Maj, 2006 23:42

Powrót do góry
kruszyna
Kapral

Kapral




Posty: 40
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wszystko o czym piszesz to prawda.Ale historia jest jeszcze zabawniejsza i bardziej pogmatwana.Np. FN HP był bardzo silnym kandydatem na polski pistolet wojskowy,ale dzięki pokerowej zagrywce kilku panów związanych z polskim przemysłem zbrojeniowym do produkcji wszedł VIS(wcześniej WiS).Zresztą nie będę się rozpisywał wszystko mniej więcej jest tu- http://pl.wikipedia.org/wiki/Pistolet_FN_BHP
Co nie znaczy że panowie Wilniewczyc i Skrzypiński twórczo nie rozwijali pomysłów z FN HP i Colt-a 1911(oba modele zresztą były w ich posiadaniu).
pozdrawiam
kruszyna

Sob 27 Maj, 2006 19:08

Powrót do góry
Kris
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 9
Skąd: W-wa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam, sprzedaję kilka instrukcji z międzywojnia(wrzucę do ogloszeń) ale temat jest bliski tej - Pistolet "Browning"mod.1900 kal.7,65, Warszawa 1919 r.Autor por. Wądolkowski. Jeśli ktoś zainteresowany szczegó[email protected]

Pon 29 Maj, 2006 12:04

Powrót do góry
mianoraf
Chorąży

Chorąży





Posty: 170
Skąd: Maciejowice
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Zgadzam sie Vis był udoskonaleniem i był jednym z najlepszych pistoletów IIWŚ. Jones miełeś racje, że Colt 45 nie był najlepszy ale mam jeszcze pytanie jakie były radzieckie pistolety wiem o jakim rewolwerze ale on był do dupy Bardzo szczęśliwy
_________________
Królestwo Elderlandu
II WW

Pon 29 Maj, 2006 14:46

Powrót do góry
kruszyna
Kapral

Kapral




Posty: 40
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Mianoraf-poczytaj o Nagant-cie tutaj
http://pl.wikipedia.org/wiki/Nagan
Oraz o pistolecie TT-tutaj
http://pl.wikipedia.org/wiki/Pistolet_TT
Co do twoich sądów na temat rewolweru Nagant-to radzę dobrze przeczytać co produkowano w FB Radom przed rozpoczęciem produkcji VIS-a.Wcale nie był taki zły.
pozdrawiam
kruszyna

Pon 29 Maj, 2006 15:59

Powrót do góry
mianoraf
Chorąży

Chorąży





Posty: 170
Skąd: Maciejowice
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

tak,tak ale jego przeładowywanie było kłopotliwe; po wystrzeleniu musiełes ładować 7 naboi ręcznie, a jego szybkostrzelnośc praktyczna wynosiła 14 naboi na min. czego nie powiem o tetetce która była bardzo dobrym pistoletem samopowtarzalnym Uśmiech
masz przeczytaj o ViS'e
http://pl.wikipedia.org/wiki/Pistolet_Vis

_________________
Królestwo Elderlandu
II WW

Pon 29 Maj, 2006 18:31

Powrót do góry
kruszyna
Kapral

Kapral




Posty: 40
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dziękuję za link do VIS-a,ale moja wiedza o nim jest trochę większa niż informacje z wikipedi Twisted Evil .Co do szybkostrzelności Naganta to troszkę przesadziłeś,informacje z wikipedi nie zawsze są sprawdzone,strzelałem z tego rewolweru i naprawdę przy pewnej wprawie jesteś w stanie przeładować go o wiele szybciej.
pozdrawiam
kruszyna

Pon 29 Maj, 2006 19:56

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.