| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
John_Brown
Porucznik

Porucznik





Posty: 616
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Oficer medyczny (chirurg polowy?)

Serdecznie witam wszystkich! Nie było mnie tu dłuugi kawał czasu, więc witam podwójnie Wink. Mam pytanie do interesujących się wojskowością w XVIII wieku. Chodzi mi o pewnego oficera armii arcyksięcia Austrii Karola VI, w dokumencie który mnie interesuje jest on nazwany "Regimental Medical Officer of the Foot Regiment of the Honorable B. Furstenbusch". Moje pytania mogą wydać się śmieszne, ale jestem laikiem w temacie; szukałem na własną rękę odpowiedzi, ale bez skutku, dlatego byłbym bardzo wdzięczny jeśli polecicie mi jakąś literaturę mówiąca o austriackiej armii w XVIII wieku. Natomiast teraz chodzi mi o to czym był ów Regimental Medical Officer - nigdzie nie mogę znaleźć informacji jaki stopień oficerski posiadał ów jegomośc. Orginalnie tekst, który przytoczyłem brzmi:

"Regiments Feldscherer, Löblichen Baron Fürstenbuschischen Regiments zu Fueß."

Będę wdzięczny za każdą pomocną odpowiedź. Im więcej szczegółów, tym lepiej. Oczywiście w razie potrzeby napiszę więcej informacji.
Serdecznie pozdrawiam

_________________
"Kwintyliuszu Warusie, oddaj mi moje legiony!"

Sob 06 Kwi, 2013 18:07

Powrót do góry
panc
Moderator
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3165
Pochwał: 30
Skąd: W-wa ,Pl. Na Rozdrożu 2 m. 183
Archiwum: Grzegorz Gąsienica-Poszepszyński
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

John_Brown napisał:
Natomiast teraz chodzi mi o to czym był ów Regimental Medical Officer - nigdzie nie mogę znaleźć informacji jaki stopień oficerski posiadał ów jegomośc.


Tak jak w oryginalnym tekście : cywil , lekarz (felczer) przydzielony do pułku bez stopnia wojskowego. Gdyby miał takowy to zostałby on podany podobnie jak stopień Löblicha czy Buttenera . Funkcja wraz ze stopniem i określenie chirurg to kilkadziesiąt lat później :

http://www.napoleon-series.org/military/organization/Austria/ArmyStudy/c_AustrianArmyDictionary.html

W oryginale : "L.S. Johann Flückinger, Regiments Feldscherer, Löblichen Baron Fürstenbuschischen Regiments zu Fueß."

Officer to anglojęzyczna naleciałość. Np. tzw."krawężnikowy" w policji w USA to „officer" a dziwny człowiek, w dziwnym mundurze w sklepie z ubraniami to „security officer":

http://guardamerica.org/

pozdr

PS Za niemal czteroletną nieobecność należy się ostrzeżenie lub nagana z wpisaniem do akt Mr. Green

_________________
Ministry, Animosity :

https://www.youtube.com/watch?v=L2ayask8pck&list=RDL2ayask8pck

Svoboda je prevara, zakufana prevara

Pon 08 Kwi, 2013 9:30

Powrót do góry
Krzysiu
Chorąży

Chorąży





Posty: 150
Skąd: Świdnica
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Oficer to oficer, żaden cywil. W każdym regimencie piechoty był lekarz w stopniu oficera. W XVIII w. część oficerów nie miała stopnia, była po prostu "oficerami" - felczer, profos. W armii pruskiej taka grupa funkcyjnych "niebojowych" tworzyła "Unterstab" - 17 ludzi w każdym regimencie piechoty. Oprócz oficera Feldschera w Unterstabie w każdej kompanii był Feldscher podoficer. Podobnie było w armii cesarskiej, ale przyznam się, że nie wiem, gdzie tam był oficer felczer umocowany.
_________________
www.altkreytzen.org.pl

Pon 08 Kwi, 2013 10:30

Powrót do góry
John_Brown
Porucznik

Porucznik





Posty: 616
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Bardzo wam dziękuje za odpowiedzi! Teraz muszę sobie to wszystko ułożyć Uśmiech. Na forum nie było mnie przez tak długi okres z przyczyn niezależnych ode mnie. Między innymi z powodu pracy, która ma też związek z tym, o co pytam Wink. Będę was jeszcze prosił o konsultację, jeśli pozwolicie:D. Jeszcze raz bardzo dziękuje za rozjaśnienie tematu Uśmiech.
_________________
"Kwintyliuszu Warusie, oddaj mi moje legiony!"

Pon 08 Kwi, 2013 18:32

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.