| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
l&m
Hauptmann

Hauptmann





Posty: 921
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Koniec ery pancerników

Witam,
Kiedy nastąpił koniec ery pancerników ??? Wiadomo wraz z rozszerzeniem działalności lotnictwa morskiego. Ale kiedy został wycofany ostatni pancernik ze służby?? Mam na myśli USA, Wielką Brytanię, ZSRR.

Pią 24 Mar, 2006 18:14

Powrót do góry
franekh
Porucznik

Porucznik




Posty: 627
Skąd: Górny Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Tak naprawde to nie wiem czy juz nastapil koniec ery pancernikow!! Bardzo szczęśliwy Co prawda ostatnie pancerniki maja amerykanie. Dzis wszystkie (prawie) spelniaja dzis role muzeum ("Texas"-Huston, "Alabama" w Mobile, "North Karolina"- Wilmigton, "Massachusetts" w fall River, "Missouri" w Perarl Harbour. "New Jersey" czeka na wystawienie jako muzeum podobnie jak "Iowa". a "Wisconsin" co ciekawe ciagle jest utrzymywany na stanie floty USA jako jednostak rezerwowa i wrazie konfliktu moze zostac w ciagu kilku miesiecy przywrocony do sluzby!!! Z pierwszej linii ostani pancernik amerykanie wycofali w 1998 r. i byl to "Missouri"
Royal Navy ostatnim byl "Vanguard" ktory zakonczyl sluzbe w 1956 r.
W Francji ostatni byl "Jean Bart" wycofany w 1970 r.
Wlosi wycofali sowje pancerniki w 1956 r.
Co ciekawe w latach 1951-1953 Stalin wpadl na bezsensowny pomysl budowy nowych panernikow!!! Ale na szczescie dla ZSRR zwodowano jedynie kadlub jednego okretu. Ale ZSRR mialo pancernik "Noworossyjsk" eks-wloski "Giulio Cesare" ktory zatonol w dziwnych okolicznosciach w 1955 r. z 576 marynarzami!!!
A co do uzycia pancernikow po drugiej wojnie swiatowej to braly udzial w wojnie w Korei, Wietnamie i pierwszej wojnie w Iraku.

_________________
"Poza tym uważam że Kartaginę należy zniszczyć"


Ostatnio zmieniony przez franekh dnia Pią 24 Mar, 2006 21:57, w całości zmieniany 1 raz

Pią 24 Mar, 2006 21:46

Powrót do góry
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni





Posty: 10865
Pochwał: 36
Skąd: obecnie Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

A w II wojnie irackiej czasem nie??
_________________
Prawo Balaniego:
Jak długo trwa minuta, zależy od tego, po której stronie drzwi toalety się znajdujesz.

http://www.powrotlegendy.pl/

Pią 24 Mar, 2006 21:57

Powrót do góry
franekh
Porucznik

Porucznik




Posty: 627
Skąd: Górny Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Tego nie wiem maxikasek Crying or Very sad
_________________
"Poza tym uważam że Kartaginę należy zniszczyć"

Pią 24 Mar, 2006 21:58

Powrót do góry
IjonTihy
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 3504
Pochwał: 6
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

II Iracka to niedawna agresja USA i Polski Wink na Irak?
pancerniki nie brały.

_________________
Armia to przede wszystkim porządek i ład. Tym dziwniejsze jest, że prawdziwa wojna pod względem porządku i ładu przypomina ogarnięty pożarem burdel.

Pią 24 Mar, 2006 23:23

Powrót do góry
l&m
Hauptmann

Hauptmann





Posty: 921
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

"Jean Bart" przecież zatonął w Afryce Północnej w czasie opercji "Torch" Neutral

Sob 25 Mar, 2006 13:19

Powrót do góry
Stary Wirus
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 280
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

L&m, a poczytaj sobie tu: http://www.warship.get.net.pl/Francja/Battleships/1940_Richelieu_class/_Jean_Bart_photos.html
Kto czyta nie błądzi.
SW

_________________
No i cóż z tego, że niektórzy nie są inteligentni. Ważne jest to, że nie chcą się uczyć!

Sob 25 Mar, 2006 22:24

Powrót do góry
l&m
Hauptmann

Hauptmann





Posty: 921
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Super geniuszu Neutral Myślałem, że nie przetrwał ataku jak pół floty Vichy Mad

Sob 25 Mar, 2006 22:30

Powrót do góry
Stary Wirus
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 280
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Nie jestem geniuszem, a po prostu mało błądzę, bo czytam.
SW

_________________
No i cóż z tego, że niektórzy nie są inteligentni. Ważne jest to, że nie chcą się uczyć!

Sob 25 Mar, 2006 22:54

Powrót do góry
Grot-Dziobecki
Major

Major





Posty: 1908
Pochwał: 3
Skąd: Warszawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Hmmm tak się zastanawiam po co trzyma się te pancerniki.
Wiadomo, ciężkie uzbrojenie działowe zastąpiono rakietami, ale przecież te same rakiety mogą być przenoszone przez mniejsze okręty albo łodzie podwodne, zwłaszcza atomowe (jeśli mówimy tu o użyciu okrętu gdzieś daleko poza granicami), albo można je wystrzelić z lądu (jesli ktoś chciałby bronić macierzy). Po co więc trzymać takie kolosy, bulić pieniądze za utrzymanie ich w jako takim stanie itp? Chyba że chodzi tu o wartość historyczną.

BTW a nie dałoby sie ich użyć jako pomieszczeń dla załóg?

Nie 26 Mar, 2006 17:50

Powrót do góry
l&m
Hauptmann

Hauptmann





Posty: 921
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Na (nie) szczęście Polska nie ma takich zmartwień Embarassed :okret:

Nie 26 Mar, 2006 20:28

Powrót do góry
franekh
Porucznik

Porucznik




Posty: 627
Skąd: Górny Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

No coz my trzymamy Blyskawice a amerykanie swoje pancerniki.... Co kraj to obyczaj!! Bardzo szczęśliwy Po co je trzymac?? A po co jednostki altylerii w wojskach ladowych?? A pancerniki moga stanowic ruchoma wodna altylerie wspierajaca dzialanie np: Marines
A o co chodzi z pomieszczeniami dla zalog bo nie rozumiem??

_________________
"Poza tym uważam że Kartaginę należy zniszczyć"

Nie 26 Mar, 2006 21:11

Powrót do góry
IjonTihy
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 3504
Pochwał: 6
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Hmmm tak się zastanawiam po co trzyma się te pancerniki.
Wiadomo, ciężkie uzbrojenie działowe zastąpiono rakietami, ale przecież te same rakiety mogą być przenoszone przez mniejsze okręty albo łodzie podwodne, zwłaszcza atomowe (jeśli mówimy tu o użyciu okrętu gdzieś daleko poza granicami), albo można je wystrzelić z lądu (jesli ktoś chciałby bronić macierzy). Po co więc trzymać takie kolosy, bulić pieniądze za utrzymanie ich w jako takim stanie itp?

9 dział 406 mm - każde w ciągu minuty może wystrelić 3 pociski o wadze tony każdy na odległośc do 45 km.Czyli mamy 18 ton na minutę w pasie 40kilku km od wybrzeża. Przyjmijmy "podgotovkę" 15 minutową - 270 ton. Policz ile samolotów musiałoby uczestniczyć w nalocie aby osiagnąć taką nawałę ognia...

_________________
Armia to przede wszystkim porządek i ład. Tym dziwniejsze jest, że prawdziwa wojna pod względem porządku i ładu przypomina ogarnięty pożarem burdel.

Nie 26 Mar, 2006 21:50

Powrót do góry
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni





Posty: 10865
Pochwał: 36
Skąd: obecnie Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

i policz koszty. ile kosztuje TOmahawk a ile pocisk artyleryjski? A efekt ten sam Bardzo szczęśliwy
_________________
Prawo Balaniego:
Jak długo trwa minuta, zależy od tego, po której stronie drzwi toalety się znajdujesz.

http://www.powrotlegendy.pl/

Nie 26 Mar, 2006 22:58

Powrót do góry
l&m
Hauptmann

Hauptmann





Posty: 921
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Błyskawica to niszczyciel! Okręt lżejszy od wielgachnych pancerników. I nasz jedyny wojenny pomnik marynarki Crying or Very sad

Pon 27 Mar, 2006 15:12

Powrót do góry
IjonTihy
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 3504
Pochwał: 6
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

który zresztą sypie się z każdym rokiem. Już chyba 90% blach ma współczesnych, nei licząc betonowanych fragmentów... Mam nadzieję że jak się zacznie sypać na poważnie to wyciągną Ją na brzeg albo wstawią do sztucznego basenu z jakąś specjalną mieszanką zamiast wody morskiej.
_________________
Armia to przede wszystkim porządek i ład. Tym dziwniejsze jest, że prawdziwa wojna pod względem porządku i ładu przypomina ogarnięty pożarem burdel.

Pon 27 Mar, 2006 20:08

Powrót do góry
l&m
Hauptmann

Hauptmann





Posty: 921
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

"Niszczyciel "Błyskawica" jest bezcenną pamiątką narodową, jedynym ocalałym okrętem zbudowanym przed II WŚ."(...) Fragment Przewodnika po Błyskawicy Crying or Very sad
Czytam dalej:
"W 1976 r. zastąpił okręt "Burza " w roli okrętu muzeum"
Co jest z Burzą ??

Pon 27 Mar, 2006 21:04

Powrót do góry
Human
Colonel

Colonel





Posty: 4892
Pochwał: 3
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Co jest z Burzą ??


Żyletki, rury, dźwigary i inne przedmioty ze stali, powstałe w wyniku pocięcia na złom i przetopienia.

Pon 27 Mar, 2006 21:32

Powrót do góry
franekh
Porucznik

Porucznik




Posty: 627
Skąd: Górny Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

To ze Blyskawica to niszczyciel to wiem! Bardzo szczęśliwy Zreszta udalo mi sie ja zwiedzic. Poprostu chodzi o to ze nas ledwo stac na utrzymanie malego okretu a amerykanow na utrzymanie kilku pancernikow!
_________________
"Poza tym uważam że Kartaginę należy zniszczyć"

Wto 28 Mar, 2006 10:02

Powrót do góry
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni





Posty: 10865
Pochwał: 36
Skąd: obecnie Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ale każdy pancernik utrzymuje inny stan Bardzo szczęśliwy Piwo Ponadto pogadamy za 40 lat, bo tyle już Błyskawica stoi wycofana z linii. Bardzo szczęśliwy
_________________
Prawo Balaniego:
Jak długo trwa minuta, zależy od tego, po której stronie drzwi toalety się znajdujesz.

http://www.powrotlegendy.pl/

Wto 28 Mar, 2006 21:17

Powrót do góry
Ark(o) Royal
Kapitan marynarki

Kapitan marynarki





Posty: 1360
Pochwał: 1
Skąd: Tychy i okolice
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

"9 dział 406 mm - każde w ciągu minuty może wystrelić 3 pociski o wadze tony każdy..."

Może nie jestem do końca świadom co czynię poprawiając moderatora, ale ośmielę się sprostowaćUśmiech : Amerykańskie armaty Mark 7 L/50 będące głównym uzbrojeniem okrętów klasy Iowa mogły strzelać DWUKROTNIE w ciągu minuty pociskami o masie 1226kg (ppanc) lub 862kg (burzacy). Co do reszty wypowiedzi, zgadzam się Wink

_________________
"Amon Amarth", "Ensiferum", "Wintersun", "Eluveitie"... czegóż chcieć więcej...

Czw 30 Mar, 2006 21:13

Powrót do góry
l&m
Hauptmann

Hauptmann





Posty: 921
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Nie ma to jak złomowanie Crying or Very sad W końcu rury na Pradze (W-a) są zrobione z Tygrysów Mad i wytrzymały już 60 lat Piwo
franekh - też byłem na Błyskawicy stąd mam owy przewodnik Wink

Czw 30 Mar, 2006 22:18

Powrót do góry
IjonTihy
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 3504
Pochwał: 6
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
"9 dział 406 mm - każde w ciągu minuty może wystrelić 3 pociski o wadze tony każdy..."

Może nie jestem do końca świadom co czynię poprawiając moderatora, ale ośmielę się sprostować : Amerykańskie armaty Mark 7 L/50 będące głównym uzbrojeniem okrętów klasy Iowa mogły strzelać DWUKROTNIE w ciągu minuty pociskami o masie 1226kg (ppanc) lub 862kg (burzacy). Co do reszty wypowiedzi, zgadzam się

oh, szybkostrzelność niekoniecznie musiała dotyczyć Iowy - po prostu a'propos pancernika. Nie pamietam dokłądnych danych wiec brałem przeciętne... tak samo z zasięgiem.

_________________
Armia to przede wszystkim porządek i ład. Tym dziwniejsze jest, że prawdziwa wojna pod względem porządku i ładu przypomina ogarnięty pożarem burdel.

Pią 31 Mar, 2006 15:54

Powrót do góry
Ark(o) Royal
Kapitan marynarki

Kapitan marynarki





Posty: 1360
Pochwał: 1
Skąd: Tychy i okolice
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

"oh, szybkostrzelność niekoniecznie musiała dotyczyć Iowy - po prostu a'propos pancernika."

Pisałeś o "9 działach 406mm" więc przyjąłem ze chodzi Ci o Iowę a nie o pancerniki ogólnie. Jaki inny typ okrętu poza typami Iowa, South Dakota, North Carolina i brytyjskim typem Nelson miał taki zestaw dział? Żaden. I żaden z nich nie strzelał 3 razy na minutę. Ale ok, nie mysl że się czepiam, po prostu chciałem sprostować, pozdro Wink

_________________
"Amon Amarth", "Ensiferum", "Wintersun", "Eluveitie"... czegóż chcieć więcej...

Pią 31 Mar, 2006 21:43

Powrót do góry
IjonTihy
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 3504
Pochwał: 6
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Hehe OK.
ale 406 jest najczęściej kojarzony z pancernikami, pomimo istniejących np. 381, 380 czy 356

_________________
Armia to przede wszystkim porządek i ład. Tym dziwniejsze jest, że prawdziwa wojna pod względem porządku i ładu przypomina ogarnięty pożarem burdel.

Sob 01 Kwi, 2006 21:35

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następny Strona 1 z 4

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.