| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony 1, 2  Następny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Major Kramer 8 Batalion Pancerny Bydgoszcz

Na jednym z bydgoskich cmentarzy spoczywa oficer 8 Batalionu Pancernego, major Tadeusza Kramer. Krzyż oraz ograniczenie grobu wykonano z ogniw gąsienicy polskiej tankietki TKS.
Major Kramer w chwili śmierci miał 40 lat, był kwatermistrzem 8 Batalionu Pancernego. Okoliczności śmierci, podobnie jak przebieg służby są mi nieznane.
Pozostał po nim oryginalny grób, którego zdjęcia zamieszczam poniżej. Może ktoś uzupełni informacje o zmarłym ? Każdy wpis jest mile widziany.



Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Sob 09 Mar, 2013 19:30

Powrót do góry
lipek11
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 12
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam. Czy mógłbym otrzymać dokładne namiary na grób kwatermistrza? Jestem z Torunia, gdzie odtwarzamy w ramach grupy reko 8 Batalion i już od dawna szukamy jakiś śladów po nim. Chcielibyśmy zaopiekować się nagrobkiem majora i pojawić się tam w mundurach historycznych. Pozdrawiam Lipka Michał z-ca d-cy GRH Dywizjon Smok przy Fundacji Historii Polskiej Broni Pancernej.

Nie 12 Maj, 2013 10:50

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

lipek11;


Cytat:
Czy mógłbym otrzymać dokładne namiary na grób kwatermistrza?


Oczywiście. Namiary wysyłam na "wiadomość prywatna" , mimo wszystko boję się o to aby nikt nie wyciął reszty gąsienic.

Nie 12 Maj, 2013 13:14

Powrót do góry
Bati
Administracja
Generał dywizji

Generał dywizji




Posty: 8555
Pochwał: 29
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Hieny i degeneraci, żadnej świętości nie uszanują.

Nie 12 Maj, 2013 13:27

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Bati;


Cytat:
Hieny i degeneraci, żadnej świętości nie uszanują.



Dokładnie. Przykład "na gorąco" ;

http://www.forum.bsmz.org/viewtopic.php?f=11&t=5746

Można wywlec kości zamordowanych ? Można. A co dopiero wyciąć gąsienice ozdabiające grób. Evil or Very Mad

Nie 12 Maj, 2013 14:05

Powrót do góry
krakus57
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany






Posty: 2553
Pochwał: 16
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

seth napisał:
A co dopiero wyciąć gąsienice ozdabiające grób. Evil or Very Mad


PT seth Szalom Amon

Mówią : stary a głupi ... A po diabła chciałeś się "popisać " PUBLICZNIE wiedzą Z CZEGO zrobiony krzyż . Mogłeś to zrobić w PM do PT lipek 11!

Teraz myśl . Ukradną czy nie .Oj , oj , Jak sie nie wie to NIC sie nie dzieje ! I to TY Amon - takie nieprzemyślenia .

serdecznie pozdrawiam MJR technokrata.

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=yLWt5kSBOu4

https://www.youtube.com/watch?v=HvZqu0tsFM0

https://www.youtube.com/watch?v=eq-cc_niPjQ&list=FLnSHul9TjNAqd-skCF67rrg&index=85

Nie 12 Maj, 2013 14:23

Powrót do góry
Bati
Administracja
Generał dywizji

Generał dywizji




Posty: 8555
Pochwał: 29
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Przecież widać na zdjęciach, że to nie fajans tylko kawał metalu.

Nie 12 Maj, 2013 14:33

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

krakus57;


Cytat:
Mówią : stary a głupi ... A po diabła chciałeś się "popisać " PUBLICZNIE wiedzą Z CZEGO zrobiony krzyż . Mogłeś to zrobić w PM do PT lipek 11!



Myślałem o tym, nim wkleiłem zdjęcia. Założyłem, że zbyt wielu złomiarzy nie czyta naszego forum, a fakt istnienia tak ciekawego zabytku sztuki sepulkralnej jest warty uwzględnienia, szczególnie na forum historycznym. Nie od rzeczy będzie przypomnieć, że o owym grobie są informacje w sieci, choćby na dws-ie, czy też w prasie bydgoskiej. Tak, że jak ktoś chce, to szkody narobi, tym bardziej że częściowo wycięto pewne fragmenty gąsienic okalających grób majora.

krakus57;

Cytat:
I to TY Amon - takie nieprzemyślenia .



Biorę to na klatę. Uważam, że opłaciło się. Lipek11 napisał;


Cytat:
Chcielibyśmy zaopiekować się nagrobkiem majora i pojawić się tam w mundurach historycznych.


I to jest zajebista informacja w temacie. Trzymam kciuki i popieram tą inicjatywę.

Nie 12 Maj, 2013 14:38

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

lipek11 Exclamation Exclamation Exclamation Przeczytaj "Wiadomość prywatną". Górna część strony, druga z lewej.

Pią 17 Maj, 2013 19:32

Powrót do góry
lipek11
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 12
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam. Do wszystkich poza setha kieruje tę wypowiedź . Zanim zaczniecie kogoś obrażać i wyzywać od hien i cholera wie czego powinniście najpierw mnie sprawdzić. Powtarzam dla tych co nie doczytali lub nie chcieli tego uczynić: odtwarzam żołnierza wojsk pancernych, należ do GRH Dywizjon Smok przy Fundacji Historii Polskiej Broni Pancernej w Toruniu (www.pancerni.com) i wmyśl naszego statutu szanujemy wszystko co pozostało po formacjach wojskowych. Zapytam Was co Wy uczyniliście poza siedzeniem z du.... przed kompem i pisaniu takich tekstów? NIC Bo Wam nie zależy a gdy pojawia się osoba która pragnie coś z tym zrobić to nagle zauważacie swoisty problem. Zastanówcie się trochę nad sobą. Nie będę ukrywał że swoimi wypowiedziami podnieśliście mi cholernie ciśnienie. Pozdro z Torunia

Nie 26 Maj, 2013 9:06

Powrót do góry
Bati
Administracja
Generał dywizji

Generał dywizji




Posty: 8555
Pochwał: 29
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Rozumiem, że ta riposta dotyczy mojej skromnej osoby.Otóż nie bardzo rozumiem o co chodzi Kolego Lipek.Użyłem tych słów pod adresem wandali i barbarzyńców, którzy niszczą wszystko co na drodze, aby wymienić to później na flaszkę taniego wina.No chyba, że kolega również zalicza się do tej grupy zwyrodnialców, czego raczej nie podejrzewam. Ukłon

Nie 26 Maj, 2013 11:49

Powrót do góry
lipek11
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 12
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Może i faktycznie pojechałem za ostro ale tak już reaguje na takie właśnie opinie jak te powyżej a chociażby dlatego iż jestem żołnierzem zawodowym, który broni swojego honoru. Jeśli kogoś uraziłem to Przepraszam.
Wszystkich zainteresowanych odsyłam do strony Fundacji
www.pancerni.com oraz na Facebooka gdzie należy szukać Fhpbp Toruń.

Nie 26 Maj, 2013 13:15

Powrót do góry
krakus57
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany






Posty: 2553
Pochwał: 16
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

lipek11 napisał:


1./Może i faktycznie pojechałem za ostro

2./ale tak już reaguje dlatego iż jestem żołnierzem zawodowym, który broni swojego honoru.

3./Jeśli kogoś uraziłem to Przepraszam.


PT lipek11

ad 1/

Piszesz Waść dopiero pierwsze posty i od razu stajesz ponad wszystkim , pomijając kolokwializm " faktycznie pojechałem za ostro " Co to za mowa ? Podoba mi się jeszcze słowo " możę " (sic! ) Znaczy ,że wątpisz w prostacką i chamską forme swego postu ?

ad 2./

Przepraszam - wynika z tego ,że wojskowy najpierw działa a potem myśli .

ad 3./

Tu nie chodzi o przeprosiny. Lecz o Osoby . Wystarczyło popatrzeć jak długo one są na Forum , i nie wiem czy tylko siedzą NIC nie robiąc dla właśnie HISTORII , wręcz materialnej RP. Czego dowodem ich czyny.

PS. Osobiście się cieszę ,że Wasza Grupa ZADBA o ten grób i stanie się strażnikami tych gąsienic !!! Wg mnie warto by ten grób , ze względu na sposób wykonania krzyża wyeksponowac przed cmentarzem , w mieście. Winno to uczulić władze ale także pasjonatom historii dotknąć czasu przeszłego. Czego Waści i Waszej Grupie życzę ( pomimo zaliczenia do ..drugiej grupy Forumowiczów ).

serdecznie pozdrawiam MJR technokrata

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=yLWt5kSBOu4

https://www.youtube.com/watch?v=HvZqu0tsFM0

https://www.youtube.com/watch?v=eq-cc_niPjQ&list=FLnSHul9TjNAqd-skCF67rrg&index=85

Nie 26 Maj, 2013 14:14

Powrót do góry
krakus57
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany






Posty: 2553
Pochwał: 16
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Re: Major Kramer 8 Batalion Pancerny Bydgoszcz

seth napisał:

Pozostał po nim oryginalny grób, którego zdjęcia zamieszczam poniżej. Może ktoś uzupełni informacje o zmarłym ? Każdy wpis jest mile widziany.


PT seth Szalom Amon

Ja ze swoich doświadczeń, sięgnąłbym do informacji :

a/ zarząd cmentarza

b/ parafia - księgi zgonów i pochówków

Przynosi rezultaty .

Mnie zastanawia co innego . A mianowicie DATA zgonu oraz czas pochówku ! . Przecież PO wojnie ( czyli 1945 ) dostępu do części TKS raczej nie było! Niemcy zajęli Bydgoszcz juz 6-tego września !! zatem było bardzo mało czasu (wręcz - żaden na wykonanie takiego w tym okresie ). I tu widzę problem . Czyżby rodzinne nazwisko Kramer pomogło aby to wykonać w latach 1939 -1945 . Ryzykowne przypuszczenia - chociaż prawdopodobne

PS . Chyba że to nie gąsienice z TKS. Ale znając Ciebie , Ty wiesz CO piszesz !


serdecznie pozdrawiam MJR technokrata

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=yLWt5kSBOu4

https://www.youtube.com/watch?v=HvZqu0tsFM0

https://www.youtube.com/watch?v=eq-cc_niPjQ&list=FLnSHul9TjNAqd-skCF67rrg&index=85

Nie 26 Maj, 2013 14:39

Powrót do góry
lipek11
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 12
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dlaczego sądzisz że nie było czasu na to aby stworzyć taki nagrobek? Przecież major zmarł prawie dwa lata wcześniej niż rozpętało się piekło.
A gąski to w 100% TK

Nie 26 Maj, 2013 14:49

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

krakus57;


Cytat:
A mianowicie DATA zgonu oraz czas pochówku ! . Przecież PO wojnie ( czyli 1945 ) dostępu do części TKS raczej nie było! Niemcy zajęli Bydgoszcz juz 6-tego września !!



Lipek już wyjaśnił, ale uzupełnię. Major Kramer zmarł w nieznanych mi okolicznościach 13 października 1937, miał 40 lat. Pochowano go na ówczesnym cmentarzu wojskowym, a grób ozdobiono zgodnie z rodzajem broni w której pełnił służbę. Grób częściowo jest już ograbiony.
Bydgoszcz została zajęta 5 września 1939 roku Wink
Cieszy mnie inicjatywa kolegi lipka11 Piwo

O 8 Batalionie Pancernym krótkie info tu;

http://pl.wikipedia.org/wiki/8_Batalion_Pancerny


Mój dziadek Edward C. służył w tym batalionie podczas wojny obronnej 1939. Konkretnie w Kolumnie Samochodów Sanitarnych PCK Typ I Nr 801 (Fiat 614). Następnie w niewoli.

Nie 26 Maj, 2013 15:16

Powrót do góry
lipek11
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 12
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Seth wysłalem ci priv czekam na odp Mam nadzieje że i ty się zaangazujesz w ten projekt

Nie 26 Maj, 2013 15:55

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

lipek11;


Cytat:
Seth wysłalem ci priv czekam na odp Mam nadzieje że i ty się zaangazujesz w ten projekt



Nie widzę przeciwwskazań.

Nie 26 Maj, 2013 16:28

Powrót do góry
lipek11
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 12
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

A wiec czekam na maila Laughing

Nie 26 Maj, 2013 17:56

Powrót do góry
krakus57
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany






Posty: 2553
Pochwał: 16
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

lipek11 napisał:
Dlaczego sądzisz że nie było czasu na to aby stworzyć taki nagrobek? Przecież major zmarł prawie dwa lata wcześniej niż rozpętało się piekło.
A gąski to w 100% TK


PT lipek11

Ale tego w poście PT Amona nie było . Dlatego pytania były słuszne. Teraz jest jasne .

Natomiast księgi cmentarne i parafialne są dalej aktualne.
A Waść powinieneś się cieszyć ,że PT seth zgodził się z Wami współpracowąć . To tak jakbyście mieli 90 % sukcesu w temacie . Zresztą Bydgoszcz to Jego drugie alter ego . Nie może być inaczej ! Jak zajdzie potrzeba jakiejś pomocy z mojej strony , pisz Waść - mundurowy .

PS . Jak widzisz - nie warto wydawać sądów ( o tym siedzeniu przed komputerem ) a priori . Czasami co nieco ci PT Niektórzy wiedzą.

serdecznie pozdrawiam MJR technokrata

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=yLWt5kSBOu4

https://www.youtube.com/watch?v=HvZqu0tsFM0

https://www.youtube.com/watch?v=eq-cc_niPjQ&list=FLnSHul9TjNAqd-skCF67rrg&index=85

Nie 26 Maj, 2013 18:08

Powrót do góry
lipek11
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 12
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Szanowny krakus 57 dziękuję za cenne wskazówki dotyczące tematu. Mam również pytanie : jakbyś Pan się poczuł gdyby po Pańskim poście ktoś napisał:Hieny i degeneraci, żadnej świętości nie uszanują. Jeszcze nikt tak mnie nie obraził.

Nie 26 Maj, 2013 22:15

Powrót do góry
krakus57
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany






Posty: 2553
Pochwał: 16
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

lipek11 napisał:
Mam również pytanie : jakbyś Pan się poczuł gdyby po Pańskim poście ktoś napisał:Hieny i degeneraci, żadnej świętości nie uszanują. Jeszcze nikt tak mnie nie obraził.


Pt lipek 11

Po pierwsze to NIC nie pomogłem ( chociaż w księgi moglibyście popatrzyć . Zresztą to ABC przy takich sytuacjach i KAZDY o tym wie ).

Co do Waści pytania .

PT Bati ..JASNO określił ludzi o których myślał , Czytajmy ze zrozumieniem . Spokojnie . Ja też zwróciłem uwagę PT seth ,że nie potrzebnie nagłośnił sprawę gąsienic , oryginału . Wszystko to wynika z faktu iż wiemy jak w tym kraju ochrania się zabytki , nie mówiąc już o dbaniu o nie !

Trzymajcie się PT seth a nie zginiecie - mimo ze ma ostry ozór w sosie ..weredycznym a nie w chrzanowym , zatem nie ..chrzani . Na dodatek równiez nie robi ozora na szaro toteż nie wyjdziecie na ..szaro . Życzę powodzenia i ...zapału .Wiem jak to jest jak wszystko trzeba robić za własne i samemu.

Trzymajcie się .

serdecznie pozdrawiam MJR technokrata

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=yLWt5kSBOu4

https://www.youtube.com/watch?v=HvZqu0tsFM0

https://www.youtube.com/watch?v=eq-cc_niPjQ&list=FLnSHul9TjNAqd-skCF67rrg&index=85

Nie 26 Maj, 2013 23:32

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

krakus57;


Cytat:
Trzymajcie się PT seth a nie zginiecie



Miły z Ciebie gość krakus Piwo Ale do rzeczy. Założyłem ów wątek aby dowiedzieć się czegokolwiek o majorze Kramerze. Kim był, jakie były okoliczności jego śmierci itp. Inicjatywa lipka11 jest cenna, jednak nie przybliżyło to odpowiedzi na moje pytanie nawet o krok. Mam nadzieję, że jego śmierć nie była związana z jakąś aferą, wszak ten oficer miał ledwo 40 lat.
Jak dotąd nie natrafiłem na żadne informacje w przedmiocie pytania.

Być może o majorze Kramerze jest w książce "Ósmy Batalion Pancerny", autorstwa Jana Tarczyńskiego, Oficyna Wydawn. Ajaks, 1996 ???? Jak ktoś ma tą pozycję, to proszę o informację o tym oficerze.

Pon 27 Maj, 2013 18:18

Powrót do góry
Bati
Administracja
Generał dywizji

Generał dywizji




Posty: 8555
Pochwał: 29
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

W sieci można znaleźć tylko tyle "Kpt Tadeusz Kramer w październiku 1935 r. został mianowany kwatermistrzem 8. Batalionu Pancernego. Wcześniej był w kadrze 8. Dywizjonu Samochodowego".
Ale pewnie Ty to i tak już wiesz.

Pon 27 Maj, 2013 18:19

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Bati;


Cytat:
Ale pewnie Ty to i tak już wiesz.



W tym problem. Wiem za mało. Kwatermistrz, a więc ? Malwersacje, obym był w błędzie. Samobójstwo ? Wszak okazały nagrobek o niczym nie świadczy. Umarł młody major, pochowano go blisko koszar, to i nagrobek ma odpowiedni do rangi i sprawowanej funkcji. Intryguje mnie ta postać, od momentu kiedy zoczyłem ów grób.
Daleko nie szukając. Na tym samym cmentarzu spoczywa admirał Louis Edler von Wawel 1861-1934. Zmarł śmiercią samobójczą. Kiedy natrafiłem na jego niepozorny grób, bez trudu ustaliłem kim był. Nota biograficzna jest w "Marynarka wojenna Austro-Węgier w I wojnie światowej" -strona 260. O wiki wspominać nie muszę Wink

Niestety z majorem Kramerem tak łatwo nie jest. Co nie znaczy, że się nie uda naświetlić szczegółów z jego życia. Za każdą rzetelną informację w przedmiocie, pochwała gratis Wink

Pon 27 Maj, 2013 18:53

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony 1, 2  Następny Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.