| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Puchacz88
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Materiały stosowane do produkcji luf armat oraz karabinów

Witam!

Czy możecie podać mi jakieś pozycje literaturowe nt. materiałów z jakich robiło się lufy armat i karabinów od pierwszych broni do dzisiaj stosowanych? Interesowałaby mnie również technologia wykonania dzisiejszych luf.

Za każdą pomoc uprzejmie dziękuję.

Pozdrawiam.

Pią 08 Mar, 2013 16:44

Powrót do góry
Pędnik-NieŁągiewki
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 10
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Nawierno tajnowojennyje/sowierszenno-sekretnoje, przed przeczytaniem spopielić... Evil or Very Mad Evil or Very Mad
Jeśli chodzi o skład chemiczny stali lufowej - pewnie się nie dowiesz, zaś jeśli chodzi o jej późniejszą obróbkę cieplno-chemiczną to wiadomo, że jeszcze w czasie DWŚ (nie wiem czy przed też, lepiej poinformowani pewnie coś dopiszą/uzupełnią) stosowano "borowanie" przewodu luf armatnich. Cel - nasycenie wewnątrz powierzchniowe związkami boru. Ciekawostka - podobno (pisała o tym prasa połowy lat '80) węglik boru przewyższa twardością... diament! Poza tym stosuje się azotowanie, cyjanowanie i być może inne jeszcze sowierszenno śmieszno-tajnowojennyje procesy ulepszające, uodparniające przewód lufy przez zbyt szybkim zużywaniem się...
Ciekawostka druga - borowanie to niezwykle trudny technicznie i skrajnie niebezpieczny proces ponieważ borowodory - czynnik aktywny - eksplodują przy niezwykle niskich, trudno nawet powiedzieć że śladowych ilościach wilgoci powietrza...
W procesach cieplno-chemicznej obróbki przewodu luf używa się też zimnej plazmy oraz wysokich napięć - w skojarzeniu ze wspomnianą "chemią" wydatnie zwiększają szybkość i głębokość dyfuzji zadanych czynników w głąb zimnej stali...

Czw 10 Wrz, 2015 16:50

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.