| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony 1, 2  Następny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Darth Tom
Mat

Mat





Posty: 53
Skąd: Polska Północna
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ciekawa literatura ! Propozycje :)

Właśnie skończyłem czytać Monte Cassino i zabieram się do Sprawy Honoru. Zastanowiło mnie jak podchodzimy do pisania o ważnej dla Polaków historii przez autorów obcojęzycznych ??? Jakie są wasze opinie na ten temat ???

Piszcie również jakie ksiązki mogli byście polecić ??? Głównie II w ś ale nie tylko Bardzo szczęśliwy
P.S. Swoją drogą uważam ze Monte Cassino jest świetna -"wciągnąłem w 2 dni" . Jakieś uwagi co do ksiązki Zamach - o gen Sikorskim ??? Pozdraiwam i czekam i na opinie i uwagi Uśmiech :okret:

_________________
Dlaczego marynarz ? Bo zaczęło się wszystko od Miniatur Morskich (dziś pieczołowicie przechowywanych) mojego Ojca - więc jakby co, to pretensje do Niego Bardzo szczęśliwy

Wto 21 Mar, 2006 20:17

Powrót do góry
lucius
Plutonowy

Plutonowy





Posty: 60
Skąd: z annałów historii...
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Polecam "Powrót nieporządany" Mirosława Zająca. Ciekawa książka o wędrówce pewnego krakusa poprzez obozy koncentracyjne, zaczynał w Oświęcimiu a skończył bodajże na Buchenwaldzie.
_________________
LUCIUS REAKTYWACJA!!!
www.ioh.pl/wybitni

Sro 22 Mar, 2006 14:54

Powrót do góry
Darth Tom
Mat

Mat





Posty: 53
Skąd: Polska Północna
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jestem w połowie 'Sprawy Honoru' - naprawde warto !!! A jak się na to zarzuci "Battle of Britain" i jakiś dolument efekt gwarantowany Uśmiech A Zająca poszukam Dzieki :p
_________________
Dlaczego marynarz ? Bo zaczęło się wszystko od Miniatur Morskich (dziś pieczołowicie przechowywanych) mojego Ojca - więc jakby co, to pretensje do Niego Bardzo szczęśliwy

Czw 23 Mar, 2006 0:02

Powrót do góry
Darth Tom
Mat

Mat





Posty: 53
Skąd: Polska Północna
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wpadła mi w ręce książka - Zielone Piekło - dramat w podzwrotnikowej dżungli. Stare wydanie z 1968 roku wyd. Iskry. Książka powalająca - dla wszystkim miłośników Fiedlera, Halika czy ostatnimi czasy Cejrowskiego.

Opis samotnej wędrówki dwudziestoparoletniego podróżnika Raymonda Maufraisa z Francji przez dżungle Gujany Francuskiej ... więcej nie powiem Uśmiech żeby nie popsuć przyjemności czytania Uśmiech

_________________
Dlaczego marynarz ? Bo zaczęło się wszystko od Miniatur Morskich (dziś pieczołowicie przechowywanych) mojego Ojca - więc jakby co, to pretensje do Niego Bardzo szczęśliwy

Nie 11 Wrz, 2011 19:28

Powrót do góry
nordland76
Moderator
Oberstleutnant

Oberstleutnant





Posty: 2953
Pochwał: 18
Skąd: Białystok
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

,,Zapiski oficera Armii Czerwonej,,
Jak ktoś jest z Białegostoku polecam też do teatru na to pójść-WARTO Piwo

Pon 12 Wrz, 2011 13:49

Powrót do góry
sporty
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 0
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ja będę w Białymstoku niebawem Uśmiech Rozumiem, że warto Uśmiech
Napisz coś więcej, zachęć jakos Uśmiech Gdzie to grają?

Wto 04 Paź, 2011 11:14

Powrót do góry
Darth Tom
Mat

Mat





Posty: 53
Skąd: Polska Północna
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Z nowszych tytułów które bezapelacyjnie należało by zaliczyć :
Jan Zumbach (przedstawiać pewnie nie trzeba) - książka Ostatnia walka. Polecam wszystkim miłośnikom lotnictwa i nie tylko Uśmiech Do tego odświeżyłem sobie Dywizjon 303 Fiedlera w nowym wydaniu i wspomnienia z czasów wojny Janusza Meissnera Uśmiech
Gorącą zachęcam Uśmiech

_________________
Dlaczego marynarz ? Bo zaczęło się wszystko od Miniatur Morskich (dziś pieczołowicie przechowywanych) mojego Ojca - więc jakby co, to pretensje do Niego Bardzo szczęśliwy

Sro 16 Lis, 2011 18:17

Powrót do góry
Darth Tom
Mat

Mat





Posty: 53
Skąd: Polska Północna
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wojna o Hiszpanie 1936-1939 wydawnictwa Znak Uśmiech

Gorąco polecam Uśmiech Kawał "klocka" do czytania ale jak najbardziej warto poświęcić parę wieczorów na przeczytanie.

_________________
Dlaczego marynarz ? Bo zaczęło się wszystko od Miniatur Morskich (dziś pieczołowicie przechowywanych) mojego Ojca - więc jakby co, to pretensje do Niego Bardzo szczęśliwy

Sro 16 Maj, 2012 14:42

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Mamy taki dział;

https://forum.ioh.pl/viewtopic.php?t=6414

Może warto tam wpisywać tytuły i ewentualne recenzje, bo jak widzę tematyka jest głównie II wojenna.

Sro 16 Maj, 2012 16:36

Powrót do góry
Bati
Administracja
Generał dywizji

Generał dywizji




Posty: 8555
Pochwał: 29
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

To ja trochę z innej beczki.Jakiś czas temu przeczytałem i chcę polecić dwie pozycje autorstwa Jurgena Thorwalda, a mianowicie Stulecie Chirurgów opowieść o początkach i dziejach chirurgii napisana przystępnym językiem, opowiada niezwykłe historie pionierskich operacji i zabiegów chirurgicznych.
Druga pozycja to Stulecie Detektywów.Początki toksykologii, balistyki, fotografii kryminalistycznej, generalnie wszystko co pozwala przy pomocy techniki kryminalistycznej wykryć przestępcę.
Myślę, że dla osób choć trochę interesujących się tymi sprawami warte przeczytania.

Sro 16 Maj, 2012 17:16

Powrót do góry
Darth Tom
Mat

Mat





Posty: 53
Skąd: Polska Północna
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dzięki za obie podpowiedź i polecane książki Uśmiech Już wpisane na listę pozycji do poszukania Bardzo szczęśliwy
_________________
Dlaczego marynarz ? Bo zaczęło się wszystko od Miniatur Morskich (dziś pieczołowicie przechowywanych) mojego Ojca - więc jakby co, to pretensje do Niego Bardzo szczęśliwy

Sro 16 Maj, 2012 17:23

Powrót do góry
perperuna75
Porucznik

Porucznik





Posty: 774
Pochwał: 3
Skąd: lubelskie
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ja teraz czytam "Skrwawione ziemie. Europa między Hitlerem a Stalinem" - T. Snyder. Książka obszerna ale czyta się ją bardzo dobrze. Opisane wydarzenia robią niesamowite wrażenie. Wstrząsające Ooo . Człowiek czytając cieszy się, że urodził się kilka(dziesiąt) lat później. Polecam, naprawdę wyjątkowa książka.

Sro 15 Sie, 2012 13:50

Powrót do góry
Darth Tom
Mat

Mat





Posty: 53
Skąd: Polska Północna
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Od dawna się czaję na tą książkę - kurde w końcu chyba trzeba by się z nią zapoznać Uśmiech

Polecam serie Leo Kesslera o Batalionie Szturmowym SS Wotan - beletrystyka - ale czyta się naprawdę nieźle. Co prawda to nie są książki historyczne - ale klimat jak najbardziej przedni Uśmiech

_________________
Dlaczego marynarz ? Bo zaczęło się wszystko od Miniatur Morskich (dziś pieczołowicie przechowywanych) mojego Ojca - więc jakby co, to pretensje do Niego Bardzo szczęśliwy

Wto 16 Paź, 2012 23:03

Powrót do góry
Joanna d'Arc
Szeregowiec

Szeregowiec





Posty: 7
Skąd: Warszawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ja wam mogę polecić książki Vincenta Severskiego, zwłaszcza "Nielegalnych" i "Niewiernych". To też beletrystyka, ale autor jest byłym agentem służb specjalnych, który przez lata pracował poza granicami kraju jako tajniak. I choć w książce jest sporo elementów fikcyjnych, naprawdę można sobie wyrobić obraz pracy tajnego agenta. Takiego prawdziwego, nie Jamesa Bonda.

Pon 19 Lis, 2012 17:21

Powrót do góry
amina
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 4
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ja lubię Jamesa Bonda Czołg2

A tak serio, idealna propozycja dla mojego taty ci "Niewierni", ja bym wolała jakiś romans, nawet tajniacki, ale z odrobiną witaminy M Wink

Pon 10 Gru, 2012 17:14

Powrót do góry
Pandora
Szeregowiec

Szeregowiec





Posty: 8
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

To będzie dopiero ciekawa pozycja spośród wszystkich książek Uśmiech - http://www.ravelo.pl/sprawa-ewy-moreno-hakan-nesser,p100228206.html

W każdym razie jest to jedna z książek na które najbardziej oczekuję i nie mogę się doczekać, aż ją będę mogła przeczytać Bardzo szczęśliwy

Wto 22 Lip, 2014 11:20

Powrót do góry
busterkeaton
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 0
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ciekawą lekturą, która wpadła mi ostatnio w ręce, są „Polscy terroryści” Wojciecha Lady. Jeśli ktoś szuka książek o charakterze popularnym, a nie czysto naukowym (warto wspomnieć, że do tych odsyła zamieszczona obszerna bibliografia), to myślę, że tą pozycją się nie zawiedzie. W książce zostały opisane metody walki z zaborcami na początku ubiegłego stulecia, kiedy skuteczniej zaczęto sięgać po metody terrorystyczne. Na ponad trzystu stronach przewijają się znane persony, jak Piłsudski, Mościcki, Wojciechowski, Montwiłł-Mirecki, Arciszewski, w scenerii Bezdan, Rogowa, Pawiaka, Warszawy, Łodzi i innych miejsc, w których dochodziło do terrorystycznych akcji. Autor jest z zawodu dziennikarzem, co nie odbiło się na tej książce negatywnie, ponieważ jest poczytna, na co wpływa bezpośredniość opisów, posiłkowanie się popularnymi dokumentami z epoki, jak notatki prasowe, relacje oraz wspomnienia bohaterów tamtejszych zdarzeń.

Sob 06 Wrz, 2014 16:49

Powrót do góry
krakus57
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany






Posty: 2553
Pochwał: 16
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

busterkeaton napisał:
Autor jest z zawodu dziennikarzem, co nie odbiło się na tej książce negatywnie, ponieważ jest POCZYTNA ( podkr. wł ), na co wpływa bezpośredniość opisów, posiłkowanie się popularnymi dokumentami z epoki, jak notatki prasowe, relacje oraz wspomnienia bohaterów tamtejszych zdarzeń.


PT busterkeaton

Faktycznie , świetna rekomendacja dla ... tłumu !

serdecznie pozdrawiam MJR technokrata

PS. Szalom Amon

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=yLWt5kSBOu4

https://www.youtube.com/watch?v=HvZqu0tsFM0

https://www.youtube.com/watch?v=eq-cc_niPjQ&list=FLnSHul9TjNAqd-skCF67rrg&index=85

Sob 06 Wrz, 2014 18:11

Powrót do góry
MRCHANTELLE98
1'ere classe

1'ere classe




Posty: 0
Skąd: Jaworzno
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Polscy terroryści Wojciecha Lady to faktycznie bardzo dobra książka choć nie przepadam z tego typu literaturom, autora trzeba pochwalić za dogłębne przeanalizowanie tematu.... czasami tylko miałem dziwne wątpliwości czy pisze on o terrorystach czy o patriotach

Sob 06 Wrz, 2014 19:58

Powrót do góry
busterkeaton
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 0
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Czepianie się słówek, zaznaczyłem, że książka ma charakter popularny. Świetnie nadaje się w przerwie między poważniejszymi opracowaniami.

Wto 09 Wrz, 2014 9:05

Powrót do góry
Paweł_J
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 332
Skąd: Góry Sowie
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Polecam książkę R.Owczarka pt. U bram "Riese". Autor Przytacza w niej fakty i obala mity na temat niemieckiego przemysłu zbrojeniowego na Dolnym Śląsku. Książka 100% innowacyjna, przyjemnie się czyta, dużo duuużo dokumentnych faktów.

Pią 12 Wrz, 2014 8:46

Powrót do góry
Pandora
Szeregowiec

Szeregowiec





Posty: 8
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wartą polecenia jest także książka będąca biografią profesora Religi: http://www.ravelo.pl/religa-biografia-najslynniejszego-polskiego-kardiochirurga-dariusz-kortko,p100246040.html

W szczególności polecam przeczytać ją osobom młodym Uśmiech

Pią 07 Lis, 2014 9:43

Powrót do góry
Radar
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 11
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Curzio Malaparte ''Kaputt''.

James Jones ''Cienka czerwona linia''.

Barbara Tuchman ''Sierpniowe salwy''.

Robert Massie ''Dreadnought''.

_________________
''Z historii narodów możemy się nauczyć, że narody niczego nie nauczyły się z historii.'' G.W.Hegel

Nie 07 Gru, 2014 11:44

Powrót do góry
Darth Tom
Mat

Mat





Posty: 53
Skąd: Polska Północna
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

I znowu uzbierało się kilka (naście) pozycji wartych polecenia.
Zainspirowany niedawnym spotkaniem z Elżbietą Cherezińską polecam jak najbardziej Jej książki (jak do tej pory przeczytałem Hardą i Królową) a na półce czekają kolejne ... Fikcja literacka fikcją ale klimat przedni Uśmiech I dodatkowo polecam gdyby ktoś miał możliwość spotkania z autorką Uśmiech Na prawdę warto.

Jesiennym "odkryciem" literackim są książki autorstwa Piotra Zychowicza (tak wiem że nie którym pewnie się narażę) ale naprawdę dają wiele do myślenia - szczególnie w kwestii dalszych poszukiwań książek z cyklu "musisz przeczytać".

Lekką a jakże przyjemną okazała się biografia Tonego Halika "Tu byłem". Dla pokoleń (pokolenia) wychowanego na cyklu Pieprz i Wanilia pozycja obowiązkowa Uśmiech

_________________
Dlaczego marynarz ? Bo zaczęło się wszystko od Miniatur Morskich (dziś pieczołowicie przechowywanych) mojego Ojca - więc jakby co, to pretensje do Niego Bardzo szczęśliwy

Nie 19 Lis, 2017 20:16

Powrót do góry
Sandrr96
Szeregowiec

Szeregowiec





Posty: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

5 lat kacetu

Bardzo chciałabym polecić jedną z najciekawszych książek o obozach IIwś Stanisława Grzesiuka "5 lat kacetu". Stanisław sam jest w niej narratorem i opowiada o swoich przeżyciach w obozach takich jak Dachau, Mauthausen i Gusen. Książka ta jest dla mnie wyjątkowa bo opisuje wszystko w humorystyczny sposób, co wcale nie oznacza, że biografia jest śmieszna. sposób bardzo dosadny, nie jako widz ale długoletni uczestnik całego tego piekła. Pokazuje wiele, pomijanych w większości książek lub traktowanych ogólnikowo, szczegółów z obozowego życia i samych zachowań ludzi (więźniów i strażników).
http://lubimyczytac.pl/ksiazka/4813295/piec-lat-kacetu

_________________
Ogień jest zaraźliwy! I jeśli my płoniemy, ty płoniesz razem z nami.
Suzanne Collins – Kosogłos

Pon 29 Sty, 2018 10:30

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony 1, 2  Następny Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.