| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Redakcja [fo:pa]
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

?ródło cytatu Clemenceau

Witam

Mam prośbę o użytkowników forum i znawców tematu. Otóż potrzebuje zlokalizować żródło, czas, okoliczności itd. poniższego cytatu Clemenceau. Pochodzi z czasów pierwszej wojny światowej. Funkcjonuje juz jako aforyzm,ale może ktoś jest w stanie powiedzieć o tych słowach coś więcej. Pomoc będzie dla mnie cenna.


"Wojna to zbyt poważna sprawa, aby zostawić ją generałom"


Clemenceau Georges (1841-1929), polityk francuski, od 1902 senator, a następnie minister spraw wewnętrznych Francji. Dwukrotnie pełnił funkcję premiera (1906-1909 i 1917-1920). Bezwzględność w realizowaniu planów politycznych i brutalność wobec przeciwników zyskały mu przydomek "tygrysa".

pozdrawiam
asz

Pon 20 Mar, 2006 20:55

Powrót do góry
czarnobylski
Porucznik

Porucznik





Posty: 719
Pochwał: 1
Skąd: 53°02' N 18°37' E
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam,
pewnie dość późno wysyłam odpowiedź, ale od niedawna jestem uczestnikiem naszego forum.

Otóż faktycznie są to słowa G. Clemenceau. Jak wiadomo był to jeden z wielkiej trójki (obok Davida Lloyda George'a i Thomasa Woodrowa Wilson'a) tworzącej nowy powojenny ład w Wersalu 1919 roku. Był znany, tak jak napisałeś, z bezwzględnej polityki francuskiej. To on jako jeden z głównych celów postawił sobie odzyskanie przez Francję Alzacji i Lotaryngii. To on skutecznie realizując swoją politykę wynegocjował piętnastoletnią okupację Zagłębia Saary. W swoich działaniach postawił przede wszystkim na umacnianie Francji poprzez politykę opartą na dyplomacji. I właśnie dlatego wypowiedział słowa: "Wojna to zbyt poważna sprawa, aby zostawić ją generałom". Generałowie wygrywają na polach bitewnych. Jednak o tym czy wojna będzie trwała czy też ma się zakończyć decyduje się na salonach politycznych.

Mam nadzieję, że Ci pomogłem choć trochę. Polecam Ci:

Śladkowski Wiesław, Georges Clemenceau - Stary Tygrys, Łódź 1988
oraz
Śladkowski Wiesław, Ojciec Zwycięstwa - Georges Clemenceau, Lublin 1998

_________________
czarnobylski

Nie zabieraj swoich narządów do nieba, tam wiedzą, że potrzebne są one tylko na ziemi

www.krewniacy.pl

Sob 19 Sie, 2006 11:19

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.