| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony Poprzedni  1, 2
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni





Posty: 10865
Pochwał: 36
Skąd: obecnie Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

A jeden szwej to już nie jednostka Bardzo szczęśliwy Piwo
_________________
Prawo Balaniego:
Jak długo trwa minuta, zależy od tego, po której stronie drzwi toalety się znajdujesz.

http://www.powrotlegendy.pl/

Czw 25 Maj, 2006 21:54

Powrót do góry
Mum
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 440
Skąd: Górny Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

A propos daty rozpoczecia II wojny, o czym toczyla sie tutaj dyskusja:

Powszechnie przyjelo sie uwazac za rozpoczecie wojny dzien 1 wrzesnia39, czyli atak na Polske. Dokladnie - godzina 4:45 czyli rozpoczecie ostrzalu z 280-tek, 170-tek i 88-ek Schlezwiga.
I nie ma tu znaczenia fakt, iz 5 minut wczesniej zaatakowano Wielun.

Dlatego uwazam dyskusje za zbedna - przesuwanie tej daty wstecz do ostatnich dni sierpnia (prowokacja gliwicka czy tez atak na przelecz jablonkowska) jest zupelnie pozbawione sensu.

W ten sposob mozna sobie gdybac w nieskonczonosc - mozna np zalozyc ze II Wojny w ogole nie bylo - w koncu marszalek Foch w 1919 roku stwierdzil "to nie pokoj - to zawieszenie broni na 20 lat". Ergo - byla tylko jedna wojna swiatowa. Mozne tez spierac sie dalej i stwierdzic, ze II Wojna zaczela sie w... IX wieku !
Dlaczego ? Ano dlatego ze w 843 roku mial miejsce Traktat w Verdun, na mocy ktorego podzielono panstwo Karola Wielkiego pomiedzy jego spadkobiercow co dalo poczatek Francji i Niemcom a co za tym idzie wszelkim antagonizmom ktore summa summarum doprowadzily do wybuchu II wojny.

Bez sensu, prawda ?

I wlasnie dlatego w historii pewne zdarzenia powszechnie pojmuje sie ramowo, bo w przeciwnym razie nigdy nie daloby sie rozmawiac jednym jezykiem.

Zakonczmy wiec ta dyskusje.
Wojna rozpoczela sie 1 wrzesnia, wczesniej byly tylko symptomy.

Pią 26 Maj, 2006 13:45

Powrót do góry
Marmik
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 2985
Pochwał: 8
Skąd: Puck
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Mum napisał:
A propos daty rozpoczecia II wojny, o czym toczyla sie tutaj dyskusja:
Powszechnie przyjelo sie uwazac za rozpoczecie wojny dzien 1 wrzesnia39, czyli atak na Polske. Dokladnie - godzina 4:45 czyli rozpoczecie ostrzalu z 280-tek, 170-tek i 88-ek Schlezwiga.


W kwestii technicznej to "Schleswig" nie miał 170-tek.
W kwestii formalnej - ostrzał Westerplatte początkowo miał być niezłym ujęciem w filmie propagandowym. Dopiero na krótko przed rozpoczęciem działań Niemcy zdecydowali sią (o głupoto!) zaatakować Westerplatte na poważnie.

Mum napisał:
Wojna rozpoczela sie 1 wrzesnia, wczesniej byly tylko symptomy.

Oczywiście mówisz o Wojnie Obronnej (czy jak kto woli Kampanii Wrześniowej), bo chyba nie o IIws.

_________________
Słaby sprzymierzeniec, którego tylko bronić trzeba, a który nic z siebie dać nie potrafi, jest zawsze uciążliwy. Broni się go niechętnie, a w zamian za pomoc żąda się pewnych, nieraz dotkliwych świadczeń, jeśli w ogóle występuje się w jego obronie.

Pią 26 Maj, 2006 14:23

Powrót do góry
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni





Posty: 10865
Pochwał: 36
Skąd: obecnie Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

a jeszcze lepiej przyjąć godzinę, w której Hitler wydał rozkaz ataku.
_________________
Prawo Balaniego:
Jak długo trwa minuta, zależy od tego, po której stronie drzwi toalety się znajdujesz.

http://www.powrotlegendy.pl/

Pią 26 Maj, 2006 14:48

Powrót do góry
Mum
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 440
Skąd: Górny Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Marmik napisał:

W kwestii technicznej to "Schleswig" nie miał 170-tek.
.


W takim razie w wikipedii jest blad:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Schleswig-Holstein_(pancernik)

Marmik napisał:

Oczywiście mówisz o Wojnie Obronnej (czy jak kto woli Kampanii Wrześniowej), bo chyba nie o IIws
.


Czy ty w ogole czytales to co napisalem ?
Oczywiscie ze mowie o II wojnie swiatowej. Powszechnie uwaza sie za jej poczatek wrzesien 39, czy ci sie to podoba czy nie.
I nie szkodzi, ze poczatkowo w Europie bylo spokojnie, trwala "dziwna wojna" etc.
II wojna to wrzesien 39 - maj 45.
Koniec, kropka.

Pią 26 Maj, 2006 16:00

Powrót do góry
Tramwah
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 9
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ja chcę jeszcze dodać, że ostrzeliwanie Westerplatte zaczęło sie o 4.47 wg. najnowszych doniesień, a Hitler podobno zrobił błąd w przemówieniu i powiedział, że atak nastąpił o 5.45.

Pią 26 Maj, 2006 21:42

Powrót do góry
Tomciaz
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 364
Skąd: Gorzów Wlkp.
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

A ja mam coś ciekawego: podobno nieoficjalnie II WŚ rozpoczęła się w 1937 od japońskiego nalotu na Szanghaj. Proszę o Wasze opinie na ten temat. :czolg4:

Pią 26 Maj, 2006 22:05

Powrót do góry
zbV
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 455
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

I tak każdy z nas pozostanie przy swoim. Dawniej było Westerplatte w modzie a teraz Wieluń. A ja i tak preferuję akcję w Kałdowie. Razz

Pią 26 Maj, 2006 22:07

Powrót do góry
Marmik
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 2985
Pochwał: 8
Skąd: Puck
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Mum napisał:
Czy ty w ogole czytales to co napisalem ?
Oczywiscie ze mowie o II wojnie swiatowej. Powszechnie uwaza sie za jej poczatek wrzesien 39, czy ci sie to podoba czy nie.
I nie szkodzi, ze poczatkowo w Europie bylo spokojnie, trwala "dziwna wojna" etc.

A czy Ty czytałeś co było wcześniej w wątku?
Jeżeli już posługiwać się twoją teorią ("dziwna wojna") to nie pierwszy wrzesień tylko trzeci. I dalej możecie się spierać o godzinę jeżeli chcecie (tylko wybierzcie sobie strefę czasową).

Mum napisał:
II wojna to wrzesien 39 - maj 45.

Oczywiście 9 maj (bo tak uczyli w szkole Bardzo szczęśliwy - "dień pabiedy").

To co się działo pomiędzy majem a wrześniem 1945?
Czy alianci nie wypowiadali wojny Japonii?
Proszę nazwij ten okres bo jestem ciekaw.

Mum napisał:
Koniec, kropka.

No tak, zgubne skutki miernego poziomu nauki historii w większości polskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych.
Czy już nikt nie uczy samodzielnego formułowania wniosków?
Czyli wyszło - "Jeżeli coś jest inaczej niż ja mówię to jest złe."

PS
Tak w Wikipedii jest błąd (zresztą jest ich tysiące).

_________________
Słaby sprzymierzeniec, którego tylko bronić trzeba, a który nic z siebie dać nie potrafi, jest zawsze uciążliwy. Broni się go niechętnie, a w zamian za pomoc żąda się pewnych, nieraz dotkliwych świadczeń, jeśli w ogóle występuje się w jego obronie.


Ostatnio zmieniony przez Marmik dnia Sob 27 Maj, 2006 16:52, w całości zmieniany 1 raz

Pią 26 Maj, 2006 22:53

Powrót do góry
Mum
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 440
Skąd: Górny Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Posluchaj kolego - daruj sobie malo madre i sympatyczne komentarze o miernym poziomie nauczania i nieumiejetnosci myslenia.

W zab nie rozumiesz tego co chcialem Ci powiedziec, wiec powtorze swoja mysl po raz wtory.

Historia powszechna, jak kazda szanujaca sie dziedzina wiedzy, dazy do unifikacji swego jezyka tak, by mozna sie bylo bez trudu porozumiewac. Stad pewnym zdarzeniom czy okresom nadaje sie scisle okreslone ramy. Za takie ramy dla II wojny swiatowej w Europie (przyznaje, w domysle mialem caly czas wojne w Europie) PRZYJETO 1 wrzesien - 8 maja.

PRZYJETO, rozumiesz znaczenie tego slowa ??

Tu chodzi o to, aby w sytuacji gdy jakas ksiazka tlumaczona jest na obcy jezyk albo w ramach dyskusji historykow nie dochodzilo do sytuacji, w ktorej dyskutuje sie o danym temacie (w tym przypadku o II wojnie) a poniewczasie okazuje sie, ze kazdy z badaczy inaczej rozumie i definiuje to pojecie.
Stad wyznaczono taki czasokres jaki wyznaczono i koniec, kropka. Nie szkodzi, ze wszyscy dobrze wiedza ze zarowno po, jak i przed toczyly sie walki. To nie o to tutaj chodzi. Trzeba bylo jakos ten okres PRECYZYJNIE zdefiniowac i zrobiono to tak jak zrobiono.

I nie wazne czy Ci sie to podoba czy nie. Nie wazne, ze gdzies tam trwala dziwna wojna, a gdzies indziej walczono w Mandzurii czy na pacyfiku. W skali makro, wojna w Europie to ten okres o ktorym pisalem.

A Ty sobie mozesz to tlumaczyc czy definiowac jak Ci sie zywnie podoba - mnie to nic nie obchodzi. Mozesz sobie twierdzic ze wojna zaczela sie w 1914, albo nawet w 843, nie dbam o to. Jednak musisz pamietac, ze w taki oto sposob nie bedziesz po prostu przez nikogo wlasciwie rozumiany.

To tak jakbys na czworonoga ktory ma futro i robi "miauuu" mowil "pies".
Wszyscy uwazaja ze to kot, ale Ty jak chcesz mozesz go sobie okreslac jako pies. Tylko sie nie dziw, ze nikt nie bedzie wiedzial o co CI chodzi a ludzie beda pukac sie w czolo.

I tyle mojego wywodu w tej kwestii.

Sob 27 Maj, 2006 10:58

Powrót do góry
Marmik
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 2985
Pochwał: 8
Skąd: Puck
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Mum napisał:
Posluchaj kolego - daruj sobie malo madre i sympatyczne komentarze o miernym poziomie nauczania i nieumiejetnosci myslenia.

Mało sympatyczne dla kogo? Piłem do nauczycieli to chyba dla nich.

Mum napisał:
PRZYJETO 1 wrzesien - 8 maja.
[...]Stad wyznaczono taki czasokres [...]

Proszę podaj mi jakieś, inne niż polskie, źródła potwierdzające te daty (żeby można było mówić - światowa). Bo jeżeli mówimy tylko o polskich to w stosunku do świata przekłada się to mniej więcej jak to co napisał Abu Marzook:
Dla przykładu mogę powiedzieć że mój śp. dziadek zawsze powtarzał że wojna dla niego zaczęła się 17.09.1939r. Bo dziadek był z Kowalowej pod Tarnowem

Pomijam już, fakt że Jodl dwukrotnie podpisywał akt kapitualcji III Rzeszy.

Mum napisał:
wojna w Europie to ten okres o ktorym pisalem.

Czyli wojna w Europie to IIwś.
Właśnie o takim jednokierunkowym myśleniu pisałem, ale - zacytuję Ciebie: W zab nie rozumiesz tego co chcialem Ci powiedziec, wiec powtorze swoja mysl po raz wtory
Cytat:
kazdy z badaczy inaczej rozumie i definiuje to pojecie.

I po prostu trzeba o tym pamiętać. Bo historia powszechna nie polega w wiecznym dokonywaniu uproszczeń.

PS
Nie miałem zamiaru wdawać się z Tobą w nieuprzejmą dyskusję, ale sam się prosiłeś. Na przyszłość pamiętaj, że prócz liter ze znakami diakrytycznymi nie zaszkodzi pisać "Ty" czy "Ciebie" z dużej litery co wyraża pewien rodzaj szacunku do współrozmówcy, z którym wymieniasz poglądy (nawet internet nie powinien tego upraszczać).
Akurat na tym forum do Ciebie jedynego piszę z małej bo sam tak chciałeś. - EDIT


PSPS
Możesz sobie skomentować ten post jak chcesz. Użyj sobie bo i tak nie odpiszę.

EDIT:
No tak. Jak ponoszą nerwy to można się naprawdę wygłupić Embarassed.
Moja uwaga odnośnie dużych liter tyczyła wcześniejszego posta (a mogła być to zwykła literówka). Czasami przydałoby się "Cold head" jak to ująłem w jednym z wątków.

Oczywiście edit obejmuje moje poprawki w tej materii.

_________________
Słaby sprzymierzeniec, którego tylko bronić trzeba, a który nic z siebie dać nie potrafi, jest zawsze uciążliwy. Broni się go niechętnie, a w zamian za pomoc żąda się pewnych, nieraz dotkliwych świadczeń, jeśli w ogóle występuje się w jego obronie.


Ostatnio zmieniony przez Marmik dnia Sob 27 Maj, 2006 16:54, w całości zmieniany 3 razy

Sob 27 Maj, 2006 13:14

Powrót do góry
Mum
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 440
Skąd: Górny Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Marmik napisał:

Nie miałem zamiaru wdawać się z tobą w nieuprzejmą dyskusję, ale sam się prosiłeś. Na przyszłość pamiętaj, że prócz liter ze znakami diakrytycznymi nie zaszkodzi pisać "Ty" czy "Ciebie" z dużej litery co wyraża pewien rodzaj szacunku do współrozmówcy, z którym wymieniasz poglądy


Przeczytaj sobie raz jeszcze moj post.
Wszedzie pisze "Ty", "Tobie", "Ciebie".
Z duzej litery.
Wiec wybacz, ale nie do konca rozumiem o Ci chodzi z tym komentarzem.....

Sob 27 Maj, 2006 15:58

Powrót do góry
penetrator
Sierżant

Sierżant




Posty: 89
Skąd: Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

A tak dla rozlużnienia:

Kto pierwszy użył zwrotu : "Teraz Polska"?

Adolf Hitler w 1939 roku...

Sob 27 Maj, 2006 16:23

Powrót do góry
Mum
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 440
Skąd: Górny Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

penetrator napisał:
A tak dla rozlużnienia:

Kto pierwszy użył zwrotu : "Teraz Polska"?

Adolf Hitler w 1939 roku...


Dowcip calkiem dobry Uśmiech
Na szczescie sytuacja zostala juz rozluzniona na priv'ie, mozna wiec miec nadzieje na dalsza, tym razem juz w pelni merytoryczna, wymiane pogladow.

Pozdrawiam

Sob 27 Maj, 2006 17:30

Powrót do góry
Tramwah
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 9
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ten temat jest lekko bez sensu, ponieważ jak już się przekonaliśmy każdy ma inne zadanie na ten temat i to prowadzi tylko do sprzeczek chociaż ciekawe było dowiedzenie się, że wojna zaczęła się 17 września Uśmiech

Czw 01 Cze, 2006 13:13

Powrót do góry
RAFUS
Kapral

Kapral





Posty: 46
Skąd: Świętokrzyskie/Lubuskie/Wielkopolska
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Gdzie wybuchła II WŚ?? >WAŻNE<

Sylwestrus Flavius o czym typiszesz to forum to jest poważna sprawa jeśli masz zamiar kpic to nie pisz więcej. Czołg2 Czołg2 Czołg2 Czołg2 Czołg2

Sob 17 Cze, 2006 23:21

Powrót do góry
RAFUS
Kapral

Kapral





Posty: 46
Skąd: Świętokrzyskie/Lubuskie/Wielkopolska
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Sylwestrus Flavius napisał:
Hehe za herezje 1 1 1 1...siadaj ... Laughing Laughing
Pozdrawiam i zdrówka Piwo Piwo 8)
Sylwestrus Flavius napisał:
Hehe za herezje 1 1 1 1...siadaj ... Laughing Laughing
Pozdrawiam i zdrówka Piwo Piwo 8)
[b]nie lubię tego robić ale zapytam jesteś naziszwejkiem

Sob 17 Cze, 2006 23:27

Powrót do góry
Piotrk1
Kapitan

Kapitan




Posty: 1328
Pochwał: 2
Skąd: Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Stad pewnym zdarzeniom czy okresom nadaje sie scisle okreslone ramy. Za takie ramy dla II wojny swiatowej w Europie (przyznaje, w domysle mialem caly czas wojne w Europie) PRZYJETO 1 wrzesien - 8 maja.

Daty rozpoczęcia II WŚ mogły być faktycznie róże, np licząc od anschlusu Austrii czy od dnia wypowiedzenia Niemcom wojny przez aliantów.
Mnie sie wydaję, że 1.09.39 to tylko data agresji na Polskę.

Pon 19 Cze, 2006 18:19

Powrót do góry
wtesm
Szeregowiec

Szeregowiec





Posty: 11
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wieluń został tylko zbombardowany a zbrojna walka zaczeła się na westerplatte :samolot: :okret:
_________________
Pozdrawiam Wtesm

Sob 22 Lip, 2006 19:09

Powrót do góry
mariusz35
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 328
Skąd: radomsko
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

radomsko

Radomsko bylo bombardowane juz 1 wrzesnia bo bylo 60-70 km od granicy ,bomby spadly na wieksze zaklady . takie jak metalurgia i zaklady mebloee braci thomet dzis fameg a 2 wrzesnia niemcy byli juz w Radomsku ale wojna zaczela sie od prowokacji w Gliwicach przy naszej radiostacji :samolot2:

Czw 27 Lip, 2006 21:38

Powrót do góry
czajna
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec





Posty: 30
Skąd: Kluczbork
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

W 2 postach użytkownicy wspomnieli o prowokacji w Gliwicach. Dodam tylko, że przynajmniej dwie (choć nie tak 'głośne') były prowokacje - ataki rzekomo polskich oddziałów na niemiecki placówki przygraniczne.

Pią 28 Lip, 2006 0:04

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony Poprzedni  1, 2 Strona 2 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.