| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
gregski
Podporucznik marynarki

Podporucznik marynarki





Posty: 289
Skąd: Prosto z morza
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Operacja Warszawsko-Iwanogrodzkaja

Jakiś czas temu otworzyłem taki temat na "Historia.org" i na "DWS.org". Trochę informacji uzyskałem ale liczę na wiecej, szczególnie o walkach na temat walk w okolicach Pruszkowa.
Operacja Warszawsko – Dęblińska (po rosyjsku Warszawsko Iwanogrodzkaja) trwał ponad miesiąc i była jedna z większych operacji w I WŚ. Niestety materiały na jej temat są więcej niż skromne. Polskich źródeł nie znalazłem prawie wcale. (Maksymalnie 2-3 zdaniowe notki). Nieco więcej znalazłem na stronach rosyjskich (tez nie za wiele). To, co znalazłem przetłumaczyłem i postanowiłem się moimi wypocinami z Wami podzielić.
Z góry przepraszam za błędy i niezręczności językowe, ale w języku „prawosławnym” jestem kiepski i niemal doświadczyłem przegrzania komórek mózgowych podczas tej roboty.
Po bitwie galicyjskiej rosyjskie dowództwo zdecydowało się rozpocząć operacje przeciw Niemcom. Podobno nie bez znaczenia były tu naciski przedstawicieli rządu francuskiego. 23 Września rozpoczęło się przerzucanie wojsk z Galicji w rejon Warszawy (a 2-ga armie ściągnięto z rejonu Narwi i Niemna). Szło to licho z uwagi na jesienne słoty oraz zwykły „prawosławny” porządek. W sumie po skoncentrowaniu 2, 4, 5 i 9 armii rosyjskie siły liczyły 42 dywizje piechoty i 11 dyw. Kawalerii. Dawało to 470 tyś bagnetów i 50 tyś szabel wspartych 2400 dział.
Państwa centralne również planowały akcje zaczepne siłami 9 armii niemieckiej i 1 armii austrowęgierskiej. W sumie 24 dyw. Piechoty i 6 dyw. Kawalerii, co dawało 290 tyś bagnetów i 20 tyś szabel wspartych przez 1600 dział.
25 września jeszcze przed ukończeniem koncentracji przez Rosjan uderzyły państwa centralne z rejonu Krakowa i Częstochowy kierując się na Dęblin (Iwnaogrod) i dalej na Warszawę. Atak ten natknął się na siły 4 i 9 armii rosyjskiej i utknął. Próba forsowania Wisły się nie powiodła. Niemal jednocześnie w rejonie Kielc i Radomia Niemcy z korpusów 17 i 20 utworzyli grupę uderzeniowa pod dowództwem gen. Mackensena, która nacierała na Warszawę. Pomiędzy Dęblinem a Warszawa zawiązał się bój spotkaniowy. Najcięższe walki toczyły się w rejonie Grójca.
Rosyjskie armie 4 i 5 z rozpoczęły forsowanie Wisły. Atak na Warszawę został zatrzymany a nacisk wojsk niemiecko-austriackich słabł.
Pomiędzy 5 a 10 października armie rosyjskie stopniowo zaczęły przechodzić do ataku. Obawiając się okrążenia grupy Mackensena Hindenburg odwołał ja z pod Warszawy. 14 Października rozpoczęło się wycofywanie wojsk niemiecko-austriackich na pozycje wyjściowe. Rosjanie rozwijali natarcie na zachód i południowy zachód, aby zająć jak najwygodniejsze pozycje do ataku na Niemcy. Ruch ten jednak był powolny ze względu na braki w zaopatrzeniu, problemy komunikacyjne i tradycyjny „prawosławny” porządek. Tak, więc Niemcy i Austriacy mimo strat wycofali się w dość dobrym porządku. Ostatecznie front zamarł 26 października 1914 roku.
Bezpośrednio po zaoczeniu operacji Warszawsko-Dęblińskiej nastąpiła operacja Łódzka, ale to już inna historia.
Drodzy koledzy, gdyby ktoś z was posiadał jakieś dodatkowe informacje na ten temat, szczególnie o walkach w rejonie Pruszkowa byłbym za nie szalenie wdzięczny.
Jeszcze raz przepraszam za skrótowy obraz tych działań i jednocześnie ostrzegam, że opierałem się tylko i wyłącznie na źródłach rosyjskich. Nie zdziwiłbym się gdyby były nieco stronnicze.

Wto 11 Wrz, 2012 21:29

Powrót do góry
Ted1
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany







Posty: 1033
Pochwał: 7
Skąd: Wrocław/UK
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

re

Temat sam w sobie ciekawy i mało opisany.
Niemiecka taktyka walk i natarcia na rosyjskie umocnienia gęstymi szeregami były przyczyną ich duzych strat.
Potem coś napiszą więcej , jak "dojdę "do literatury. Akurat ten temat był moją pasja kilka ładnych lat temu. Coś nwet pisałem , ale dane na dysku zaginęły , a nie zrobiłem copy na CD (pendrivy nie były modne )

Samej twierdzy Iwanogrod (крепость Ивангород)( гарнизон крепости Ивангород) , wtedy mocno podupadłej broniła 75-dywizja piechoty (struktura dwu-brygadowa (każda po dwa pułki) + brygada artyleriia / wchodziła w skład 9.A F.Płd-Zach.
Część carskiej załogi dęblińskiej fortecy obsadziła lewy brzeg Wisły na linii: Łoje - Sieciechów -Wola Klasztorna - Sławczyn - Oleksów - Gniewoszów - Regów.

Taka ciekawostka :
Pod czas walk w ok. twierdzy " zebrałą się" grupa 4-ch ros. generałów > b. uczestników obrony Port Arthur w czasie wojny 1904-05 na D.Wsch.

Cytat:
репость, для приведения ее, в порядок был послан известный военный инженер, участник обороны Порт-Артура генерал-майор А. В. фон-Шварц, который стал комендантом крепости и начал формировать ее гарнизон. Корпус В. А. Ирмана, совершавший марш неподалеку от Ивангорода, не имел задачи оборонять крепость. А. В. фон-Шварц, узнав, что корпусом командует его сослуживец по Порт-Артуру, попросил В. А. Ирмана ( 3-й Кавказский корпус) оказать крепости помощь. Оценив ситуацию под крепостью как критическую В. А. Ирман, не дожидаясь приказа своего командования, самостоятельно остановил марш и занял оборону на наиболее угрожаемом участке под местечком Козеницы. Одной из дивизий в корпусе В. А. Ирмана (21-й пехотной) командовал генерал-лейтенант С. С. Мехмандаров, бывший командир 7-го Восточно-Сибирского артиллерийского дивизиона в Порт-Артуре и его сослуживец по отдельному Забайкальскому стрелковому артиллерийскому дивизиону. Начальник Радомского губернского жандармского управления генерал-майор Микеладзе (в Порт-Артуре он руководил крепостной жандармской командой), узнав о том, что в крепости собралась такая компания порт-артурцев, оставил своих подчиненных эвакуироваться далее в тыл, предложил свои услуги А. В. фон-Шварцу и стал исполнять обязанности начальника штаба крепости. Под Ивангородом, таким образом, неожиданно оказалось целых четыре генерала порт-артурца.

______________

jako wstęp http://august-1914.ru/varsh_vved.html
kluczowe słow w opracowaniach ros./radz
(Оборона крепости Ивангорода в 1914-1915 гг.)



Opis załącznika:
RUSSIAN INFANTRY SMASHING A GERMAN NIGHT-ATTACK IN MASSED COLUMNS, IN A BATTLE ON THE VISTULA.

Pon 17 Wrz, 2012 19:46

Powrót do góry
gregski
Podporucznik marynarki

Podporucznik marynarki





Posty: 289
Skąd: Prosto z morza
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jak już wspomniałem najbardziej interesują mnie działania na zachód od Warszawy. W rejonie Pruszkowa. Podłoże mego zainteresowania ma charakter osobisty. Po prostu z dzieciństwa (1 połowa lat 70-tych) pamiętam wojskowy cmentarz w Brwinowie na którym leżeli żołnierze polegli w tej operacji. Był tam też brzydki niemiecki monument upamiętniający poległych i to poległych OBU armii (co było dla mnie szokiem).
Według napisu na monumencie leżało tam 26 Niemców i 114 Rosjan
Teraz ten cmentarz nie istnieje. Został przekopany. Są tam teraz świeże groby a betonowe płyty nagrobne z nazwiskami żołnierzy zniknęły.
Szkoda. Jak dla mnie to barbarzyństwo.
Dlatego chciałem dowiedzieć się o tej operacji jak najwięcej.

Wto 18 Wrz, 2012 14:56

Powrót do góry
pablo8019
Oberfeldwebel

Oberfeldwebel





Posty: 144
Pochwał: 1
Skąd: Markuszów
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Hmm, ja przygotowuję opis Operacji Warszawsko-Dęblińskiej ograniczony do okolic Dęblina i Puław więc za wiele Ci to nie pomoże, ale... Z jakich rosyjskich źródeł korzystałeś?

Nie 23 Wrz, 2012 21:28

Powrót do góry
gregski
Podporucznik marynarki

Podporucznik marynarki





Posty: 289
Skąd: Prosto z morza
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Korzystałem z kilku stron znalezionych w necie. Po prostu na statku był rosyjski II oficer. Poprosiłem go aby poszukał w rosyjskojęzycznych stron na ten temat. On znalazł kilka, dał mi linki a ja już sobie powoli i mozolnie je potłumaczyłem. Niestety szukałem w kompie ale chyba już je skasowałem.

Sro 26 Wrz, 2012 8:04

Powrót do góry
pablo8019
Oberfeldwebel

Oberfeldwebel





Posty: 144
Pochwał: 1
Skąd: Markuszów
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ja korzystałem m.in. z tych:
http://www.grwar.ru/library/Strateg_Essay_2/SE_02_03.html
http://www.grwar.ru/library/Strateg_Essay_2/SE_02_04.html

Nie 30 Wrz, 2012 16:42

Powrót do góry
Ted1
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany







Posty: 1033
Pochwał: 7
Skąd: Wrocław/UK
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

re

O cmentarzu w Brwinowie pisałem
https://forum.ioh.pl/viewtopic.php?t=19324

Co do poległego tam/ pochowanego "znacznego" d-cy niem. prawdopodobnie chodzi o ???
Cytat:
Die 35. Reserve Division marschierte vom 09. Oktober 1914 in Richtung auf Biala. Nach einigen Gefechten erreichte die Spitze der Division am 11. Oktober Brwinow. Dort kam es an der Bahnstecke Wien – Warschau zum Gefecht mit einem Militärzug, wobei dem Führer der 20. Landwehr Brigade, Generalleutnant von Hertzberg


Na razie jeszcze nie zweryfikowałem na 100% ,że to on ?
Szukam po dokumentach.


Co prawda w dokumentach o bitwie łodzkiej (czyli chodzi o okres pózniejszy , bo listopad) jego nazwisko występuje,
CZyli chodzi o kogoś innego z 35.DivRes.
Cytat:
ARMEEABTEILUNG WOYRSCH Nov 9, 1914
Source : Brono Clemenz, Generalfeldmarschall von Woyrsch und Seiner Schlesier (Berlin 1919

*podano
20th Landwehr Infantry Brigade: Generalmajor von Hertzberg

Landwehr Infantry Regiment 19
Landwehr Infantry Regiment 107 (Saxony)


Ostatnio zmieniony przez Ted1 dnia Pon 01 Paź, 2012 6:41, w całości zmieniany 1 raz

Nie 30 Wrz, 2012 22:02

Powrót do góry
redbaron
Moderator
Kapitan

Kapitan





Posty: 830
Pochwał: 3
Skąd: Toruń
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ted1 - we wklejonym przez Ciebie cytacie brak najważniejszego - orzeczenia mówiącego, co się miało stać z tym dowódcą XX Brygady Landwehry.
Generalleutnant Kurt von Hertzberg zmarł w sierpniu 1924 r., więc nie mógł polec pod Brwinowem.
Tu => http://lagrandeguerre.cultureforum.net/t26807-les-generaux-allemands-morts-au-combat-1914-1918 jest lista niemieckich generałów poległych w I wojnie światowej. Wysłałem ją autorowi artykułu, który stwierdził, że to żaden z nich. Zatem może tam nie ma generała, tylko co najwyżej pułkownik na generalskim etacie (tj. np. dowódca brygady)?

_________________
Pozdrawiam!
Jarosław Centek
http://www.home.umk.pl/~jcentek/

Nie 30 Wrz, 2012 22:17

Powrót do góry
Ted1
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany







Posty: 1033
Pochwał: 7
Skąd: Wrocław/UK
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

re

Też tak myślę ,że jest mowa o wyższym oficerze z rodowodem von ... przed nazwiskiem.

Autor książki o tajemnicach cmentarza w Brwinowie mówi o .. generale
Cytat:
Jest to niemiecki generał z tytułem książęcym.

http://www.brwinow24.pl/2011/05/tajemnica-brwinowskiego-cmentarza/


Ale tutaj już należało by szukać w archiwch niem., bowiem w poszukiwanej przez ze mnie literaturze i zasobach mi dostepnych to za mało info.
Będę miał czas poszukam coś więcej w ang. uniwersytecie.

p.s

Jeśli się ma wiecej info, można on-line na niem. stronie
http://www.volksbund.de/graebersuche.html

lub Link_polegli
lub b.rozbudowanej stronie (patronat uniwersytetu w Heidelbergu )
http://digi.ub.uni-heidelberg.de/diglit/feldztgdkz1914

Jak podaja na niem. genealogicznych forumach np.

Cytat:
Landwehr-Infanterie-Regiment Nr 19
1914: V. Armee-Korps und XVII. Armeekorps der 35. Res.Div. (Haupt -Reserve Thorn) unterstellt
1914: in Thorn wird zugeteilt Fest.MG-Abt. 1 (aus Fest.MG-Komp 5), daraus entsteht MG-Komp des Reg.
- 06.08.1914: Stab, I. & II. Btl. in Glogau; III. Btl. in Liegnitz (Stab, I. & II. Btl. vom Inf.-Rgt. Nr.58; III. Bataillon vom Gren.-Rgt. Nr.7)

Regimentskommandeure:
Oberstleutnant Frhr. v. Lüttwitz, Friedrich Wilhelm Georg <v> Kdr 243. IR, GM aD +1946

czyli wychodzi ,że zmarł w 1946 > odpada!?


Cytat:
The order of battle of the 35th Reserve Division on mobilization was as follows: *by
Hermann Cron, Geschichte des deutschen Heeres im Weltkriege 1914-1918 (Berlin, 1937)


5.Landwehr-Infanterie-Brigade
Landwehr-Infanterie-Regiment Nr. 2
Landwehr-Infanterie-Regiment Nr. 9

20.Landwehr-Infanterie-Brigade
Landwehr-Infanterie-Regiment Nr. 19
Kgl. Sächs. Landwehr-Infanterie-Regiment Nr. 107

schweres Reserve-Reiter-Regiment Nr. 3
Ersatz-Abteilung/Feldartillerie-Regiment Nr. 35 (7.7cm Feldkanone C/96.)
Ersatz-Abteilung/Feldartillerie-Regiment Nr. 81
1.Reserve-Kompanie/1. Westpreußisches Pionier-Bataillon Nr. 17


zaś o owym "107" napisano Link

s
Cytat:
. Landwehr-Infanterie-Regiment Nr. 107

Aufgestellt in Zwickau (R.Stb., I., II., III)
Unterstellung.:35. Res.Div. (Hauptreserve Thorn)
Kommandeur:Oberstleutnant Frhr. Senfft v. Pilsach (s. I.R.Nr. 179)

I.:Major Oppermann (s. I.R.Nr. 105)
II.:Major Ehrich (s. I.R.Nr. 133)
III.:Major v. Bose (s. I.R.Nr. 107)


Ostatnio zmieniony przez Ted1 dnia Pon 01 Paź, 2012 10:38, w całości zmieniany 1 raz

Pon 01 Paź, 2012 7:39

Powrót do góry
redbaron
Moderator
Kapitan

Kapitan





Posty: 830
Pochwał: 3
Skąd: Toruń
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Re: re

Ted1 napisał:
Też tak myślę ,że jest mowa o wyższym oficerze z rodowodem von ... przed nazwiskiem.
Autor książki o tajemnicach cmentarza w Brwinowie mówi o .. generale
Cytat:
Jest to niemiecki generał z tytułem książęcym.


Przyznam, że nie doczytałem tego wtrętu o tytule książęcym rzekomego generała. Szanse na to, że leży tam ktoś taki są bardzo, ale to bardzo znikome. Zapewne skończy się na jakimś majorze z tytułem barona lub hrabiego.... o ile w ogóle, bo mogiły oficerskie były raczej zwykle osobno.

Ciekawe skąd w ogóle ta informacja o pochowanym generale, to może byłoby jakąś wskazówką.

---
Edycja by nie pisać posta pod postem.
Otóż w kwestii generała von Hertzberga to według => http://www.weltkriegsopfer.de/Information-Anzeige-Soldatenfriedhof---1-WK-Brwinow_Friedhofdetails_0_9845.html
ubito pod nim konia (to brakujący fragment zdania w Twoim cytacie Ted1. Zatem miał facet dość szczęścia, by się na tym cmentarzu nie znaleźć.
O Brwinów walczył w październiku jeden baon Landwehry => http://www.weltkriegsopfer.de/Chronik-Historie-DENKMAL-Verlustliste-LIR-9_Friedhofdetails_3_11140.html

A wśród poległych pod Brwinowem jest na pewno porucznik Urlich Mampe z 2 Regimentu Landwehry (http://denkmalprojekt.org/Verlustlisten/vl_colbergsches_gren_reg_gneisenau_wk1_teil1.htm) ale to chyba nie jego szukamy, bo stopień dość niski jednak.

_________________
Pozdrawiam!
Jarosław Centek
http://www.home.umk.pl/~jcentek/

Pon 01 Paź, 2012 10:16

Powrót do góry
Ted1
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany







Posty: 1033
Pochwał: 7
Skąd: Wrocław/UK
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Tutaj zamieściłem foto, scan LANDWHERY z Saksonii z pocz. wojny 1914,
jest skład dowództwa wspomnianego "9-tego" ( B.LIR 9)
za Link



Opis załącznika:

Pon 01 Paź, 2012 10:35

Powrót do góry
redbaron
Moderator
Kapitan

Kapitan





Posty: 830
Pochwał: 3
Skąd: Toruń
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

To nie jest Landwehra z Saksonii, tylko z Bawarii, jeżeli dobrze rozumiem to, co jest na podanej przez Ciebie stronie.
Znalazłbyś jeszcze coś takiego dla niemieckiej 35 DRez.? Ja poszukam w domu, ale nie wiem czy znajdę.
Wg autora artykułu ów "generał" mógł zginąć albo w październiku 1914 r. albo latem 1915 r. Także trzeba byłoby znaleźć, kto wówczas walczył w okolicy. Choć wg inskrypcji na pomniku, na cmentarzu pochowano jedynie poległych w 1914 r.

_________________
Pozdrawiam!
Jarosław Centek
http://www.home.umk.pl/~jcentek/

Pon 01 Paź, 2012 11:18

Powrót do góry
Ted1
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany







Posty: 1033
Pochwał: 7
Skąd: Wrocław/UK
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

re

Też mi to utrudnia poszukiwania ,bowiem autor (zachowuje to dla siebie ? ) nie podaje z jakiego okresu owy poległy (generał z VON*przedrostkiem ) pochodzi .
Jak wspomniałęś czy z pazdz."1914 czy lipca" 1915 czyli dwa rózne okresy i inne jednostki.
jak dla mnie za duzo szukania .
Może autor coś ujawni.?

p.s
To z walk w pazdz.1914r.
http://www.brwinow.com/index.php?option=articles&task=viewarticle&artid=113&Itemid=3

Pon 01 Paź, 2012 11:40

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.