| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Żołnierz KOP- Wołożyn

Mamy co prawda dział poświęcony odznakom na starej fotografii ale jakoś nie licuje abym tam wklejał te zdjęcia. Dlatego założyłem osobny wątek, co mam nadzieję zostanie zrozumiane przez modów.

Żołnierz ze zdjęcia służył w latach 30-tych w pułku Korpusu Ochrony Pogranicza "Wołożyn". Prywatnie był to dziadek mojej żony, Szczepan De..y.
Zachowały się trzy zdjęcia.
Na pierwszym, wykonanym w zakładzie fotograficznym T. Kiwieliewicza przy ulicy Wileńskiej (fotograf i właściciel kawiarni w jednej osobie), widzimy starszego szeregowego Szczepana z pełnym zestawem odznak.
Na lewej stronie munduru widzimy odznakę pamiątkową Korpusu Ochrony Pogranicza „Za służbę Graniczną”.
Na prawej piersi znajduje się ciekawy zestaw w skład którego wchodzą, (od lewej góra) Odznaka Grenadierska, Państwowa Odznaka Sportowa oraz odznaka pamiątkowa 78 Pułku Strzelców Słuckich.
Zagadką pozostanie jaki sygnet jest na małym palcu lewej ręki. Chciałoby się obstawić sygnet KOP-u, ale nie zam zasad jego przyznawania.

Na drugim zdjęciu mamy trzech KOP-istów podczas zaprawy na nartach. Zdjęcie wykonano we Wołożynie.
Na trzecim zdjęciu fotka legitymacyjna, być może wykonane krótko po okresie rekruckim w 78 pułku ? Na pagonach numer jednostki.

We wrześniu 1939 Szczepan De..y został powołany w szeregi 61 Pułk Piechoty stacjonującego w Bydgoszczy. Zaginął między 16-20 września gdzieś w rejonie Puszczy Kampinoskiej. Był jednym 900 poległych polskich żołnierzy z 61 p.p. Poszukiwania prowadzone przez P.C.K nie przyniosły żadnego efektu, pozostał w rejestrach jako zaginiony.
Osierocił syna, czyli mojego teścia.
Jego żona Władysława która zmarła w roku 2006 do końca nie mogła się pogodzić z faktem że nie zna miejsca ostatecznego spoczynku Szczepana.
Ale taki był los tysięcy polskich rodzin.



Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Nie 09 Wrz, 2012 20:45

Powrót do góry
EK
Generał brygady

Generał brygady





Posty: 6826
Pochwał: 21
Skąd: Wschowa/Fraustadt
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Polskie losy......Ocalić od zapomnienia.... Każdy taki żołnierz to jest jakaś historia wojenna, tragedia rodzinna....Dzięki Seth
_________________
Jak się nie ma co się lubi , to się lubi co się ma .
Jur,,EK,,

Pon 10 Wrz, 2012 19:42

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.