| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5  Następny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Piotrek
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 2679
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

kłamstwo katyńskie

Witam!
Czy po ostatnich rewelacjach rosyjskiej prokuratury, która zawyrokowała, ze zbrodnia katyńska nie była mordem stalinowskim (to czyim, moze sami sie wystrzelali?), nie uważacie, ze powinno sie wprowadzić pojęcie "kłamstwa katyńskiego", które funkcjonowałoby na zasadzie kłamstwa oswiecimskiego? Ruscy by sie pewnie nie wzruszyli, bo u nich panują nadal stare dobre komunistyczne tradycje ogłaszania wyroków na polityczne zamówienie. Co o tym myslicie?
Pozdrawiam!

Wto 07 Mar, 2006 16:33

Powrót do góry
Achim
Schütze

Schütze





Posty: 18
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jest to niewątpliwie strasznie nietaktowne ze strony władz rosyjskich , ale gdyby przyznali sie do tego inni też chcieliby przeprosin za krzywdy ZSRR , takie jest moje zdanie , z mojego punktu widzenia. 8)

Sob 11 Mar, 2006 22:47

Powrót do góry
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni





Posty: 10865
Pochwał: 36
Skąd: obecnie Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

ALe się przyznali, żrobił to chyba pierwszy Gorbi, potem Jelcyn- przekazali częśc akt. A ten proces był po prostu o odszkodowanie, więc sam rozumiesz Bardzo szczęśliwy
_________________
Prawo Balaniego:
Jak długo trwa minuta, zależy od tego, po której stronie drzwi toalety się znajdujesz.

http://www.powrotlegendy.pl/

Nie 12 Mar, 2006 16:16

Powrót do góry
kudi
Captain

Captain





Posty: 1000
Pochwał: 1
Skąd: wawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wladza radziecka jest jak Roman G. - manipuluje opinia otepialych mas nacjonalistow... do niczego dobrego to nie prowadzi.


Opis załącznika:
katyn

_________________
pozdr
robert_kudelski
...z nową stroną www.eksplorator.com,
używający sprzętu firmy PenElektonik

Nie 12 Mar, 2006 17:06

Powrót do góry
rydz-smigly
Kapitan

Kapitan




Posty: 1137
Pochwał: 1
Skąd: EUROPA
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Za Putina wiele sie nie zmieni. Bedzie dalej prowadzil Rosje silna reka.

Nie 12 Mar, 2006 18:49

Powrót do góry
Grot-Dziobecki
Major

Major





Posty: 1908
Pochwał: 3
Skąd: Warszawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jeżeli ktoś jest zainteresowany prezentacją we flashu nt. Katynia (m.in. generałowie), prosze o kontakt na priv. To moja robota Uśmiech

Sro 15 Mar, 2006 19:13

Powrót do góry
Grot-Dziobecki
Major

Major





Posty: 1908
Pochwał: 3
Skąd: Warszawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Swoją drogą sprytnym pomysłem Rosjan było połączenie Khatynia i Katynia. Miało to zmylić opinię publiczną zachodu poprzez podobnie brzmiace nazwy. Moja prośba-czy ktoś ma te nazwy zapisane po rosyjsku (cyrlicą)?

Nie 19 Mar, 2006 16:56

Powrót do góry
siwy
Major

Major





Posty: 1590
Pochwał: 3
Skąd: Wolsztyn / Użgorod
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Grot-Dziobecki napisał:
Moja prośba-czy ktoś ma te nazwy zapisane po rosyjsku (cyrlicą)?

Katyń- Катынь
КАТЫНЬ (Катынский лес), урочище в 14 км к З. от Смоленска, в р-не ж.-д. ст. Гнездово. В 1930-х гг. место массового захоронения сов. граждан - жертв необоснованных репрессий. Весной 1940 органы НКВД уничтожили в К. св. 4 тыс. польск. офицеров, интернированных осенью 1939 на терр. СССР и доставленных в К. из Козельского лагеря. Расстрелы на терр. К. проводились также в период оккупации Смоленской обл. нем.-фаш. войсками. В 1989 в К. сооружен мемориал.
Khatyń-Хатынь- Вёска спалена разам з жыхарамі карнікавым атрадам. Вёска не адрадзілася.

Nie 19 Mar, 2006 18:47

Powrót do góry
Beck
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 1
Skąd: Świętochłowice
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Po prostu Rosja nie chce przyznać, że była to zbrodnia ludobójstwa bo to mogłoby pociągnąć za sobą szeroką fale wniosków o odszkodowania ze strony poszkodowanych. A Rosja pięniążkami dzielić się nie zamierza
_________________
„My, Polacy, nie znamy pojęcia pokoju za wszelką cenę. W życiu jednostek, narodów i państw jedna jest tylko rzecz, która jest bezcenna – tą rzeczą jest honor!”

Czw 04 Maj, 2006 23:29

Powrót do góry
Piotrk1
Kapitan

Kapitan




Posty: 1328
Pochwał: 2
Skąd: Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Chyba najbardziej w tym chodzi o odszkodowania. Rosja przyznała sie do zamordowania tych Polaków, ale z przyczyn innych niż polityczne.
Czym głośniej mówi sie w Polsce o odszkodowaniach, tym trudniej stronie Rosyjskiej przyznać sie do zbrodni ludobójstwa.

Pon 08 Maj, 2006 20:24

Powrót do góry
Grot-Dziobecki
Major

Major





Posty: 1908
Pochwał: 3
Skąd: Warszawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

To mi się nie podoba. Jestem zdecydowanie przeciwko żądaniu od Rosjan wypłaty odszkodowań za Katyń (mimo, że członkowie mojej rodziny zostali zamorodowani w Katyniu). Nie będę już mówił o dalszym psuciu stosunków z Rosją, ale o samym sensie domagania sie odszkodowania za czyjąś śmierć, na dodatek kilkadziesiąt lat temu. Od Rosjan domagać sie należy całej prawdy o Katyniu, a nie na siłę ich denerwować.

Sob 13 Maj, 2006 18:06

Powrót do góry
Piotrk1
Kapitan

Kapitan




Posty: 1328
Pochwał: 2
Skąd: Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Mnie też nie podoba sie, że niekórzy, na śmierci swych bliskich chcą zarobić. Sprawa Katynia od początku jest niejasna. Ogłoszenie przez Hitlera znalezienia masowych mogił żołnierzy polskich zbiegło się w czasie z próbą ułożenia w miarę poprawnych stosunków ze Stalinem, a z niektórych źródeł wynika, że Hitler o tej zbrodni wiedział od razu, gdyż jego przedstawiciele byli tam w czasie dokonywanych egzekucji.
Z Rosja wypadało by utrzymywać dobre stosunki gospodarcze i polityczne. Jest to bądź co bądź nasz sąsiad.

Pon 15 Maj, 2006 16:24

Powrót do góry
Piotrek
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 2679
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Z Rosja wypadało by utrzymywać dobre stosunki gospodarcze i polityczne. Jest to bądź co bądź nasz sąsiad.


I w imię tego mamy o Katyniu nie mówić? Poza tym z Rosją nie da się mieć partnerskich stosunków. Mozemy być tylko wrogiem albo wasalem.

Sro 17 Maj, 2006 11:19

Powrót do góry
patrynius
Lieutenant

Lieutenant





Posty: 513
Pochwał: 3
Skąd: Warszawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wiesz Piotrek – historia ma to do siebie (jak i rzeczywistość społeczna) że jest w niej dokładnie tak jak sobie zamarzymy – jeśli będziemy poruszali się tylko w wymiarze wróg-wasal to rzeczywiście tak będzie i nie ma co się potem obrażać. Kłamstwo Katyńskie to jednak nieco za duże słowo – Oświęcim to niezależnie od naszej postawy i głębokiego bólu który łączy się dla Polaka ze słowem Katyń – to zupełnie inna skala jak i cel. Stąd i zupełnie inne przesłanie owego „kłamstwa” i całej związanej z tym procedury. Niemniej Rosjanie będą robić wszystko by ó Katyń minimalizować. Kiedyś rozmawiałem z liberalna bądź co bądź Rosjanką z Moskwy i co mnie uderzało, ze dla nich w gruncie rzeczy jest to szok, szok, ze to jedno miejsce tak dużo dla nas znaczy..
pzdr

Sro 17 Maj, 2006 11:49

Powrót do góry
Marmik
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 2985
Pochwał: 8
Skąd: Puck
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wiecie co mnie wkurza.
Uległość dotychczasowych władz w stosunku do Federacji Rosyjskiej. Wynika to z niesprecyzowanej polityki zagranicznej (każdego chcemy głaskać).
Myślałem, że za Kaczorów to jedno zmieni się radykalnie, a tu tylko małe kroczki i przeskakiwanie z nogi na nogę.

Katyń to NAJGORSZA zbrodnia na narodzie polskim. Tuszowana przez fałszywego przyjaciela przez dziesiątki lat. Popytajcie Waszych rodziców czego uczyli się w szkołach lub poczytajcie stare podręczniki historyczne.

Absolutnie w każdym polskim mieście powinna być ulica Ofiar Katynia lub Zbrodni Katyńskiej i pominiki pomordownym.
To żeby wszyscy pamiętali o tym jak wygląda nasza historia i do czego prowadzi zbrodniczy totalitaryzm.

A w ilu miastach jest?????


Piotrek napisał:
Cytat:
Z Rosja wypadało by utrzymywać dobre stosunki gospodarcze i polityczne. Jest to bądź co bądź nasz sąsiad.

I w imię tego mamy o Katyniu nie mówić? Poza tym z Rosją nie da się mieć partnerskich stosunków. Mozemy być tylko wrogiem albo wasalem.


W imię dobrosąsiedzkich stosunków mieliśmy już pięć rozbiorów Polski Exclamation Exclamation Exclamation
Słabych i niezdecydowanych NIKT NIE SŁUCHA Exclamation

_________________
Słaby sprzymierzeniec, którego tylko bronić trzeba, a który nic z siebie dać nie potrafi, jest zawsze uciążliwy. Broni się go niechętnie, a w zamian za pomoc żąda się pewnych, nieraz dotkliwych świadczeń, jeśli w ogóle występuje się w jego obronie.

Sro 17 Maj, 2006 12:39

Powrót do góry
Piotrk1
Kapitan

Kapitan




Posty: 1328
Pochwał: 2
Skąd: Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

[quote="Marmik"]Wiecie co mnie wkurza.

Katyń to NAJGORSZA zbrodnia na narodzie polskim.

Absolutnie w każdym polskim mieście powinna być ulica Ofiar Katynia lub Zbrodni Katyńskiej i pominiki pomordownym.
To żeby wszyscy pamiętali o tym jak wygląda nasza historia i do czego prowadzi zbrodniczy totalitaryzm.

Nie wiem czy Katyń był największą zbrodnią. Biorąc pod uwagę fakt wieloletniego zakłamanie tej sprawy, to chyba tak.
Chodzą słuchy, że Kaczyński stara sie nawiązać kontakt z Putinem i jak do tego dojdzie, to sprawa Katynia może będzie poruszana.
Wydaje mi się, że rozwagą można cos uzyskać. Naskakiwanie na Putina nic nie da.

Sro 17 Maj, 2006 13:38

Powrót do góry
Grot-Dziobecki
Major

Major





Posty: 1908
Pochwał: 3
Skąd: Warszawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Z obserwacji historii wynika jedna rzecz: że jak mamy zatargi z Moskalami to kiepsko na nich wychodzimy. Różne mentalności. My jesteśmy, co by nie patrzeć, bardziej cywilizowani niż oni, i nam trudniej popełnić zbrodnie niż im. A jak popełnimy, to nam się je wypomina, a Rosjanom zapomina.
A powiedzcie inną rzecz: jak mozna budować dobre stosunki z Ukraińcami, którzy SPONTANICZNIE wymordowali tysiące Polaków? Podkreślę jeszcze, że Katyn był elementem z góry zaplanowanej przez komuchów akcji, rozkazy szły z góry. A dla Ukraińców nie. Gdzie tu logika?

Sro 17 Maj, 2006 16:56

Powrót do góry
Piotrk1
Kapitan

Kapitan




Posty: 1328
Pochwał: 2
Skąd: Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Grot-Dziobecki napisał:
My jesteśmy, co by nie patrzeć, bardziej cywilizowani niż oni, i nam trudniej popełnić zbrodnie niż im.

Poziom cywilizacji nie jest miernikiem zdolności popełniania zbrodni. Chyba, że wysoki poziom inteligencji przełożyć na możliwość dokonania zbrodni doskonałej.
Faktem jest, że na zatargach z Rosją źle wychodzimy.
Co do Ukraińców, to wydaje mi się, że teraz chowią się za plecami Rosjan. Wymordowali tysiące Polaków i to w bardzo okrutny sposób działając w imieniu Samoistnej Ukrainy. Czy można tym usprawiedliwić dokonane zbrodnie?

Czw 18 Maj, 2006 8:35

Powrót do góry
patrynius
Lieutenant

Lieutenant





Posty: 513
Pochwał: 3
Skąd: Warszawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Niemcy byli zdecydowanie „bardziej cywilizowani” (jeśli istnieje takie pojęcie i wiemy jak je zmierzyć, bo w sumie to.. ja nie wiem jak to „bardziej” mierzyć Wink ) a podczas DWS no to pooojechali i wymiarze zbrodni od nas są zdaję się lepsi.. ba Japończycy których też ośmieliłbym się uznać za bardziej cywilizowanych od nas (odrzućmy na chwilę europocentryzm) a w Chinach choćby na tym polu też mocno się „wykazali”.

Co do słabych i niezdecydowanych przez zwykłą przekorność powiem „silni zwarci gotowi”, „nie oddamy ni piędzi” oraz słowa Becka gdy już nas w dwa tyg. Niemcy poskładali „negocjowałem jakbym miał 100 dywizji, w tym sęk że ich nie miałem” także spokojnie z tym napinaniem muskułów. Więcej kooperacji, więcej umiejętności budowania sojuszów, porozumień (bo w kategorii jeden na jeden to w sumie nie ma co się dziwić że ZAWSZE na tym źle wychodziliśmy – zwykłą analiza geostrategiczno - gospodarcza pozbawić powinna jakichkolwiek złudzeń.
BTW pojawiał się wątek współpracy bolszewicko-niemieckiej przy mordzie Katyńskim – jako element szerokiej akcji podjętej de facto razem przez oba reżimy (??) Może ktoś potwierdzić?
pzdr

Czw 18 Maj, 2006 11:02

Powrót do góry
Marmik
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 2985
Pochwał: 8
Skąd: Puck
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

patrynius napisał:
Więcej kooperacji, więcej umiejętności budowania sojuszów, porozumień (bo w kategorii jeden na jeden to w sumie nie ma co się dziwić że ZAWSZE na tym źle wychodziliśmy – zwykłą analiza geostrategiczno - gospodarcza pozbawić powinna jakichkolwiek złudzeń.


Co do możliwości ekonomicznych to po trosze zgoda. Po prostu jesteśmy skazani na sojuszników (choć ich reakcja będzie dużo spóźniona).
Ale przede wszystkim zdecydowana i niezmienna postawa.

Podam Ci przykład. Gdyby w czasie dyskusji jakaś słaba intelektualnie mamałyga nagle przedstawiłaby swoje stanowisko licząc, że uda się je przeforsować (a byłoby ono nie po mojej myśli) to mówiąc wulgarnie "zlałbym go ciepłym moczem". Tak właśnie FR robi z nami od 15 lat.

W polityce nie ma miejsca na wahania i sentymenty.

PS
Przypomnijcie sobie jak Kwaśniewski na forum międzynarodowym krytykował reżim Łukaszenki (było to w tym samym czasie co blokady samoobrony).
Łukaszenka wyszedł na mównicę i zrównał Kawcha z ziemią mówiąc mniej więcej tak: "Kto zwraca mi uwagę? Polska? Kraj w którym rolników wychodzących na ulice w obronie swoich praw siła przegania policja? Mam gdzieś taką krytykę."

I tu nasz prezydent zrobił to co było jednym z haseł wyborczych "pięknego Maryjana" czyli "Kwas pas".

_________________
Słaby sprzymierzeniec, którego tylko bronić trzeba, a który nic z siebie dać nie potrafi, jest zawsze uciążliwy. Broni się go niechętnie, a w zamian za pomoc żąda się pewnych, nieraz dotkliwych świadczeń, jeśli w ogóle występuje się w jego obronie.

Czw 18 Maj, 2006 12:26

Powrót do góry
Piotrk1
Kapitan

Kapitan




Posty: 1328
Pochwał: 2
Skąd: Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

patrynius napisał:

BTW pojawiał się wątek współpracy bolszewicko-niemieckiej przy mordzie Katyńskim – jako element szerokiej akcji podjętej de facto razem przez oba reżimy (??) Może ktoś potwierdzić?
pzdr


Z opinią taka spotkałem sie w książce "Zamach na Sikorskiego". Jest tam rozdział poświęcony zbrodni katyńskiej, udziale przedstawicieli Hitlera oraz zachowania się w tej sprawie USA i W. Brytanii

Czw 18 Maj, 2006 13:46

Powrót do góry
wrobel666
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 2
Skąd: Olsztyn
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

zbrodnia katynska za dlugo byla nieobecna w naszej historii (podracznikach, pismach itd.) aby teraz przechodzic obok niej bez slowa. To jeden z njaczarniejszych momentow naszej historii powinnismy to podkreslac w kazdej dyskusji na ten temat. A jesli chodzi o Rosje to dla nich jest zupelnie malo istotne czy tam ktos zginal kto zabil ich obchodzi terazniejszosc a o historii woloa milczec(ciekawe dlaczego Bardzo szczęśliwy ) uwzam tez sprawa katynia nie powinna wplywac bezposrednio na nasze stosunki z wschodem (gospodarcze, polityczne). U nas politycy czesto wykorzystuja ten fakt (czy tez fakt istnienia systemu GULAG) do swojej propagandy (zwlaszcza prawica) i powoduja w ten sposob powstawanie roznych fobii w naszym narodzie. Spotkalem sie ostatnio na jednym z for historycznych z czlowiekiem (raczej o prawicowych pogladach) ktory twierdzil ze nalezy wogole zaprzestac wszelkich kontaktow z rosjanami a najzabawniejsze bylo to jak w jednej wypowiedzi stwierdzil ze Katyn czy Starobielsk czy Ostaszkow to wcale nie historia tylko terazniejszosc (wedlug jego caly czas tam morduje sie polakow !!!) Zeby powstrzymac taka patologie powinnismy wlasnie mowic o tym i starac sie przekazac ludziom jak najwiecej informacji na temat kto zginal, kto zabil itd
pozdrawiam

_________________
http://laskatynski.fora.pl

Nie 23 Lip, 2006 9:46

Powrót do góry
Ponury
Lieutenant

Lieutenant





Posty: 786
Skąd: Gdańsk!
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Zdecydowanie powinien być przepis o tzw. "kłamstwie katyńskim". No bez jaj, zbyt wielu naszych ludzi tam zginęło, sposób w jaki zginęli i jak się później tego latami wypierano sprawia, iż powinno każde działanie zmierzające do zakłamania prawdy być to prawnie ścigane.

Nie 23 Lip, 2006 13:57

Powrót do góry
Lolek
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 224
Skąd: Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Tak czytałem te wypowiedzi i widze że zdania są podzielone...Moja osobista opinia na ten temat jest taka powinno zostać wprowadzone właśnie takie pojęcie " kłamstwa katyńskiego " oraz żądałbym uznania tego wydarzenia przez Rosję jako ludobójstwa... Jednak sprawa wygląda tak że im duma na to nie pozwala bo przecież w jakim świetle by sie później znalazła. Zreszta znane jest wiele faktów kiedy na zachodzie któś chciał poruszyć temat katynia... i nagle pojawiał sie rosyjski agent twierdzac iż po nagłośnieniu tego zdarzenia, stosunki radziecko- amerykańskie moga sie pogorszyć, a poza tym jest to sprawa miedzy polską a zsrr która swoja droga jest rozwiązana ( ich zdaniem oczywiście ) i odpowiednie osoby odpowiedzialne za mord zostały ukarane. Co w rzeczywistości jest totalną bujdą...Takie i temu sytuacje podobne miały miejsce nie raz. Oni zdają sobie sprawe, iż uznanie Katynia jako ludobójstwo jest bezsprzecznie odpowiednie tylko pragną to przemilczeć zrzucając wine na "jednostki" i odejmują od tego ręce. A wydaje mi się że obecnych czasach stosunek Rosji do sprawy polskiej czasów II wojny światowej pod przykrywką jest głęboko wrogi...Czego przykładem może być sytuacja kiedy Putin będąc w Polsce złozył NOC? symboliczny wieniec pod grobem polskich żołnierzy i to nie z własnej woli tylko z powodu skandalu jaki mógł wyniknąc gdyby sie tak nie zachował !!!kże inna sytuacja gdy zostało pobitych kilku Rosjan z ambasady chyba... ( bo już nie pamiętam ) I cała Rosja grzmiała z tego powodu, natomiast nikt, żadne media nie wspomniały tam o rocznicy Powstania Warszawskiego ! Też dziwne... Są to detale które jednak po połączniu dają obraz stosunku Rosji do nas, który jest tak sprytnie kamuflowany. Ale to tylko moja opinia...NAtomiast temat Katynia jest ciagle i nigdy nie przestanie być ważny !

Pon 24 Lip, 2006 11:25

Powrót do góry
de Villars
Generał dywizji

Generał dywizji





Posty: 8068
Pochwał: 6
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

I co by to dało?Wszyscy wiedzą, że NKWD rozstrzelało tam 15 tys. polskich oficerów. Rosjanie przecież temu nie zaprzeczają. Jakiekolwiek natomiast obecne roszczenia w tej sprawie wobec Rosji nie dadzą nam nic, poza dalszym pogorszeniem stosunków...
_________________
Dmą w rogi zaklęte
Dudni ziemia, kurz staje
Jako burze w szale
Idą, idą Wandale!
Szaleją topory
Dzicy jako zwierzory
Szpony bogów w szale
Idą, idą Wandale!

Pon 24 Lip, 2006 16:31

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5  Następny Strona 1 z 5

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.