| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Baron83
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 0
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wojna Mussoliniego

Witam wszystkich forumowiczów!

Pragnę zaprosić na moją stronę: http://www.wojna-mussoliniego.pl

Priorytetem strony jest przedstawienie udziału Włoch w II Wojnie Światowej, wojnie domowej w Hiszpanii i wojnie z Abisynią. Pracując nad stroną zbieram jednak wszystkie ciekawe informacje o Włoszech tego okresu, stąd też pojawiają się informacje o ówczesnych Włoszech na najróżniejsze tematy.

A oto najważniejsze działy strony:

Fronty - opisy walk na poszczególnych teatrach działań
Armia włoska - informacje o poszczególnych formacjach i dywizjach
Leksykon Uzbrojenia - wiadomo
Osoby - biografie oficerów, polityków i innych osobistości
Benito Mussolini - życiorys dyktatora, ale też jego rodziny itp.
Włochy Mussoliniego - polityka wewnętrzna i zagraniczna faszystowskich Włoch, docelowo temat o wszystkim - sporcie, kulturze czy życiu poszczególnych warstw społecznych
Kino - wybór tytułów filmowych dotyczących omawianych wydarzeń

Oczywiście na stronie jest też cała masa zdjęć, map itp.

Strona jest cały czas aktualizowana. Bieżący temat to samoloty Regia Aeronautica, potem przedstawię charakterystykę RA jako formacji i włoski udział w Bitwie o Anglię. Równocześnie idzie podzielony na części artykuł o dojściu faszystów do władzy, ale też cała masa innych rzeczy jest już gotowa...

Strona jest oczywiście historyczna, całość oparta jest na podawanej przeze mnie bibliografii! Ja także jestem historykiem z wykształcenia. To taka uwaga na wszelki wypadek...

Serdecznie zapraszam do odwiedzin. W razie pytań i gdybym mógł jakoś pomóc to proszę pisać tutaj, w komentarzach na stronie lub na maila: [email protected]

Pozdrawiam! Bardzo szczęśliwy

Pią 10 Sie, 2012 14:04

Powrót do góry
Grot-Dziobecki
Major

Major





Posty: 1908
Pochwał: 3
Skąd: Warszawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cześć,

nie wczytywałem się dokładniej w artykuły - ale za samą tematykę duży plus. Widać, że jest jeszcze na rynku miejsce na nowości Uśmiech

Powodzenia w pracach - fajnie byłoby pójść w stronę Leksykonu Wehrmachtu, etc.

Sob 18 Sie, 2012 22:56

Powrót do góry
Kolicki
Major

Major




Posty: 1629
Pochwał: 2
Skąd: GS
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Albo w Hiszpanię. Ukłon

Edit.

Tfu, co poeta miał na myśli Rolling Eyes A miał nie tylko udział po stronie faszystów, a i również jakby trochę mniej znany temat:
http://www.aicvas.org/index.html Rozumiem, że to ciutke odbija z głównego kierunku ale może gdzieś na marginesie...
Pozdrawiam


Ostatnio zmieniony przez Kolicki dnia Pon 20 Sie, 2012 15:28, w całości zmieniany 1 raz

Nie 19 Sie, 2012 17:25

Powrót do góry
Baron83
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 0
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Po Leksykonie Uzbrojenia Regia Aeronautica, jej charakterystyce i opisie udziału w Bitwie o Anglię, zapraszam do Hiszpanii!

Już wyposażyłem się we wszystkie książki jakie widziałem do kupienia na ten temat. W czasopismach też było trochę artykułów. Mam nadzieję, że będę się dobrze bawił pisząc, no i podobnie Wy czytając.

No to i ja dopiszę linijeczkę. Co do Garibaldczyków, to jeśli w literaturze znajdę coś ciekawego to jak najbardziej poświęcę im trochę miejsca. Na stronie zresztą już jest skromna charakterystyka ruchu antyfaszystowskiego. Nie uciekam od żadnej tematyki Wink. Nie no jednak uciekam - nie piszę o armii Badoglia, no chyba, że gdzieś starła się z armią RSI...

Pozdrawiam!

Pon 20 Sie, 2012 15:42

Powrót do góry
Baron83
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 0
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cześć!

W związku z tym, że postanowiłem publikować swoje artykuły na papierze strona niestety lekko podupadła. Chciałbym jednak zaprosić na fb: www.facebook.com/armiawloska

Myślę, że co najmniej jedno zdjęcie dziennie z ciekawym opisem jestem w stanie spokojnie zadeklarować. Tematyka czysto militarna. Fan page istnieje od wczoraj, toteż proszę się nie dziwić, że jest na nim jeszcze pustawo.

Pozdrawiam i serdecznie zapraszam!
Marek Sobski

Bardzo szczęśliwy

Pią 10 Sty, 2014 12:18

Powrót do góry
Baron83
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 0
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam!

Chciałem się trochę przypomnieć i zaprosić na obszerny artykuł o wojnie włosko-etiopskiej 1935-1936:

http://wojna-mussoliniego.pl/?page_id=2869

Kolejnym krokiem w tym temacie będzie już publikacja naukowa Wink .

Zapraszam też na bloga i facebooka, codziennie są 3-4 wpisy, Czytelnicy twierdzą, że ciekawe.

Pozdrawiam!

Sob 13 Cze, 2015 15:58

Powrót do góry
panc
Moderator
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3165
Pochwał: 30
Skąd: W-wa ,Pl. Na Rozdrożu 2 m. 183
Archiwum: Grzegorz Gąsienica-Poszepszyński
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

http://wojna-mussoliniego.pl/

"Pod koniec maja siły brytyjskie były praktycznie gotowe. Granicę nadzorowała egipska brygada graniczna. Dalej znajdowała się 7. DPanc. (gen. O’Moor Creagh), którą utworzono w 1939 r. z dwóch brygad: lekkiej z pułkami kawalerii i ciężkiej z pułkami pancernym"

Powinno być przejętych z Mobile Division

"W lutym 1940 r. jednostka została przemianowana na 7. DPanc., której brygady zmieniły organizację na mieszaną – miały w składzie pułk czołgów ciężkich (pamiętamy o uwadze z poprzedniego nawiasu – w rzeczywistości batalion!) i pułk czołgów lekkich. Każdy z pułków, lekkich i ciężkich, miał w swoim składzie duży procent czołgów Mark VI, a każdy pułk kawalerii posiadał szwadron czołgów A9 lub A10".

Nie , nie było żadnych czołgów ciężkich: między wrześniem 1939 a październikiem 1940 teoretyczna struktura dla bryt. dyw panc. (w praktyce 1st and 7th ) to (6)/2/1- sześć pułków pancernych , 3 w ciężkiej brygadzie pancernej i 3 w lekkiej plus grupa wsparcia z dwoma batalionami zmot. i pułkiem art. oraz 6/2/1 (ca. kwiecień 1940) dwie trzypułkowe bryg. panc. reszta jak wyżej. Warto nadmienić ,że dopiero w owym październiku 7th została wzmocniona przez dwa bataliony RTR z A9 i A13 Cruisers z 2nd Armoured Division z UK (w kwietniu posiadała na stanie 175 czołgów lekkich , 75 A9/a10 i dwa Medium MK II. , 8th Hussars w czerwcu nie posiadał żadnych A9 czy A10 )

"Porównanie stanów etatowych włoskiej i brytyjskiej dywizji pancernej na rok 1940 wygląda następująco (pierwsza liczba to jednostka włoska, w nawiasach brytyjska")
Czołgi: 184 (342)
Samochody pancerne: brak (125)


Te stany nie mają nic wspólnego ze stanem faktycznym i niewiele z etatowym przynajmniej jeśli chodzi o Desert Rats.

pozdr

_________________
Ministry, Animosity :

https://www.youtube.com/watch?v=L2ayask8pck&list=RDL2ayask8pck

Svoboda je prevara, zakufana prevara

Sro 17 Cze, 2015 6:27

Powrót do góry
Baron83
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 0
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dziękuję za uwagi, nie spodziewałem się, że Mario Montanari mógł narobić takich błędów, bo to właściwie tłumaczenie jego książki. W sumie bardzo dobrze, mam nauczkę, że lepiej skupiać się tylko i wyłącznie na Włochach, a w opis przeciwników zbyt głęboko nie wchodzić.

Pozdrawiam!

Sro 17 Cze, 2015 8:31

Powrót do góry
panc
Moderator
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3165
Pochwał: 30
Skąd: W-wa ,Pl. Na Rozdrożu 2 m. 183
Archiwum: Grzegorz Gąsienica-Poszepszyński
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Drobiazg , miałem wrażenie ,że to dzieło jakiegoś "krajowego fabrykanta" a tu proszę Mario ...
Coś tam dzwoni ale niestety więcej z tego szkody niż pożytku.
Ja ze swej strony proszę abyś się nie zniechęcał, wg mnie historia armii brytyjskej na tzw. przestrzeni (łącznie z II WS ) jest niezwykle frapująca ...
pozdr

_________________
Ministry, Animosity :

https://www.youtube.com/watch?v=L2ayask8pck&list=RDL2ayask8pck

Svoboda je prevara, zakufana prevara

Czw 18 Cze, 2015 6:48

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.