| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Marianna1
Kapral

Kapral




Posty: 45
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Libartowo

W Libartowie k. Kostrzyna (wielkopolskie) istniał mały dworek (I połowa XIXw). Od dawna bezskutecznie poszukuję jakichkolwiek informacji, zapisków, szkiców, rycin, zdjęć późniejszych. Liczę na to, że ktoś .. coś... pomożeWink)

Sro 08 Sie, 2012 23:19

Powrót do góry
MLODYREKIN
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 2
Skąd: libartowo kostrzyn
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

libartowo folwark 1914

Libartowo folwark, 1914r. posiadam tylko jedno zdjęci na które trafiłem przypadkowo. a ty posiadasz jakaś wiedzę na temat tego folwarku w Libarowie?


Opis załącznika:

Sro 15 Sie, 2012 12:53

Powrót do góry
Marianna1
Kapral

Kapral




Posty: 45
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Libartowo było majątkiem zabranym w 1796r kościołowi.Do 1832r dzierżawcą domanialnym był Piłaski. 27.06.1832r. ten folwark wieczysto-dzierżawny nabył Stanisław von Wielgoszewski (mój pra...)Zmarł on w w 1836r. a folwark przeszedł na jego syna Ignacego Wielgoszewskiego. Ten z przyczyn w 1860r. sprzedał go kobiecie nazwiskiem Dutkiewicz. Ona z kolei w 1896r.sprzedała folwark Seilerowi. Ten w 1907r sprzedał majątek hr. Mileżyńskiemu. Mielżyński był właścicielem do roku 1939.
Bardzo zależy mi jak widzisz na wszelkich zdjęciach, informacjach, szkicach dworku itp. Prześlę Tobie mój adres, czy mozesz przesłąć mi na maila to zdjęcie, które tu umieściłeś? pozdrawiam, odpisz proszę co jeszcze masz lub wiesz na temat Libartowa.

Wto 21 Sie, 2012 18:18

Powrót do góry
Marianna1
Kapral

Kapral




Posty: 45
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Niestety, tak to wygląda dzisiaj:


Opis załącznika:

Wto 21 Sie, 2012 20:34

Powrót do góry
Marianna1
Kapral

Kapral




Posty: 45
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dorzucę kilka szczegółów:
Libartowo (do XVI/XVIIw – nazwa Wybiartowo) 1534, 1554, 1559 Wybiartowo wieś plebana w K. - było majątkiem zabranym w 1795r lub w 1796r kościołowi, a właściwie klasztorowi klarysek w Gnieźnie. Klasztor był właścicielem miasta i m.in. wsi Libartowo od 1298 r. W 1298 r. Władysław Łokietek na prośbę księżnej Jolanty nadał klasztorowi Klarysek w Gnieźnie miasto i wieś Kostrzyn wraz z patronatem kościoła oraz wsiami: Libartowem, Strumianami i Siedlcem. Wspomniany klasztor utrzymał je w swoim posiadaniu do końca XVIII wieku. Majątek ten zabrali Prusacy (kamera pruska w Poznaniu) w 1795(6) roku.
Nie znam dziejów Libartowa w okresie II wojny światowej. Tak, jak pisałam do roku 1939 Libartowo należało do Mielżyńskich. Mielżyński zmarł w 1938 r., majątek najprawdopodobniej przeszedł na jego żonę Sewerynę, która zmarła w latach sześćdziesiątych w Poznaniu i została pochowana w kościele iwieńskim. Warto przy tym podkreślić zasługi hr. Mielżyńskiego, który kupował majątki od Niemców, osłabiając ich wysiłki germanizacyjne na tym terenie.
Obecnie zabytkowy park podworski z II poł. XIX w., o pow. 2,4 ha jest objęty ochroną konserwatorską.

Czw 13 Wrz, 2012 17:07

Powrót do góry
MLODYREKIN
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 2
Skąd: libartowo kostrzyn
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

dzieki za informacje. pozdrawiam

Pon 24 Wrz, 2012 21:20

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.