| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5  Następny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
lucius
Plutonowy

Plutonowy





Posty: 60
Skąd: z annałów historii...
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Podajesz jednego Pavelicia, a ja podaję tysiace księży w Buchenwaldzie,Dachau,Oświęciumiu itp.

Zapewne doskonale wiesz, że ten jeden Pavelic miał troche więcej do powodzenia niż te tysiące księzy w obozach, co nie umniejsza zasług tychże księży (ale to skrajność)
Cytat:
O sredniowiecznym szkolnictwie, opartym wyłącznie na Kosciele, o przepisywaniu przez mnichów starozytnych ksiazek i manuskryptów, dzieki czemu sie zachowały, słyszał kolega?

Słyszałem, słyszałem też o Indeksie Ksiąg Zakazanych - blokujących wolność słowa i powszechny dostęp do dzieł osób dzisiaj, uważanych za wielkie (nie wszystkie oczywiście).
Jeśli chodzi o szkolnictwo to w Rzymie republikańskim szkolnictwo elementarne było powszechne. Tak, więc wtedy nie tylko duchowni umieli czytać, ale większe rzesze społeczeństwa.
Cytat:
O wielkich średniowiecznych filozofach, św.Tomaszu i Augustynie, którzy wywarli ogromy wpływ na późniejsze nurty, też słyszał?

Pewnie! Jeden z nich napisał kiedyś "Gdyby nie autorytet Kościoła, nie wierzyłbym Ewangelii"
Cytat:
O tym, że Kosciół był mecenasem kultury i sztuki, ze dzis podziwiamy koscioły, bazyliki, rzeźby i obrazy malowane w duzej mierze dla Koscioła i za jego pieniądze?
Za jego pieniądze? Za pieniądze z (przykładowej) dziesięciny. Ludzie na wsi głodowali, a Kościół i tak im zabierał zamiast pomagać. Pomijając ten fakt, zgadzam się. Spóźcizna w tej dziedzinie Kościoła jest nieoceniona, ale co to ma do tego, że Kościół pozbawiał zycia niewinnych. Mógł budować cuda, ale to nie zmienia faktu, że mordował.
Cytat:
Na jakiej podstawie twierdzisz, ze przed Kosciołęm wszystko szło sprawniej? Upadek kultury, miast, handlu i pozimu życia w V-VIw. akurat nie miał nic wspólnego z Kosciołem. Kosciół miał bardzo mały wpływ na upadek świata antycznego.

...ale zawsze miał. Poza tym wystarczy popatrzeć na dwie sąsiadujące ze średniowieczem epoki. Starożytność - podwaliny współczesnej kultury niemal w każdej dziedzinie (jest to niepodważalną prawdą), żywe zainteresowanie człowiekiem, początek kultury słowa, wysoki poziom cywilizacyjny (w porównaniu do średniowiecza). Renesans - przebudzenie się kultury, rozkwit wolnomyślicielstwa. Średniowiecze, w którym panował teocentryzm i rządził Kościół zahamowało rozwój naszej cywilizacji.
Co do Bauera to trochę go niefortunnie przytoczyłem to racja, ale większym autorytetem jest Lukrecjusz, Hemingway, Łysiak czy nasz wielki Piłsudski.

Nasz spór może trwać całe wieki, bo jest trochę przykładów świadczących na korzyść i na niekorzyść Kościoła i zorganizowanej religii. Ewentualne przykłady dobrodziejstwa Kościoła nie umniejszają jego okrucieństwa i zbrodniczości. Zresztą coś podobnego wczesniej powiedziałem. Pozdrawiam

_________________
LUCIUS REAKTYWACJA!!!
www.ioh.pl/wybitni

Sob 25 Mar, 2006 16:33

Powrót do góry
Piotrek
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 2679
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

W części sie zgadzam, natomiast niepawdą jest twierdzenie, że Kosciół jest zbrodniczy. Organizacja zbrodnicza to organizacja, która ma z góry założoną działalnośc opartą na zbrodni i konsekwentnie ją realizuje (Np.NKWD, Waffen-SS). Podajesz skrajne przykłady działalnosci niektórych członków Koscioła (a nie Koscioła jako całosci). Czy ten Pavelic dziuałał z rozkazu lub z przyzwolenia Watykanu?
Ale mniejsza o to. Jak sam zauważyłeś, mozemy sie tak kłocić do śmierci, nawzajem obrzucajac się przykładami. Odiwczny spór ludzkosci Wink
Akurat zdania św.Augustyna wyrwane z kontekstu są nic nie warte. A z którego okresu jego pisarstwa one pochodzą. Bo jak z tego, w którym był manichejczykiem, to mogą byc kontrowersyjne (skrajny dualizm). Zreszta sam Tatarkiewicz pisze, że Augustyn był postacią niejednoznaczną.
I nie przesadzaj z tym średniowieczem. Bo to one polożyło podwalkiny pod Renesans (choćby wynalezienie nowych farb i technik malarskich).
Pozdrawiam!

Wto 28 Mar, 2006 12:20

Powrót do góry
szponiasty
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3160
Pochwał: 2
Archiwum: APwB / OKBZN
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ciekawy wątek , choć nie wnosi za wiele.

Kim był Judasz
Tygodnik "Wprost", Nr 1217 (09 kwietnia 2006)

http://www.wprost.pl/ar/?O=88701


Judasz nie zdradził Jezusa jedynie dlatego, że - jak czytamy w Piśmie Świętym - połakomił się na 30 srebrników, za które w Judei można było kupić niewolnika. Starożytny manuskrypt Ewangelii Judasza, którego tłumaczenie tuż przed Wielkanocą ukaże się w trzech językach: angielskim, niemieckim i francuskim, sugeruje, że apostoł z Kariotu wydał Chrystusa na śmierć, by ten - zgodnie z nakazem "boskiej siły" - cierpieniem zbawił ludzkość. Uważał nawet, że zachęca go do tego sam Jezus podczas ostatniej wieczerzy słowami: "co chcesz czynić, czyń prędzej". Opuścił wieczernik, doprowadził oprawców do Ogrodu Oliwnego i pocałunkiem wskazał Nazareńczyka. "Zbrodzień najsrożej męczony w samej paszczy Lucyfera", jak mówił o nim Dante Alighieri, nie był zatem zdrajcą, złodziejem i synem zatracenia, lecz wykonawcą woli Stwórcy i najbardziej zaufanym uczniem Jezusa!


Zbigniew Wojtasiński
Monika Florek-Moskal

Mario-Jean Roberty, dyrektor fundacji Maecenas for Ancient Art w Bazylei, właściciel rękopisu, powiedział w rozmowie z "Wprost" przed oficjalną prezentacją książki, która odbędzie się 6 kwietnia w Waszyngtonie, że Ewangelia Judasza wyjawi nieznane dotychczas fakty z życia Jezusa, widzianego oczyma apostoła z Kariotu (miejscowości w południowej Judei). Manuskrypt, uznany za herezję w II wieku, liczy 62 strony papirusu i zawiera kilka dialogów między Jezusem i Judaszem. Roberty chce zarobić na rękopisie podobnie jak Dan Brown na "Kodzie Leonarda da Vinci". Dotychczas sprzedano ponad 30 mln egzemplarzy bestselleru Browna, a roczne dochody ze sprzedaży ocenia się co najmniej na 100 mln dolarów. Na maj zapowiadano też premierę filmu będącego ekranizacją książki. Czy Ewangelia Judasza okaże się jeszcze większą medialną sensacją?
- Nie doprowadzi ona do nowej interpretacji chrześcijaństwa, ale to nie jest humbug. Jak każdy historyk mam zaufanie do tekstów, zwłaszcza jeśli paleograficznie i językowo są dobrze udokumentowane, a tym razem wszystko na to wskazuje - mówi ks. prof. Wincenty Myszor z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Historyk chrześcijaństwa jest gotowy przetłumaczyć Ewangelię Judasza na polski, gdy ukaże się ona w języku koptyjskim.


Objawienie zdrady
Ewangelia Judasza należy do najstarszych dokumentów chrześcijańskich, jakie do tej pory odnaleziono, i od początku budzi wiele emocji. W pierwszych wiekach chrześcijaństwa za jej posiadanie można było nawet zapłacić życiem. Pierwsza i od razu negatywna wzmianka o niej pochodzi z 180 r. W dziele "Przeciwko herezjom" św. Ireneusz uznał ją za fałszywe świadectwo. Trzy niewielkie fragmenty tej ewangelii sugerują, że Judasz jako jedyny z apostołów miał "tajne objawienia" i dzięki nim wiedział o roli Jezusa jako Zbawiciela. Przesłanie tych słów nie było zgodne z Pismem Świętym, dlatego Ewangelię Judasza potępiono. Podobnie jak jej autorów, członków gnostyckiej sekty kainitów, działającej w I i II wieku na wschodzie cesarstwa rzymskiego, głównie w Syrii i Egipcie.
Kainici przedstawiali negatywne postaci biblijne jako dobre, słusznie spiskujące przeciw starotestamentowemu Bogu, który był zły (stworzył zły świat materialny), zazdrosny i podstępny wobec ludzi - mówi prof. Myszor. Inna gnostycka sekta uważała Ofisa, węża, który skusił Ewę, za wcielenie boskiej mądrości. Według tych gnostyków, Judasz przez zdradę miał "zmusić" Jezusa do dokonania cudu albo chciał, by ujawnił, że jest Synem Bożym. - Taki wątek znajduję w obecnie tłumaczonym przeze mnie utworze gnostyckim z tzw. koptyjskiej biblioteki z Nag Hammadi "Myśl naszej Wielkiej Mocy" - mówi prof. Myszor.

Pełny tekst w najnowszym 1217. numerze tygodnika "Wprost". W sprzedaży od poniedziałku 3 kwietnia

Czw 06 Kwi, 2006 0:19

Powrót do góry
franekh
Porucznik

Porucznik




Posty: 627
Skąd: Górny Śląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

No i co?? Przeciez ktos musial "zdradzic" Jezusa tak bylo juz wczesniej zapisane i musialo sie tak stac. No bo niby jak sam sie mial ukrzyzowac?? Wiec nie rozumiem dlaczego Judasz mialby zostac potepiony i bez tej ewangelii!!??
A co do Ewangelii Judasza.... To znaczy ze napisal ja Judasz??? Chyba sie powiesil?? Chyba ze wczesniej zdazyl komus opowiedziec sowje dzieje, choc nie wiem czy dal sobie tyle czasu!!?? Jest oprocz 4 ktore znamy co najmniej kilka jak nie kilkanascie innych ewangelii oficjalnie nie uzanwanych przez kosciol....Niektore mowia ze Jezus by zonaty z Maria Magdalena, mial brata bliznika -apostola Tomasza Didymosa, a jego potomkowie zalozyli dynastie Merowingow..... Ludzie senascji szukaja i tyle!!

_________________
"Poza tym uważam że Kartaginę należy zniszczyć"

Czw 06 Kwi, 2006 12:04

Powrót do góry
Slanty
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 4
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam,

rozumiem, że dyskusja zeszła już dawno z pierwotnego toru, a niektórzy nie potrafią rozróżnić pomiedzy poważnym źródłem naukowym a prościutkim Danem Brownem, który napisał słabą książkę, ale za Szponiastym podam link do jeszcze jednej strony o ewangelii Judasza:

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,53600,3266009.html

Wspomina się tam o innych ewangeliach i reakcji Kościoła na nie; może ktoś będzie chciał poszperać i poczytać o Jezusie gdzie indziej niż u autora powieści sensacyjnych.

Pozdrawiam,

Slanty

Pią 07 Kwi, 2006 8:51

Powrót do góry
RAFUS
Kapral

Kapral





Posty: 46
Skąd: Świętokrzyskie/Lubuskie/Wielkopolska
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

[/b]pewne prawa są nie pisane , zapomniane i właśnie należy tu użyć tzw. socjotechniki tj. zbadać wierzenia i naturalne na ten czas religie - to ważne by móc zdobyć obiektywną prawdę ????jaką i tak wiecie że każdy sobie.......... jest coś w tym że chyba przejaskrawiamy postać CHRYSTUSA, proszę was o zastanowienie się nad tym. powoli i krytycznia.polecam

Wto 20 Cze, 2006 16:04

Powrót do góry
lucius
Plutonowy

Plutonowy





Posty: 60
Skąd: z annałów historii...
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Troszeczkę mnie nie było... A dyskusja na prawdę była ciekawa. Rolę Kościoła w dziejach można rozumieć dwojako. Na pewno taki święty jak to się mówi to on nigdy nie było i prawdopodobnie nie będzie. Jednakże są wielkie pozytywy istnienia tej instytucji...

Cytat:
a niektórzy nie potrafią rozróżnić pomiedzy poważnym źródłem naukowym a prościutkim Danem Brownem, który napisał słabą książkę,

Wiesz co głupio tak mówić ogólnikami, jak już masz coś do kogoś to napisz to, a nie unikaj dyskusji.. Uśmiech
Apropos książki: według mnie ksiązką wcale nie jest słaba, bo czyta sie ją z zapartym tchem. A że nie wszystko zgadza się z prawdą to inna bajka.

_________________
LUCIUS REAKTYWACJA!!!
www.ioh.pl/wybitni

Nie 09 Lip, 2006 10:40

Powrót do góry
John_Brown
Porucznik

Porucznik





Posty: 616
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

"Kod Leonarda Da Vinci" ma wszystko co daje książce miano bestseleru, to prawdziwy komercyjny hit, ale pod względem historycznym to totalna pomyłka. Po prostu stek bzdur.
_________________
"Kwintyliuszu Warusie, oddaj mi moje legiony!"

Nie 09 Lip, 2006 13:53

Powrót do góry
lucius
Plutonowy

Plutonowy





Posty: 60
Skąd: z annałów historii...
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

John_Brown napisał:
"Kod Leonarda Da Vinci" ma wszystko co daje książce miano bestseleru, to prawdziwy komercyjny hit, ale pod względem historycznym to totalna pomyłka. Po prostu stek bzdur.

Trafnie powiedziane.

_________________
LUCIUS REAKTYWACJA!!!
www.ioh.pl/wybitni

Nie 09 Lip, 2006 16:10

Powrót do góry
Nerwa
Starszy sierżant

Starszy sierżant




Posty: 122
Skąd: Bydgoszcz
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Re

Zgadzam się z luciusem i J. Brownem.
Ja wolę "Spisek sykstyński" P. Vandenberga i "Pieriestrojkę w imię Chrystusa" J. Handsa. Czołg2

Pią 11 Sie, 2006 14:32

Powrót do góry
John_Brown
Porucznik

Porucznik





Posty: 616
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wiem, że ktoś już o to pytał, a Szponiasty odpowiadał Uśmiech , ale po przejrzeniu całego tematu nie zobaczyłem odpowiedzi, więc pytam i ja: znacie jakieś źródła mówiące o Jezusie z czasów gdy jeszcze żył?
_________________
"Kwintyliuszu Warusie, oddaj mi moje legiony!"

Nie 01 Paź, 2006 13:21

Powrót do góry
John_Brown
Porucznik

Porucznik





Posty: 616
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Przepraszam za dwa posty pod rząd, ale może nikt nie zwrocil uwagi, a moze po prostu nikt nie wie, ale prosze jeszcze raz o spojrzenie na moj powyzszy post.
_________________
"Kwintyliuszu Warusie, oddaj mi moje legiony!"

Sro 15 Lis, 2006 17:59

Powrót do góry
Indiana Jones
Moderator
Oberst

Oberst





Posty: 5413
Pochwał: 19
Skąd: z frontu
Archiwum: X ...
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

w/g mojej wiedzy nie ma takowych, poza biblią (ale ona tez została spisana później)
_________________
Pozdrawiam
Przemek

Sro 15 Lis, 2006 19:36

Powrót do góry
John_Brown
Porucznik

Porucznik





Posty: 616
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Pierwsze ewangelie i apokryfy napisano okolo 20 lat po ukrzyzowaniu (np. ewangelia Tomasza, a to swiadczy ze moze i Mateusza, bo w tej pierwszej oprocz chyba 2 zdan, reszta slow Jezusa jest taka jak w kanonicznych ewangeliach).
_________________
"Kwintyliuszu Warusie, oddaj mi moje legiony!"

Czw 16 Lis, 2006 17:51

Powrót do góry
Indiana Jones
Moderator
Oberst

Oberst





Posty: 5413
Pochwał: 19
Skąd: z frontu
Archiwum: X ...
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

kilka lat temu było pewne oszustwo z inskrypcja bodajże w jakimś grobowcu, ale dosyć szybko zostało zdemaskowane, ale kto wie, może kiedyś ktoś coś wreszcie znajdzie Rolling Eyes
_________________
Pozdrawiam
Przemek

Czw 16 Lis, 2006 22:21

Powrót do góry
John_Brown
Porucznik

Porucznik





Posty: 616
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Oszustwo było umyśle Wink Archeolog, który je popełnił chciał pokazać jak łątwo można podrobić znalezisko. A znaleziskiem była płyta z napisem "Tu leży Jakub, syn Józefa brat Jezusa" (o ile dobrze pamiętam, ale to było jakos na odwrót bo tak tłumaczono z hebrajskiego).
_________________
"Kwintyliuszu Warusie, oddaj mi moje legiony!"

Czw 16 Lis, 2006 23:19

Powrót do góry
martrak
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 245
Pochwał: 1
Skąd: warszawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

a ja mam takie jedno pytanko:
Na jakiej podstawie możemy uznać ,,Ewangelię Judasza " jako dzieło historyczne?
jak mógł ją opisać,skoro zaraz po wydaniu Jezusa popełnił samobójstwo?Całe ,,Wprost"...antyklerykalne i antyreligijne..

_________________
audiatur et altera pars

Pią 08 Gru, 2006 1:22

Powrót do góry
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni





Posty: 10865
Pochwał: 36
Skąd: obecnie Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

A kto napisał że ewangelię Judasza to on sam napisał?
_________________
Prawo Balaniego:
Jak długo trwa minuta, zależy od tego, po której stronie drzwi toalety się znajdujesz.

http://www.powrotlegendy.pl/

Pią 08 Gru, 2006 1:25

Powrót do góry
John_Brown
Porucznik

Porucznik





Posty: 616
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dobre pytanie maxikasek Bardzo szczęśliwy Martrak, napisz mi gdzie napisano, że ewangelię Judasza napisał Judasz. O ile dobrze pamiętam to ta ewangelia pochodzi z II w. Trzeba uważnie czytać. Mam nadal gdzieś w domu ten numer wprost i pamiętam dosyć dobrze ten artykuł. I jeszcze ważna uwaga: dział "Nauka i zdrowie" to nie cały Wprost. Wink
_________________
"Kwintyliuszu Warusie, oddaj mi moje legiony!"

Pią 08 Gru, 2006 14:43

Powrót do góry
martrak
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 245
Pochwał: 1
Skąd: warszawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

uderz w stół a nożyce się odezwą Wink
nie wiem kto ją napisał,kiedyś o niej czytałem..ale jeżeli nazywa się to ,,dzieło" ewangelią osobnika z którym się nie miało do czynienia i niewiele się o nim wie,to należy się zastanowić czy taka nazwa ma rację bytu Smutny

_________________
audiatur et altera pars

Pią 08 Gru, 2006 20:52

Powrót do góry
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni





Posty: 10865
Pochwał: 36
Skąd: obecnie Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

a jakie masz dowody, że pozostałe ewangelie napisali apostołowie? Tylko to że wspomina o tym tekst ewangelii. A jaki dowód że Judasz popełnił samobójstwo? Może ta wersja bardziej pasowała do nauk kościelnych niż np. żył długo i szczęśliwie Wink Problem w tym , że cała Biblia opiera się na wierze w jej prawdziwość, a nie na dowodach. Nie można sprawdzić charakteru pisma, DNA ani linii papilarnych autora. Pozostaje tylko wiara. Podobnych ewangelii powstało kilkadziesiąt. W pewnym okresie grupa teologów wybrała kilka "właściwych" i nazwała Biblią. A resztę apokryfami.
Wiadomo że ostatnie (sprzed paru lat) badanie Całunu zamówione przez Watykan wykazało, że to kopia. Choć do tej pory oficjalnie Watykan nie potwierdził tych wyników. Z włóczni św. MAurycego tylko gwóźdź pochodzi z epoki Jezusa. Kto da głowę, że we wczesnych latach po Jezusie nie "poprawiono" ewangelii.
A czemu nazywana jest ewangelią Judasza? Jakąś nazwę trzeba było nadać, a że on jest jej głównym bohaterem... W końcu "skarb z Troi", też jest nazwany na wyrost bo do dziś archeolodzy spierają się czy w tym miejscu faktycznie istniała Troja i czy nie jest na tylko mitem. Mr. Green Piwo

_________________
Prawo Balaniego:
Jak długo trwa minuta, zależy od tego, po której stronie drzwi toalety się znajdujesz.

http://www.powrotlegendy.pl/

Pią 08 Gru, 2006 22:52

Powrót do góry
John_Brown
Porucznik

Porucznik





Posty: 616
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Słuszne uwagi, ale na niektóre już istnieją odpowiedzi. Wybrano te, a nie inne ewangelie, ponieważ pochodzą z okresu kilkunastu lat po śmierci Jezusa w przeciwieństwie do innych. Zmian wprowadzić się do ewangelii nie dało, przynajmniej wielkich, ponieważ istniało zbyt wiele kopii, rękopisów czy cytatów. Co do całunu to badania wykazały tylko, że pochodzi on ze średniowiecza, ale badacze nie są co do tego zgodni. Badania zostały wykonane na małym kawałku całunu, a badania izotopem węgla są zawodne w przypadku materiału, którego dotykało tysiące osób (kawałek który poddano analizie w czasie wystawiania całunu narażony był na zanieczyszczenie przez trzymających go ludzi), poza tym za autentycznością całunu przemawia fakt, iż w epoce średniowiecza taki całun był nie możliwy do wykonania, dlatego właśnie toczą się zaciekłe dyskusje pomimo badań. Jan Paweł II uznał całun za prawdziwy. A tak przy okazji: może słyszał ktoś o kielichu z jakiegoś kościoła we Włoszech, albo Francji, który Jan Paweł II uznał za św. Graal? Nie pamiętam gdzie to było, ale wydaje mi się to uznanie za graal zbyt pochopne, ten kielich nie wyglądał na starożytny, raczej na zrobiony z wielkim przepychem średniowieczny puchar. A i jeszcze mi się przypomniało: nazwa ewangelii Judasza pochodzi stą, iż na samym początku rękopisu jest mowa o autorze i ma nim być właśnie Judasz (całą ewangeliaa jest dostępna w necie, po polsku). Do dwóch moich poprzedników w tym temacie: fajne macie emblematy Wink
_________________
"Kwintyliuszu Warusie, oddaj mi moje legiony!"

Pią 08 Gru, 2006 23:57

Powrót do góry
martrak
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 245
Pochwał: 1
Skąd: warszawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

w takim razie wytłumaczcie mi skąd się wzięły ślady krwi przy zastosowaniu aż tak intensywnego strumienia promieniowania??
ciekawe czym mnie jeszcze zaskoczycie? Uśmiech
nie wiem jak Wy ale ja jestem troszeczkę zbyt głupi, aby przeciwstawiać się twierdzeniom JP II.
pozdrawiam

_________________
audiatur et altera pars

Nie 10 Gru, 2006 11:46

Powrót do góry
John_Brown
Porucznik

Porucznik





Posty: 616
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
w takim razie wytłumaczcie mi skąd się wzięły ślady krwi przy zastosowaniu aż tak intensywnego strumienia promieniowania??
??
_________________
"Kwintyliuszu Warusie, oddaj mi moje legiony!"

Nie 10 Gru, 2006 13:46

Powrót do góry
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni





Posty: 10865
Pochwał: 36
Skąd: obecnie Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

O ile wiem na Całunie nie ma śladów krwi, tylko plamy opadowe. Jak zostały tam ślady krwi to pewnie jakiegoś mnicha który naprawiał go i ukłuł się w palec Twisted Evil
_________________
Prawo Balaniego:
Jak długo trwa minuta, zależy od tego, po której stronie drzwi toalety się znajdujesz.

http://www.powrotlegendy.pl/

Nie 10 Gru, 2006 18:59

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5  Następny Strona 3 z 5

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.