| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5  Następny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Jarecki
Redakcja
Sierżant

Sierżant





Posty: 86
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Trzech panów Michael Baigent, Richard Leigh i Henry Lincoln, napisało swojego rodzaju historię alternatywną Jezusa w książkach "Święty Graal. Święta krew" oraz "Testament Mesjasza". Ich teoria opiera się na tezie, że Jezus nie zginął na krzyżu, ale uciekł do Francji i tam założył rodzinę, której potomkami byli m.in. Merowingowie. Wprowadzili również do obiegu zagadkę Rennes le Chateau oraz instytucję o nazwie Zakon Syjonu.
I o ile niektóre elementy ich teorii mogą się wydawać interesujące z poznawczego punktu widzenia, to niedawno na Discovery wyemitowano program z udziałem dwóch żyjących jeszcze autorów i syna trzeciego, w którym została wyjaśniona mistyfikacja związana z Zakonem Syjonu i templariuszami. Jednak informacje dotyczące sposobu powstawania poszczególnych ewangelii, kanoniczności jej ksiąg oraz tekstów apokryficznych, podane w przystępny sposób są łatwiej przyswajalne przez czytelnika.
A że książka stawia więcej pytań (niektórych bardzo naiwnych, a niektórych niezwykle wysublimowanych), to chyba dobrze - bo zmusza do myślenia.
Jarecki

_________________
Quidquid agis, prudenter agas et respice finem.

Pon 06 Mar, 2006 9:58

Powrót do góry
John_Brown
Porucznik

Porucznik





Posty: 616
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

"Święty Graal Święta Krew" czytałem. Na początku wydawało mi się sensowne, ale to stek bzdur. Chociaż w fajnym stylu robi z mózgu wodę Laughing . No ale nie polecam nikomu i najchętniej bym spalił; P. Cały ten szef zakonu Sionu wszystko podrobil, pewnie chce, aby na niego zwrocic uwage. Nie wystarczy mu fortuna odziedziczona po rodzinie: P. Podobna, ale później napisana książka to "Święty skarb" autorstwa Guya Pattona i Roberta Macknessa (ciekawe, że wszystkie takie książki pisane są grupowo Laughing pewnie chcą jakoś rozłożyć wstyd na kilka osób Bardzo szczęśliwy ).
_________________
"Kwintyliuszu Warusie, oddaj mi moje legiony!"

Pon 06 Mar, 2006 15:29

Powrót do góry
John_Brown
Porucznik

Porucznik





Posty: 616
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

O ile mi wiadomo to apokryfy powstały dużo po śmierci Chrystusa i zostały napisane przez sektę gnostyków. Nie można im ufać Bardzo szczęśliwy Ostatnio wpadła mi w ręce ciekawa książka gromiąca "Kod Leonarda Da Vinci", napisana przez doktora Alfreda Palla z Wyższej Szkoły Pedagogcznej w Krakowie. Jest tam mowa o autentyczności apokryfów, tzn. że powstał dużo po śmierci Chrystusa i nie mają nic wspólnego z Jego naukami. Książka nosi tytuł "Kod Leonarda da Vinci: fakt czy fikcja". Bardzo wszystkim polecam.
_________________
"Kwintyliuszu Warusie, oddaj mi moje legiony!"

Sob 11 Mar, 2006 16:32

Powrót do góry
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni





Posty: 10865
Pochwał: 36
Skąd: obecnie Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

A czy można ufać przekładom Biblii? Wiadomo że włóczni św. MAurycego to fals. Podobno też całun Turyński to kopia, sporządzona "oryginalnymi" metodami z ok. 10 wieku. KOściół (w sensie kler) walcząc o wpływy mógł to i owo upiększyc lub pominąć. Szczególnie średniowieczny był skłonny do fałszerstw.
_________________
Prawo Balaniego:
Jak długo trwa minuta, zależy od tego, po której stronie drzwi toalety się znajdujesz.

http://www.powrotlegendy.pl/

Sob 11 Mar, 2006 20:23

Powrót do góry
John_Brown
Porucznik

Porucznik





Posty: 616
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jeśli chodzi o wprowadzenie zmian w nowym testamencie to jeszcze do niedawna sam w to wierzyłem, ale jak się tak zastanowić... Mam tu taki fajny cytat: "Sugestia, że Kościół dokonał jakichś zmian w Nowym Testamencie w IV wieku jest absurdem. Przekonamy się o tym biorąc pod uwagę ilość starożytnych rękopisów ksiąg nowotestamentowych, których skatalogowano blisko 5.500 po grecku, około 10.000 po łacinie, 8.000 w języku etiopskim, gockim, gruzińskim i ormiańskim. W sumie 25.000. Dla porównania drugie dzieło najlepiej reprezentowane przez wczesne kopie to Iliada Homera z "zaledwie" 643 rękopisami, a potem Wojny Galijskie Juliusza Cezara z 10 kopiami. Nowy Testament można odtworzyć z samych cytatów w tych wczesnochrześcijańskich dziełach, które powstały przed 325 rokiem! Ze względu na mnogość wczesnych kopii wprowadzenie istotnej zmiany w tekst Nowego Testamentu w IV wieku byłoby niemożliwe." Cytat pochodzi z książki "Kod Leonarda da Vinc fakt czy fikcja".
_________________
"Kwintyliuszu Warusie, oddaj mi moje legiony!"

Nie 12 Mar, 2006 10:14

Powrót do góry
IjonTihy
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 3504
Pochwał: 6
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ależ tu nie chodzi o zmiany w istniejącym tekście. Samo stworzenie nowego Testamentu było manipulacją. Z istniejących kilkudzieisęciu Ewnagelii wybrano tylko kilka, resztę uznając za apokryfy, z czego część uznaje isę przynajmniej za istniejace a reszcie sie zaprzecza......
_________________
Armia to przede wszystkim porządek i ład. Tym dziwniejsze jest, że prawdziwa wojna pod względem porządku i ładu przypomina ogarnięty pożarem burdel.

Pon 13 Mar, 2006 0:36

Powrót do góry
szponiasty
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3160
Pochwał: 2
Archiwum: APwB / OKBZN
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Podobno odnaleziono w egipcie ewangelię czy apokryfy świętego Filipa, i Marii Magdaleny - czy coś tak.

Pon 13 Mar, 2006 7:45

Powrót do góry
l'Aquila
Porucznik marynarki

Porucznik marynarki





Posty: 684
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Odnoszac sie do postow J. Browna: "Kod da Vinci" jest najzwyklejsza ksiazka sensacyjna, co wiecej napisana wyjatkowo prymitywnym angielskim jak na kogos kto wyklada literature na uniwerku (prawdopodobnie celowy zabieg autora, aby trafic do co prymitywniejszych odbiorcow w USA). Intryga jest na tyle skomplikowana, ze srednio rozwiniety 6-cio latek jest w stanie rozwiklac zagadke wczesniej niz R. Langdon (o ile nie myle pisowni nazwiska). Trudno zrozumiec skad caly szum wokol tego "dziela", tudziez dlaczego Kosciol Katolicki komentuje tego typu wyczyny (choc w sumie po walce z Harrym Potterem ... Wink ).
Jesli chodzi o apokryfy, Nowy Testament itp. to po pierwsze podpieranie sie literatura, na ktora sie powolujesz wydaje sie byc mocno ryzykowne (tak na marginesie, kto ja wydal? Zakladam iz nie PWN WinkWink). A nastepnie, zauwaz, ze w Nowym Testamencie brakuje sporej czesci zyciorysu Jezusa Chrystusa, nie wiemy wlasciwie co sie z Nim dzialo przez ladne pare lat przed ukrzyzowaniem. Nie wywoluje to u Ciebie pewnego zdziwienia? Ewentualnie podejrzen o manipulacje? Wink

Pozdrawiam

Wto 14 Mar, 2006 16:30

Powrót do góry
Piotrek
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 2679
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Kosciół potepił "Kod", gdyz na podstawie tego szmatławca ludzie mogli wyrobic sobie fałszywy obraz o Kościele. Mało to było osób, które powoływały sie na Browna?
Pozdrawiam!

Wto 14 Mar, 2006 16:36

Powrót do góry
l'Aquila
Porucznik marynarki

Porucznik marynarki





Posty: 684
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Tak, rozumiem, ale potepiajac, a zatem zajmujac oficjalne stanowisko KK w pewien sposob uwiarygodnil owe bzdury, dajac tym samym pole do popisu wyznawcom roznego rodzaju teorii spiskowych.

Tak na marginesie, polecam milosnikom Sangre Real zapoznanie sie z cyklem komiksow "Kaznodzieja" autorstwa Gartha Ennisa. Mr. Green Mr. Green

Pozdrawiam

l'A

Wto 14 Mar, 2006 16:57

Powrót do góry
John_Brown
Porucznik

Porucznik





Posty: 616
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Książki Dana Browna nie czytałem, ale wiem że roi się tam od błędów, zarówno historycznych jak i zwykłych, pospolitych błędów językowych Laughing . A co do apokryfów to nie sąuznane przez Kościół z powodu ich powstania. Zostały napisane przez sektę gnostyków, któzy wymyślali po prostu nei dorzeczne, pseudofilozoficzne rzeczy i podpisywali się pod każdego kto tylko był wymieniony w napisanych wcześniej autentycznych ewangeliach.
_________________
"Kwintyliuszu Warusie, oddaj mi moje legiony!"

Wto 14 Mar, 2006 17:09

Powrót do góry
l'Aquila
Porucznik marynarki

Porucznik marynarki





Posty: 684
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jesli nie czytales, to skad wiesz? Troche tak jak co poniektorzy krytycy literaccy "osobiscie nie czytalem, ale ogolnie znam" ... Wink Powaznie, skad wiesz, ze roi sie tam od bledow, jesli nie chcialo Ci sie nawet zajrzec do srodka?

Co do drugiej czesci Twojego posta, czy moglbys go rozszerzyc, podajac jakies argumenty? Zawsze myslalem, ze filozofia gnostycka zalicza sie do filozofii chrzescijanskiej. Czy moglbys uzasadnic twierdzenie, ze sa to niedorzeczne i pseudofilozoficzne rzeczy (wytluszczenie jest moje, po prostu razilo mnie odnoszenie sie do pogladow filozoficznych terminem "rzeczy"). Zwlaszcza iz, nurt gnostycki powstal troszeczke przed powstaniem Kosciola Katolickiego. Mr. Green Mr. Green

Konczac, ponownie prosze, czy moglbs podac wydawce owego dziela, skad jak mniemam, czerpiesz owe nieco radykalne poglady na historie filozofii, tudziez na ksiazki, ktorych nie czytales.

Pozdrawiam

P.S. Rozumiem, ze rownierz Monickeizm nie jest przedstawicielem mysli filozoficznej ... Mr. Green Mr. Green

Wto 14 Mar, 2006 17:57

Powrót do góry
lucius
Plutonowy

Plutonowy





Posty: 60
Skąd: z annałów historii...
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Zgadzam się, ze "Kod" to stek bzudr, komercyjny mutant wielu teorii spiskowych, napisany po to, aby autor jak najwięcej zarobił... co nie zmienia faktu, że Kościół jest instytucją zbrdoniczą. Przez lata inkwizycji, prześladowań, krucjat, konfliktów o tron papieski, wpływy, władzę etc etc. pochłonął prawdopodbnie liczbę ofiar zbliżoną do XX-wiecznych reżimów. Wiele kwesti zostało przemilczanych, zatajonych tylko po to, by organizacja chroniąca prawdę przetrwała z nienagannym wizerunkiem

Wto 14 Mar, 2006 19:34

Powrót do góry
Piotrek
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 2679
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Lucius rozbawiłeś mnie Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing wiesz ile wyroków śmierci wydawała hiszpańska inkwizycja? mniej wiecej 10% skazywało na smierć. O wiele wiecej osób spłoneło na stosie w krajach protestanckich, głównie niemieckich. A one z Kosciołem nic wspólnego nie maja!
Konflikty o tron papieski częsciej wywoływali rzadni władzy królowie a nie Kosciół.
To nie Kosciół nadł powód do krucjat, co nie zmiebia faktu, że późniejsze krucjaty były bez sensu. Ale były takze wymysłęm królów, np. Ludwika IX, którzy w ten sposób realizowali własne ambicje. I Kosciół nie miał nic do tego.
Skad wiesz, ze Kosciół zabił tyle co XX wieczne reżimy? Widziałes jakies statystyki na ten temat? Piszesz takie chwytne hasełka propagandowe, wyjęte prosto z NIE albo FM. A prawdy tam tyle co w Karmi piwa.
Pozdrawiam!

Wto 21 Mar, 2006 17:12

Powrót do góry
Indiana Jones
Moderator
Oberst

Oberst





Posty: 5413
Pochwał: 19
Skąd: z frontu
Archiwum: X ...
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

No dobra, a czy ktos wkońcu przedstawi źródła historyczne napisane za życia Chrystusa ?
Rolling Eyes

_________________
Pozdrawiam
Przemek

Wto 21 Mar, 2006 21:05

Powrót do góry
szponiasty
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3160
Pochwał: 2
Archiwum: APwB / OKBZN
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Masz kilka postów wcześniej, na poprzedniej stronie - nim rozpoczęły się rozmowy o emocjach. Bardzo szczęśliwy Bardzo szczęśliwy Bardzo szczęśliwy

Wto 21 Mar, 2006 21:58

Powrót do góry
lucius
Plutonowy

Plutonowy





Posty: 60
Skąd: z annałów historii...
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

No nie wiem co w tym śmiesznego widzisz Piotrek? Rozumiem, ze nie policzyłeś tych osób, które zostały wymordowane w brutalny sposób w Ameryce Płd, środkowej, Płn., Indiach, Afryce tylko dlatego, że miały własne wierzenia, co nie podobało się fanatycznym misjonarzą.
Cytat:
wiesz ile wyroków śmierci wydawała hiszpańska inkwizycja? mniej wiecej 10% skazywało na smierć

Owszem moze i 10% tylko, ale i tu chyba zapomniałeś o tych, którzy nie dotrwali do końca procesu lub w wyniku tortur zmarli wkrótce potem. Nie mówiąc o tych którzy ponieśli trwały uszczerbek na zdrowiu. Hmm sądze też ze zapomniałeś dodać o podrzeganiu do wojen przez Kościół, które też pochłoneły troszeczkę ofiar (żeby nie być gołosłownym przytocze tutaj przykłąd Stefana II, papieża, który dosłownie wyżebrał u Pepina II wojnę przeciw Longobardom). Pomijam fakt, ze i papieżom zdarzało się walczyć (patrz Leon IX, Grzegorz VII etc).
Cytat:
To nie Kosciół nadł powód do krucjat

W takim razie kto?? I dlaczego Urban II tak bardzo zachęcał do udziału w wyprawach krzyżowych, mówiąc "To nakazuje Chrystus"? Moze i miały one głównie aspekt polityczny, ale jednym z prowoderów był Kościół. A wyprawa ludowa?? 40 000 źle zorganizowanych chłopów, zachęcanych przez kler obietnicą zbawienia wybitych doszczętnie przez siły sułtana? A krucjata dziecięca?? 50 000 dzieciaków zmarło lub zostało sprzedane w niewole tylko dlatego ze kilku duchownych uważało, że dziecięca niewinność zwyciezy wszystko. Moze nie przypominasz sobie także tzw krucjat pruskich w wyniku których wyrżnięto plemiona Jaćwingów i Prusów?
Jest w tym coś śmiesznego? Mogę Ci takich argumentów jeszcze trochę przytoczoyć, ale czy to ma jakiś sens skoro próbujesz walczyć z wiatrakami, próbujesz obalić coś co juz od dawna wiadomo.
Pozdrawiam

_________________
LUCIUS REAKTYWACJA!!!
www.ioh.pl/wybitni

Sro 22 Mar, 2006 21:20

Powrót do góry
warsawcity
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 16
Skąd: Warszawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Pan Jezus

Polecam lekturę książki Zenona Ziółkowskiego o Całunie Turyńskim.

Sro 22 Mar, 2006 23:46

Powrót do góry
Piotrek
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 2679
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Plemiona Indian w Amerykach i Afryce zostały wymordowane przez konkwistadorów i iberyjskich żołnierzy, a nie księży. To, ze żołnierze wycierali sobie gębę Chrystusem i Kosciołem nie dowodzi, ze Kosciół popierał mordy. Tak dla ścisłości, mnisi w Ameryce Płd. założyli nawet panstwo, w którym na zasadzie równouprawnienia żyli z Indianami. Wprowadzono tam demokrację, a Indianom swietnie się tam żyło. Po co walczyć z czyms, co juz powszechnie wiadomo Question Wink

W Średniowieczu tortury stosowano powszechnie. Czemu nie napiszesz, ze islamska organizacja religijna też była zbrodnicza? A Zydzi? W czasie budowania swojego państwa wybili kilka plemion. Tortury stosowano takze wobec członków Koscioła, nie zapominaj o tym. Nestety to były czasy miecza, w Kosciele byli tylko ludzie a nie bogowie. Nie uważam tego za słuszne, ale nie mozna z kolei przedstawiać faktów w taki sposób, ze tylko Kosciół mordował i torturował. Bo robił to zadko i w wyjątkowych okolicznosciach. Nie wyrywaj zdarzeń z szerszego kontekstu historycznego!
Kto dał powód do krucjat? Poczytaj uważnie post kolegi Cartoona w temacie o krucjatach. Pieknie to wyłożył Piwo
Krucjata ludowa i dziecieca nie miała nic wspólnegoi z Kosciołem, nie była przez niego organizowana ani ogłoszona. I nie przewodził nią (ludową) ksiądz tylko psychiczny kaznodzieja. Mniej Faktów i Mitów proszę Wink
Przewdstawiasz bardzo jedsnostronny i w gruncie rzeczy nieprawdziwy obraz historii. Kierujesz sie ideologią a nie prawda historyczną, dlatego zaciemniasz obraz Koscioła.
Pozdrawiam!

Czw 23 Mar, 2006 15:53

Powrót do góry
szponiasty
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3160
Pochwał: 2
Archiwum: APwB / OKBZN
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

warto tu zajrzeć w tym kontekście ,

http://www.obliczahistorii.pl/forum/viewtopic.php?t=2542

Czw 23 Mar, 2006 16:35

Powrót do góry
lucius
Plutonowy

Plutonowy





Posty: 60
Skąd: z annałów historii...
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Masz rację nie wolno uogulniać i mówić wszystko co złe to Kościół. Zauważmy jednak, że Kościół często nie angażował się bezpośrednio w różne zbrodnicze sprawy, ale je popierał - a to juz jest nielada grzech. Druga sprawa to, to, że Kościół to nie tylko rozmodleni braciszkowie i rozgadani kaznodzieje nawołujący do pokoju, ale też bandy fanatyków, zwyrodnialców i najgorszych parszywców. Jednakże nadal jest to ta sama organizacja. (Patrz Pavelić, który łączył wiare katolicką z nazizmem w Chorwacji).
Cytat:
W Średniowieczu tortury stosowano powszechnie.

Owszem, ale dyskusja jest chyba o Kościele Katolickim. Nie mówie, że tylko Kościół je stosował, ale mówie ze je wykorzystywał do robienia krzywdy niewinnym.
Cytat:
Czemu nie napiszesz, ze islamska organizacja religijna też była zbrodnicza?

Bo dyskusja krązy wokół tematyki Chrześcijaństwa, co nie zmienia faktu, że pewne islamskie organizacje są zbrodnicze. Szkodliwe natomiast są, jak dowodzi historia, wszelkie zorganizowane, masowe religie.
Cytat:
Przewdstawiasz bardzo jedsnostronny i w gruncie rzeczy nieprawdziwy obraz historii. Kierujesz sie ideologią a nie prawda historyczną, dlatego zaciemniasz obraz Koscioła.

Tak jak wyżej... Nie uogulniam. Nie wszystko co związane z Kościołem było złe, natomiast pewne jest, że Kościół pochłąnął troche niewinnych istnień. A jeśli chodzi o idealogie, to bardzo Cię proszę oświeć mnie co to za ideologia?Wink
Pozdrawiam


_________________
LUCIUS REAKTYWACJA!!!
www.ioh.pl/wybitni

Czw 23 Mar, 2006 17:38

Powrót do góry
Piotrek
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 2679
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Szponiasty Piwo Piwo
Jaka to ideologia? jest to ideologia pseudopostępu, zjadliwego antyklerykalizmu opartego na mitach i zwykłych kłamstwach, bez merytorycznych podstaw, ideologia lansowana od mniej więcej roku 1968 przez środowiska lewackie i libertyńskie, tych wszystkich piewców "nowego swiata i człowieka". Stalin i Hitler też chcieli stworzyć "nowego człowieka". Nie wiem, czy robisz to świadomie, czy po prostu idziesz z pewna modą (która na marginesie na Zachodzie zaczyna sie zmieniać, ale my jak zwykle jesteśmy do tyłu).
Wiara katolicka i nazizm? Laughing Nazizm był z załozenia antyklerykalny, nazisci wszystkich prowinencji mordowali księży i zakonników, nie ważne czy byli to Niemcy(Dachau, Buchenwald), Chorwaci czy, szczególnie Ukraińcy (latem 1943r. UPA wymordowało mieszkańców 99 wsi zgromadzonych w kosciołach na mszach). Gwoli prawdy katolików i księży jeszcze wiecej i okrutniej mordowali bolszewicy, komunisci i innej maści czerwoni zbrodniarze.
Mozesz podać przykład jakiejś zorganizowanej bandy tych parszywców, zwyrodnialców? Czy dziaali oni za aprobata Koscioła? Bo to że Kowalski, który uważa sie za katolika, zamorduje cała rodzinę siekierą i potem ich zje na kolację nie oznacza, ze zbrodniczy jest Kościól. Nie obwiniaj Koscioła za zbrodnie jakis ludzi, którzy może za katolików się podawali, ale nimi nie byli.

W którym miejscu historia dowodzi, ze religie są złe? Jednoczyły one plemiona w państwa, pozwalały stwarzać nowoczesne organizmy polityczne, wprowadzały naukę i kulturę(zasługi Koscioła na tym polu w Europie są nie do przecenienia, i to ze spalono Giordano Bruno, co czesto jest wytykane, w sumie słusznie, nie zmieni tego obrazu). Religia pozwalała np. Polakom w czasach zaborów czy wojen zachować swoja kulturę, tożsamość narodową, przywiazanie do tradycji i swiadomość historyczną. Kosciół ma wielkie zasługi dla odzyskania przez Polskę niepodległosci; niejednokrotnie sami księżą brali udział w walkach o Polskę.
Nie twierdzę, że Kosciół jest nieskazitelnym brylantem. Jest to organizacja istniejaca 2000 lat, która w ciagu swojego trwania miała wielki wpływ na bieg wydarzeń, ale takze te wydarzenia miały wpływ na Kosciół. W Kosciele zdarzali sie ludzie źli i dobrzy. Tych drugich było z pewnoscią o wiele więcej, ale wygodniej jest mówić o tych złych, bo to dzis modne i nie wymaga myślenia. Powtarza sie pewne schematy i hasełka powstałe w czasach rewolucji francuskiej czy bolszewickiej. Mówienie o Kosciele jako organizacji zbrodniczej jest po prostu nadużyciem.
Pozdrawiam!

Pią 24 Mar, 2006 12:08

Powrót do góry
J53
Kapral

Kapral




Posty: 48
Skąd: Poznań
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

religijny

Dyskusja na tematy religijne zawsze była rzeczą ryzykowną.
"Kod Leonarda da Vinci" to nieudolne naśladownictwo (według mnie) wcześniejszek książki, holenderskiego pisarza-historyka Filipa van den Berga "Spisek sykstyński". Można też przeczytać książkę Dreschera "Opus diaboli czyli dwanaście prac w winnicy Pańskiej". Z tym, że książka "Spisek Sykstyński" wyszła w Polsce dawno temu, ale w małym nakładzie bo była nieoficjalnie zakazana przez Kościół.

Przyjemnej lektury
z gorącym pozdrowieniem - Giordano Bruno.

Pią 24 Mar, 2006 12:11

Powrót do góry
lucius
Plutonowy

Plutonowy





Posty: 60
Skąd: z annałów historii...
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Wiara katolicka i nazizm?

Odsyłam do postaci Pavelicia.
Cytat:
Gwoli prawdy katolików i księży jeszcze wiecej i okrutniej mordowali bolszewicy, komunisci i innej maści czerwoni zbrodniarze.

Doskonale o tym wiem, ale co to ma do dyskusji na temat zbrodni Kościoła??
Cytat:
Mozesz podać przykład jakiejś zorganizowanej bandy tych parszywców, zwyrodnialców?

Ród Borgiów. Za czasów Aleksandra VI Watykan sięgnął moralnego dna.
Cytat:
Czy dziaali oni za aprobata Koscioła?

Pewnie, mało tego, oni stanowili ten najważniejszy człon władzy Kościelnej.
Cytat:
W którym miejscu historia dowodzi, ze religie są złe?

Czytanie ze zrozumieniem się kłania. Nie napisałem, że religie są złe. W moim pości możesz przeczytac jedynie:
Cytat:
Szkodliwe natomiast są, jak dowodzi historia, wszelkie zorganizowane, masowe religie.

A jeśli chodzi o te miejsca w historii to tu masz kilka:
1524-1525
23/24.08.1572
11.09.2001
7.08.2005
Cytat:
(...) wprowadzały naukę i kulturę(zasługi Koscioła na tym polu w Europie są nie do przecenienia, i to ze spalono Giordano Bruno, co czesto jest wytykane, w sumie słusznie, nie zmieni tego obrazu).

A Kopernika i Galileusza Pan zna? A Laktancjusz, który uważał, że nauki przyrodnicze to głupota? Św. Augustyna, który dowodził, że ciekawość to rzecz demoniczna? A Aleksandra III, który zabronił księzą studiować fizykę? A Darwina? Jakoś troche wcześniej, gdy nie było Kościoła wszystko szło do przodu znacznie sprawniej. Cywilizacja antyczna jednak upadła, a jej miejsce zajęła chrześcijańska Europa.
Cytat:
W Kosciele zdarzali sie ludzie źli i dobrzy. Tych drugich było z pewnoscią o wiele więcej,(...)

Tutaj Cię zaskoczę! Zgadzam się! Szkoda tylko, że ci pierwsi mieli duży wpływ na charater rządów Kościoła i uczynili zeń organizacje iście zbrodniczą. Jeszcze słowo na temat Twojej ideologii. W pewnej znanej swojej książce Krawczuk pisze, że najzacniejszą cechą historyka jest obiektywizm. Nie powinno się mieszać własnych uczuć religijnych z zamiłowaniem do historii.

„Żadna religia nie pochłonęła tylu ofiar w ludziach, i tak haniebnie ich wymordowując, jak ta, która szczyci się przezwyciężeniem śmierci na zawsze”. Niemicki teolog B. Bauer

_________________
LUCIUS REAKTYWACJA!!!
www.ioh.pl/wybitni

Sob 25 Mar, 2006 14:27

Powrót do góry
Piotrek
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 2679
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Podajesz jednego Pavelicia, a ja podaję tysiace księży w Buchenwaldzie,Dachau,Oświęciumiu itp.
Co do Borgiow zgoda. Wyjątkowi degeneraci, Watykan za ich "panowania" to był zwykły burdel. Ale nie moze to szkalować całej organizacji Koscioła, zwykłych wyznawców.
O Koprnikach i innych słyszałem, ale co z tego? O sredniowiecznym szkolnictwie, opartym wyłącznie na Kosciele, o przepisywaniu przez mnichów starozytnych ksiazek i manuskryptów, dzieki czemu sie zachowały, słyszał kolega? O wielkich średniowiecznych filozofach, św.Tomaszu i Augustynie, którzy wywarli ogromy wpływ na późniejsze nurty, też słyszał? O tym, że Kosciół był mecenasem kultury i sztuki, ze dzis podziwiamy koscioły, bazyliki, rzeźby i obrazy malowane w duzej mierze dla Koscioła i za jego pieniądze? To temat rzeka...nie mówiac o tym, ze np. w średniowieczu pisac i czytać umieli prawie wyłącznie księża, czego nie potrafili nawet królowie(większość).
Na jakiej podstawie twierdzisz, ze przed Kosciołęm wszystko szło sprawniej? Upadek kultury, miast, handlu i pozimu życia w V-VIw. akurat nie miał nic wspólnego z Kosciołem. Kosciół miał bardzo mały wpływ na upadek świata antycznego. Tak na marginesie w tamtym czasie Kosciół jako struktura ograniczał się do Italii i Bliskiego wschodu, był bardzo słaby.
A skad wiesz, jaka ja religie wyznaję?
A kim jest ten cały Bauer? Tytuł teologa od poczatku historii miały ysiace osób, z których znaczna częśc miała inne zdanie niz pan Bauer. On jest alfą i omegą czy jak? To tylko jego zdanie i nie jest on zadnym autorytetem w tej dziedzinie.
Moim zdanie własnie ja jestem blizej obiektywizmu. Nie neguję zbrodni Koscioła, ale nie zgadzam sie na nazywanie go organizacja zbrodniczą i wyjmowanie faktów z kontekstu, bo to do niczego nie prowadzi Exclamation
Pozdrawiam!

Sob 25 Mar, 2006 15:13

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5  Następny Strona 2 z 5

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.