| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony 1, 2, 3  Następny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Krzysiek
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 5
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Pałac w Borowej Oleśnickiej

Szukam informacji, dokumentów i starych zdjęć Pałacu w Borowej Oleśnickiej (Schloss Bohrau). Dawniej należał do rodziny von Schwerin. Po wojnie kwaterowało tam wojsko radzieckie, następnie był kołchoz i szkoła. KJ

Pon 27 Lut, 2006 11:26

Powrót do góry
Krzysiek
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 5
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Zdjęcie Borowej

To jest jedyne znalezione przeze mnie stare zdjęcie Pałacu w Borowej Mr. Green


Opis załącznika:

Pon 27 Lut, 2006 12:03

Powrót do góry
KudłatyHD
Major

Major





Posty: 1587
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cześć
A można tam do Ciebie przyjechać i popomagać troszkęUśmiech)
Może przy okazji jakies poszukiwania, ognisko i impreza???

_________________
Harley Davidson;]


www.motozloty.com

www.facebook.com/motozloty

www.facebook.com/easyrider.wroclaw

Wto 28 Lut, 2006 18:45

Powrót do góry
Krzysiek
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 5
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Zapraszam. Dam znać kiedy będę tam jechał. Teraz mieszka tam stróż i teren jest zamknięty. Bywam tam mniej więcej raz na dwa tygodnie.

Sro 01 Mar, 2006 11:16

Powrót do góry
siwy
Major

Major





Posty: 1590
Pochwał: 3
Skąd: Wolsztyn / Użgorod
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Faktycznie ciężko o inne zdjęcie. Obiekt piękny zresztą, który Cię interesuje był w kręgu zainteresowań konserwatora dolnośląskiego Grundmanna. Miejscowość Bohrau figuruje na liście 80 miejscowości ze składnicami zbiorów właśnie tego konserwatora, a ujęte w swoim opracowaniu przez Gębczaka jakże ciekawy rodowód obiektu Wink

Sro 01 Mar, 2006 16:43

Powrót do góry
blackmoore
Szeregowy

Szeregowy





Posty: 19
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam,
ja również interesuję się tym pałacem, jak i innymi w okolicy (Śliwice, Kamień, Pruszowice). Czy udało się zgromadzić jakieś materiały? Czy dysponujecie starymi zdjęciami, dokumentami dotyczącymi tych obiektów?
Jeśli byliby chętni to pisałbym się na wspólną eksplorację... Uśmiech
Pozdrawiam
Krzysiek

Nie 18 Lis, 2007 23:27

Powrót do góry
tygrys300
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 16
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

rodowod obiektu bohrau

Witam chciałbym prosic jak masz mozliwosc przesłania skana lub tekstu tego rodowodu obiektu w Borowej ? moge sie odwdzieczyc paroma skanami widokówek jak by co to pisz na gg 6714916 .Chciałbym ustalic dokładna date wzniesienia dobudowki dla słuzby ,a z ciekawostek to przy pracach budowlano remontowych obecnie znaleziono zamurowany pustostan po obmiarach geodezyjnych Uśmiech lecz niestety w wejsciu brał udział tylko obecny własciciel Crying or Very sad znaleziono kilka monet pod podłogą była w tym jedna ładna duza klipa ale poszła za grosze .no to tyle narazie Embarassed


Opis załącznika:
a takie ciekawostki w prezencie matka ziemia daje

Sro 21 Lis, 2007 18:21

Powrót do góry
blackmoore
Szeregowy

Szeregowy





Posty: 19
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jeśli można by poprosić również o przesłanie skanu na adres [email protected], będę baaaardzo wdzięczny... Panowie, może udałoby się zorganizować jakiś wspólny wypad do pałacu? Czy jest jakaś możliwość zwiedzenia wnętrza za zgodą właściciela? Do kogo konkretnie należy teraz pałac? Jest w rękach prywatnych? Można wiedzieć coś więcej o tym remoncie?
Jeśli nie zwiedzanie obiektu to może jakieś kopanie w okolicach jak troche mróz puści?
Widzę że Kolega tygrys jest z samej Borowej, to rzut kamieniem, Kiełczów się kłania Uśmiech
Pozdrawiam
Krzysiek

Sro 21 Lis, 2007 20:10

Powrót do góry
krecio
Moderator
Commandant

Commandant





Posty: 1901
Pochwał: 1
Skąd: a niby skąd mam byc...?
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

siwy napisał:
Obiekt (...) był w kręgu zainteresowań konserwatora dolnośląskiego Grundmanna. Miejscowość Bohrau figuruje na liście 80 miejscowości ze składnicami zbiorów właśnie tego konserwatora, a ujęte w swoim opracowaniu przez Gębczaka jakże ciekawy rodowód obiektu Wink


To nie jest ta Bohrau Mr. Green

_________________
pozdr.
krecio

Każdy chciałby znaleźć się w Niebie, tylko nikt nie chce być tam pierwszy

Zamki i pałace
Dolnego Śląska

Sro 21 Lis, 2007 21:03

Powrót do góry
blackmoore
Szeregowy

Szeregowy





Posty: 19
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ależ oczywiście i z całą pewnością to jest TA Bohrau, dziś Borowa, woj, Dolnośląskie, gmina Długołęka, pałac należący niegdyś do Grafin Schwerin.

Czy po wojnie w pałacu odnaleziono jakikolwiek depozyt? Z tego co mi wiadomo, chyba nie, ale możliwe, że skrytka nie została wykorzystana, lecz na pewno znalazła się na owej słynnej liście. Inna skrytka w najbliższej okolicy znajdowała się się w Oleśnicy Uśmiech

Sro 21 Lis, 2007 21:43

Powrót do góry
krecio
Moderator
Commandant

Commandant





Posty: 1901
Pochwał: 1
Skąd: a niby skąd mam byc...?
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

blackmoore napisał:
Ależ oczywiście i z całą pewnością to jest TA Bohrau


to JEST TA BOHRAU o ktorej wspomina "siwy".

_________________
pozdr.
krecio

Każdy chciałby znaleźć się w Niebie, tylko nikt nie chce być tam pierwszy

Zamki i pałace
Dolnego Śląska


Ostatnio zmieniony przez krecio dnia Czw 22 Lis, 2007 9:01, w całości zmieniany 1 raz

Sro 21 Lis, 2007 22:11

Powrót do góry
tygrys300
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 16
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

to jest ta bohrau nie koło strzelina

mysle ze co do wykopkow to juz odpuszczam zakonserwowałem swojego xlt-eka ))0 .a to jest ta bohrau jesli chodzi o scisłosc to zdjatko z pocztowki jest o kilka lat młodsze od mojej po drzewach i krzaczkach idzie poznac mam to samo przedstawiającą .i tu była skrytka troche przetrzebiona przez komisje kieszkowskiego ale Wyluzowany.... eksploruje wiatrak blisko kiełczowa)) pare ładnych sreberek błyslo tam Laughing co do zamku sprawa zamknieta ochrona itp (( ale własciciel spoko robi hotel i odtwarza stan sprzed 1945 .a ze mamy z kolesiem troche pocztowek okolic i kilka pałacu wiec mamy z nim dosc dobre relacje czekamy na prace ziemne wokoło .jak masz to opracowanie to pchnij mi mailem [email protected] odwdziecze sie jakimi skanami kiełczowa ewentualnie sliwic chyba piecowice no cos tam wpakuje zebys nie był pokrzywdzony za twoją prace dla mnie )) a z lagami to mozemy sie spiknąc na wiosne w 3 zawsze razniej i taniej )) .

Czw 22 Lis, 2007 0:12

Powrót do góry
blackmoore
Szeregowy

Szeregowy





Posty: 19
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

W takim razie zapraszam na strony:

http://www.poszukiwania.pl/portal/modules.php?name=News&file=article&sid=103

http://www.wroclaw1.za.pl/l/lista_grundmanna.html

i inne tego typu zawierające listę Grundmanna, także do książki Włodzimierza Antkowiaka "Nieodkryte skarby". We wszystkich tych źródłach Borowa jest wymieniana jako pałac należący do rodu Schwerinów, a ci byli właścicielami pałacu właśnie w "mojej" Borowej, w gminie Długołęka, powiecie Oleśnica a nie Strzelin. Nie mogę nigdzie w internecie znaleźć listy Grundmanna w oryginalnym "brzmieniu", z zachowaną oryginalną kolejnością miejscowości, ale coś mi świta że w borowej mieściła się skrytka nr 20.
Nie chcę tu się kłócić ale naprawdę jestem w 100% przekonany co do słuszności swojej tezy, bardzo proszę o podanie jakichkolwiek argumentów przemawiających za skrytką w Markt Bohrau. Uśmiech

Czw 22 Lis, 2007 0:13

Powrót do góry
blackmoore
Szeregowy

Szeregowy





Posty: 19
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

A tu zdjęcia pałacu w Borowej - dziś i kiedyś
Pozdrawiam
Krzysiek



Opis załącznika:

Opis załącznika:

Czw 22 Lis, 2007 0:39

Powrót do góry
tygrys300
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 16
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

tak ja tez zgadzam sie z toba

na dowod tego ze to ta bohrau kr. oels zrobie fotke orginalnych plomb z MUNZEN BRESLAU . i ci wysle ale na maila .chyba ze przedmowcy chodzi o to ze opracowanie te o zamku i rodowodzie co była mowa to jest o bohrau market koło strzelina nie ta koło nas ? wtedy juz jasne ja sie pomyliłem co do zawartosci opracowan i jak to jest opracowanie strzelinskiej bohrau teraz chyba borow? to to jest mi nie potrzebne nie te rejony )) sorki za błedy stylistyke i ort ))))) pisze po ciemku spią juz ludzie )) i wysle ci te skany koło poniedziałku wtorku niestety praca i nie trzymam ze tak powiem nic w domu u siebie wiec musze fotnąc i dopiero pozdrowionka a i zapytanko masz moze jakies sztabowki okolic lub dobra skale map?

Czw 22 Lis, 2007 0:41

Powrót do góry
krecio
Moderator
Commandant

Commandant





Posty: 1901
Pochwał: 1
Skąd: a niby skąd mam byc...?
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

To nie jest kwestia tego czy ktos sie z kims zgadza czy nie. TO JA SIE POMYLILEM. Borowa jest grundmannowska jak najbardziej. Natomiast Borow to juz inna sprawa. Co do depozytow w Borowej to nikt tam niczego nie powininien znalezc bo skladnica zostala oprozniona. Na druga strone Breslau. Trzeba wiedziec, ze Bohrau bylo w styczniu 45' oddalone tylko 30 km od linii frontu.
_________________
pozdr.
krecio

Każdy chciałby znaleźć się w Niebie, tylko nikt nie chce być tam pierwszy

Zamki i pałace
Dolnego Śląska

Czw 22 Lis, 2007 8:58

Powrót do góry
tygrys300
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 16
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

cyt Składnica Miejskich Zbiorów Sztuki z Wrocławia i zbiorów z Ratusza Wr. W miarę zbliżania się frontu Niemcy opróżniali składnicę na wschód od Odry. 7 grudnia zapadła decyzja, dość spóźniona, rozparcelowania zbiorów z Borowej między 5 składnic na lewym brzegu Odry .(5,6,20,77 i Śmiałowice). Trudności transportowe sprawiły, że jeszcze w styczniu 1945 akcja nie została ukończona. Styczyński w lecie 1948 stwierdził u kierownika szkoły eksponaty muzealne. Część zbiorów uległa rozproszeniu podczas styczniowej ofensywy. W kilka lat potem prof. Wł. Czapliński napotkał tam w okolicy cenny tom z rysunkami Wernera z 18w. i przyniósł go do Muzeum.??? co ty na to?
aktualnie juz zmarł troche czasu temu i duuuuzo wiedzy zabrał ze sobą Crying or Very sad chciał naiwniak prywatne muzeum zrobic w pałacu ze zbiorow Staatsarchiv Breslau czyli twoja teza wywiezienia wszystkiego padła ups .

Czw 22 Lis, 2007 21:27

Powrót do góry
krecio
Moderator
Commandant

Commandant





Posty: 1901
Pochwał: 1
Skąd: a niby skąd mam byc...?
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ja zadnej tezy nie stawialem wiec nie mialo co padac. To co piszesz nie stanowi zreszta zadnego dowodu na Twoja teze. Opisujesz, ze cos w okolicy znaleziono. No i co z tego ma wynikac? Znasz sygnature tej ksiazki? Jesli tak, to sprawa jest prosta. Przejdz sie do Muzeum Narodowego i tam w archiwum mozna w prosty sposob sprawdzic czy akurat ten eksponat byl magazynowany w Bohrau. Trzeba pamietac, ze poszczegolne zbiory byly dzielone i unikano gromadzenia w jednym miejscu kompletnego zbioru. Poza tym fakt odnalezienia czegokolwiek w okolicy jakiegos obiektu z tej tajemnej listy profesora G. nie jest dowodem, a tylko poszlaka. Piwo
_________________
pozdr.
krecio

Każdy chciałby znaleźć się w Niebie, tylko nikt nie chce być tam pierwszy

Zamki i pałace
Dolnego Śląska

Pią 23 Lis, 2007 8:51

Powrót do góry
tygrys300
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 16
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam ,masz racje ja moge tylko poszlakowac z tego co wiem z opowiadan swiadkow ktorzy sie osiedlili po roku 45 .niestety juz nie zyją Smutny .Mogę ci powiedziec ze wiem gdzie stały jak były zabezpieczone ile mniej wiecej tego zostało i co sie z tym stało .Dlatego jestem pewien ze skrytka była wykorzystana i nie do konca oprozniona przez Niemiaszkow ale byli tu pewien czas Rosjanie i to drogo nas kosztowalo .wiadomo co nie zabrali nie predali za bimber to zniszczyli spalili . tyle woluminow co poszło w gumowce tej chołoty(przepraszam ) to chciałbym teraz miec choc raz w rece.Pozdrowionka (mysle ze jeszcze z czasem jak sie zmieni prawo wypłynie od rodzin tamtych osiedlencow troche fantow do zbiorow oby jak najszybciej ) Piwo


Opis załącznika:
reczna robota ,piekne

Pią 23 Lis, 2007 11:36

Powrót do góry
krecio
Moderator
Commandant

Commandant





Posty: 1901
Pochwał: 1
Skąd: a niby skąd mam byc...?
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Tygrys, czy Ty sie nazywasz Gębczak Józef Question Mr. Green
Jakos tak dziwnym trafem slowo w slowo zacytowales pelny opis Bohrau z jego opracowania... Wink
To jest bardzo wazna pozycja ale cos mi sie wydaje, ze w chwili gdy byla pisana autor nie mial swiadomosci, ze jednak sa inne dokumenty na ten temat. To oczywiscie zupelnie nie zmienia sensu i wartosci opracowania. Czyni go tylko niepelnym. I bardzo dobrze Mr. Green Mr. Green Mr. Green
A swoja droga to fajna sprawa, ze TAKI duch zagoscil na forum Wink Laughing Wink

_________________
pozdr.
krecio

Każdy chciałby znaleźć się w Niebie, tylko nikt nie chce być tam pierwszy

Zamki i pałace
Dolnego Śląska

Pią 23 Lis, 2007 14:24

Powrót do góry
tygrys300
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 16
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Krecio ,napewno nie Gebczak a jak to nie istotne Uśmiech cytowałem bo to fakt ze byli i zabrali ale nie wszystko (nasza sumiennosc w złym znaczeniu) i jak piszesz dla nas (dobrze) choc w tamtych czasach nie było spokojnie a lasy blisko, male bo małe ale .... Tylko kwestia czy wszystko jednak zostało juz zabrane czy aby cos gdzies jeszcze nie pozostało ??? Pałac prywatny juz wiec szanse na jakiekolwiek amatorskie zabiegi odpadaja. W legendzie jest przejscie jak wszedzie ))) z pałacu do koscioła i moze to bajka ale jest fakt podpiwniczen nie dostepnych a obecnie zamurowanych wczesniej tylko zsypane ,według paru ludzi wchodzili tam ale była woda i sie wycofali potem tamten dyrektor kazał zasypac ale czy przed wchodził tam czy nie tego juz sie jego nie zapytamy Mr. Green

Pią 23 Lis, 2007 17:21

Powrót do góry
krecio
Moderator
Commandant

Commandant





Posty: 1901
Pochwał: 1
Skąd: a niby skąd mam byc...?
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ze Gebczak, to dla mnie sprawa oczywista jak oczywistosc (str. 29, J. Gebczak, "Losy ruchomego mienia....", Wroclaw 2000) Mr. Green Mr. Green Mr. Green Ale przeciez nie w tym rzecz. Wink
Moim zdaniem ani w tym palacu ani w zadnym innym niczego sie juz nie znajdzie. Z bardzo prozaicznego powodu - tam nic nie bylo ukrywane. Aby byc precyzyjnym : w skladnicach przedmioty byly tylko skladowane a nie chowane w jakichs przemyslnych skrytkach. To byla przeciez tylko akcja zabezpieczajaca zabytki przed bombardowaniami, a nie przed Niezywciezona Armia Czerwona. A ta miala swoje obyczaje. Zreszta bardzo podobne jak i nasi osadnicy. Wystarczyla obcobrzmiaca inskrypcja i juz zabytek mogl wyladowac w piecu. Tak wiec ja bym sie nie podniecal starymi bajaniami o skarbach, lochach pelnych zlota, tajemnych tunelach donikad czy innych takich. Ten skarb to jest. Masz go pod nosem. Palac.

_________________
pozdr.
krecio

Każdy chciałby znaleźć się w Niebie, tylko nikt nie chce być tam pierwszy

Zamki i pałace
Dolnego Śląska

Pią 23 Lis, 2007 17:31

Powrót do góry
tygrys300
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 16
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Mam prośbę czy ktos posiada taki skan widok ogolny BOHRAU wg.F.B. Wernhera osiemnasty wiek ? Był bym bardzo wdzieczny za jakis odzew z gory dzieki


Opis załącznika:

Pią 23 Lis, 2007 17:32

Powrót do góry
krecio
Moderator
Commandant

Commandant





Posty: 1901
Pochwał: 1
Skąd: a niby skąd mam byc...?
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Pogadaj z nimi http://www.bu.uni.wroc.pl/rkp/historia.html Z wlasnego doswiadczenia wiem, ze jest mozliwe uzyskanie skanu. Tyle, ze chca pieniadze Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes
_________________
pozdr.
krecio

Każdy chciałby znaleźć się w Niebie, tylko nikt nie chce być tam pierwszy

Zamki i pałace
Dolnego Śląska

Pią 23 Lis, 2007 17:39

Powrót do góry
tygrys300
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 16
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Nie podniecam sie bo za stary jestem na to zeby takim czyms mam inne ale zawsze jest ziarnko prawdy w kazdej bajce .Z tym ze było składowane tez sie zgadzam lecz gdy nie masz czym wywiesc a miałes zabezpieczyc podchodzisz do tego sumiennie jak Niemcy to co robisz ?I mam nadzieje ze tutaj tez Uśmiech bo cóż warte było by zycie bez marzeń? tym bardziej jak ktos kocha szukac hehehe ,popisac zawsze mozna i fajnie poczytac a jak jest moze ktos kiedys odkryje .Pałac piekny szczegolnie w słoneczku widok z parku wiosną ,są tam 2 stawiki super bedzie jak je własciciel odrestauruje była tam elektrownia wodna i garaze ale niestety Warszawa sie odbudowywała .Jestem czesto w Borowej wiec jak bedzie okazja to zrobie pare nowych fotek pałac zaczyna nabierac starego blasku własciciel faktycznie chce zrobic z niego perełke .


Opis załącznika:

Pią 23 Lis, 2007 17:53

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony 1, 2, 3  Następny Strona 1 z 3

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.