| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony 1, 2  Następny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Robert05
Pułkownik

Pułkownik




Posty: 4535
Pochwał: 9
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Najtragiczniejszy epizod września 1939r.

W połowie września 1939r z powodu braku możliwości ewakuacyjnych, na podstawie rozkazu gen Dęba-Biernackiego zlikwidowano Główny Arsenał Rzeczypospolitej w Stawach pod Dęblinem. Zniszczeniu uległo: 100 000 karabinów produkcji polskiej
17 000 karabinów produkcji niemieckiej
80 000 karabinów produkcji francuskiej
500 pistoletów VIS
1 500 ckm polskich wz.30
3 000 rkm polskich wz.28
2 600 lkm niemieckich
150 armat 75 mm francuskich i rosyjskich
80 haubic 100 mm polskich
45 haubic 155 mm francuskich
2 miliony litrów benzyny lotniczej i kilkadziesiat pociągów amunicji. Broni strzeleckiej wystarczyło by na uzbrojenie 12 nowych dywizji. Może ktoś wie ile zniszczono broni i amunicji w innych składach uzbrojenia we wrześnie 1939 roku.

Nie 26 Lut, 2006 22:28

Powrót do góry
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni





Posty: 10865
Pochwał: 36
Skąd: obecnie Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

co to znaczy zlikwidowano? wysadzenie takiej ilości broni dokładne wymagało trochę czasu.
_________________
Prawo Balaniego:
Jak długo trwa minuta, zależy od tego, po której stronie drzwi toalety się znajdujesz.

http://www.powrotlegendy.pl/

Nie 26 Lut, 2006 23:36

Powrót do góry
bolas
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 1
Skąd: Łódź
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

bo ja wiem czy to taki wielki dramat ... ?zdecydowanie lepiej zniszczyć coś niż odczuć na własnej skórze jak dziala własny sprzęt ... wszystko zależy od daty, kiedy się to stało ... trochę to ogólnikowo brzmi ... te 12 nowych dywizji, być może by je sobie uzbroili Niemcy po zdobyciu magazynów po odejsciu naszych.

Pon 27 Lut, 2006 3:19

Powrót do góry
l&m
Hauptmann

Hauptmann





Posty: 921
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Niemcy nie bawili by się takimi starymi. Dali by do magazynów, a w 1944 szkolili by na nich Volkssturm.

Pon 27 Lut, 2006 16:46

Powrót do góry
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni





Posty: 10865
Pochwał: 36
Skąd: obecnie Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

co najwyżej na 5 dywizji, etat to chyba 17 tys. Po drugie dywizji nie formuje się w tydzień (chyba że w AC- wczoraj dostał karabin, dziś zginie na froncie Smutny )
l&m- a myślisz że dywizje okupacyjne to co miały, oddziały policyjne to co miały za broń. Że nie wspomnę o SS, kóra brała wszystko czego nie chciał WH. Bardzo szczęśliwy

_________________
Prawo Balaniego:
Jak długo trwa minuta, zależy od tego, po której stronie drzwi toalety się znajdujesz.

http://www.powrotlegendy.pl/

Pon 27 Lut, 2006 16:53

Powrót do góry
Piotrek
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 2679
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

l&m napisał:
Niemcy nie bawili by się takimi starymi. Dali by do magazynów, a w 1944 szkolili by na nich Volkssturm.

A czeskie czołgi wykorzystane jako 38t? Nie mówiąc o karabinach, ckm-ach, czeskich hełmach używanych przez WH itp. Niemcy używali wszystkiego.
Pozdrawiam!

Wto 28 Lut, 2006 15:46

Powrót do góry
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni





Posty: 10865
Pochwał: 36
Skąd: obecnie Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

38T był nowocześniejszy od niemieckich- nie mylmy tu wódki z zakąską Bardzo szczęśliwy . Kiedy Niemcy zajęli Czechosłowacje istniały tylko prototypy.
_________________
Prawo Balaniego:
Jak długo trwa minuta, zależy od tego, po której stronie drzwi toalety się znajdujesz.

http://www.powrotlegendy.pl/

Wto 28 Lut, 2006 16:12

Powrót do góry
Piotrek
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 2679
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

maxikasek, w swojej klasie na pewno byly nowoczesniejsze. A z tymi prototypami to jak dokladnie bylo?
Pozdrawiam![/list]

Sro 01 Mar, 2006 15:36

Powrót do góry
Robert05
Pułkownik

Pułkownik




Posty: 4535
Pochwał: 9
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Rozkaz o likwidacji wydano w połowie IX niestety nie znam dokładnej daty, a co sie tyczy liczby dywizji to w 198 000 karabinow mozna spokojnie uzbroić 12 dywizji piechoty lub ich rownowartość. W książce Obrona Warszawy i Modlina 1939 , znalazłem jeszcze jedna wzmiankę o pozostawiniu broni w magazynach pozwolę sobie zacytować : NIE WYWIEZIONO ROWNIEŻ Z FORTU BEMA KILKUDZIESIęCIU DZIAŁ 75 MM, OKOŁO 100 HAUBIC 100 MM ORAZ KILKU DZIAL CIęŻKICH."

Nie 05 Mar, 2006 21:10

Powrót do góry
sosab
Starszy sierżant

Starszy sierżant





Posty: 131
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

A moze tak....sprawdzić, przeczytać, dokonać analizy.....a dopiero pisać cookolwiek skoro to ma być rzetelne historyczne forum?
I tak piszecie sobie koledzy....tak by cos napisać i postów wiecej zdobyć.
Zacznijcie pisać ....RZECZOWO z poparciem tego o czym piszecie...koledzy.
Ktos gdzieś coś słyszał, widział, i może ....?????
POZDRAWIAM
SOSDB

_________________
Sosab

Nie 05 Mar, 2006 21:49

Powrót do góry
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni





Posty: 10865
Pochwał: 36
Skąd: obecnie Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

a sorki nie doczytałęm tych 100 tys. polskiej konstrukcji. co do czołgów czeskich to Niemcy zdobyli 244 czołgi LT vz.35 -ich produkcji nie podjęli, oraz 150 niewykończonych LT vz.38( tu się omyliłem- ale w sumie do uzbrojenia nie weszły).

Nie 05 Mar, 2006 23:18

Powrót do góry
l'Aquila
Porucznik marynarki

Porucznik marynarki





Posty: 684
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

sosab napisał:
A moze tak....sprawdzić, przeczytać, dokonać analizy.....a dopiero pisać cookolwiek skoro to ma być rzetelne historyczne forum?
I tak piszecie sobie koledzy....tak by cos napisać i postów wiecej zdobyć.
Zacznijcie pisać ....RZECZOWO z poparciem tego o czym piszecie...koledzy.
Ktos gdzieś coś słyszał, widział, i może ....?????
POZDRAWIAM
SOSDB


Wiesz co, ludzie sobie sympatycznie rozmawiaja, a Ty dowalasz sie do nich bez zdania racji. Wez lepiej otworz kolejne 15 watkow typu, "brytyjscy spadochroniarze/gen. Sobsabowski/n-ta dywizja czegostam - czolem, zapraszam do dyskusji", ktore wnosza niesamowicie wiele i w zadnym razie nie sa nabijaniem postow Wink. A potem jeszcze sam sobie odpowiesz, a gdy ktos osmieli sie zapytac o cokolwiek, to rzucisz cos w stylu "zapraszam do zapoznania sie z literatura poswiecona tematowi".

Pozdrawiam

Czw 09 Mar, 2006 14:05

Powrót do góry
Ponury
Lieutenant

Lieutenant





Posty: 786
Skąd: Gdańsk!
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Re: Najtragiczniejszy epizod września 1939r.

No nie,znowu Dąb Biernacki,chyba najgorszy generał i tchórz Kampanii Wrześniowej. Co do składów,to zmierzała do nich Samodzielna Grupa Operacyjna "Polesie",ale nie zdążyła...

Pią 10 Mar, 2006 10:44

Powrót do góry
rydz-smigly
Kapitan

Kapitan




Posty: 1137
Pochwał: 1
Skąd: EUROPA
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

A moznabylo ludziom rozdac i by sie juz AK tworzylo wczesniej.

Pon 13 Mar, 2006 1:37

Powrót do góry
sosab
Starszy sierżant

Starszy sierżant





Posty: 131
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Kolego l'Aquila
Czy słyszałeś o ....SPR?
Pozdrawiam cie marynarzu

_________________
Sosab

Pon 13 Mar, 2006 15:20

Powrót do góry
l'Aquila
Porucznik marynarki

Porucznik marynarki





Posty: 684
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

SPR kojarzy mi sie z czyms co wczesniej nazywalo sie SOR, wiec zapewne nie o tym mowisz. W zwiazku z czym wdzieczny bylbym za rozwiniecie skrotu.

Z gory dziekuje Wink

Lacze pozdrowienia dla "parasolarzy"

Wto 14 Mar, 2006 12:11

Powrót do góry
Robert05
Pułkownik

Pułkownik




Posty: 4535
Pochwał: 9
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ostatnio znalazłem więcej informacji o okolicznosciach zniszczenia głównej składnicy uzbrojenia w Stawach. 14 września 1939r 39 dywizja piechoty otrzymała od dowodcy Frontu Północnego gen.Stefana Dąb- Biernackiego rozkaz zniszczenia składnicy uzbrojenia w Stawach i spalenia benzyny lotniczej w magazynach w Dęblinie. A propo może ktoś wie gdze sie znajduje Fort Bema?

Sro 22 Mar, 2006 21:05

Powrót do góry
MIC
Private

Private




Posty: 3
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Tak ale uzbrojić to nie wszystk. trzeba jeszcze wyszkolic, a na to trzeba czasu o czym pisał Bolas. Może to nie była dobra decyzja a może była genialna, ego nie dowiemy sie nigdy taka jest historia....
_________________
www.rabiddogs.prv.pl

Pon 03 Kwi, 2006 19:17

Powrót do góry
Robert05
Pułkownik

Pułkownik




Posty: 4535
Pochwał: 9
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Nazwałem swoj temat "Najtragiznieszy epizod września 1939" dlatego że wyszkolonych rezerwistów było pod dotatkiem tylko nie było dla nich broni. Oto kilka przykładów OZ 25 DP na 2600 żołnierzy bylo 300 karabinów, OZ 21 DPG 2853 żołnierzy uzbrojonych w 6ckm, 34 rkm, 1469 karabinów. Dowódca grupu "Dniestr" gen Milan - Kamski oceniał ze z 40 000 żołnierzy ktorymi dysponowal tylko 30% było uzbrojonych. Datego niszczenie broni w takich okolicznosciach wydaje mi sie najtragiczniszym wydarzeniem w tej tragicznej wojnie.

Wto 04 Kwi, 2006 20:05

Powrót do góry
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni





Posty: 10865
Pochwał: 36
Skąd: obecnie Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

jeszcze napisz gdzie te OZ się znajdowały. Jak widać z jednego z poprzednich postów to oddziały przebijały się do składów, a nie broń jechała do oddziałów.
_________________
Prawo Balaniego:
Jak długo trwa minuta, zależy od tego, po której stronie drzwi toalety się znajdujesz.

http://www.powrotlegendy.pl/

Sro 05 Kwi, 2006 19:09

Powrót do góry
Robert05
Pułkownik

Pułkownik




Posty: 4535
Pochwał: 9
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wymieniłem te OZ jako przykład braków uzbrojenia w mobilizowanych oddziałach . Zajdowały się te konkretne OZ w połowie września na terenie Podola i Pokucia OZ 21 DPG rejon Tłumacza, OZ 25 DP rejon Ottynia.

Pią 07 Kwi, 2006 22:54

Powrót do góry
kola303
Kapral

Kapral





Posty: 43
Skąd: Włocławek
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Tak na marginesie, gdyby Niemcy tak nie gnali do przodu a statycznie pykali na granicy to możemy założyć, że w końcu broń ze składów trafiła by do mobilizowanych jednostek. A tak błyskawiczne tempo działania wroga, plus chaos na naszych tyłach, no trudno się mówi Smutny

Nie 16 Lip, 2006 11:31

Powrót do góry
mianoraf
Chorąży

Chorąży





Posty: 170
Skąd: Maciejowice
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ci co mogli zakopywali broń i potem gdy byli w partyzantce wykopywali ja i walczyli...tyle jest mi wiadomo...

Dzięki za info. Nie wiedziałem.

_________________
Królestwo Elderlandu
II WW

Nie 16 Lip, 2006 15:45

Powrót do góry
MarcinGdańsk
Porucznik marynarki

Porucznik marynarki




Posty: 540
Skąd: Gdańsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ja natomiast uważam, że nie jest to najtragiczniejszy epizod wojny obronnej 1939r. Ilość sprzętu jest faktycznie spora, ale należy sobie postawić pytanie, co by było gdyby ta broń trafiła przed 1 września 1939r do jednostek?? Uważam, że przy tak biernej postawie Anglików i Francuzów, jak i toczenie walki na dwa fronty broń ta przedłużyła by walkę obronną góra o tydzień. Jak dla mnie to właśnie postawa naszych " sojuszników " była tragiczna!!
_________________
Klawiatura służy mi do nabijania postówUśmiech Uśmiech

Nie 16 Lip, 2006 22:34

Powrót do góry
Robert05
Pułkownik

Pułkownik




Posty: 4535
Pochwał: 9
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jeśli ta broń przedłużyła by nasza obronę o tydzień, t by oznaczało że walczyli byśmy dłużej niż Francja Co sie tyczy tzw " zdrady sojuszników" to co oni mogli we wrześniu 1939r zrobić? Otóż nic nie mogli i właśnie to zrobili. Pozdrawiam.

Nie 16 Lip, 2006 23:02

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony 1, 2  Następny Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.