| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
corolla77
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec




Posty: 23
Skąd: Zabrze
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Biskupi dyktatorami mody damskiej

W „Miesięczniku Kościelnym” z lipca 1926 r. opublikowano orędzie biskupów Antoniego LAUBITZA i Stanisława Kostka ŁUKOMSKIEGO, sufraganów gnieźnieńskiego i poznańskiego, stanowiące przełom w kreowaniu mody damskiej.
„Księża biskupi odwoływali się już kilkakrotnie w listach pasterskich do opinii publicznej z wezwaniem przeciwstawienia się wzmagającej niemoralności, zwracając przy tym uwagę szczególną na nieobyczajność mody wprowadzanej do ubrań kobiecych.
Odezwy te i upomnienia znaczna ilość kobiet niestety zlekceważyła. Co gorsza, są kobiety, które nie wahają się wchodzić w takim nieprzyzwoitym ubraniu nawet do domów Bożych i przystępować do Stołu Pańskiego.
Wobec tego nie pozostaje władzy kościelnej nic innego, jak chwycić się środków, jakie podaje dyscyplina kościelna.
Zarządzamy zatem, iż dozwolonym jest wchodzić do kościołów na nabożeństwa, przystępować do Sakramentów lub brać udział w orszaku weselnym tylko w ubraniu poniżej opisanym:

http://laurahuta.blogspot.com/2012/06/biskupi-antoni-laubitz-i-stanisaw.html


Osoby niestosujące się do powyższych przepisów należy wyprosić z kościoła jako naruszające świętość miejsca i gorszące obecnych. Należy im również odmówić Sakramentów Świętych.

Czw 14 Cze, 2012 14:52

Powrót do góry
marek8888
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 4455
Pochwał: 5
Skąd: Sekcja polska NKWD
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ej to wcale nie był pierwszy raz Uśmiech - niejaki Abp. Michał Poniatowski dowcipnie jaśnie oświeconym księciem zwany Uśmiech i piastujący godność Prymasa projektował podobno stroje dla baletniczek uświetniajacych rózne tam imprezy "polityczne" Miał też ponoć ceniony przez Panie wkład w kwestie innych rozwiązań już dotyczących zwykłych codziennych strojów...
Pozdrawiam

_________________
Czy można dostąpić selektywnej mądrości lub przekwalifikować się na prawdziwego człowieka ot tak po prostej lekturze dzieł Jacka Kaczmarskiego? Tak - na IOH można...

Czw 24 Sty, 2013 12:45

Powrót do góry
de Villars
Generał dywizji

Generał dywizji





Posty: 8068
Pochwał: 6
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

W sumie nic dziwnego - nawet dzisiaj zdarza się przy wejściu do kościoła krótka ściaga na temat tego, jak kobieta winna być ubrana wchodząc do środka. A więc kreowanie mody damskiej trwa nadal Wink
Natomiast ciekaw jestem owego wkładu prymasa Poniatowskiego w codzienną garderobę kobiet, mam nadzieję na coś pikantnego Twisted Evil

_________________
Dmą w rogi zaklęte
Dudni ziemia, kurz staje
Jako burze w szale
Idą, idą Wandale!
Szaleją topory
Dzicy jako zwierzory
Szpony bogów w szale
Idą, idą Wandale!

Czw 24 Sty, 2013 13:17

Powrót do góry
marek8888
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 4455
Pochwał: 5
Skąd: Sekcja polska NKWD
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Szczegóły? Prosze bardzo Uśmiech W szczególnej pamieci potomnych utkwiła seria "antyczna", której istota tkwiła w braku przesadnych ograniczeń w ekspozycji kobiecej części ciała od pasa w górę Uśmiech W ogóle miała to być też ogólnie charakterystyczna część także innych projektów Uśmiech Inne seria obejmowała ponoć bardzo widowiskowe kombinacje kolorowych dosyć cienkich pasków z których składać się miała cała suknia Uśmiech
Zaznaczam, zę mówimy o projektach dla osób świeckich Kciuk do góry
Niestety czytałem tylko opisy powyższych - rycin je przestawiających - choć ponoć istnieją niestety nie miałem okazji do tej pory odnaleźć.
Pewnym problemem jest tez i to, ze autorstwo rzeczonego abp. nie jest 100% pewne choć bardzo prawdopodobne zważywszy ogólną fascynację tematami i kobiecych strojów i układów choreograficznych itp.
W ogóle schyłek XVIII wieku w Warszawie to dosyć specyficzne "modowe fascynacje" - tytułem przykładu np. Jan Kiliński takze zrobił fortunę na projektowaniu indywidualnych wzorów obuwia dla warszawianek Uśmiech
Pozdrawiam

_________________
Czy można dostąpić selektywnej mądrości lub przekwalifikować się na prawdziwego człowieka ot tak po prostej lekturze dzieł Jacka Kaczmarskiego? Tak - na IOH można...

Czw 24 Sty, 2013 20:04

Powrót do góry
pilch
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany






Posty: 87
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Biskupi dyktatorami mody damskiej

Zastanawia mnie fakt, dlaczego osoby, które jak sądzę z ich innych postów - nie chodzą do Kościoła- zajmują się w ogóle tematem : jak należy się zachowywać w światyni ( nie tylko katolickiej ) w tym jak należy się ubierać. Odpowiadam: należy zachowywać się przyzwoicie. Jeżeli nie wiecie co to jst przyzwoitość- zapytajcie kogoś starszego. Kiedy byłem latem 1972 roku w Warnie i ( ponieważ było jak na moje odczucie bardzo gorąco) rozpiąłem z przodu moją koszulkę z krótkimi rękawami- a byłem w mieście na ulicy a nie na plaży- pewnien starszy człowiek- krajowiec- zwrócił mi uwagę na niestosowność mojego zachowania. To w tym miejscu i w tym czasie nie uchodziło za stosowne. Zdrowy rozsądek podpowiada, że do światyni przychodzi się dla kontaktów z Bogiem a nie dla prezentowania swoich wdzięków obecnym ( co w innych miejscu i okolicznosciach wcale nie jest nie na miejscu ) . Nie słyszałem, żeby biskupi wypowiadali się na temat ubioru kobiet w ogóle. Jeżeli naród ma istniec jako całość , jego standardy w tym obyczaje muszą być jednolite. Jeżeli pozwolicie , żeby o waszych standardach decydowała hołota i degeneraci, to przestaniecie istnieć jako naród. Juzżobecnie większość Arabów uważa Europejki w tym Polki za ku##y- a to z uwagi na sposób zachowania- i ja im muszę przyznać rację w tym względzie. Co jest zatem celem tych kolesi , którzy wypowiadają się przeciwko obyczajności? Moim zdaniem wpisują się w ogólna politykę celowj demoralizacji narodu uparcie realizowaną przez media i panującą agenturę . Mnie się lprzez całe życie epiej żyje w towarzystwie ludzi przyzwoitych niz w sądziedztwie śliskiej hołoty i degeneratów.
Have a nice day.
Stary

Sob 07 Gru, 2013 23:24

Powrót do góry
Bati
Administracja
Generał dywizji

Generał dywizji




Posty: 8555
Pochwał: 29
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Re: Biskupi dyktatorami mody damskiej

pilch napisał:
Moim zdaniem wpisują się w ogólna politykę celowj demoralizacji narodu uparcie realizowaną przez media i panującą agenturę .


Znowu jakiś spisek.Komunał jakby wyjęty z retoryki prawdziwego patrioty, katolika i obrońcy wiary Jarka K.

Sob 07 Gru, 2013 23:31

Powrót do góry
pilch
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany






Posty: 87
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Biskupi dyktatorami mody damskiej

Do tego co napisałem powyżej , proponuję następujace rozumowanie:zestawcie sobie ( w wyobraźni) Wenus z Willendorfu , Wenus z Milo i Wenus ze współczesnego wybiegu mody. Ta pierwsza, to figurka wapienna datowana na 20 kilka tysięcy lat, a więc z czasów przedhistorycznych i przestawia kobietę, którą byśmy mogli dzisiaj określić jako otyła i nieproporcjonalnie gruba. Ponieważ ta rzeźba to był jakiś idol, a więc tak albo podobnie wyglądał ideał kobiecego piekna. Mażna się domyślać, że w czasach , kiedy grupy ludzkie walczyły o przetrwanie, najbardziej pożądana była kobieta duża, silna i płodna, mogąca zapewnić biologiczne przetrwanie grupie myśliwych-zbieraczy.
Wenus z Milo odpowiada klasycznemu kanonowi pekna. Grecki rzeźbiarz Poliklet opracował nawet pewien zestaw proporcji, którego użycie decydowało o tym,żeby rzeźba była piękna: wyraził każdy z wymiarów ciała ludzkiego ( długość nosa, szerokość oczu ....) potrzebny rzeźbiarzowi w stosunku do szerokosci małego palca u nogi- aby móc przeliczać proporcjonalnie wszystkie wymiary zależnie od planowanej wysokości rzeźby. Świadczy to o tym, że społeczeństwo zorganizowane Grecji klasycznej juz wyszło poza prostą reprodukcję i stosownie do tego zmieniły się kryteria estetyczne. Kiedy patrzę na te wychudzone i zabiedzone modelki ze współczesnych wybiegów mody , to przychodzi mi na myśli, że mniejszą szkodę spychiczna bym poniósł ogladając ten pokaz, gdyby te sukienki powiesili po prostu na wieszaku , i że dzisiejsze wybiegi mody opanowała grupka jakichś degeneratów, których zboczone wyobrażnie o ideale piękna mają satysfakcjonować kształty tych modelek. Tak zawsze mówię moim młodym współpracownicom, jeżeli się martwią tym, że są " za grube" . Ponadto forumowiczów zachecam do trzeźwej oceny sytuacji i nie uleganie hucpie degeneratów hałaśliwie obecnych także na tym forum. Degeneratom należy spokojnie wskazać ich miejsce: na marginesie.
Stary

Nie 08 Gru, 2013 11:00

Powrót do góry
krakus57
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany






Posty: 2553
Pochwał: 16
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Re: Biskupi dyktatorami mody damskiej

pilch napisał:
nie uleganie hucpie degeneratów hałaśliwie obecnych także na tym forum. Degeneratom należy spokojnie wskazać ich miejsce: na marginesie.
Stary


200 % racji . Szczególnie DEGENERATOM UMYSŁOWYM , których Waść jesteś typowym przedstawicielem .

Proszę nie obrażać PT Forumowiczów !

serdecznie pozdrawiam MJR technokrata

PS. Szalom Amon

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=yLWt5kSBOu4

https://www.youtube.com/watch?v=HvZqu0tsFM0

https://www.youtube.com/watch?v=eq-cc_niPjQ&list=FLnSHul9TjNAqd-skCF67rrg&index=85

Nie 08 Gru, 2013 20:56

Powrót do góry
Gonzo
Sierżant

Sierżant




Posty: 90
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Re: Biskupi dyktatorami mody damskiej

corolla77 napisał:
W „Miesięczniku Kościelnym” z lipca 1926 r. opublikowano orędzie biskupów Antoniego LAUBITZA i Stanisława Kostka ŁUKOMSKIEGO, sufraganów gnieźnieńskiego i poznańskiego, stanowiące przełom w kreowaniu mody damskiej.
„Księża biskupi odwoływali się już kilkakrotnie w listach pasterskich do opinii publicznej z wezwaniem przeciwstawienia się wzmagającej niemoralności, zwracając przy tym uwagę szczególną na nieobyczajność mody wprowadzanej do ubrań kobiecych.
Odezwy te i upomnienia znaczna ilość kobiet niestety zlekceważyła. Co gorsza, są kobiety, które nie wahają się wchodzić w takim nieprzyzwoitym ubraniu nawet do domów Bożych i przystępować do Stołu Pańskiego.
Wobec tego nie pozostaje władzy kościelnej nic innego, jak chwycić się środków, jakie podaje dyscyplina kościelna.
Zarządzamy zatem, iż dozwolonym jest wchodzić do kościołów na nabożeństwa, przystępować do Sakramentów lub brać udział w orszaku weselnym tylko w ubraniu poniżej opisanym:

http://laurahuta.blogspot.com/2012/06/biskupi-antoni-laubitz-i-stanisaw.html


Osoby niestosujące się do powyższych przepisów należy wyprosić z kościoła jako naruszające świętość miejsca i gorszące obecnych. Należy im również odmówić Sakramentów Świętych.



Cytujesz wypowiedzi z 1926r. To było prawie 100 lat temu. Nie sposób ot tak przełożyć to na dzisiaj pojmowane "lansowani mody". Może przybiżysz realia życia sprzed blisko 100 lat?

Wto 10 Lis, 2015 23:59

Powrót do góry
Gonzo
Sierżant

Sierżant




Posty: 90
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

de Villars napisał:
W sumie nic dziwnego - nawet dzisiaj zdarza się przy wejściu do kościoła krótka ściaga na temat tego, jak kobieta winna być ubrana wchodząc do środka. A więc kreowanie mody damskiej trwa nadal Wink
Twisted Evil

Egzekwowanie szacunku do miejsca świętego ma się nijak do kreowania mody. Zaiste imponująca ekwilibrystyka umysłowa.

Sro 11 Lis, 2015 0:09

Powrót do góry
erkael56
Major

Major




Posty: 1560
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Re: Biskupi dyktatorami mody damskiej

pilch napisał:
Zastanawia mnie fakt, dlaczego osoby, które jak sądzę z ich innych postów - nie chodzą do Kościoła- zajmują się w ogóle tematem : jak należy się zachowywać w światyni ( nie tylko katolickiej ) w tym jak należy się ubierać. Odpowiadam: należy zachowywać się przyzwoicie. Jeżeli nie wiecie co to jst przyzwoitość- zapytajcie kogoś starszego. Kiedy byłem latem 1972 roku w Warnie i ( ponieważ było jak na moje odczucie bardzo gorąco) rozpiąłem z przodu moją koszulkę z krótkimi rękawami- a byłem w mieście na ulicy a nie na plaży- pewnien starszy człowiek- krajowiec- zwrócił mi uwagę na niestosowność mojego zachowania. To w tym miejscu i w tym czasie nie uchodziło za stosowne. Zdrowy rozsądek podpowiada, że do światyni przychodzi się dla kontaktów z Bogiem a nie dla prezentowania swoich wdzięków obecnym ( co w innych miejscu i okolicznosciach wcale nie jest nie na miejscu ) . Nie słyszałem, żeby biskupi wypowiadali się na temat ubioru kobiet w ogóle. Jeżeli naród ma istniec jako całość , jego standardy w tym obyczaje muszą być jednolite. Jeżeli pozwolicie , żeby o waszych standardach decydowała hołota i degeneraci, to przestaniecie istnieć jako naród. Juzżobecnie większość Arabów uważa Europejki w tym Polki za ku##y- a to z uwagi na sposób zachowania- i ja im muszę przyznać rację w tym względzie. Co jest zatem celem tych kolesi , którzy wypowiadają się przeciwko obyczajności? Moim zdaniem wpisują się w ogólna politykę celowj demoralizacji narodu uparcie realizowaną przez media i panującą agenturę . Mnie się lprzez całe życie epiej żyje w towarzystwie ludzi przyzwoitych niz w sądziedztwie śliskiej hołoty i degeneratów.
Have a nice day.
Stary


My nie mamy takich kłopotów z ciuchami - po prostu jako ateiści nie chodzimy do świątyń. Żadnych. I po problemie.

Pią 04 Maj, 2018 18:01

Powrót do góry
PPSza
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 3
Skąd: Gdańsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Aż mi się przypomniał ksiądz z mojej parafii w dzieciństwie (urodzony przed wojną), który na kazaniach ciskał gromy, że Hitler to kara boska za to, że Warszawa była rozwiązła i pełna prostytutek Bardzo szczęśliwy

Wto 24 Lip, 2018 8:27

Powrót do góry
marlog
Podporucznik

Podporucznik




Posty: 257
Skąd: Olsztyn
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
My nie mamy takich kłopotów z ciuchami - po prostu jako ateiści nie chodzimy do świątyń.

Popieram też tak robimy, nawet taką formułkę stosujemy "Kościoły od zewnątrz, a knajpy od środka"..
Ale należy szanować poglądy i tradycje innych , inaczej chodzimy przecież ubrani do filharmonii , a inaczej na plaże dla nudystów..


_________________
Lecz nade wszystko – słowom naszym,
Zmienionym chytrze przez krętaczy,
Jedyność przywróć i prawdziwość:
Niech prawo zawsze prawo znaczy,
A sprawiedliwość - sprawiedliwość.

J.Tuwim

Wto 07 Sie, 2018 17:04

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.