| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
bestmellisa2282
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 4
Skąd: Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Mi również się wydaje, że tak kiedys było, że naziści nie dbali o to czy dany człowiek jest uśmiercony czy nie, oni mieli zadanie, które mieli wykonać.. nie ważne jak.. miało byc po prostu wykonane... myślę, że ludzie , którzy ludziom gotowali ten los nie mieli skrupułów , nie myśleli o innych, ale tylko o sobie i własnych wyróżnieniach..

Pon 05 Maj, 2014 12:39

Powrót do góry
Budzislawa81
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 2
Skąd: Rzeszów
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Tak naprawdę prawdy o uśmiercaniu ludzi w komorach gazowych nie dowiemy się nigdy w zasadzie moim zdaniem Niemcy nie mieli skrupułów i nie przykładali wagi do tego w jakich warunkach taki "człowiek innej rasy" zostanie zabity..

____________________
W tym sęk-nie obiecujemy http://sjanowski.yolasite.com a jenak!


Ostatnio zmieniony przez Budzislawa81 dnia Pon 03 Lis, 2014 11:49, w całości zmieniany 1 raz

Pią 09 Maj, 2014 14:39

Powrót do góry
krakus57
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany






Posty: 2553
Pochwał: 16
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Budzislawa81 napisał:
Tak naprawdę prawdy o uśmiercaniu ludzi w komorach gazowych nie dowiemy się nigdy .


PT Budzisława81

Współczuję . Nie lepiej pójść do...( nawet nie biblioteki ) super marketu.

serdecznie pozdrawiam MJR technokrata

PS. Szalom Amon

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=yLWt5kSBOu4

https://www.youtube.com/watch?v=HvZqu0tsFM0

https://www.youtube.com/watch?v=eq-cc_niPjQ&list=FLnSHul9TjNAqd-skCF67rrg&index=85

Pią 09 Maj, 2014 14:51

Powrót do góry
NETVICKIE2142
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 4
Skąd: Białystok
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Komory gazowe to bestialskie zbrodnie , jest wiele literatury na ten temat, polecam też film pt. " Chłopiec w niebieskiej piżamie " przedstawia brak skrupułów wśród Niemców, i cały obraz zbrodni na Żydach, świat powinien o tym wiedzieć, nasze dzieci też..

Sro 14 Maj, 2014 13:59

Powrót do góry
Powstaniec20
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 10
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Przez właśnie komory gazowe zginęło najwięcej żydów w obozach zagłady

Nie 14 Wrz, 2014 19:16

Powrót do góry
Przemek Leniak
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Pisaliście tu między innymi o Majdanku.

Na Majdanku zachowały się wyjątkowe oryginalne komory gazowe.
Nie było nigdy problemu z ich identyfikacją jako komór gazowych bo Niemcy je opisywali jako komory gazowe nie tylko w planach obozu i poszczególnych budynków ale i na szyldach na tych budynkach.
Jednak co innego identyfikacja komór gazowych a co innego stwierdzenie że mordowano w nich ludzi za pomocą Cyklonu B.
Choć trzeba przyznać że za komory gazowe brano prawdopodobnie również pomieszczenia które nimi nie były.

Zdziwi was może informacja że nie ma na temat komór gazowych na Majdanku ani jednego naukowego opracowania, nikt nie badał w sposób naukowy tematu mordowania ludzi w komorach gazowych na Majdanku.

Najpierw może opowiem o tym jak to się stało że temat od ponad 70 lat nie został ruszony.

Otóż historia ta wygląda tak mniej więcej:

22 lipca 1944 tuż po południu z Majdanka wyszedł ostatni transport więźniów wraz z towarzyszącymi im SS-manami. Prawdopodobnie to SS-mani z tego transportu podpalili wychodząc z obozu drewniany budynek krematorium.
Nie przeprowadzono jednak chyba nigdy ekspertyzy dotyczącej przyczyn pożaru budynku - więc nawet podpalenie jest tylko hipotezą. Wiadomo że drewniane części budynku spłonęły.
Prawdopodobnie w nocy z 22 na 23 lipca na teren obozu na Majdanku dostały się pierwsze oddziały radzieckie.
Prawdopodobnie bo znów na pewno wiadomo że walki o Lublin zaczęły się rano (albo nad ranem) 23 , obronę niemiecka przełamano 23 lipca a ostatecznie wszelkie zwarteoddziały niemieckie w Lublinie zaprzestały walki 25 lipca.
Przebieg walk w samym Lublinie przez wiele lat pozostawał ze względów najpewniej politycznych (czyli spory udział AK w wyzwoleniu miasta) mocno zafałszowany
Sporo informacji na ten temat można znaleźć np tu http://www.historycy.org/index.php?showtopic=56810
Przy okazji warto wspomnieć i o filmie Pathe pt Tragic city of Lublin
https://www.youtube.com/watch?v=tBgWznGxOe8
Są w nim sceny walki być może autentyczne a być może dopiero później inscenizowane albo wymieszane ze sobą jednego i drugiego typu.
Tu jest tekst prasowy na temat tego filmu
http://www.kurierlubelski.pl/artykul/3483397,lublin-na-sensacyjnym-filmie-z-1944-roku-zdjecia-wideo,id,t.html
W filmie tym nie ma jednak scen z Majdanka.

Z tego co słyszałem od starszych mieszkańców Lublina mieszkających w okolicy obozu - zanim weszły tam wojska radzieckie byli tam już mieszkańcy Lublina. Sądząc z tego albo było to tuż po odejściu Niemców albo tez w ciągu kolejnych dni np 23 lipca przed wejściem Armii Czerwonej - nie znalazłem relacji o tym jak Rosjanie weszli na Majdanek.
Moim zdaniem już od popołudnia 22 lipca 1944 na Majdanku nie było żadnych oddziałów niemieckich, nie wiem nic natomiast na temat tego kiedy weszły tam oddziały radzieckie ewentualnie czy pojawiło się tam AK lub BCH.

W obozie znajdowało się jeszcze około 1000 osób - (podawane są liczby od 800 do 1500 osób) - jeńcy radzieccy, jeńcy radzieccy którzy przeszli na stronę Niemców i zostali inwalidami oraz pewna nieokreślona bliżej grupa rolników wysiedlonych z Zamojszczyzny.

Z tego co działo się dalej wiadomo że baraki obozu zostały po wejściu armii radzieckiej zajęte na koszary wojskowe a przynajmniej częścią więźniów zajęli się ludzie z dawnego Polskiego Komitetu Opiekuńczego w Lublinie.
Wydaje mi się że z tego pierwszego okresu po wejściu Rosjan na Majdanek mogą pochodzić niektóre zdjęcia które były opisywane jako pochodzące z wyzwolenia Majdanka.

Jak wiadomo są również dwa filmy polski Aleksandra Forda Cmentarzysko Europy i radziecki Iriny Setkiny pt Majdanek w których sa zdjęcia z obozu.
W znacznej mierze oba te filmy jak również kilka innych korzystają z tych samych taśm nakręconych w różnych okresach.
Co do chwili nakręcenia zdjęć filmowych - zdaje się ze tego również nikt dotychczas szczegółowo nie badał i nie analizował.

Co do filmu Forda to w zdaje się 1969 operator który kręcił zdjęcia do tego obrazu - w czasopiśmie Film twierdził że z kamerami weszli do obozu w kilka minut po wyjściu Niemców jednak zdaje się że nie ma w tym nic z prawdy.
Jak się wydaje zdjęcia dymiących jeszcze resztek krematorium mogą pochodzić z któregoś z dni po 22 Lipca 1944 - prawdopodobnie jednak nakręcone zostały przez operatora radzieckiego.
Polskie oddziały a więc i operatorzy filmowi pojawili się w Lublinie w kilka dni po jego zajęciu przez Rosjan.

Prawdopodobnie jeszcze przed pojawieniem się polskich wojsk na terenie obozu zaczął funkcjonować obóz jeniecki dla Niemców schwytanych w Lublinie i okolicach i obóz NKWD dla AK-owców.
Po tym jak pojawiły się wojska polskie one również znalazły zakwaterowanie w obozie obok istniejącego obozu NKWD obozu jenieckiego i koszar radzieckich
To już był sierpień 1944 roku.
W tym czasie postanowiono powołać na Majdanku muzeum i wykorzystać Majdanek propagandowo.
Pierwsze szacunki liczby ofiar sięgały 2 mln osób i nie miały zupełnie żadnych podstaw - nie tłumaczy ich również liczba 800 tys par butów jakie zgromadzono na Majdanku.
Jak pokaże wam potem wiele wskazuje na stricte polityczne powody podawania takich astronomicznych liczb ofiar.

Co ciekawe już w 1946 roku ukazywały się wspomnienia mówiące o znacznie mniejszej liczbie ofiar, jednak były one korygowane w kolejnych wydaniach na rzecz oficjalnej wersji.
Raul Hilberg - żydowski historyk holokaustu podawał jednak konsekwentnie liczbę 50 tys żydowskich ofiar Majdanka - jego twierdzenia były jednak ignorowane.
Do czasu opracowania Kranza (obecnego dyrektora Muzeum na Majdanku) z 2003 roku liczba ofiar podawana oficjalnie w tym eksponowana przez Muzeum była całkowicie wyssana z palca, nawet szacunki mało uzasadnione politycznie były dwu trzykrotnie zawyżone
Obecnie podawana liczba jest również szacunkiem i nie można jej traktować jako ostatecznego ustalenia - tym co ja różni od podawanych poprzednio jest jawna metodologia jej szacowania - zawarta w artykule Kranza.
Dla porównania liczba ofiar podawana w procesach załogi Majdanka to 1 500 000 ofiar a w filmach propagandowych nawet 2 mln. tymczasem szacunki Kranza mówią o 78 000 ofiar - poprzednie szacunki podawały liczbę 275 000 nie posiadały jednak uzasadnienia takiej liczby.
Kranz szacuje liczbę wszystkich wiezniów Majdanka na 150 tys.

Opracowanie Kranza doptyczące liczby ofiar jest własciwie pierwszym naukowym tekstem na powyższy temat. Liczba ofiar to jednak nie wszystko co wypadałoby zbadać.
Niejako sztandarowym tematem gdy chodzi o Majdanek jest uśmiercanie ofiar za pomocą Cyklonu B
zaskocze was zapewne ale dziś pomimo że nadal zadnych naukowych opracowań na ten temat nie ma - rozpowszechniane sa obiegowe opinie - które pochodzą miedzy innymi od Kranza i innych pracowników muzeum o tym że Cyklon B nie był wykorzystywany do masowego mordowania ludzi. W tekstach które nie sa naukowymi opracowaniami ale za to maja znaczenie własnie propagandowe bo np maja popularyzować "wiedzę" o Majdanku wyczytacie jednak że Niemcy eksperymentowali z cyklonem B - oczywiście jak to w takich tekstach nie ma powołania się na żadne wskazówki które prowadziłyby do takiego wniosku.
Podobnie rzecz wygląda z liczba ofiar komór gazowych - w publikacjach dla publiki jest mowa o 12- 13 tys ofiar gazu - wiadomo że jest to opinia głoszona również przez naukowców - ale jest ona rozpowszechniana wyłącznie na zasadzie "słyszałem od ludzi którzy się na tym znają".

Jednocześnie z publikacją danych o 13 tys ofiar komór gazowych pojawia się od dawna istniejącą teza że komory były głównym sposobem eksterminacji na Majdanku przynajmniej w okresie od jesieni 1942 do jesieni 1943, jak również że gazowano głównie Żydów. O ile głównie żydowskie pochodzenie ofiar może mieć podstawy o tyle teza o głównym sposobie eksterminacji nie broni sie w najmniejszym stopniu.
Kranz szacuje liczbę ofiar Żydów na 59 tys osób w całym okresie funkcjonowania obozu - czyli od jesieni 1941 do lata 1944 przy czym największe nasilenie eksterminacji Zydów to okres Akcji Reinhardt czyli roku pomiędzy jesienia 1942 a jesienią 1943. W tym okresie ofiary mordowano masowo i tym róznił się od okresu wcześniejszego gdy śmiertelność w obozie wynikała głównie z chorób (tyfus) i warunków bytowych.
Wiadomo że ok 18 tys Żydów rozstrzelano na terenie obozu 3 listopada 1943 - jak widać już ta liczba jest wyższa niż szacowane wszystkie ofiary komór gazowych.
Wiadomo również że cały czas Akcji Reinhardt odbywały się egzekucje w Lesie Krępieckim.
I to prawdopodobnie własnie te egzekucje były głównym sposobem eksterminacji na Majdanku i w Lublinie

Co do samej techniki zabijania w komorach gazowych już od 1944 oprócz Cyklonu B mówiono o CO czyli czadzie
Nawet w filmie Forda w pewnym momencie padają słowa o 7 komorach z czego dwu czynnych - w filmie akurat nie mogę usłyszeć o które komory chodzi.
Jednak współcześnie mowa jest o dwu komorach w tak zwanym bunkrze - obu wyposażonych w rury którymi miano doprowadzać CO z butli - (wersja z butlami jest tez tematem ekspozycji muzealnej).
Uzasadnienie dla tezy o czadzie w butlach leży w znalezieniu na terenie obozu przez komisję polsko-radziecką 5 butli po CO.
Jedynym znanym mi dowodem w tej kwestii jest zdjęcie z dokumentacji tej komisji - zdjęcie fragmentów tych butli
to które tu widać

Obecnie eksponowane muzealnie butle nie są tymi ze zdjeć ani nawet butlami po CO - przynajmniej jedna jest po CO2 o czym świadczy zresztą sam napis na niej - butle eksponowane stanowią po prostu rekonstrukcję dla celów poglądowych.

CO z butli to teza która pojawiła się chyba tylko ma Majdanku - w przypadku innych komór gazowych np pobliskich Bełżca czy Sobiboru jest mowa o spalinach silników w zależności od relacji benzynowych lub diesla (na diesla wskazuje właściwie tylko jedna relacja).
W przypadku Majdanka relacje świadków mówią o uruchamianiu silnika jakiegoś w czasie gazowania ludzi - na ogół tłumaczone jest to zagłuszaniem krzyków ofiar, w jednym chyba tylko przypadku pojawia sie teza o wykorzystywaniu do wytwarzania gazu czarnego samochodu będącego zarazem komora gazowa na spaliny.

etc etc

Przy okazji wspominane już w tym wątku worki z włosami które miałyby pochodzić z Majdanka sa na filmie opisane jako KL AU czyli że są to worki z obozu w Auschwitz

O propagandzie na temat obozów i filmach poczytajcie sobie w tym tekscie
http://www.majdanek.eu/images/media/Pliki.do.pobrania/Stuart_Liebman_Cmentarzysko_Europy_1944_Pierwszy_film_o_Holocauscie.pdf
tekst ten pokazuje też do dziś istniejące wielkie zapotrzebowanie na określoną wizję historii - Liebman nie jest tu wcale bezstronnym naukowcem w stylu Raula Hilberga którego ustalenia zresztą uważa za zaskakujące -chodzi o niską u Hilberga liczbę ofiar Żydów choć Hilberg już w 1961 szacuje ją na 50 tys a według ostatnich szacunków Krazna było to 59 tys.
Hilberg o czym w Polsce mało kto wie - nie tylko był pionierem prawdziwych badań naukowych nad holokaustem ale i popierał w całej rozciągłości niejakiego Normana Finkelsteina - tego od "Przedsiębiorstwa Holokaust"
Tymczasem jeszcze w 1975 Lucy Dawidowicz (Żydówka amerykańska) propagandystka owego Holokaust industries pisała o 1 380 000 Żydów ofiar Majdanka...

Komory gazowe na Majdanku nie muszą być w najmniejszym stopniu reprezentatywne
Szczególnie trudno je porównać z komorami obozów zagłady w stylu Bełżca czy Sobioboru
nie mniej jednak na ich przykładzie da sie pokazać główny problem który staje na drodze do wiedzy o komorach gazowych i ich roli w zagładzie żydów i w ogóle eksterminacji ludzi
problemem tym jest stricte politycznie uzasadniona propaganda
i to nie tylko ta komunistyczna ale również ta o której mówi Finkelstein
to ona powoduje że do dziś tak naprawdę nic pewnego nie wiemy


pzdr

Sro 06 Maj, 2015 8:49

Powrót do góry
Anonymous
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ja właśnie ostatnio odwiedziłem Oświęcim, byłem przypadkiem w okolicy i postanowiłem zwiedzić, ponieważ przeczytałem chyba całą dostępną literaturę obozową. Myślę, że teraz już obóz nie robi takiego wrażenia jak kiedyś musiał robić na ludziach zwiedzających. Minęło już ponad 70 lat, wszystko jest przykryte patyną czasu, jakoś tak nierealnie to wygląda.
Tutaj film na youtube nt. wyzwolenia Auschwitz https://www.youtube.com/watch?v=wsMmRITgIJ0

Pon 15 Cze, 2015 22:15

Powrót do góry
panc
Moderator
Podpułkownik

Podpułkownik





Posty: 3165
Pochwał: 30
Skąd: W-wa ,Pl. Na Rozdrożu 2 m. 183
Archiwum: Grzegorz Gąsienica-Poszepszyński
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Trzeba być naprawdę wyjątkowym debilem by ogłaszać się akurat w tym dziale
_________________
Ministry, Animosity :

https://www.youtube.com/watch?v=L2ayask8pck&list=RDL2ayask8pck

Svoboda je prevara, zakufana prevara

Pon 15 Cze, 2015 23:01

Powrót do góry
red25
Lieutenant Colonel

Lieutenant Colonel





Posty: 3080
Pochwał: 4
Skąd: UE
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

???? Nie wiem czemu komory gazowe wzbudzają jakieś wątpliwości. Żyje jeszcze wielu świadków którzy widzieli jak pracowały, nie brak jest wspomnień i opisów. Polecam wspomnienia tego pana (miałem okazję go poznać) Filip Bialowitz był więźniem Sobiboru, uczestnikiem słynnej ucieczki - to on przyprowadzał ssmanów których likwidowali więźniowie. Napisał o Sobiborze książkę i chętnie, mimo wieku, spotyka się aby o tym opowiedzieć.
_________________
Żeromski, Daszyński, Pużak, Ciołkosz, Gustaw Herling-Grudziński byli socjalistami... ich też nazwiecie lewakami?
http://www.youtube.com/watch?v=6KZKyUQblWU

Wto 16 Cze, 2015 17:22

Powrót do góry
lothgo87
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Straszne jest jak człowiek traktuje człowieka. Nie do pomyślenia, jak można być tak nieludzkim i nie przejmować się innymi istotami. Oświęcim widziałam na własne oczy i robi wrażenie...
_________________
http://kredytakademia.pl

Nie 05 Lip, 2015 20:18

Powrót do góry
om79
Hauptmann

Hauptmann





Posty: 1401
Skąd: Bendsburg
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

lothgo87 napisał:
Straszne jest jak człowiek traktuje człowieka. Nie do pomyślenia, jak można być tak nieludzkim i nie przejmować się innymi istotami. Oświęcim widziałam na własne oczy i robi wrażenie...


kolejny koń, który mówi

CKM

Nie 05 Lip, 2015 22:06

Powrót do góry
leradzik
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 2
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Widziałam je na własne oczy. To jak Ci ludzie - nasi Rodacy byli traktowani jest dla mnie czymś niewyobrażalnym. Jestem przerażona tym co działo się zarówno w Auschwitz jak i Birkenau.
_________________
implanty zębów łódź

Sro 24 Sie, 2016 14:25

Powrót do góry
Bati
Administracja
Generał dywizji

Generał dywizji




Posty: 8555
Pochwał: 29
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wpraw sobie lepiej implant mózgu. Gupi

Sro 24 Sie, 2016 14:43

Powrót do góry
kozak112
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 3
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

szok

to straszne, jak można w ogóle budowac komory gazowe czy piece Czołg2

Nie 04 Gru, 2016 23:13

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4 Strona 4 z 4

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.