| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Bubba_Z
Komandor podporucznik

Komandor podporucznik





Posty: 2231
Pochwał: 15
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Technika fotografowania - sprzęt, opinie, rady.

Temat jest poświęcony fotografowaniu małych przedmiotów, jak odznaczenia, medale. monety
Kris501


Muszę przyznać, że już same zdjęcia Frozzera są wyjątkowo dobrze zrobione. Może kolega się pochwali jakiego sprzętu używa (aparat, oświetlenie do namiotu, ewentualnie jakich ustawień aparatu)? Mam namiot, w miarę dobry aparat, ale takiego efektu nigdu nie uzyskałem - fakt, że na robieniu zdjęć znam się jak kura na pisaniu...
Wg mnie przydałby sie wątek o robieniu zdjęć odznaczeniom (ew. o skanowaniu też). Z mojego doświadczenia to bardzo trudny temat i myślę, że wielu z nas traci na to mnóstwo czasu a efekt jest opłakany, przynajmniej w moim przypadku Wink
pzdr,
Bubba_Z

_________________
Szukam odznaczeń Minensucher Kriegsabzeichen i innych Kriegsmarine w bardzo dobrym stanie

Czw 02 Lut, 2012 11:31

Powrót do góry
wladcamarcin
Major

Major





Posty: 1867
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Bubba_Z napisał:
Muszę przyznać, że już same zdjęcia Frozzera są wyjątkowo dobrze zrobione. Może kolega się pochwali jakiego sprzętu używa (aparat, oświetlenie do namiotu, ewentualnie jakich ustawień aparatu)? Mam namiot, w miarę dobry aparat, ale takiego efektu nigdu nie uzyskałem - fakt, że na robieniu zdjęć znam się jak kura na pisaniu...
Wg mnie przydałby sie wątek o robieniu zdjęć odznaczeniom (ew. o skanowaniu też). Z mojego doświadczenia to bardzo trudny temat i myślę, że wielu z nas traci na to mnóstwo czasu a efekt jest opłakany, przynajmniej w moim przypadku Wink
pzdr,
Bubba_Z


Potwierdzam, dodam od siebie jeszcze, że przydało by się coś na temat tła na którym można pstryknąć lepszą fotę.

_________________
Pozdrawiam Marcin

Czw 02 Lut, 2012 11:43

Powrót do góry
wojtgda84
Kapitan marynarki

Kapitan marynarki





Posty: 1362
Pochwał: 1
Skąd: Grudziądz,Gdynia
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Najlepsze światło to światło dzienne Piwo
_________________
Pozdrawiam Wojtek

Czw 02 Lut, 2012 12:21

Powrót do góry
Bubba_Z
Komandor podporucznik

Komandor podporucznik





Posty: 2231
Pochwał: 15
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

wojtgda84 napisał:
Najlepsze światło to światło dzienne Piwo


Hehe, wiem wiem, ale rzadko mam czas na zabawę w fotografa za dnia...
pzdr,
Bubba_Z

_________________
Szukam odznaczeń Minensucher Kriegsabzeichen i innych Kriegsmarine w bardzo dobrym stanie

Czw 02 Lut, 2012 12:33

Powrót do góry
Arnisan
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 367
Pochwał: 2
Skąd: Ełk/Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Myślę, że ten poradnik może dużo pomóc. Wprawdzie jest on kierowany do modelarzy, ale myślę, że z powodzeniem można go zastosować do odznaczeń:
http://pwm.org.pl/viewforum.php?f=48&sid=07ce3a99487d243115ca367a377cbf03

A tu wątek pewnego modelarza, który pochwalił się swoim "studio" i ustawieniami aparatu (koniec strony). Nic specjalnego, a efekty są naprawdę ładne. Swoją drogą warto przejrzeć cały wątek, bo model jest wspaniały...
http://www.pwm.org.pl/viewtopic.php?f=28&t=11854&start=45

Od siebie dodam, że warto robić zdjęcia na największej możliwej rozdzielczości i w formacie TIFF, jeśli ktoś może sobie pozwolić na to.
Co do tła - na forum figurkowym doszliśmy do wniosku, że najlepsza jest po prostu biała kartka, nic więcej. Dobrym rozwiązaniem może być ciemnoszary papier wodny (użyty na wcześniejszych stronach wątku z linku powyżej). Zależy co chcemy fotografować i jaki efekt uzyskać. Moim zdaniem lepsze efekty uzyskuje się na białym tle i jest to tło najłatwiejsze. Na ciemnym nie zawsze jest tak dobrze. Chociaż z drugiej strony szpanga do EK ładniej się prezentuje na czarnym tle, bo sama jest bardzo jasna. Po prostu trzeba eksperymentować Wink

Pozdrawiam
Bartek


Ostatnio zmieniony przez Arnisan dnia Czw 02 Lut, 2012 13:32, w całości zmieniany 1 raz

Czw 02 Lut, 2012 13:07

Powrót do góry
Bubba_Z
Komandor podporucznik

Komandor podporucznik





Posty: 2231
Pochwał: 15
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wielkie dzięki Bartek Super
Co do tła, to zgadzam się, że białe tło jest najlepsze, tym bardziej jeśli się chce używać zdjęć w publikacjach. Dla mnie ciemniejsze tło jest łatwiejsze, bo nie widać na nim mocnych cieni.
pzdr,
Bubba_Z

_________________
Szukam odznaczeń Minensucher Kriegsabzeichen i innych Kriegsmarine w bardzo dobrym stanie

Czw 02 Lut, 2012 13:14

Powrót do góry
Arnisan
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 367
Pochwał: 2
Skąd: Ełk/Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jeżeli dobrze ustawisz światło, to nie będzie tych mocnych cieni Wink
Najważniejsze w tej całej zabawie to 2 źródła białego światła.
Ja niestety muszę używać zwykłej lampki, którą kieruję centralnie na odznaczenie/figurkę przez co dużo tracę. Trzeba to później korygować w programie graficznym.

Pozdrawiam
Bartek

Czw 02 Lut, 2012 13:29

Powrót do góry
tomek p
Podporucznik

Podporucznik




Posty: 255
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

A skaner? Na GCA kolesie chwala sobie foty/skany wykonane przy pomocy skanera. Zero cienia. Tylko nie mam jak tego zweryfikowac. Brak skanera.

tomek

Czw 02 Lut, 2012 13:42

Powrót do góry
nordland76
Moderator
Oberstleutnant

Oberstleutnant





Posty: 2953
Pochwał: 18
Skąd: Białystok
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ja np białego tła nie używam w ogóle.Zdjęcia robię bez żadnych namiotów bezcieniowych i tylko w świetle dziennym.Na białym tle fotki mi w ogóle nie wychodzą przy tym świetle.
Używam czarnej kartki,czerwonego(dobry do IAB)lub bordowego materiału oraz starego worka na listy WH(fotka w załączniku).Poprostu staram się kombinować z tłem ,tak żeby dane odznaczenie wyeksponować jak najlepiej.
Pozdrawiam
N.



Opis załącznika:

Czw 02 Lut, 2012 13:49

Powrót do góry
Pan Pikuś
Leutnant

Leutnant





Posty: 232
Skąd: Schrimm
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jakiego aparatu używasz Question

Czw 02 Lut, 2012 14:05

Powrót do góry
nordland76
Moderator
Oberstleutnant

Oberstleutnant





Posty: 2953
Pochwał: 18
Skąd: Białystok
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Aparat to Panasonic Lumix DMC-ZS7.Dopiero uczę się nim posługiwać Mr. Green

Czw 02 Lut, 2012 14:12

Powrót do góry
Indiana Jones
Moderator
Oberst

Oberst





Posty: 5413
Pochwał: 19
Skąd: z frontu
Archiwum: X ...
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

tomek p napisał:
A skaner? Na GCA kolesie chwala sobie foty/skany wykonane przy pomocy skanera. Zero cienia. Tylko nie mam jak tego zweryfikowac. Brak skanera.

tomek


przed chwila sprawdziłem, jesli odznaczenie będzie płaskie to będzie ok, ale przy wypukłościach wychodzi już "kaszana"

skan KVK - załącznik



Opis załącznika:

_________________
Pozdrawiam
Przemek

Czw 02 Lut, 2012 15:32

Powrót do góry
Bubba_Z
Komandor podporucznik

Komandor podporucznik





Posty: 2231
Pochwał: 15
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Indiana Jones napisał:
tomek p napisał:
A skaner? Na GCA kolesie chwala sobie foty/skany wykonane przy pomocy skanera. Zero cienia. Tylko nie mam jak tego zweryfikowac. Brak skanera.

tomek


przed chwila sprawdziłem, jesli odznaczenie będzie płaskie to będzie ok, ale przy wypukłościach wychodzi już "kaszana"

skan KVK - załącznik


Skanowanie odznaczeń jest bardzo popularne i łatwe, ale:
- ma oczywiste ograniczenie, możesz zrobić tylko płaski skan awersu i reversu, a odchyloną szpilką już trudniej, a zbliżenia zawiasu czy haczyka oraz rzadnego innego ujęcia pod kątem już nie zrobisz.
- nie wszystkie skanery się nadają, z tego co czytałem, najlepsze efekty dają skanery Epsona z linii Perfection, najlepiej stare 1670 Photo.
pzdr,
Bubba_Z

_________________
Szukam odznaczeń Minensucher Kriegsabzeichen i innych Kriegsmarine w bardzo dobrym stanie

Czw 02 Lut, 2012 16:58

Powrót do góry
e-maus
Moderator
Generał brygady

Generał brygady





Posty: 7008
Pochwał: 19
Skąd: z Polski
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Nie nauczyłem się niczego Gupi co widać po jakości moich zdjęć , ale "zaliczyłem" kiedyś kurs fotogtafii wewnątrzustnej gdzie ważna jest otrość szczgółów w dużym zbliżeniu.
Nie ma kompromisów - obiektyw makro + lampa pierścieniowa , ale za ten zestaw mam piękne odznaczenie - odpowiedź znacie Mr. Green

Jacek

Czw 02 Lut, 2012 17:20

Powrót do góry
xnitro
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 4059
Pochwał: 6
Skąd: wroclaw
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

nordland76 napisał:
Ja np białego tła nie używam w ogóle.Zdjęcia robię bez żadnych namiotów bezcieniowych i tylko w świetle dziennym.Na białym tle fotki mi w ogóle nie wychodzą przy tym świetle.
Używam czarnej kartki,czerwonego(dobry do IAB)lub bordowego materiału oraz starego worka na listy WH(fotka w załączniku).Poprostu staram się kombinować z tłem ,tak żeby dane odznaczenie wyeksponować jak najlepiej.
Pozdrawiam
N.

Ja zauważyłem, że zwłaszcza przy błyszczących odznaczeniach ważny jest kolor ubrania, które mamy na sobie w trakcie fotografowania. Przy słabym świetle warto ubrać coś białego, przy zbyt mocnym coś czarnego. Unikać czerwonego, bo bardzo się odbija.
Norman, podejrzewam, że fotografowałeś ten krzyż z czerwonym t-shirtem na grzbiecie...

_________________
bierzcie, a będzie wam dane
______________________________________
Niemieckie odznaki i odznaczenia na sprzedaż:
https://forum.ioh.pl/viewtopic.php?t=26411&start=0

Czw 02 Lut, 2012 17:22

Powrót do góry
xnitro
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 4059
Pochwał: 6
Skąd: wroclaw
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Indiana Jones napisał:
tomek p napisał:
A skaner? Na GCA kolesie chwala sobie foty/skany wykonane przy pomocy skanera. Zero cienia. Tylko nie mam jak tego zweryfikowac. Brak skanera.

tomek


przed chwila sprawdziłem, jesli odznaczenie będzie płaskie to będzie ok, ale przy wypukłościach wychodzi już "kaszana"

skan KVK - załącznik

Tylko kilka skanerów dostępnych na rynku nie gubi ostrości dalszego planu. Większość się nie nadaje do skanowania obiektów przestrzennych. Na GCA można o tym poczytać, jest cały dział poświęcony tej kwestii. Piwo

_________________
bierzcie, a będzie wam dane
______________________________________
Niemieckie odznaki i odznaczenia na sprzedaż:
https://forum.ioh.pl/viewtopic.php?t=26411&start=0

Czw 02 Lut, 2012 17:25

Powrót do góry
xnitro
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 4059
Pochwał: 6
Skąd: wroclaw
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ja pstrykam kompaktem. W słoneczny dzień zdjęcia wychodzą wystarczająco dobre moim zdaniem.


Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

Opis załącznika:

_________________
bierzcie, a będzie wam dane
______________________________________
Niemieckie odznaki i odznaczenia na sprzedaż:
https://forum.ioh.pl/viewtopic.php?t=26411&start=0


Ostatnio zmieniony przez xnitro dnia Czw 02 Lut, 2012 17:30, w całości zmieniany 1 raz

Czw 02 Lut, 2012 17:28

Powrót do góry
wojtgda84
Kapitan marynarki

Kapitan marynarki





Posty: 1362
Pochwał: 1
Skąd: Grudziądz,Gdynia
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Polecam soczewki makro na obiektywy do lustrzanek.Parę złotych (dałęm chyba 30 zł za komplet)a efekty jak dla mnie wystarczające.Posiadam najtańszy uniwersalny obiektyw 18-55mm


Opis załącznika:

_________________
Pozdrawiam Wojtek

Czw 02 Lut, 2012 17:29

Powrót do góry
e-maus
Moderator
Generał brygady

Generał brygady





Posty: 7008
Pochwał: 19
Skąd: z Polski
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

wojtgda84 napisał:
Polecam soczewki makro na obiektywy do lustrzanek.Parę złotych (dałęm chyba 30 zł za komplet)a efekty jak dla mnie wystarczające.Posiadam najtańszy uniwersalny obiektyw 18-55mm


W szoku Super napisz coś więcej

Jacek

Czw 02 Lut, 2012 17:37

Powrót do góry
wojtgda84
Kapitan marynarki

Kapitan marynarki





Posty: 1362
Pochwał: 1
Skąd: Grudziądz,Gdynia
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Np http://aukcjewp.wp.pl/zestaw-makro-52mm-nikon-d40-d60-d3000-d5000-etui-i2081096317.html .Wkręcasz soczewkę na obiektyw i tyle.Na alledrogo można znaleźć soczewki dedykowane prawie do wszystkich marek.Soczewki można łączyć np 10 +4 (jedna wkręca się w drugą). Można też bawić się pierścieniami odwrotnego mocowania ale to już inna historia.Reasumując soczewki za 30 zł uratowały mnie przed kupnem obiektywu za ponad tysiaka W szoku
_________________
Pozdrawiam Wojtek

Czw 02 Lut, 2012 17:47

Powrót do góry
e-maus
Moderator
Generał brygady

Generał brygady





Posty: 7008
Pochwał: 19
Skąd: z Polski
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Specjalny emotikon dla Ciebie.

Jacek



Opis załącznika:

Czw 02 Lut, 2012 18:03

Powrót do góry
wojtgda84
Kapitan marynarki

Kapitan marynarki





Posty: 1362
Pochwał: 1
Skąd: Grudziądz,Gdynia
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Impreza
_________________
Pozdrawiam Wojtek

Czw 02 Lut, 2012 18:05

Powrót do góry
daro
Major

Major





Posty: 1515
Pochwał: 4
Skąd: Schömberg
Archiwum: WSW
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Filtr makro jak najbardziej do detali.
Niektórzy robią zdjęcia zbiorów umieszczonych za szybą, do tego typu zdjęć polecam jak najbardziej filtr CPL.Przykładowy model
http://aukcjewp.wp.pl/filtr-polaryzacyjny-kolowy-cpl-55mm-selco-gratis-i2089725821.html

Wydatek nie duży a jakość zdjęcia nieporównywalnie lepsza Kciuk do góry
Pozdr

_________________
Szukajcie .........i aby Was nie znaleźli.
Pozdrawiam.Dariusz

Czw 02 Lut, 2012 18:48

Powrót do góry
Kris501
Moderator
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 3329
Pochwał: 12
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

wojtgda84 napisał:
Np http://aukcjewp.wp.pl/zestaw-makro-52mm-nikon-d40-d60-d3000-d5000-etui-i2081096317.html .Wkręcasz soczewkę na obiektyw i tyle.Na alledrogo można znaleźć soczewki dedykowane prawie do wszystkich marek.Soczewki można łączyć np 10 +4 (jedna wkręca się w drugą). Można też bawić się pierścieniami odwrotnego mocowania ale to już inna historia.Reasumując soczewki za 30 zł uratowały mnie przed kupnem obiektywu za ponad tysiaka W szoku


A w jakim trybie robisz wówczas zdjęcia - auto? czy jakiś inny?

_________________
pozdrawiam Krzysiek

Per aspera ad astra = Winner

Pią 03 Lut, 2012 9:26

Powrót do góry
daro
Major

Major





Posty: 1515
Pochwał: 4
Skąd: Schömberg
Archiwum: WSW
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Kris501 napisał:


A w jakim trybie robisz wówczas zdjęcia - auto? czy jakiś inny?


Najlepiej w trybie makro Wink

Nie wiem jakie macie aparaty. Bo mając np. lustrzankę i trzaskać zdjęcia w automacie to tak samo jakbyście jechali bolidem po polnej drodze.
Trzeba kombinować Super
Powodzenia

_________________
Szukajcie .........i aby Was nie znaleźli.
Pozdrawiam.Dariusz

Pią 03 Lut, 2012 9:45

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następny Strona 1 z 6

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.