| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Frozzer
Porucznik

Porucznik




Posty: 685
Pochwał: 2
Skąd: Olsztyn
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Porównanie z bolidem bardzo trafne.

Pokazuje moje małe atelie ;D

Dwie lampy (uważam że za mało, min3 powinny być) każda po 2 żarówki o barwie światłą dziennego. Do tego brystol kredowy - żeby nie było widać faktury papieru i obowiązkowo statyw. Aparat to Nikon D90 + obiektyw nikkor 18-105. Ustawienia całkowicie manualne - począwszy od balansu bieli, przesłony (ok 5,5, 6, 7) ISO - jak najmniejsze, zazwyczaj 200. Czas - to różnie, zależy od tła, jak białe - to większy niż wskazuje światłomierz, jak czarne - to mniejszy.

ot całą filozofia Uśmiech

NIGDY zdjęć nie róbcie na automatycznych ustawieniach.

kordziki - to zdjęcie prosto z aparatu.
ostatnie zdjęcie - to zestaw do fotografowania odznak jaki wymyśliłem 2 dni temu. czarna teczka, jako tło

nie używam namiotu - bo nie da się wydobyć refleksów oraz detale szczególnie odznak się zacierają. Jak się ma dobre światło to i cienie da się wyeliminować



Pią 03 Lut, 2012 9:57

Powrót do góry
Bubba_Z
Komandor podporucznik

Komandor podporucznik





Posty: 2231
Pochwał: 15
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Frozzer napisał:
Porównanie z bolidem bardzo trafne.

Pokazuje moje małe atelie ;D

Dwie lampy (uważam że za mało, min3 powinny być) każda po 2 żarówki o barwie światłą dziennego. Do tego brystol kredowy - żeby nie było widać faktury papieru i obowiązkowo statyw. Aparat to Nikon D90 + obiektyw nikkor 18-105. Ustawienia całkowicie manualne - począwszy od balansu bieli, przesłony (ok 5,5, 6, 7) ISO - jak najmniejsze, zazwyczaj 200. Czas - to różnie, zależy od tła, jak białe - to większy niż wskazuje światłomierz, jak czarne - to mniejszy.

ot całą filozofia Uśmiech

NIGDY zdjęć nie róbcie na automatycznych ustawieniach.

kordziki - to zdjęcie prosto z aparatu.
ostatnie zdjęcie - to zestaw do fotografowania odznak jaki wymyśliłem 2 dni temu. czarna teczka, jako tło

nie używam namiotu - bo nie da się wydobyć refleksów oraz detale szczególnie odznak się zacierają. Jak się ma dobre światło to i cienie da się wyeliminować





Dzięki za szczegółowe info! Mam prostszy zestawik Nikkona (D5000+Nikkor 18-55) ale wystarczający, więc jest szansa Wink Z takimi ustawieniami jak proponujesz też miałem najlepsze efekty - widzę, że moim problemem było światło - proponujesz 3 zestawy po 2 żarówki, a jakiej mocy te żarówki?
Zdjęcia robisz z pilota, czy ręcznie?
Parasolki są niezbędne?
pzdr,
Bubba_Z

_________________
Szukam odznaczeń Minensucher Kriegsabzeichen i innych Kriegsmarine w bardzo dobrym stanie


Ostatnio zmieniony przez Bubba_Z dnia Pią 03 Lut, 2012 17:07, w całości zmieniany 1 raz

Pią 03 Lut, 2012 11:06

Powrót do góry
Frozzer
Porucznik

Porucznik




Posty: 685
Pochwał: 2
Skąd: Olsztyn
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Parasolki są potrzebne jak robię przedmioty większe - wtedy moje lampy nie dają rady oświetlić równomiernie ekspozycji. Dlatego i potrzebna mi trzecia lampa.

światło z parasolek jest miękkie - dobre do fotografowania przedmiotów z materiału, dodatkowo odbite zwiększają nam pole naświetlenia. Do odznaczeń nie używam parasolek. Wtedy można wydobyć refleksy np. srebrnej powłoki odznaki.

Zdjęcia robię z wyzwalaczem czasowym nastawionym na opóźnienie 2 sek.
Ale muszę kupić pilota - Uśmiech skraca czas - a to istotne jak się ma taką masę przedmiotów do obfotografowania.

Twój obiektyw jest lepszy do odznaczeń. Mój ostrzy dopiero z ok 40cm - i muszę używać max. zoom'a co przekłada się na ostrość fotografowanego obiektu - oraz ustawienia przesłony.

Pią 03 Lut, 2012 11:25

Powrót do góry
Kris501
Moderator
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 3329
Pochwał: 12
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

daro napisał:
Kris501 napisał:


A w jakim trybie robisz wówczas zdjęcia - auto? czy jakiś inny?


Najlepiej w trybie makro Wink

Nie wiem jakie macie aparaty. Bo mając np. lustrzankę i trzaskać zdjęcia w automacie to tak samo jakbyście jechali bolidem po polnej drodze.
Trzeba kombinować Super
Powodzenia


No tak Embarassed

Jaką moc dioptrii polecacie?
Czytałem, że +8 jest wystarczająca i najlepsza pod względem jakości zdjęć.
Spotkałem jednak także moc +20, czy taka soczewka nie jest zbyt mocna?

_________________
pozdrawiam Krzysiek

Per aspera ad astra = Winner

Pią 03 Lut, 2012 12:07

Powrót do góry
daro
Major

Major





Posty: 1515
Pochwał: 4
Skąd: Schömberg
Archiwum: WSW
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Co do ISO. Im mniejsze tym lepsze. Przy wartości 100 obraz na zdjęciu porównywalny jest z obrazem rzeczywistym czyli tak jak to widzi ludzkie oko.

Im większe ISO np. 3600 tym obraz jest jaśniejszy a zrobione zdjęcie jest niewyraźne.
Pozdrawiam

_________________
Szukajcie .........i aby Was nie znaleźli.
Pozdrawiam.Dariusz

Pią 03 Lut, 2012 12:10

Powrót do góry
Arnisan
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 367
Pochwał: 2
Skąd: Ełk/Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

@daro
Nie tyle niewyraźne o ile zaszumione przez co w sumie niewyraźne Bardzo szczęśliwy Trochę dziwię się koledze Frozzerowi, że przy tak dobrym oświetleniu ustawia ISO na 200.

@Krzysiek
Rób zdjęcia na ustawieniach ręcznych w trybie makro, chyba o to chodziło w Twoim pytaniu Wink

@Bubba_z
To są żarówki studyjne mocy 85W. Takie jak w załączniku kosztują około 30zł/sztuka. Można pewnie kupić taniej lub drożej Bardzo szczęśliwy



Opis załącznika:

Pią 03 Lut, 2012 12:40

Powrót do góry
Kris501
Moderator
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 3329
Pochwał: 12
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Arnisan napisał:
@Krzysiek
Rób zdjęcia na ustawieniach ręcznych w trybie makro, chyba o to chodziło w Twoim pytaniu Wink


Witaj,
chodziło mi o moc soczewki makro na obiektyw, czy +8 wystarczy, czy też mocniejszą trzeba np +20?

Mam aparat sony alfa A290, zdjęcia robię w ten sposób, że przekręcam na makro i tyle Uśmiech ręcznie już nic nie ustawiam i nie zawsze mogę zrobić dobrego zdjęcia sygnatury odznaczenia, czy haczyka. Dlatego chciałem dokupić soczewkę makro tylko nie wiem jak mocną.

_________________
pozdrawiam Krzysiek

Per aspera ad astra = Winner

Pią 03 Lut, 2012 13:09

Powrót do góry
tomek p
Podporucznik

Podporucznik




Posty: 255
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

KVK wyglada ok. Przemek mala prośba. Mozesz zeskanowac jakąś odznake za rany? czarna lub srebrną? jestem ciekaw jak to bedzie wygladac. od jakiegos czasu nosze sie z zamiarem kupna skanera, miedzy innymi do zdjec odznak. Jak sie okaze ze sie nie sprawdza, daruje go sobie.

Tomek

Pią 03 Lut, 2012 13:43

Powrót do góry
Indiana Jones
Moderator
Oberst

Oberst





Posty: 5413
Pochwał: 19
Skąd: z frontu
Archiwum: X ...
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

tomek p napisał:
KVK wyglada ok. Przemek mala prośba. Mozesz zeskanowac jakąś odznake za rany? czarna lub srebrną? jestem ciekaw jak to bedzie wygladac. od jakiegos czasu nosze sie z zamiarem kupna skanera, miedzy innymi do zdjec odznak. Jak sie okaze ze sie nie sprawdza, daruje go sobie.

Tomek


może niech to zrobi ktoś ze skanerem do fotografii, ja mam uż. wielofunkcyjne i tam skaner ewidentnie nie powala (600dpi)

_________________
Pozdrawiam
Przemek

Pią 03 Lut, 2012 13:50

Powrót do góry
daro
Major

Major





Posty: 1515
Pochwał: 4
Skąd: Schömberg
Archiwum: WSW
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Kris501 napisał:
Arnisan napisał:
@Krzysiek
Rób zdjęcia na ustawieniach ręcznych w trybie makro, chyba o to chodziło w Twoim pytaniu Wink


Witaj,
chodziło mi o moc soczewki makro na obiektyw, czy +8 wystarczy, czy też mocniejszą trzeba np +20?

Mam aparat sony alfa A290, zdjęcia robię w ten sposób, że przekręcam na makro i tyle Uśmiech ręcznie już nic nie ustawiam i nie zawsze mogę zrobić dobrego zdjęcia sygnatury odznaczenia, czy haczyka. Dlatego chciałem dokupić soczewkę makro tylko nie wiem jak mocną.


Nigdy go w zasadzie nie używałem (zdjęcia makro nie bardzo mnie rajcują) Ale był w zestawie jaki zakupiłem. Mam +8.
Zdjęcia robione z ręki w załączniku.Do makro zdjęć potrzebny jest statyw, ciężko utrzymać bez ruchu aparat gdzie ostrość skupiona jest na jednym szczególe.

Co do sygnatur pokombinuj z wartością przysłony "F" program w aparacie (A)
Jeżeli chcesz wyodrębnić tylko jakiś jeden szczegół np. haczyk ustaw "F" do jak najniższej wartości. Wtedy pierwszy plan zdjęcia jak i tło obiektu będą niewyraźne - sam haczyk będzie ostry.

Jeżeli potrzebujesz zdjęcia gdzie wszystko jest ostre. Wartość "F" max.w górę.
Wtedy pierwszy plan, obiekt jak i tło będą wyraźne.

Osobiście robię zdjęcia tylko na opcjach "A" i "S"



Opis załącznika:
Bez soczewki.Aparat Sony Alfa 330
Standardowy obiektyw 18-70

Opis załącznika:
Z soczewką +8

_________________
Szukajcie .........i aby Was nie znaleźli.
Pozdrawiam.Dariusz

Pią 03 Lut, 2012 14:16

Powrót do góry
Grzesio
Moderator
Porucznik

Porucznik





Posty: 743
Pochwał: 8
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
chodziło mi o moc soczewki makro na obiektyw, czy +8 wystarczy, czy też mocniejszą trzeba np +20?

Ogólnie jest tak, że ustawiony na nieskończoność obiektyw z soczewką nasadkową umożliwia zrobienie zdjęcia z odległości przedmiotowej równej ogniskowej soczewki - czyli np. 12,5 cm w przypadku soczewki +8 D i 5 cm w przypadku soczewki +20 D.

Frozzer, a jakiego rzędu wychodzą Ci czasy przy tym oświetleniu?

Pią 03 Lut, 2012 15:17

Powrót do góry
Kris501
Moderator
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 3329
Pochwał: 12
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dzięki Panowie, wynika z tego, że +8 w zupełności wystarczy.
_________________
pozdrawiam Krzysiek

Per aspera ad astra = Winner

Pią 03 Lut, 2012 15:32

Powrót do góry
daro
Major

Major





Posty: 1515
Pochwał: 4
Skąd: Schömberg
Archiwum: WSW
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Nie ma za co Super Super Super
Musisz pokombinować.
P.S.
Jak nie masz statywu; ustaw aparat na poduszkach Wink i skorzystaj z samowyzwalacza.

_________________
Szukajcie .........i aby Was nie znaleźli.
Pozdrawiam.Dariusz

Pią 03 Lut, 2012 15:44

Powrót do góry
xnitro
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 4059
Pochwał: 6
Skąd: wroclaw
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Mój głuptas z wbudowanym obiektywem, na automacie, bez statywu (z ręki).


Opis załącznika:

Opis załącznika:

_________________
bierzcie, a będzie wam dane
______________________________________
Niemieckie odznaki i odznaczenia na sprzedaż:
https://forum.ioh.pl/viewtopic.php?t=26411&start=0


Ostatnio zmieniony przez xnitro dnia Pią 03 Lut, 2012 15:54, w całości zmieniany 1 raz

Pią 03 Lut, 2012 15:52

Powrót do góry
Indiana Jones
Moderator
Oberst

Oberst





Posty: 5413
Pochwał: 19
Skąd: z frontu
Archiwum: X ...
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

xnitro napisał:
Mój głuptas na automacie z wbudowanym "obiektywem".


ta twoja "idiot kamera" robi lepsze foto od nie którego tzw porządnego sprzętu Super

_________________
Pozdrawiam
Przemek

Pią 03 Lut, 2012 15:53

Powrót do góry
ferrer
Kapitan

Kapitan





Posty: 876
Pochwał: 1
Skąd: Calisia
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dla kogoś to ma wolne 250zł, lepszym rozwiązaniem byłby Raynox...
szczególnie jeśli często pracuje w macro
Kiedyś, jeszcze do analoga kupiłem zwykłe soczewki makro za niecałe 50 zł (komplet +4 i +8 dioptrii), na kontrastowych zdjęciach strasznie aberracje wychodzą...
więc nie polecam raczej

Fotka zrobiona zwykłym analogiem obrobiona w PS
szału może nie ma a mi wystarczy

Pią 03 Lut, 2012 15:53

Powrót do góry
Kris501
Moderator
Komandor porucznik

Komandor porucznik





Posty: 3329
Pochwał: 12
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Marcin super jak na auto Zdziwko
_________________
pozdrawiam Krzysiek

Per aspera ad astra = Winner

Pią 03 Lut, 2012 15:54

Powrót do góry
ferrer
Kapitan

Kapitan





Posty: 876
Pochwał: 1
Skąd: Calisia
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Tak jak xnitro napisał, jak ktoś ma rękę do fotografii, to ze Smieny macro zrobi
Tym, co mają dwie lewe ręce nawet sprzęt za 10tyś nie pomożeUśmiech

Pią 03 Lut, 2012 16:01

Powrót do góry
xnitro
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 4059
Pochwał: 6
Skąd: wroclaw
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Nie wiem czy wcześniej się dobrze wyraziłem (kompletnie nie znam się na fotografii i na pojęciach z nią związanymi). Po mojemu "na automacie" tzn. bez ręcznego korygowania ISO itp. Natomiast tryb "macro" był włączony. Wyluzowany
_________________
bierzcie, a będzie wam dane
______________________________________
Niemieckie odznaki i odznaczenia na sprzedaż:
https://forum.ioh.pl/viewtopic.php?t=26411&start=0

Pią 03 Lut, 2012 16:06

Powrót do góry
Grzesio
Moderator
Porucznik

Porucznik





Posty: 743
Pochwał: 8
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Indiana Jones napisał:

ta twoja "idiot kamera" robi lepsze foto od nie którego tzw porządnego sprzętu Super

Bo i kompakty są nienajgorsze do makro. Raz, że bez żadnych dodatkowych zabiegów umożliwiają zrobienie zdjęcia z kilku czy nawet 1 cm, to jeszcze z racji na malutką matryckę mają - w porównaniu z lustrzanką - stosunkowo dużą głębię ostrości. Jak ktoś się uprze, to i prostym kompaktem zrobi zdjęcie w raw (np. Canony z oprogramowaniem CHDK), a przy wielkościach zdjęć do sieci jakość optyki nie odgrywa moim zdaniem dramatycznej roli.

Pią 03 Lut, 2012 16:34

Powrót do góry
ferrer
Kapitan

Kapitan





Posty: 876
Pochwał: 1
Skąd: Calisia
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

A dla tych, dla których programy do obrabiania fotografii są obce polecam taki bajer bez instalacji Super
http://pixlr.com/editor/

Pią 03 Lut, 2012 16:45

Powrót do góry
historycznamonika
Szeregowiec

Szeregowiec





Posty: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam. Fotografuję małe elementy choć w zupełnie innej branży niż w tytule wątku. W moim przypadku świetnie sprawdza się NEX-C3. To aparat kompaktowy z wymiennymi obiektywami. Przyznam, że kompletnie nie znam się na fotografii, bilansach bieli, głębi ostrości itd. A aparat lustrzanka mojego męża jest dla mnie nie do ogarnięcia.
Tymczasem NEX ma niezwykle intuicyjne menu. Po wejściu w tryb auto sama ustawiam kolor, jasność, ostrość, rozmyte tło itd. Czyli dokładnie wszystkie ‘profesjonalne’ opcje tylko tak nazwane i zaprojektowane, aby taki amator fotografii jak ja umiał to ustawić. A zdjęcia piękne, dobrej jakości, powiększone nawet do bardzo dużych rozmiarów pięknie odzwierciedlają nawet najmniejsze szczegóły.

Pią 03 Lut, 2012 17:45

Powrót do góry
daro
Major

Major





Posty: 1515
Pochwał: 4
Skąd: Schömberg
Archiwum: WSW
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jak pisałem powyżej - zrobienie ostrego zdjęcia związane jest z ustawieniami przysłony. Ale, aby coś wyostrzyć - trzeba to coś powiększyć.

W załącznikach próba ukazania stempla mennicy.
To ta mała kropeczka pod lewą nogą orła. Wink


Pozdrawiam



Opis załącznika:
Zdjęcie bez soczewki. Widzimy całość rewersu.Obiektyw "ostrzy" wszystko.

Opis załącznika:
Ponownie bez soczewki. Bliżej już się nie da.

Opis załącznika:
Z założoną soczewką. Po jej założeniu mamy możliwość z fotografowania danego elementu na rewersie

Opis załącznika:

_________________
Szukajcie .........i aby Was nie znaleźli.
Pozdrawiam.Dariusz

Pią 03 Lut, 2012 17:56

Powrót do góry
xnitro
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 4059
Pochwał: 6
Skąd: wroclaw
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Sorry, ale moje makro wg mnie jest ostrzejsze Rolling Eyes (nadal robione debilem).


Opis załącznika:

_________________
bierzcie, a będzie wam dane
______________________________________
Niemieckie odznaki i odznaczenia na sprzedaż:
https://forum.ioh.pl/viewtopic.php?t=26411&start=0

Pią 03 Lut, 2012 18:10

Powrót do góry
daro
Major

Major





Posty: 1515
Pochwał: 4
Skąd: Schömberg
Archiwum: WSW
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Nie twierdzę, że Twoje jest złe - wręcz przeciwnie jest bardzo dobre.Mam na myśli ukazanie różnic, i możliwości zrobienia zdjęcia z założoną soczewką i bez.
Pozdr Piwo

_________________
Szukajcie .........i aby Was nie znaleźli.
Pozdrawiam.Dariusz

Pią 03 Lut, 2012 18:18

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następny Strona 2 z 6

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.