| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony 1, 2  Następny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
siwy
Major

Major





Posty: 1590
Pochwał: 3
Skąd: Wolsztyn / Użgorod
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Kiszczak skazany

Jeden z architektów stanu wojennego został dzisiaj skazany, co prawda wyrok nie jest prawomocny, ale dla mnie ma rangę symbolu.
Cytat:
Na dwa lata pozbawienia wolności w zawieszeniu na pięć lat został skazany były szef MSW Czesław Kiszczak w procesie autorów stanu wojennego. Ówczesnego I sekretarza KC PZPR Stanisława Kanię uniewinniono. Sprawa członkini Rady Państwa PRL Eugenii Kempary została umorzona z powodu przedawnienia. Na ogłoszeniu wyroku przez Sąd Okręgowy w Warszawie obecny był jedynie Kania. Decyzja sądu nie jest prawomocna.

Czw 12 Sty, 2012 19:19

Powrót do góry
włóczykij
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 261
Skąd: wodzisław śląski
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Byłem w tym czasie w wojsku i wiem dobrze co by się działo gdyby nie wprowadzono stanu wojennego.Znałem wysoko postawionego oficera ze sztabu W,O,P,K i wiem że to był wybór jedyny jak nie najlepszy.Mielibyśmy powtórkę z interwencji Czechosłowackiej,tylko że WP a przynajmniej większość nie stałaby biernie w koszarach jak armia Czechosłowacka.Znałem nastroje moich kolegów w jednostce jak i w innych jednostkach w kraju.Wtedy byłem kurierem dokumentów( tych mało waznych) i po wprowadzeniu stanu często wysyłano mnie w teren,głownie południowe województwa.Widziałem jednostki sowieckie gotowe do akcji(Wrocław,Żagań,Szprotawa itp) i czasem nocowałem w garnizonach w tym rejonie.Możecie na mnie pomyje wylewać ,ale wiem co mówię. W kilka miesięcy później miałem okazję pić coś z co Sowieci bazrdzo lubią(nie tylko oni)i mimo woli pewien sołdat wygadał sie w tym temacie.Co słyszałem nie powtórzę,wolę nie powtarzać.Powiedziałem co wiedziałem i nie będe polemizował więcej w tym temacie.I przypominam że nie tylko były ofiary stanu wojennego wśród cywili.Oto przykład.

http://www.tv.elblag.pl/artykuly/35/2554/16_grudnia_%E2%80%93_przemilczane_ofiary_stanu_wojennego/

_________________
"Przyjaciół można mieć o każdym czasie. Pod warunkiem, że się ich nie potrzebuje"


Ostatnio zmieniony przez włóczykij dnia Czw 12 Sty, 2012 19:55, w całości zmieniany 1 raz

Czw 12 Sty, 2012 19:47

Powrót do góry
siwy
Major

Major





Posty: 1590
Pochwał: 3
Skąd: Wolsztyn / Użgorod
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

włóczykij napisał:
Byłem w tym czasie w wojsku i wiem dobrze co by się działo gdyby nie wprowadzono stanu wojennego.

A ja wiem dobrze co się stało bo na mnie w tym czasie zomowcy na kopalnianym placu pały podnieśli. A co do wyborów "tej jedynej słusznej opcji" to propaganda politruków i dajmy sobie z nią spokój. Każdy chce grać Konrada Wallenroda stanu wojennego Mr. Green

Czw 12 Sty, 2012 19:49

Powrót do góry
włóczykij
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 261
Skąd: wodzisław śląski
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

siwy napisał:
włóczykij napisał:
Byłem w tym czasie w wojsku i wiem dobrze co by się działo gdyby nie wprowadzono stanu wojennego.

A ja wiem dobrze co się stało bo na mnie w tym czasie zomowcy na kopalnianym placu pały podnieśli. A co do wyborów "tej jedynej słusznej opcji" to propaganda politruków i dajmy sobie z nią spokój. Każdy chce grać Konrada Wallenroda stanu wojennego Mr. Green
Nie porównuj tych kanalii do wojska.Były przypadki starć wojska z zomowcami,tylko sie o tym nie mówi.Wiem bo widziałem, i to w okolicy kopalni.I jak mówiłem,co wiem i widziałem powiedziałem(choć nie wszystko chcę i mogę) .Więcej nie będe sie wypowiadał w tym temacie,czekam na bana.
_________________
"Przyjaciół można mieć o każdym czasie. Pod warunkiem, że się ich nie potrzebuje"

Czw 12 Sty, 2012 20:11

Powrót do góry
siwy
Major

Major





Posty: 1590
Pochwał: 3
Skąd: Wolsztyn / Użgorod
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

włóczykij napisał:
Więcej nie będe sie wypowiadał w tym temacie,czekam na bana.

Nie no tak dobrze nie będzie drogi włóczykiju różnice w poglądach są były i będą. Na bana to tak naprawdę musiałbyś o wiele bardziej popracować. Bardzo szczęśliwy

Czw 12 Sty, 2012 20:31

Powrót do góry
ArturJr
Major

Major





Posty: 1836
Pochwał: 9
Skąd: Leśna/Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Co do samego wyroku, to zgodnie z polskim prawem wyrok jest słuszny, dziwię się jednak, że wszyscy oskarżeni nie zostali skazani. Przypominam, że byli oni oskarżeni o naruszenie art. 258. § 2. kodeksu karnego (Jeżeli grupa albo związek określone w § 1 mają charakter zbrojny albo mają na celu popełnienie przestępstwa o charakterze terrorystycznym, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.). Dlaczego w tym przypadku można mówić o zbrojnym związku przestępczym? Niech odpowiedzią na to pytanie będą zacytowane poniżej słowa Wojciecha Roszkowskiego:
Cytat:
Nie. To słowa, może brzmiące szokująco, ale Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego powstała w wyniku aktu bezprawnego. Jeżeli traktujemy PRL jako państwo, w którym obowiązywało prawo, i oceniamy z punktu funkcjonujących tam przepisów, to WRON wziął się z aktu uzurpacji. Grupa generałów zdecydowała się coś zrobić, a nikt ich do tego nie upoważnił. Dlatego można to nazwać tajnym związkiem przestępczym, bo przecież złamali prawo. To była grupa bez prawnego umocowania, która dokonała czynów z takimi konsekwencjami jak utrata życia wielu ludzi i poważne straty materialne.

Wprowadzenie stanu wojennego było bezprawne - po pierwsze Rada Państwa nie miała prawa do podjęcia tej decyzji, bo trwała sesja Sejmu, a po drugie Rada Państwa zaakceptowała jego wprowadzenie po fakcie. W tych dwóch punktach zostało złamane prawo. A efektem tego były określone straty ludzkie i materialne.

z: http://wspinanie.pl/forum/read.php?1,379652,379701

W tym przypadku nie ma mowy o słuszności wprowadzenia stanu, ale jedynie o sposobie jego wprowadzenia. Znając życie, gdyby wprowadzenie stanu wojennego odbyło się zgodnie z zasadami prawa nie byłoby tego procesu.

Czw 12 Sty, 2012 20:36

Powrót do góry
włóczykij
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 261
Skąd: wodzisław śląski
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Nie twierdzę że stan wojenny wprowadzono słusznie i zgodnie z prawem,twierdzę że wybrano najmniejsze zło.
_________________
"Przyjaciół można mieć o każdym czasie. Pod warunkiem, że się ich nie potrzebuje"

Czw 12 Sty, 2012 20:58

Powrót do góry
Bati
Administracja
Generał dywizji

Generał dywizji




Posty: 8555
Pochwał: 29
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Najważniejsze, że tego bandytę dopadła wreszcie sprawiedliwość, wprawdzie w wymiarze symbolicznym ale zawsze to coś.

Czw 12 Sty, 2012 21:05

Powrót do góry
włóczykij
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 261
Skąd: wodzisław śląski
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Bati napisał:
Najważniejsze, że tego bandytę dopadła wreszcie sprawiedliwość, wprawdzie w wymiarze symbolicznym ale zawsze to coś.
Cóż,w Rosji do dziś wielu ludzi uważa Stalina za bohatera.
_________________
"Przyjaciół można mieć o każdym czasie. Pod warunkiem, że się ich nie potrzebuje"

Czw 12 Sty, 2012 21:14

Powrót do góry
Bati
Administracja
Generał dywizji

Generał dywizji




Posty: 8555
Pochwał: 29
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

włóczykij napisał:
Bati napisał:
Najważniejsze, że tego bandytę dopadła wreszcie sprawiedliwość, wprawdzie w wymiarze symbolicznym ale zawsze to coś.
Cóż,w Rosji do dziś wielu ludzi uważa Stalina za bohatera.

Taka sama garstka "bohaterów" jak sam Stalin.

Czw 12 Sty, 2012 21:17

Powrót do góry
siwy
Major

Major





Posty: 1590
Pochwał: 3
Skąd: Wolsztyn / Użgorod
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Bati napisał:
Taka sama garstka "bohaterów" jak sam Stalin.

Niestety Bati chciałbym napisać, że masz rację i Stalin jako zbrodniarz nie ma w Rosji zwolenników, ale nie jest to prawdą ma i nie jest to garstka, ale całkiem spora część społeczeństwa. Tak samo jak i w naszym zacnym grajdole stan wojenny ma wielu zwolenników.
włóczykij napisał:
Nie twierdzę że stan wojenny wprowadzono słusznie i zgodnie z prawem,twierdzę że wybrano najmniejsze zło.

Na takie "filozoficzne" rozważania o mniejszym lub większym złu zawsze mam pod ręką cytat Andrzeja Sapkowskiego:
"Zło to zło (...) Mniejsze, większe, średnie, wszystko jedno, proporcje są umowne a granice zatarte."
Ot i wszystko Wink

Czw 12 Sty, 2012 21:42

Powrót do góry
maxikasek
Moderator
Generał broni

Generał broni





Posty: 10865
Pochwał: 36
Skąd: obecnie Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Sąd nie rozpatrywał czy SW wprowadzono słusznie czy w "obronie kasty". ROzpatrywał tylko czas do 13 grudnia- a więc przygotowania. I nie wnikając już czy to mniejsze zło czy nie- chodziło tylko i wyłącznie o to czy jego wprowadzenie było zgodne z prawem czy nie. A nie było. Legalny stał się dopiero po styczniowym (jak mnie pamięć nie myli) posiedzeniu Sejmu.
I za to dostał gen.Kiszczak wyrok. Nie za SW jako taki, ale za to że wprowadzili go niezgodnie z ówczesnym prawem. A KAnii widocznie nie udowodniono uczestnictwa w przygotowaniach SW.

_________________
Prawo Balaniego:
Jak długo trwa minuta, zależy od tego, po której stronie drzwi toalety się znajdujesz.

http://www.powrotlegendy.pl/

Czw 12 Sty, 2012 21:44

Powrót do góry
włóczykij
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 261
Skąd: wodzisław śląski
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

No cóż,wiekszość Polaków jedzie na modzie na stos komunistów.Ja wiem swoje i wiem że żadne argumenty nie przemówią nikomu do rozumu.Koniec mojej dyskusji,wiecie lepiej co się w wojsku wtedy działo.
_________________
"Przyjaciół można mieć o każdym czasie. Pod warunkiem, że się ich nie potrzebuje"

Czw 12 Sty, 2012 21:58

Powrót do góry
Zubek
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cóż, temat wzbudzający emocje, co było do przewidzenia Rolling Eyes
Moje tez, bo tak jak i Włóczykij byłem naonczas w armii, nieco później wprawdzie, ale nastroje jakby te same...
Jednak zapadły wyrok, nieprawomocny jeszcze - to wyrok polityczny, a nie merytoryczny, jak sądzę, odzwierciedlający raczej osobiste poglądy pani sędzi pod wpływem m.in. postawionej przez IPN tezy, co wynikałoby mi z motywów ustnych orzeczenia podanych w tv...
Uzasadnienia orzeczenia nie znamy jeszcze, wyrok nie jest prawomocny, ale z ciekawością bym się z tym uzasadnieniem zapoznał Rolling Eyes
Zbrojny związek przestępczy zawiązany przez połowę Rady Ministrów i szefów rodzajów wojsk... a przeciwko komu? Rządowi? Armii? Partii? bo to raczej się zawiązuje taki związek przeciwko legalnym władzom...
A tu co - władza przeciwko sobie, aby podobno utrzymać się u władzy i mieć wpływy w państwie? - toż to bezsens...
no i jakie jest tu odniesienie i wpływ na decyzję sytuacji wewnętrznej kraju ( strajki, blokady, demonstracje, spadek produkcji, zapowiedziany strajk generalny itp) oraz międzynarodowej ( określone realia polityczne w tzw. bloku wschodnim, uwarunkowania "sąsiedzkie", garnizony Wielkiego Brata na terytorium oraz przykłady niedawne Czechosłowacji i Węgier itp.) - a to okoliczności obiektywnie łagodzące...
No i analiza tej sytuacji pod kątem znamion przestępstwa z art. 258 par 1 lub 2 kk - bo też i w celu popełnienia jakiegoż to przestępstwa ten związek przestępczy się zawiązał i - paradoksalnie - w czymże wyrażał się jego zbrojny charakter? Po co i dlaczego?
To ciekawy casus, bo idąc tym tokiem rozumowania niczego nie możemy być dziś pewni - bo to za 20 czy 30 lat ustrój znów się jakoś zmieni i inna grupa trzymająca władzę dojdzie do wniosku, że trzeba kogoś skazać, a za co? za to że był, rządził, kierował, pracował..., no cóż, to widać, spory wokół stanu wojennego trwają w najlepsze, pojawiają się różne zdania i analizy, temat w sumie nie został jeszcze do końca wyjaśniony - ale dajcie człowieka i materiały IPN, a coś się znajdzie...
No i wątpliwość konstytucyjna- jeżeli Cz. Kiszczak, jako minister podejmował takie czy inne działania, bądź brał udział w takiej czy innej organizacji - to ponosić winien przede wszystkim odpowiedzialność konstytucyjną przed Trybunałem Stanu.
Powie ktoś- ale nie było wówczas TS - owszem, lecz IPN-u i jego wymysłów politycznego odwetu także nie Zniesmaczony
Poczekajmy więc na wyrok Sądu Apelacyjnego...
Pozdrawiam

Czw 12 Sty, 2012 21:59

Powrót do góry
Robert05
Pułkownik

Pułkownik




Posty: 4535
Pochwał: 9
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

[quote="włóczykij"]
Cytat:
Były przypadki starć wojska z zomowcami,tylko sie o tym nie mówi.Wiem bo widziałem, i to w okolicy kopalni.I jak mówiłem,co wiem i widziałem
Witam, możesz napisać coś więcej na ten temat.
A tak na ma marginesie, to po tym wyroku naszła mnie taka dygresja. Gdyby wtedy Jaruzelski, Kiszczak i Kania obrobili kiosk ruchu, to dostali by większy wyrok i znacznie szybciej.
Pozdrawiam.

Czw 12 Sty, 2012 22:27

Powrót do góry
włóczykij
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 261
Skąd: wodzisław śląski
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Robert05 nie mogę nic wiecej napisać,bo to tylko to co widziałem bez dowodów. To były pojedyncze i nieliczne epizody.
Niestety nie mam dowodów na poparcie mych słow.A opis tego wywołałby lawinę dyskusji.Takie starcia były skrzętnie ukrywane i wyciszane.Jakby to wygladało w ówczesnej propagandzie? Wojsko przeciw jedynej słusznej sile przywracającej spokój w kraju?

_________________
"Przyjaciół można mieć o każdym czasie. Pod warunkiem, że się ich nie potrzebuje"

Czw 12 Sty, 2012 22:38

Powrót do góry
Robert05
Pułkownik

Pułkownik




Posty: 4535
Pochwał: 9
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

[quote="włóczykij"]
Cytat:
Robert05 nie mogę nic wiecej napisać,bo to tylko to co widziałem bez dowodów. To były pojedyncze i nieliczne epizody.
Niestety nie mam dowodów na poparcie mych słow.
Witam, ale nikt nie będzie, oczekiwał od Ciebie żadnych "dowodów". Jeżeli jesteś naocznym światkiem jakiegoś interesującego wydarzenia, to napisz o tym. Relacje naocznych świadków są historią w czystej postaci, której nie należy się wstydzić, ani tym bardziej jej ukrywać.
Cytat:
Takie starcia były skrzętnie ukrywane i wyciszane.
Dlatego wszelkie informacje o nich są tak cenne dla historyków, i była by to niepowetowana strata, gdyby relacje o tych starciach zaginęły. Przecież wystąpienie wojska przeciw ZOMO, w obronie robotników to był jak najbardziej chwalebny czyn.
Pozdrawiam.

Czw 12 Sty, 2012 23:07

Powrót do góry
ArturJr
Major

Major





Posty: 1836
Pochwał: 9
Skąd: Leśna/Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dekret o stanie wojennym oraz dekret o postępowaniach szczególnych w sprawach o przestępstwa i wykroczenia w czasie obowiązywania stanu wojennego były niezgodne z ówcześnie panującą konstytucją, gdyż zostały wydane przez nieuprawniony podmiot. W myśl artykułu 31. Konstytucji PRL z 1952 (tekst jednolity z dn. 16 lutego 1976) roku (1. W okresach między sesjami Sejmu Rada Państwa wydaje dekrety z mocą ustawy. Rada Państwa przedstawia dekrety Sejmowi na najbliższej sesji do zatwierdzenia. 2. Dekrety wydane przez Radę Państwa podpisują Przewodniczący Rady Państwa i jej Sekretarz. Ogłoszenie dekretu w Dzienniku Ustaw zarządza Przewodniczący Rady Państwa.) Rada Państwowa nie mogła wydać dekretu, gdyż trwała wówczas III sesja Sejmu VIII kadencji. Tak też orzekł Trybunał Konstytucyjny (wyrok z 16 marca 2011 r.). Z tego wynika, że wszystkie działania związane ze stanem wojennym nie miały podstawy prawnej (w tym funkcjonowanie WRON).
patrz: http://konstytucja.wieszjak.pl/trybunal-konstytucyjny/274423,TK-dekrety-wprowadzajacy-stan-wojenny-niezgodny-z-Konstytucja.html

Czw 12 Sty, 2012 23:23

Powrót do góry
włóczykij
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 261
Skąd: wodzisław śląski
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

[quote="Robert05"]
włóczykij napisał:
Cytat:
Robert05 nie mogę nic wiecej napisać,bo to tylko to co widziałem bez dowodów. To były pojedyncze i nieliczne epizody.
Niestety nie mam dowodów na poparcie mych słow.
Witam, ale nikt nie będzie, oczekiwał od Ciebie żadnych "dowodów". Jeżeli jesteś naocznym światkiem jakiegoś interesującego wydarzenia, to napisz o tym. Relacje naocznych świadków są historią w czystej postaci, której nie należy się wstydzić, ani tym bardziej jej ukrywać.
Cytat:
Takie starcia były skrzętnie ukrywane i wyciszane.
Dlatego wszelkie informacje o nich są tak cenne dla historyków, i była by to niepowetowana strata, gdyby relacje o tych starciach zaginęły. Przecież wystąpienie wojska przeciw ZOMO, w obronie robotników to był jak najbardziej chwalebny czyn.
Pozdrawiam.
Dla historyków jestem niewiarygodny,byłem w wojsku zaszczycony byciem kandydatem na członka PZPR.Nawiasem mówiąc usunieto mnie z tej listy po pewnych moich wypowiedziach po akcji w tlenowni bodajże huty Katowice(mogę się mylić)gdy miałem możliwość przeniesienia do karnej jednostki.Tylko moja zdecydowana postawa(zażądałem konfrontacji z kolegą kapusiem)uchroniła mnie od tego.wylądowałem w małej jednostce(nazwy nie podam) jako mechanik samochodowy.
_________________
"Przyjaciół można mieć o każdym czasie. Pod warunkiem, że się ich nie potrzebuje"

Czw 12 Sty, 2012 23:28

Powrót do góry
Zubek
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Dekret o stanie wojennym oraz dekret o postępowaniach szczególnych w sprawach o przestępstwa i wykroczenia w czasie obowiązywania stanu wojennego były niezgodne z ówcześnie panującą konstytucją

Arturzejr drogi, toż to wiemy juz od końca lat 80., tylko, kto wcześniej miał stwierdzić, że tak jest?
No i - wyobrażam sobie - jak "ktoś" odmawia tego czy owego, bo dekret sprzeczny jest itd... Laughing
A formalnie rzecz biorąc wówczas- wszystko to miało ręce i nogi, nawet co do podstaw prawnych, a to co wiemy dziś nijak sie ma do ówczesnej wiedzy.
No i - taki nieczęsto wspominany fakt - większość ludzi popierała stan wojenny, widząc w tym zażegnanie niebezpieczeństwa pacyfikacji i niemalże kompletnej degrengolady kraju.
Około połowy badanych przez różne ośrodki i instytuty ma takie zdanie do dziś - zapewne niebezpodstawnie...
I jeszcze dodam tylko, że rozumiem Włóczykija - w 1983 r jako młody podchorąży zetknąłem się z kilkoma historiami, których raczej nikomu wspominać nie będę, a z racji kilkumiesięcznej służby już tylko " sztabowej" a nie liniowej pod koniec mego pobytu w armii miałem także wgląd w liczne akta dotyczące różnych zdarzeń z lat 1981-82 - z perspektywy armii, rzecz jasna...
Jakiś tam pogląd na ów okres mi to daje...

A tak aproposem tylko rzucę - mowa jest o ofiarach stanu wojennego - około 20 do 56 ogółem bezpośrednich- a tymczasem - w świąteczny weekend zginęło w wypadkach drogowych 42 czy 44 osoby, a ponad 400 zostało rannych, w sylwestra - dalsze ponad 20 osób zabitych, ostatni długi weekend - ponad 20 i ponad 200 rannych - masakra na drogach, a do tego - kilkadziesiąt osób zginęło w pożarach - hekatomba nieomal jednym słowem - a przecież nie mamy żadnego stanu wojennego, żyjemy w wolnym ( ponoć Wink ) kraju, żadnych czołgów na ulicach czy choćby byle SKOTów - a ludzie giną w dziesiątkach czy setkach...
Dobrze, że tamte czasy się skończyły, bo IPN bez trudu udowodniłby zapewne, że to wina komuny Mr. Green
Ot, takie czasy Rolling Eyes
Pozdrawiam

Pią 13 Sty, 2012 0:29

Powrót do góry
Douglas Mac Artur
Porucznik

Porucznik




Posty: 572
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jedyny efekt wyroku o SW to fakt, że polski podatnik przez 14 dni będzie musiał utrzymywać oszołoma za publiczne pieniądze. Marnotrawstwo czasu i energii. Co do Kiszczaka itp jeśli komuś zależy na zemście na członkach WRON niech pójdzie na cmentarz wojskowy i zdewastuje ich groby albo przytaszczy truchła zmarłych na salę rozpraw i wyda wyrok. Mściwość niektórych nie zna granic a znając polityków to pewnie któryś by chętnie się porwał na powtórkę "trupiego synodu". Dekret został uznany za niezgodny z konstytucją jednak pytanie jakim prawem TK zajmował się czymś co nie leżało w jego kompetencjach.

Sam wyrok ma wartość symboliczną.

Pią 13 Sty, 2012 2:01

Powrót do góry
ArturJr
Major

Major





Posty: 1836
Pochwał: 9
Skąd: Leśna/Szczecin
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wtedy nie miał kto, ale to nie zmienia faktu, że wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 16 marca 2011 pozwolił na kontynuowanie procesu. Co do popierania stanu wojennego, to dziwnym wydaje mi się być fakt, iż liczba członków PZPR z 3 mln 092 tys. w 1980 roku, zmniejszyła się o 850 tys. w wyniku zalegalizowania "Solidarności" i wprowadzenia stanu wojennego (skoro stan wojenny był popierany przez większość ludzi, to powinien być również popierany przez większość członków partii). Sam wyrok może wydać się wielu z Was dziwny, śmieszny, ale dla części (w szczególności dla tych, którzy przez 'komunę' ucierpieli) jest swoistego rodzajem 'ostrzem sprawiedliwości'. Naziści odpowiedzieli za swoje rządy i chęć podporządkowania sobie świata, dlaczego nie mieliby odpowiedzieć i Komuniści? Nie mówię już tutaj o przypadku stanu wojennego, ale biorę pod uwagę całe rządy. Dlaczego obecnie w polskiej konstytucji zabrania się tworzenia partii politycznych i innych organizacji nawołujących do idei komunizmu? Skoro większość społeczeństwa uważa, że rządy 'komuny' w Polsce były dobre, już nie wspominając o tym, że 'komuna' uratowała Polskę, dzięki wprowadzeniu stanu wojennego. No tak, bo w PRL-u to był socjalizm. Jednak Polska nie była wolnym krajem, bo ZSRR miało wpływ na kształt tego, co się w kraju dzieje (z czasem mniejszy).

I takie pytanie na koniec: Czy ludziom, którzy wycierpieli pod rządami 'komuny' nie należy się jakaś forma sprawiedliwości?

Pią 13 Sty, 2012 2:50

Powrót do góry
Douglas Mac Artur
Porucznik

Porucznik




Posty: 572
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Zabranianie tworzenia partii nazistowskich i komunistycznych to czysta głupota. Lepiej kretynów mieć zarejestrowanych pod kontrolą. Delegalizacja powoduje jedynie to że nie wiemy ilu ludzi z idących głosować jest skłonnych oddać głos na skrajne opcje. Istnienie takich partii byłoby swego rodzaju dzwonkiem alarmowym dla polityków że coś złego się w społeczeństwie dzieje i czas się wziąć do roboty.

Pią 13 Sty, 2012 9:59

Powrót do góry
de Villars
Generał dywizji

Generał dywizji





Posty: 8068
Pochwał: 6
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ten wyrok to tylko i wyłącznie opinia składu orzekającego, kto chce niech nadaje temu rangę symbolu-nie-wiadomo-jakiej-rangi, ja jestem od tego jak najdalszy.
Natomiast koledze Bati polecam się ze swoimi epitetami przenieść na onet czy inną wp, z ich poziomem będzie tam bardziej pasował niż tutaj..

_________________
Dmą w rogi zaklęte
Dudni ziemia, kurz staje
Jako burze w szale
Idą, idą Wandale!
Szaleją topory
Dzicy jako zwierzory
Szpony bogów w szale
Idą, idą Wandale!

Pią 13 Sty, 2012 10:18

Powrót do góry
sergiuszg44
Kapitan

Kapitan





Posty: 1205
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

W temacie bandyty Kiszczaka i sądów w Polsce http://www.youtube.com/watch?v=bBoN_liZ9W0
_________________
HEMOS PASADO !

Pią 13 Sty, 2012 11:32

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony 1, 2  Następny Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.