| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony 1, 2  Następny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
jms-bytom
Moderator
Major

Major





Posty: 2149
Pochwał: 4
Skąd: Bytom
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Stare aparaty fotograficzne

Akurat mam w raczce wiec-zaczne nowy watek
na poczatek wloski BENCINI CMF COMET unikat z 1948roku

link http://camerapedia.wikia.com/wiki/Bencini_Comet

Oraz Czajka CHAJKA II -radziecki "polowkowiec" czyli klasycznym filmem 36 klatek robilo sie 72 zdjecia- radziecka oszczednosc Uśmiech

_________________
„Będziecie zabijani, tak jak wy zabijaliście, będziecie bombardowani tak jak i wy bombardowaliście" - Osama Bin Laden

Sro 11 Sty, 2012 17:59

Powrót do góry
Bati
Administracja
Generał dywizji

Generał dywizji




Posty: 8555
Pochwał: 29
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Faktycznie tego do pory nie było. Jak i działu poświęconego maszynom do pisania, a chyba warto pochylić się nad tymi dwoma przykładami techniki, które znacznie ułatwiły życie.Postaram się jutro jak czas pozwoli wrzucić kilka fotek.

Sro 11 Sty, 2012 19:40

Powrót do góry
saddam44
Major

Major





Posty: 1700
Pochwał: 6
Skąd: Guantanamo Bay
Archiwum: Langley, Virginia
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

WItam
Kurcze miałem gdzieś Smienke musze poszukać.

_________________
Tatarska jazda, półksiężyc i gwiazda.

Sro 11 Sty, 2012 20:46

Powrót do góry
jms-bytom
Moderator
Major

Major





Posty: 2149
Pochwał: 4
Skąd: Bytom
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Maszyny nie mam zadnej juz....nie ma gdzie trzymac. z aparatow jeszcze ze dwa modele Smienki ,Zenithy,Polaroida,ba mam jeszcze pierwszego cyfraka sprzed kilkunastu lat o rozdzielczosci 320x240 i pamieci 14 zdjec Wink
Cyfrakow tez ladne pare-jako ze to moje glowne narzedzie pracy ,zuzywalem jednego rocznie...az przesiadlem sie na lustrzanke -trzeci rok ale juz tez ledwo zipie.lampa urwana....
Zapomnialem o mieszkowym Voighlanderze /czy jakos tak / z ok 1929r ale fotki po weekendzie

_________________
„Będziecie zabijani, tak jak wy zabijaliście, będziecie bombardowani tak jak i wy bombardowaliście" - Osama Bin Laden

Sro 11 Sty, 2012 21:26

Powrót do góry
jms-bytom
Moderator
Major

Major





Posty: 2149
Pochwał: 4
Skąd: Bytom
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dostalem zgode na publikacje zdjec-narazie nie moj ale...moze trafi ten aparacik do kolekcji.
Ponoc u gory jest napis Luftwaffe i numer.

_________________
„Będziecie zabijani, tak jak wy zabijaliście, będziecie bombardowani tak jak i wy bombardowaliście" - Osama Bin Laden

Sro 11 Sty, 2012 21:47

Powrót do góry
Strugu
Porucznik

Porucznik




Posty: 651
Pochwał: 3
Skąd: Przemyśl
Archiwum: Rozkradli Niemcy
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Mnie ten Niemiecki aparacik wygląda na "półlipe" aparacik jest z epoki ale grawerka raczej nie. Ja dorwałem aparacik Niemiecki w którym była klisza ze zdjęciami Niemców i na nim nie ma żadnych sygnatur i wronek.

Sro 11 Sty, 2012 22:38

Powrót do góry
jms-bytom
Moderator
Major

Major





Posty: 2149
Pochwał: 4
Skąd: Bytom
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Tez mi troszke sie nie podoba-czekam na lepsze zdjecia sygnatur
_________________
„Będziecie zabijani, tak jak wy zabijaliście, będziecie bombardowani tak jak i wy bombardowaliście" - Osama Bin Laden

Czw 12 Sty, 2012 11:55

Powrót do góry
Grzesio
Moderator
Porucznik

Porucznik





Posty: 743
Pochwał: 8
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

jms-bytom napisał:
Dostalem zgode na publikacje zdjec-narazie nie moj ale...moze trafi ten aparacik do kolekcji.
Ponoc u gory jest napis Luftwaffe i numer.

Ten aparat to powszechna na rynku masowa podróbka - radziecki Zorkij (raczej powojenny) udający Leikę. Na pierwszy rzut oka wydaje go brak pokrętła długich czasów z przodu korpusu i prostokątna oprawka okienka celownika. Do tego stan ogólnie do bani, chyba przesadzili z podstarzaniem.

Ciekawostka z krajowego podwórka:


Spaleniowa lampa błyskowa Milla produkcji Radiotechnicznej Spółdzielni Pracy w Krakowie z 1963 roku, nieco uproszczona kopia enerdowskiego flesza Elfi z l. 50.

Pią 13 Sty, 2012 17:25

Powrót do góry
Strugu
Porucznik

Porucznik




Posty: 651
Pochwał: 3
Skąd: Przemyśl
Archiwum: Rozkradli Niemcy
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Aparat który znalazłem z wyżej wspomnianą kliszą. Niemiecki aparat goldi z obiektywem Schneider Kreuznach. Robił zdjęcia o rozmiarze 3x4cm.

Pią 13 Sty, 2012 17:53

Powrót do góry
Bati
Administracja
Generał dywizji

Generał dywizji




Posty: 8555
Pochwał: 29
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Aparat Zeiss Ikon zakupiony w Foto-Greger w Poznaniu

Sob 14 Sty, 2012 17:10

Powrót do góry
Catadero
Starszy sierżant

Starszy sierżant




Posty: 136
Pochwał: 2
Skąd: Gdynia
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Samowyzwalacz do aparatu. Gwint przystosowany do nakręcenia w miejscu, gdzie zwykle montowało się wężyk do uruchomienia migawki. Około r. 1950.
_________________
Są rzeczy, których po prostu nie ma. Wtedy potrzeba wykrywacza.

Nie 15 Sty, 2012 8:56

Powrót do góry
Catadero
Starszy sierżant

Starszy sierżant




Posty: 136
Pochwał: 2
Skąd: Gdynia
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Radziecki przyrząd do ustalania odległości fotografowanego obiektu. Lata sześćdziesiąte. Mierzy od 1m do 15m + nieskończoność Rolling Eyes
C.

_________________
Są rzeczy, których po prostu nie ma. Wtedy potrzeba wykrywacza.


Ostatnio zmieniony przez Catadero dnia Wto 17 Sty, 2012 8:47, w całości zmieniany 1 raz

Pon 16 Sty, 2012 11:40

Powrót do góry
Grzesio
Moderator
Porucznik

Porucznik





Posty: 743
Pochwał: 8
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Catadero napisał:
Radziecki przyrząd do ustalania odległości fotografowanego obiektu. Lata sześćdziesiąte.

To się nazywa w skrócie dalmierz. Wink Blik był raczej produkowany na przełomie l. 80./90. Natomiast w l. 60 robiono w ZSRR dalmierz Smiena, dziwnie podobny do niemieckiego Certosa.

Ja sobie zaś pozwolę przedstawić, skoro już na akcesoria zeszło, radziecką profesjonalną elektronową lampę błyskową Łucz-59 Charkow (rok produkcji 1961). Zasilana jest specjalną fotograficzną baterią Mołnia o napięciu 330 V, ważącą jakiś kilogram i pozwalającą wykonać ok. 1000 zdjęć, przy okresie przechowywania pół roku. Lampa ma trzy nastawy mocy błysku i możliwość podłączenia drugiego reflektora. Całość wraz z gustowną skórzaną torbą (mieszczącą kondensatory, elektronikę i baterię) waży koło 3 kg.
Obok aparat dalmierzowy FED-4 z końca l. 70.

Pon 16 Sty, 2012 13:23

Powrót do góry
Bati
Administracja
Generał dywizji

Generał dywizji




Posty: 8555
Pochwał: 29
Skąd: Kraków
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

[quote="Grzesio"]
Catadero napisał:
Radziecki przyrząd do ustalania odległości fotografowanego obiektu. Lata sześćdziesiąte.

To się nazywa w skrócie dalmierz. Wink Blik był raczej produkowany na przełomie l. 80./90. Natomiast w l. 60 robiono w ZSRR dalmierz Smiena, dziwnie podobny do niemieckiego Certosa.

Nie wiem jak teraz bo nie mam żadnego kontaktu z wyrobami techniki ZSRR, ale jeszcze w latach 80-tych i 90-tych można było nabyć wyroby wyprodukowane w Kraju Rad które naśladowały na ogół wyglądem ( bo o jakości nie ma sensu w ogóle dyskutować) produkty z zachodu.Rosjanie kopiowali dosłownie wszystko.

Pon 16 Sty, 2012 14:50

Powrót do góry
Catadero
Starszy sierżant

Starszy sierżant




Posty: 136
Pochwał: 2
Skąd: Gdynia
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wiem, że to dalmierz Laughing ale ta nazwa bardziej kojarzy się z artylerią Wink
Być może, że z lat osiemdziesiątych. Opieram się na tym, co usłyszałem od poprzedniego właściciela.

C.

_________________
Są rzeczy, których po prostu nie ma. Wtedy potrzeba wykrywacza.

Pon 16 Sty, 2012 16:56

Powrót do góry
Grzesio
Moderator
Porucznik

Porucznik





Posty: 743
Pochwał: 8
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ale i w fotografii dalmierz się tak z gruntu nazywa.
Wiek sprawdź - dwie pierwsze cyfry numeru seryjnego to rok produkcji. Uśmiech

Pon 16 Sty, 2012 19:41

Powrót do góry
jms-bytom
Moderator
Major

Major





Posty: 2149
Pochwał: 4
Skąd: Bytom
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Catadero-twoj niemiecki wyzwalacz-gdybym go w ziemii trafil- zastanawialbym sie coz to za zapalnik Uśmiech
@ Grzesio-te baterie Molnia masz kompletna? mam taka w wersji bez skorzanego etui-plastikowa i zastanawiam sie czy kompletna /inna wersja/ czy to tylko wklad do twojej?

_________________
„Będziecie zabijani, tak jak wy zabijaliście, będziecie bombardowani tak jak i wy bombardowaliście" - Osama Bin Laden

Pon 16 Sty, 2012 21:20

Powrót do góry
Zubek
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Catadero, w twoim poście z 10.40 zdjęcia się nie wyświetlają...
A tak poza tym, to dla nastolatka swego czasu taka Czajka to był szpan - 72 zdjęcia! no popatrz, popatrz Wink - gdzieś chyba jeszcze mam taki aparat. Wink
Mowa o końcówce lat 60. i początku 70. - bo młodzież czyta Wink ...

Smiena, potem Smiena 8 m to był hit dla dzieciaków jeszcze w latach 80 - na początku - choć sam używałem tego aparatu dość długo, ostatnio jeszcze w latach 90. do zdjęć czarno-białych - na filmie o dużej czułości wychodziły nieźle, jak na amatora, a poza tym aparat ten miał taką zaletę, że zdjęcia mógł nim robić każdy w każdych warunkach - ot nastawić pi razy drzwi przysłonę ( np. 5.6) i czas ( np. 1/60) - albo prościej jeszcze -chmurkę lub słoneczko - i można pstrykać...

A propos dalmierza - może ktoś ma i inne urządzenie - światłomierz ( ja miałem także radziecki - kopia jakiegoś zachodniego, prawdopodobnie?)

I jeszcze aparat DRUH - też był taki, na 16 zdjęć o dużym formacie, prosty, jak konstrukcja cepa - wyparła ten wynalazek skutecznie właśnie chyba Smiena - czy ktoś ma to cudo?
Pozdrawiam

Pon 16 Sty, 2012 21:50

Powrót do góry
loslos
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
I jeszcze aparat DRUH - też był taki, na 16 zdjęć o dużym formacie, prosty, jak konstrukcja cepa - wyparła ten wynalazek skutecznie właśnie chyba Smiena - czy ktoś ma to cudo?


DRUH chyba się gdzieś jeszcze wala w piwnicy, standardowo robił fotki 6x9, ale jak się wstawiło do środka takie listewki ograniczające to format zmieniał się na 6x6. Na tylnej ściance były 2 czerwone okienka w których widać było numer klatki. Trzeba było uważać przy przewijaniu, bo jak pociągnąłeś za bardzo to klatka przepadała. Obiektyw sie wykręcała na takim grubym gwincie.
Następcą DRUH-a był AMI

Pon 16 Sty, 2012 21:59

Powrót do góry
Grzesio
Moderator
Porucznik

Porucznik





Posty: 743
Pochwał: 8
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
@ Grzesio-te baterie Molnia masz kompletna? mam taka w wersji bez skorzanego etui-plastikowa i zastanawiam sie czy kompletna /inna wersja/ czy to tylko wklad do twojej?

Zapodaj zdjęcie, bo nie do końca kojarzę. Uśmiech Bateria, jak bateria - tekturowy prostopadłościan chyba jakieś 15x5x15 cm z trójstykowym gniazdkiem (na górze lub z boku, zależy od wersji).
Chyba, że chodzi Ci o wkład (zasilacz) do takiej torby od flesza - robili tego kilka różnych odmian, cała seria Łucz, Czajka itp.
Cytat:
DRUH chyba się gdzieś jeszcze wala w piwnicy, standardowo robił fotki 6x9, ale jak się wstawiło do środka takie listewki ograniczające to format zmieniał się na 6x6.

No prawie - 6x6 bez listewek i 4,5x6 z listewkami. Uśmiech

Poniżej bateria Mołnia w całej swej żółtej okazałości, w towarzystwie flesza Łucz-70 (komplet z dwoma reflektorami, rok produkcji 1978) i aparatu Smiena 8 z końca l.60. Łucz-70 razem z baterią waży 3,5 kg, ale może być też zasilany z sieci 220 V.

Pon 16 Sty, 2012 23:01

Powrót do góry
Catadero
Starszy sierżant

Starszy sierżant




Posty: 136
Pochwał: 2
Skąd: Gdynia
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Grzesio napisał:
Ale i w fotografii dalmierz się tak z gruntu nazywa.
Wiek sprawdź - dwie pierwsze cyfry numeru seryjnego to rok produkcji. Uśmiech


91 Zszokowany

C.

_________________
Są rzeczy, których po prostu nie ma. Wtedy potrzeba wykrywacza.

Wto 17 Sty, 2012 8:41

Powrót do góry
Zubek
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

"Trafiłem" dziś u znajomego na dwa aparaty starszej nieco daty - jeden to Voigtlander, a drugi - nie wiem, ma napis Solida czy Solide...
jak mi się uda, to wstawię fotki, bo ta sztuka jest mi dość obca Embarassed


Hehehe, udało sie, sorry za jakość, na szybko telefonem robiłem - ten pierwszy to Voigtlander, następne fotki - to Solida? Solide?
W sumie marki nieznane mi
Pozdrawiam

Wto 17 Sty, 2012 19:31

Powrót do góry
Grzesio
Moderator
Porucznik

Porucznik





Posty: 743
Pochwał: 8
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Franka Solida III - zachodnioniemiecki aparat średnioformatowy z poł. l.50.
Voigtlaender Perkeo - podobny aparat z tego samego okresu. Firma Voigtlaender należała ongi do światowej czołówki firm fotograficznych.

Wto 17 Sty, 2012 20:54

Powrót do góry
tomek0803
Moderator
Major

Major





Posty: 2202
Pochwał: 3
Skąd: Racibórz
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Pochwale się też moimi.. Wink

Wto 17 Sty, 2012 22:19

Powrót do góry
Grzesio
Moderator
Porucznik

Porucznik





Posty: 743
Pochwał: 8
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

O, masz zasilacz do tej Libelli FL-120? W szoku

Wto 17 Sty, 2012 23:04

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony 1, 2  Następny Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz dodawać załączników w tym forum
Nie możesz ściągać plików w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.