| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Sheeska z Paćkowa
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Tak tylko pod koniec XVII wieku z legendy Husarii mało co zostało. Na początku XVII wieku na dworach królewskich w innych państwach mówiono z podziwem o Husarii a potem to się już śmiali. Trochę smutny ten upadek Husarii od świetności do Upadłości... Smutny

Pon 06 Kwi, 2009 12:45

Powrót do góry
Sheeska z Paćkowa
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wiem że nie wypada pisać dwóch postów pod rząd ale mam nadzieje że zostanie mi to wybaczone Embarassed
Należy też pamiętać że nie tylko w Wojsku Koronnym służyła Husaria. W Wojsku Litewskim były również Husaria. W Litwie było więcej chorągwi niż w Koronie przez co służyła do innych celów( między innymi do zagonów co w wojsku Koronnym było nie do pomyślenia) Również w czasie wojny smoleńskiej w wojsku moskiewskim była chorągiew Husarska ale biorąc pod uwagę że podczas wyjazdu z Moskwy połamała kopie o bramę raczej nie świadczy dobrze o jej wyszkoleniu. Również należy zaznaczyć że Husaria nie zawsze szła do szarży z kopią podczas Bitwy koło Połonki Husaria Litewska szarżowała z Kopią a Koronna z pałaszami.
Dosyć sporo pisze o Husarii w Serii Wydawnictwa Bellona "Historyczne Bitwy"

Pozdrawiam

EDIT. już nikt nie ma nic do powiedzenia w tym temacie? Crying or Very sad

Wto 14 Kwi, 2009 16:27

Powrót do góry
Piotr Wysocki
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 206
Pochwał: 1
Skąd: Toruń
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Należy też pamiętać że nie tylko w Wojsku Koronnym służyła Husaria. W Wojsku Litewskim były również Husaria. W Litwie było więcej chorągwi niż w Koronie przez co służyła do innych celów( między innymi do zagonów co w wojsku Koronnym było nie do pomyślenia)


Kwestia poruszona przez Ciebie w pierwszym zdaniu wydaje się oczywista. Natomiast to, że Litwini mieli więcej chorągwi jest nie do końca prawdziwym stwierdzeniem. Pewnie opierasz swoje zdanie na stanach liczbowych z jednego konfliktu, w którym tak akurat wyszło.
Natomiast rzeczywiście, litewska husaria była wykorzystywana do podjazdów, itp. ale większość litewskich towarzyszy husarskich, a wraz z nimi i pocztowych, była biedniejsza od husarzy z Korony.

Cytat:
Również należy zaznaczyć że Husaria nie zawsze szła do szarży z kopią podczas Bitwy koło Połonki Husaria Litewska szarżowała z Kopią a Koronna z pałaszami.


A wiesz dlaczego? Nie po to, że tak im było wygodniej, tylko dlatego, że husarze z Korony potracili swoje kopie we wcześniejszych walkach.

Cytat:
Dosyć sporo pisze o Husarii w Serii Wydawnictwa Bellona "Historyczne Bitwy"


Są i lepsze pozycje Wink

Wto 14 Kwi, 2009 19:13

Powrót do góry
Sheeska z Paćkowa
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ale Biblioteka nie ma ich na stanie Bardzo szczęśliwy Ale jakbyś mógł napisać jakieś pozycje to byłbym wdzięczny to poszukam w księgarniach.
No tak. Wiem że nie z powodu że im było wygodniej. Ale chciałem to napisać bo(Przynajmniej tak mi się wydaje) większość ludzi wydaje się że Husarze tylko i wyłącznie walczyła z kopiami(ja jestem tego przykładem) no ale w sumie od czegoś są małe drzewka Bardzo szczęśliwy
A Rosyjskiej Husarii nie skomentujesz? Wyluzowany

Wto 14 Kwi, 2009 19:19

Powrót do góry
Piotr Wysocki
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 206
Pochwał: 1
Skąd: Toruń
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Ale Biblioteka nie ma ich na stanie. Ale jakbyś mógł napisać jakieś pozycje to byłbym wdzięczny to poszukam w księgarniach.


-J.Cichowski, A.Szulczyński "Husaria" - trochę trudno dostępna, choć czasem na alledrogo się trafi Wink
-książki opisujące XVII wieczne batalie Rzeczypospolitej Obojga Narodów.
-Dobry artykuł jest w jednym z numerów IOH z wcześniejszych lat, ale na szczęście dostępny on-line na stronie internetowej.

Cytat:
No tak. Wiem że nie z powodu że im było wygodniej. Ale chciałem to napisać bo(Przynajmniej tak mi się wydaje) większość ludzi wydaje się że Husarze tylko i wyłącznie walczyła z kopiami(ja jestem tego przykładem) no ale w sumie od czegoś są małe drzewka


No mieli przecież cały asortyment: koncerze, szable, po dwa pistolety, zdarzały się i łuki. A zdarzało się, że walczyli i krótszymi włóczniami - vide bitwa pod Lesienicami.
Drzewka owszem wykorzystywano, ale tak wytworzone kopie miały raczej wywoływać u wroga efekt psychologiczny (Połonka, Basia). Nawet malowano je tak jak oryginalne kopie, choć nimi nie były i zastąpić ich w sposób wystarczający nie mogły.

Cytat:
A Rosyjskiej Husarii nie skomentujesz?


A jest co komentować? Chyba nie inaczej jak: made in China Uśmiech

Wto 14 Kwi, 2009 19:41

Powrót do góry
Sheeska z Paćkowa
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ha!(okrzyk tryumfu) Posiadam tą książkę Bardzo szczęśliwy
To Kopie malowano? Zszokowany Dobrze powiedziane Made in China. A nie wiesz/wiecie o losach tej chorągwi Husarskiej w czasie wojny Smoleńskiej?Musieli się nasi zdziwić gdy zobaczyli ten twór Mr. Green

EDIT. A tak poza tym to takiemu Husarzowi zdecydowanie lepiej było walczyć koncerzem/pałaszem z jazdą Tatarską. Bo taki Tatar to musiał być strasznie Lotny Bardzo szczęśliwy

Sro 15 Kwi, 2009 18:40

Powrót do góry
Piotr Wysocki
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 206
Pochwał: 1
Skąd: Toruń
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
EDIT. A tak poza tym to takiemu Husarzowi zdecydowanie lepiej było walczyć koncerzem/pałaszem z jazdą Tatarską.


A jeszcze lepiej bronią palną, oddanie palby z bandoletów lub pistoletów robiło na Tatarach piorunujące wrażenie.

Cytat:
Bo taki Tatar to musiał być strasznie Lotny


Bo rzeczywiście był, cała taktyka Tatarów polegała właśnie na lotności, fortelach, pozorowanych ucieczkach i nagłych zwrotach, starano się otoczyć przeciwnika. A jakim trudem było uchwycić Tatarów i wydać im bitwę z pewnością wiedział hetman wielki koronny Stanisław Żółkiewski: "Tatary gromić to tak niemal podobna, jako kiedy by kto chciał ptaki w powietrzu latające pobić".
Samuel Łaszcz, warchoł i awanturnik nauczył polską jazdę jak Tatarów gromić, zwany "strachem tatarskim".


Ostatnio zmieniony przez Piotr Wysocki dnia Czw 16 Kwi, 2009 22:56, w całości zmieniany 1 raz

Czw 16 Kwi, 2009 21:02

Powrót do góry
porui
Porucznik

Porucznik





Posty: 745
Skąd: Wschodnie rubieże Rzeczpospolitej
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Sheeska z Paćkowa napisał:
A tak poza tym to takiemu Husarzowi zdecydowanie lepiej było walczyć koncerzem/pałaszem z jazdą Tatarską. Bo taki Tatar to musiał być strasznie Lotny Bardzo szczęśliwy


Lepiej chyba walić do biegającego wszędzie wroga z odległości, niż ganiać za nim z kopią czy z jakimś tam mieczem. Oczywiście jednorazowa salwa (repetierów nie było Mr. Green ), ale zawsze jakieś straty. A potem jeśli możliwość to innych strzelców dać.

_________________
"Przez całe me życie dobro Rzeczypospolitej Polskiej nade wszystko inne wyższe dla mnie będzie (...) Służył będę Najjaśniejszej Rzeczypospolitej Polskiej do ostatniego tchu, a wszystkie moje czyny i zamiary tej najwyższej służbie podporządkowane będą."

Czw 16 Kwi, 2009 22:46

Powrót do góry
Piotr Wysocki
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 206
Pochwał: 1
Skąd: Toruń
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Oczywiście jednorazowa salwa (repetierów nie było)


A widzisz przy siodle zwykle były dwa olstra i w listach przepowiednich pojawiał się wymóg posiadania dwóch pistoletów.

Czw 16 Kwi, 2009 23:07

Powrót do góry
ALF
Major

Major





Posty: 1637
Pochwał: 1
Skąd: Mysłakowice
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Jesteś pewny tych dwóch? bo jeden był na pewno, ale dla dwóch to trochę miejsca brakowało z lewej.
_________________
Serdecznie Pozdrawiam
Jacek
I.K.O.W. 1885-1945

Pią 17 Kwi, 2009 1:04

Powrót do góry
Piotr Wysocki
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 206
Pochwał: 1
Skąd: Toruń
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

ALF napisał:
Jesteś pewny tych dwóch? bo jeden był na pewno, ale dla dwóch to trochę miejsca brakowało z lewej.


A dlaczego oba miałyby znajdować się z jednej strony? Jest jeszcze prawa strona.

B.Baranowski w "Organizacja wojska polskiego w latach trzydziestych i czterdziestych XVII wieku" pisze tak (strona 106):

"Uzbrojenie husarza stanowiła kopia, szabla, koncerz, oraz umieszczone w olstrach dwa pistolety (...)"

Jerzy Teodorczyk w 21 tomie SMHW w opracowaniu "Polskie wojsko i sztuka wojenna pierwszej połowy XVII wieku" o husarzach wymieniając broń zaczepną znajdującą się w ich posiadaniu pisze tak:

"...dwa pistolety przy siodle i krótka strzelba dawały znaczną przewagę uzbrojenia nad koczownikami..."

Krótka strzelba (rusznica) tyczy się najwyraźniej pocztowych, którzy to często (bądź w ogóle podług różnych źródeł) występowali bez kopii.

EDIT: Jeszcze mały opis pochodzący z "Eques Polonus" Szymona Starowolskiego z roku 1628:

"Usarze są, co noszą żelazne kaftany, t.j. zbroję na sobie, szyszak na głowie, żelazne zarękawie na ręku, kopię długą na 7 1/2 łokci, szablę krzywą u lewego boku, rapir czyli koncerz pod lewą nogą u siodła a na przodzie pistolet lub dwa."

Czyli reguły nie było, nie mniej jednak wymóg posiadania broni palnej znajdował się już w liście przepowiednim Batorego na chorągiew husarską z 1580 roku.
A to dopiero początek dominacji broni palnej i kryzysu jazdy kopijniczej w Europie. W następnych latach nastąpiło wręcz przesycenie jazdy bronią palną i nie mogło ono ominąć husarii, szczególnie w walkach z Tatarami, choć w warunkach walki z koczownikami lepiej sprawdzały się chorągwie jazdy kozackiej.
Zauważmy też, że ostatni z cytowanych przeze mnie opisów pochodzi z czasów kiedy wojska szwedzkie po reformach Gustawa II Adolfa potrafiły już zatrzymać szarżę husarii, a ogień ich muszkietów narobił wiele złego w chorągwiach.

Pią 17 Kwi, 2009 19:43

Powrót do góry
ALF
Major

Major





Posty: 1637
Pochwał: 1
Skąd: Mysłakowice
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Pisałem o lewej w kontekście koncerza Uśmiech
Ponieważ koncerz służył do walki głównie przeciwko opancerzonym w kolczugi, to w pozostałych sytuacjach zamiast niego mogli troczyć inną broń.

_________________
Serdecznie Pozdrawiam
Jacek
I.K.O.W. 1885-1945

Sob 18 Kwi, 2009 15:33

Powrót do góry
marek8888
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 4455
Pochwał: 5
Skąd: Sekcja polska NKWD
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Mam takie prozaiczne pytanie co do koncerza - biorąc pod uwagę jego długość chyba raczej niemożliwe było jego użycie bez wcześniejszej wysiadki z rumaka i wyjęcia go z pochwy "z ziemi"? Z czego wynikała jego tak znaczna długość?

Sob 18 Kwi, 2009 15:49

Powrót do góry
ALF
Major

Major





Posty: 1637
Pochwał: 1
Skąd: Mysłakowice
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Służył do kłucia, a miał zastąpić skruszoną kopię (stąd jej długość do 160cm). Służył do walki z jazdą opancerzoną kolczugami oraz piechotą uzbrojoną w broń drzewcową. Zwykle po koncerz husarz sięgał w kolejnych szarżach, miał więc sporo czasu na jego wydobycie.
_________________
Serdecznie Pozdrawiam
Jacek
I.K.O.W. 1885-1945

Sob 18 Kwi, 2009 16:49

Powrót do góry
Sheeska z Paćkowa
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Koncerz w Husarii miał za zadanie zastępować lance. Gdy się wyprostowało rękę z koncerzem to taką długość miała lanca.

Sob 18 Kwi, 2009 16:55

Powrót do góry
ALF
Major

Major





Posty: 1637
Pochwał: 1
Skąd: Mysłakowice
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ej...od kiedy husaria używała lanc? Bardzo szczęśliwy
_________________
Serdecznie Pozdrawiam
Jacek
I.K.O.W. 1885-1945

Sob 18 Kwi, 2009 17:09

Powrót do góry
Sheeska z Paćkowa
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Nie mówi że używała lanc Bardzo szczęśliwy Mówi że koncerz spełniał role lancy Uśmiech To różnica

Sob 18 Kwi, 2009 17:13

Powrót do góry
marek8888
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 4455
Pochwał: 5
Skąd: Sekcja polska NKWD
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Dzieki za wyjaśnienia co do koncerza - ale korzystając z okazji mam jeszcze jedno pytanie - tym razem co do husarskich koni - wiadomo, że obowiązywał bezwzględy zakaz wywozu ich za granicę ale byłbym wdzieczny za krótkie wyjaśnienie skąd je brano - czy istniały jakieś większe hodowle czy też we własnym zakresie hodowano po kilka,kilkanaście sztuk?

Sob 18 Kwi, 2009 17:22

Powrót do góry
Sheeska z Paćkowa
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Poważniejsze liczby koni kawaleryjskich importowano do Polski z Węgier." "W XVI i XVII wieku hodowla koni w Polsce stanowiła jedną z podstawowych gałęzi życia gospodarczego. Hodowla musiała być opłacalna,skoro powstało powiedzenie że: Klaczka,pszczółka i pszenica wywiodą z długów szlachcica".Konie hodowano we wszystkich niemal dzielnicach kraju.Czapski w "Historii Konia(1874)" powiada:"począwszy od królów a kończąc na drobnej szlachcie każdy konie hodował(...) tak liczne były prawie w Polsce stada jak liczne domy szlacheckie". Na Rusi znane było przysłowie:"Lach bez konia jak ciało bez duszy,jak żyd bez kozy, jak diak bez psałterki, a gospodarstwo bez kota na zapiecku"

Cytat pochodzi z książki"Husaria" Jerzego Cichowskiego i Andrzeja Szulczyńskiego. mam nadzieje że cytat odpowiedział Ci na twe pytanie Bardzo szczęśliwy oczywiści dochodziły do tego konie zdobyczne

P.S wie ktoś co to jest diak i psałterka?

Sob 18 Kwi, 2009 17:35

Powrót do góry
ALF
Major

Major





Posty: 1637
Pochwał: 1
Skąd: Mysłakowice
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Diak to pomocnik popa...śpiewał i pomagał w posłudze, ale też opiekował się ludem.
_________________
Serdecznie Pozdrawiam
Jacek
I.K.O.W. 1885-1945

Sob 18 Kwi, 2009 17:45

Powrót do góry
Sheeska z Paćkowa
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

A nie wiecie Waszmościowie coś o losach "Moskiewskiej Husarii" w czasie wyprawy Smoleńskiej? byłbym wdzięczny za Informacje Bardzo szczęśliwy

Pon 20 Kwi, 2009 20:45

Powrót do góry
Piotr Wysocki
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 206
Pochwał: 1
Skąd: Toruń
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Pisałem o lewej w kontekście koncerza
Ponieważ koncerz służył do walki głównie przeciwko opancerzonym w kolczugi, to w pozostałych sytuacjach zamiast niego mogli troczyć inną broń.


Koncerz mógł być wcale pomocny również w walce ze szwedzkimi rajtarami w skórzanych koletach.
Natomiast nie widzę przeszkód aby po prawej stronie znajdował się i koncerz i olster z pistoletem, na potwierdzenie mojej tezy:



Opis załącznika:

Opis załącznika:

Pon 20 Kwi, 2009 21:43

Powrót do góry
mates123
Jeonsa

Jeonsa




Posty: 8
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Husaria była ciężką jazdą ale w bitwach w lasach lepsze były lekkie odziałah konnicy kozackięj :czolg:

Wto 21 Kwi, 2009 15:21

Powrót do góry
Sheeska z Paćkowa
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Czytałem że Husaria zazwyczaj ustawiała się w szyk głęboki na dwa konie. Ale Jan III Sobieski i tak uważał że to jest za głęboki szyk(tylko pierwszy szyk mógł w 100% używać kopii) i zalecał szyk głęboki na jednego konia. I tu zacząłem się zastanawiać. Przypuśćmy że w takim szyku ustawia się 900 koni czy takie coś nie jest za szerokie?

Wto 21 Kwi, 2009 19:58

Powrót do góry
ALF
Major

Major





Posty: 1637
Pochwał: 1
Skąd: Mysłakowice
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Piotr Wysocki napisał:
Cytat:
Pisałem o lewej w kontekście koncerza
Ponieważ koncerz służył do walki głównie przeciwko opancerzonym w kolczugi, to w pozostałych sytuacjach zamiast niego mogli troczyć inną broń.


Koncerz mógł być wcale pomocny również w walce ze szwedzkimi rajtarami w skórzanych koletach.
Natomiast nie widzę przeszkód aby po prawej stronie znajdował się i koncerz i olster z pistoletem, na potwierdzenie mojej tezy:


Sam zauważ, że nie było to rozwiązanie wygodne, zwłaszcza dla dłuższych podróży. Twoje zdjęcia to "muzealniki" niekoniecznie zgodne z ówczesną rzeczywistością Uśmiech

_________________
Serdecznie Pozdrawiam
Jacek
I.K.O.W. 1885-1945

Sro 22 Kwi, 2009 19:55

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony Poprzedni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następny Strona 4 z 8

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.