| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu Idź do strony 1, 2  Następny
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Gudi
Schütze

Schütze




Posty: 2
Skąd: Jelenia Góra
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Sztolnie w Leśnej (Dolny Sląsk)

Witam!

Poszukuje informacji o sztolniach w Leśnej. Wiem, że miała tam być fabryka zbrojeniowa (produkcja pocisków V2), jest wydrążonych 6 tuneli. Ale na jaką głębokość to tego nie wiem? Smutny

Wto 17 Sty, 2006 16:58

Powrót do góry
siwy
Major

Major





Posty: 1590
Pochwał: 3
Skąd: Wolsztyn / Użgorod
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Tuż za Leśną, przy drodze do Świecia i Pobiednej, znajdują się otwory hitlerowskich sztolni i pozostałości obozu pracy. Dwa wejścia do sztolni przy drodze są zakratowane. Kto skręci jednak w lewo przed mostkiem na strumyku, zobaczy cztery inne wielkie otwory- Tutaj nie ma krat, a wejście utrudnia tylko woda, miejscami sięgająca kolan.


Wink
Więcej i zdjęcia na stronie:
http://www.camping.pnet.pl/polska/at_sztolnie.html
Laughing
W roku 1953 obiekt w Leśnej został zinwentaryzowany przez wojsko, w wykazie „Obiektów opuszczonych i niewłaściwie zagospodarowanych” figuruje pod pozycją 9 : „Obiekt podziemny wykuty wzdłuż całej góry znajdującej się częściowo na terenie fabryki PZJG w Baworowie (...). Wzdłuż chodników podziemnych przebiegają tory kolejki wąskotorowej.(...) obiekt dokładnie nie zbadany”.

więcej na:
http://wroclaw.magma-net.pl/Start05.htm

Wto 17 Sty, 2006 19:53

Powrót do góry
kudi
Captain

Captain





Posty: 1000
Pochwał: 1
Skąd: wawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Nie zamierzano tam produkowac V-2. Marklisa I i Marklisa II to byly obiekty przeznaczone na potrzeby Luftwaffe. Miala tam powstac produkcja silnikow odrzutowych. Zreszta na terenie fabryki Baworowa, czyli niedaleko od sztolni o ktorych mowicie, sa pozostalosci hamowni. Zreszta kolo Baworowej jest rowniez kilka sztolni w scianie stoku gory. Kilka jest dostepnych ale sa i zasypane o czym swiadcza zawaly widoczne od lat. teren tego obiektu lezy w dolinie ktora cala byla przykryta siatka maskujaca. Siatka wisiala jeszcze po wkroczeniu do Lesniej Rosjan i pozniej POlakow. Pierwsi pracownicy tego zakladu pamietaja duze ilosci porzuconego sprzetu... Warto jeszcze popytac ludzi. wciaz zyja osoby ktore znaja wiele ciekawych spraw dotyczacych tego terenu... a niektorzy dziadkowie jako mali chlopcy penetrowali Czoche zanim trafili tam polscy urzednicy Uśmiech
_________________
pozdr
robert_kudelski
...z nową stroną www.eksplorator.com,
używający sprzętu firmy PenElektonik

Wto 17 Sty, 2006 20:45

Powrót do góry
siwy
Major

Major





Posty: 1590
Pochwał: 3
Skąd: Wolsztyn / Użgorod
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wszyscy którzy mają ochotę na zwiedzanie sztolni w Leśnej muszą się spieszyć, bo niestety ekolodzy już w tej chwili się martwią o spokój nietoperzy.


Nietoperze w Leśnej.

Tuż za zwartą zabudową miasta Leśna znajdują się nieczynne sztolnie, tragiczna pamiątka II wojny światowej i okrutnych losów jeńców hitlerowskich wykorzystywanych do tworzenia potęgi militarnej hitlerowskich Niemiec. Po wojnie do lat osiemdziesiątych minionego stulecia służyły one jako baza saperów Łużyckiej Brygady Wojsk Ochrony Pogranicza do wysadzania niewypałów zwożonych z Dolnego Śląska. Kiedy w okolicy zapanował spokój do sztolni zaczęły się wprowadzać nietoperze. Nie wzbudziły w nich zachwytu zakratowane wejścia pierwszych dwóch sztolni, które są nieprawidłowe, ponieważ uniemożliwiają swobodny przelot. Natomiast pozostałe stanowiły atrakcyjną możliwość zasiedlenia dla zimowej hibernacji. Dwie sztolnie są zalane wodą, ale jedna z nich stała się również atrakcyjna dla amatorów pikników i alkoholu. Łatwy dostęp o każdej porze roku stanowił zagrożenie dla zimujących nietoperzy, dlatego powstała pilna potrzeba zabezpieczenia owej sztolni. Zabezpieczenie sztolni stało się ideą campingu młodzieżowego zaplanowanego w ramach projektu "NATURAlnie po sąsiedzku". Autorem i głównym organizatorem projektu było Południowo - Zachodnie Forum Samorządu Terytorialnego "Pogranicze" z siedzibą w Lubaniu. Aktywnie wspierały je: Regionalne Centrum Edukacji Ekologicznej w Lubaniu oraz Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody "pro Natura" we Wrocławiu. Grupa siedmiu uczniów z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Kombatantów Ziemi Lubańskiej w Lubaniu i siedmiu młodych Niemców z miejscowości Militz wykonało niezbędne prace przygotowawcze do prac specjalistycznych, których końcowym efektem jest prawidłowe zabezpieczenie sztolni, tak by nietoperze mogły czuć się tam bezpiecznie.
Czyli reasumując nietoperze tak, człowiek nie Crying or Very sad
więcej na:
http://www.eko.luban.com.pl/index.php?id=spokoj_dla_nietoperzy

Czw 19 Sty, 2006 18:29

Powrót do góry
kudi
Captain

Captain





Posty: 1000
Pochwał: 1
Skąd: wawa
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

... znowu ludzie od nietoperzy. to mocniejsze lobby niz dzialkowcy Uśmiech
a juz z cala pewnoscia niz eksploratorzy. trzeba jakis sprzeciw napisac. bez przesady niedlugo zamkna wszystkie obiekty podziemne bo znajda kupy nietoperzy.

_________________
pozdr
robert_kudelski
...z nową stroną www.eksplorator.com,
używający sprzętu firmy PenElektonik

Pią 20 Sty, 2006 16:01

Powrót do góry
siwy
Major

Major





Posty: 1590
Pochwał: 3
Skąd: Wolsztyn / Użgorod
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Niestety Kudi nie ma możliwości zatrzymania tej tendencji. Ekolodzy są potęgą, może u nas jeszcze nie, ale na zachodzie nie jedna inwestycja upadła tylko dlatego, że ktoś "widział" jakiś gatunek zagrożony wyginięciem. Nie musi przedstawiać nawet zbyt przekonujących dowodów. Powołuje się potem zespół badawczy etc. I lata płyną. Nie mam nic przeciwko nietoperkom, ale chorzy ekolodzy to wrzód na ciele tych co ciemność i dziury w ziemi lubią. Kto ich weźmie pod ochronę Question

Pią 20 Sty, 2006 21:18

Powrót do góry
sawkowy
Podporucznik

Podporucznik




Posty: 210
Skąd: Pilchowice
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Byłem w Baworowie jakiś rok temu, tam rzeczywiście historia fabryki jest wciąż żywa - z kim byś nie porozmawiał, usłyszysz o siatce maskującej nad doliną i tajemnicach produkcji np. elementów do rakiet V2.


Opis załącznika:
Otwór na terenie fabryki

Czw 06 Kwi, 2006 10:12

Powrót do góry
sakosabo
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 1
Skąd: dolnoslaskie
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Mieszkam w Lesnej nie opodal SZTOLNI
Te przy drodze do Swiecia są bardzo kródkie 1 zakratowana nie ma wiecej jak 40m nastepna nieco dłuzsza z lekkim łukiem te od strony rzeki kolejno sie skracają. Na mój rozum miały być ze soba połaczone. Na górze wlesie jest wylany\e z żelbetonu ujecie wody. na przeciwległy wzniesieniu sztolni sa betonowe elementy przypominające skocznie moze niegdys wyżutnie.
Sztolnie w okolicy fabrki baworowo są bardzej rozległe, kształt przypomina litere E są tam elementy betonowych konstrukcji pospiesznie demontowane bądz nie dokonczone.
W latach 80 do sztolni nad rzeczką saperzy przywozili znalezione niewybuchy i tam je detonowali (pierwsza od mostu) blokowali droge bum i wracali.
Wybierajac sie na spacer po lasku mozna napotkac elementy okopów. to tyle w skrócie wiem bo sam zwiedzałem od poczatku do konca jeszcze w podstawówce a to były lata 80.

Razz

Pią 04 Sie, 2006 23:59

Powrót do góry
Arek Kubala
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 2
Skąd: Przesieka
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Leśna

W roku 1992 byłem w podziemiach i naszkicowałem taką bardzo nieprofesjonalną mapkę. Może się komuś przyda. Proporcje "na wyczucie"Uśmiech


Opis załącznika:

Pią 27 Paź, 2006 15:55

Powrót do góry
tomekkkk
Kapral

Kapral





Posty: 49
Skąd: dolnyśląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

sztolnie w leśnej odświeżenie tematu

Witam wszystkich chciałbym przypomnieć o sztolniach w leśnej (Marklissa) ten temat był poruszany bardzo dawno na forum chciałbym go odświeżyć. Czy ktoś z was odnalazł jakieś nowe informacje na temat sztolni? Czy do tej pory była robiona szczegółowa penetracja tuneli przy czym zrobił ktoś mapę podziemi. Mijają lata a o sztolniach wiemy wciąż nie wiele a i chętnych do ich penetracji nie ma. Miejscowe władze nie podejmują żadnych kroków a przecież to świetny temat dla promowania miasta. Mają przykład ilu turystów przyjeżdża oglądać piękny zamek Czocha który znajduje się kilka kilometrów od leśnej.

Mój pomysł jest taki: stworzyć ekipę osób chętnych do penetracji sztolni, stworzenia szczegółowego planu podziemi, odnalezienie jak najwięcej informacji na temat sztolni, fabryki która miała się tam znajdować, przekonanie miejscowych władz do tematu bo bez ich zgody nic się nie zrobi.
Po realizacji pierwszego planu który przedstawiłem wyżej będzie można oszacować co robić dalej, i czy jest możliwość dalszej pracy.
Wszystkich chętnych zapraszam do współpracy, razem możemy stworzyć fajna grupę eksploratorów chcących poznać tajemnicę sztolni w Leśnej, i nie tylko bo nasze tereny kryją w sobie jeszcze wiele tajemniczych miejsc. Przecież nikt jeszcze nie podjął się sprawdzenia georadarem tego terenu, wiemy o kilku wejściach które są na wierzchu a kto wie czy niema obok sztolni o której istnieniu nikt nie wie. Czekam na chętnych chcących zająć się tym tematem piszcie na e-maila. Jak udało by się stworzyć fajną grupę ludzi i załatwić wszystkie pozwolenia przypuszczam że na początku przyszłego roku mieli byśmy sztolnie spenetrowane. Myślę że to fajny pomysł ale czy możliwy do realizacji ?!...

Pozdrawiam Tomek

_________________
Każdy dzień jest podróżą przez historię.

Wto 28 Wrz, 2010 18:55

Powrót do góry
siwy
Major

Major





Posty: 1590
Pochwał: 3
Skąd: Wolsztyn / Użgorod
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Re: sztolnie w leśnej odświeżenie tematu

tomekkkk napisał:

odnalezienie jak najwięcej informacji na temat sztolni, fabryki która miała się tam znajdować, przekonanie miejscowych władz do tematu bo bez ich zgody nic się nie zrobi.

Na temat fabryki proszę
Cytat:
W Leśnej znajdowały się również zakłady przemysłowe. Jednym z nich była „Fabryka części do maszyn włókienniczych i odlewnia metali - obecne - Baworowo SA" - VDM (Vereinigte Deutsche Maschinenwerke GmbH), z filiami w Krzaczynie (Kowary), Wrocławiu, Bolkowie, Mieroszowie i Zakrzu. W 1943 roku rozpoczęto operację "Eisenglanz" (Błysk żelaza).

Pomiędzy drzewami rozwieszono siatkę maskującą, drogi dojazdowe obstawiono posterunkami wojskowymi. W efekcie uzyskano solidnie strzeżony zakład, niewidoczny z powietrza i rozpoczęto budowę podziemnego kompleksu. Z Niemiec ściągnięto naukowców, wybudowano zbiorniki na paliwo i wybudowano urządzenia do badań silników rakietowych. Pierwsza z hamowni powstała na końcu zakładu obok istniejącego do dziś aluminiowego zbiornika, elementy drugiej zachowały się w zakładowej odlewni, trzecia wybudowana jako ostatnia znajdowała się w zburzonej przed kilku laty hali.

Na przełomie 1943/44 w leżącym w pobliżu Miłoszowie utworzono filię obozu Gross Rosen – Arbeitslager Hartmannsdorf. W 1944 roku 600 radzieckich jeńców rozpoczęło drążenie tuneli w pobliskich wzgórzach, budowy prawdopodobnie nigdy nie ukończono. Wzmianki o obiekcie podziemnym pojawiają się w spisie ewidencyjnym z 6.07.1944 roku, gdzie nadano kryptonim „Eisenglanz”, pojawia się również w spisie Organizacji Todt z datą 10.11.1944. W jednej z aktualizacji list obiektów pod datą 8.01.1945 pojawia się zapis o obiekcie „Türkis” z adnotacją „Marklissa II” i numerem budowy OT 5105, co może świadczyć o jeszcze jednym obiekcie dotychczas nie odnalezionym. Wiadomo o trzech częściach kompleksu: w Miłoszowie, przy drodze z Leśnej do Świeradowa Zdroju i w samej Leśnej. Ostatni z nich powstał tuż obok zakładów przędzalniczych Petzolda (Baworowo).

więcej na:
http://www.karkonosze.ws/tajemnica_sztolni_w_lesnej_artykul_63.html
Tylko jeżeli chodzi o silniki rakietowe sprawa nie jest do końca pewne źródła mówią też o silnikach odrzutowych.
Co do pomocy władz jeżeli teren sztolni został objęty z uwagi na owe nietoperze unijnymi finansami z osławionej Natury 2000, a jest oto dowód
http://www.ztp.eko.org.pl/strona/natura2000.html
to najprawdopodobniej można zapomnieć o przeprowadzeniu badań
ale są pasjonaci którzy jakoś omijają gąszcz przepisów
http://www.eznp.pl/sztolnie%20lesna/200.html
Cytat:
Jak udało by się stworzyć fajną grupę ludzi i załatwić wszystkie pozwolenia przypuszczam że na początku przyszłego roku mieli byśmy sztolnie spenetrowane

Jesień równa się hibernacja nietoperzy jeżeli można cokolwiek załatwić to z wiosną po śnie zimowym. Zimę możesz przeznaczyć na opracowanie tematu zgody nie uzyskasz Wink
Niestety historia i pasja często przegrywa z ekologią, ale z drugiej strony może warto spróbować Question

Wto 28 Wrz, 2010 20:18

Powrót do góry
tomekkkk
Kapral

Kapral





Posty: 49
Skąd: dolnyśląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam serdecznie dziękuję za linki do stron akurat te informacje w większości już posiadałem ale bardzo dziękuje każda informacja na "wagę złota".
Dużą przeszkodą są tak jak napisałeś nietoperze które tam zimują i nie tylko tak jak podałeś jeden z linków który opisuje również cyt. "Poza okresem zimowym sztolnie wykorzystywane są jako kwatery przejściowe i miejsca godowe mopka i gacka brunatnego." także nie tylko zima. Trzeba próbować morze znajdzie się jakaś nić porozumienia z ekologami w Międzyrzeckim Rejonie Umocnionym i w wielu innych miejscach jakoś sobie z tym radzą a są to jedne z największych skupisk nietoperzy.

O to właśnie mi chodzi żeby zimę przeczekać starać się o pozwolenia, szukać więcej informacji na ten temat. A pierwsze prace podjąć wiosną. Samo przejście sztolniami i stworzenie szczegółowej mapy i opisu sztolni w środku i na zewnątrz na pewno nie zaszkodzi naszym nietoperzom które też trzeba poszanować.
Następne zaś prace wyglądały by na zbadaniu terenu najlepiej "georadar" kamera termowizyjna czy tym podobne sprzęty.
Również dobrym krokiem jest rozmowa z osobami które takie rzeczy już przechodziły załatwiały różne pozwolenia i tym podobne mam tu na myśli np. Sowiogórską Grupę Poszukiwawczą oni cały czas działają w terenie i co ważne wykorzystują do tego celu zaawansowany sprzęt do badania terenu i rozwiertów.

Dziękuję i pozdrawiam Tomek

_________________
Każdy dzień jest podróżą przez historię.

Wto 28 Wrz, 2010 22:02

Powrót do góry
n.lukasz
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 3
Skąd: dolnyśląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Sztolnie w Leśnej

W zeszłym roku bądź dwa lata temu grupa czechów podobno odkopała wejście do sztolni w Miłoszowie i ją częściowo spenetrowała ale przyjechała policja i kazała zasypać odkopane wejście. Gdzieś miałem rzekomo zrobione zdjęcie w tej sztolni. Była do połowy zalana wodą, częściowo była obudowana cegłą z tego co pamiętam oraz była instalacja oświetleniowa na stropie i wiązki przewodów elektr. na ścianach. Czy zdjęcie zrobione było w ów sztolni nie mam pojęcia. Może ktoś ma jakieś informacje na ten temat.

Pon 02 Kwi, 2012 13:16

Powrót do góry
viking200
Szeregowiec

Szeregowiec





Posty: 5
Skąd: Karkonosze
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat : Gdzieś miałem rzekomo zrobione zdjęcie w tej sztolni. Była do połowy zalana wodą, częściowo była obudowana cegłą z tego co pamiętam oraz była instalacja oświetleniowa na stropie i wiązki przewodów elektr. na ścianach. Czy zdjęcie zrobione było w ów sztolni nie mam pojęcia. :

n.lukas to jak masz te fotki to postaraj się je odnaleźć i dać tutaj na forum to porównamy .

_________________
... To se tu , to se tam ...

Pon 02 Kwi, 2012 22:38

Powrót do góry
puzondm
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 8
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

marklissa 2

temat jest wciąż ciekawy ponieważ w dokumentach występuje termin Markilss II który w dodatku posiada nr budowy w innych dokumentach niemieckich, do rzeczy - polecam następującą intuicję, na liście schowków z datą 1945, styczeń jakiś tam widnieje schowek Marklissa 2 pod nazwa "turkis", nazwa ta z umlautem znaczy turkusowy, dlaczego? wystarczy spojrzeć na mapę geologiczną za 1925 roku. Występują tu 3 max 4 miejsca z frakcją diabazu, jest to frakcja bazaltowa o odcieniu zielonkawym nawet turkusowym, a mapa jest bardzo dokładna, więc teoretycznie nie powinno być problemu z odnalezieniem Marklissa2. Biorąc pod uwagę że ten minerał czy kamień stosowany był do celów ozdobnych niemy mogli wykorzystać stare sztolnie czy też kopalnie gdzie od lat był wydobywany ten materiał. Przeszedłem na wskroś Leśną i te obiekty bo urodziłem się 15 km od tego miejsca i nie daje mi spać ta Marklissa2, a tak po zatym w Leśniej mieszkał "inkasent" werwolfu zmarł a na jego ciele znaleziono tatu SS w akademii medycznej pod paszkąBardzo szczęśliwy, słyszeliście może też o morderstwach w Lesnej ? Bo nic na formum nikt nie pisze.

Wto 20 Lis, 2012 21:08

Powrót do góry
puzondm
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 8
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Marklissa

co do eksploracji terenu, jest jedno miejsce którego przeznaczenie jest bardzo zagadkowe, niektórzy mylnie kojarzą je ze strarą hydrofornią,
jest to "piwniczka" w Beerberg na drodze do Eckerdorfu występuję ona w tej samym górotworze granitu co sztolnie fabryki "Baworowo", piwniczka wykonana jest z kamieni bazaltowych murowanych pełniła kiedyś rolę klatki schodowej w murze wewnętrznym znajdują się regularne pozostałości po otworach na belki schodów, zasypana jest urobkiem, próbowałem kiedyś to kopać ale jest tego masa, a kopiąc w narożniku nie doszedłem do podłoża, zakopali to Niemcy albo ruscy, trzeba wziąść pod uwagę możliwość uprzedniego zaminowania, piwniczka musiała być zasypywana ręcznie, nie ma do niej dostępu poza wejściem, stawiam na Niemców ruskie by wysadzili po sprawdzeniu zamiast zasypywać, motyw zasypania może być taki by potem móc odkopać, ale trzeba do tego 20 ludzi, biwak, i 10 skrzynek wódki, piwniczka jest w miejscu przy drodze więc wszystko widać, super miejsce polecam działa na wyobraźnię, musiało być tam masę schodów które ktoś starannie rozebrał, przypuszczam że drzwi zostały wyrwane samochodem z drogi



Opis załącznika:
drzwi sotały wyrawne samochodem jakieś 15 lat temu

Wto 20 Lis, 2012 22:19

Powrót do góry
tomekkkk
Kapral

Kapral





Posty: 49
Skąd: dolnyśląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cześć "puzondm" widzę że interesują cię sztolnie w leśnej z kat jesteś? Posiadasz jeszcze jakieś informacje o sztolniach?
_________________
Każdy dzień jest podróżą przez historię.

Sob 29 Gru, 2012 21:32

Powrót do góry
puzondm
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 8
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

wyjechałem stamtąd ponad 15 lat temu, wszystkie sztolnie poznałem 20 lat temu, dokładnie je wtedy zwiedzałem łącznie z tymi obecnie zamkniętymi, interesuje mnie temat ze względu na ukryty obiekt Marklisa 2, obecność Inkasenta do tego czasu w Leśnej potwierdza istnienie tego obiektu, mam pewną recjonalną teorię na temat położenia miejsca Tyrkis, ale biorąc pod uwagę ostanie wydarzenia lepiej jeszcze poczekać ktoś za tym cały czas stoi skoro giną ludzie.

Sro 02 Sty, 2013 12:55

Powrót do góry
Leuthen
Kapitan

Kapitan




Posty: 839
Pochwał: 6
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

puzondm napisał:
wyjechałem stamtąd ponad 15 lat temu, wszystkie sztolnie poznałem 20 lat temu, dokładnie je wtedy zwiedzałem łącznie z tymi obecnie zamkniętymi, interesuje mnie temat ze względu na ukryty obiekt Marklisa 2, obecność Inkasenta do tego czasu w Leśnej potwierdza istnienie tego obiektu, mam pewną recjonalną teorię na temat położenia miejsca Tyrkis, ale biorąc pod uwagę ostanie wydarzenia lepiej jeszcze poczekać ktoś za tym cały czas stoi skoro giną ludzie.


Znajomość polskiej ortografii i interpunkcji w narodzie ginie, a kol. puzondm próbuje przebić Jerzego Andrzejewskiego w długości zdania (=> opowiadanie "Bramy raju"). Ja też byłem w sztolniach w Leśnej i jakoś żyję - pewnie dlatego, że jestem strażnikiem tajemnic Gór Sowich, który niedawno dostał zlecenie od mocodawców na obchód Pogórza Izerskiego, więc odwiedziłem Leśną Górę (w ramach kolejnego odcinka "Na dobre i na złe") i zamek Czocha (żeby pilnować "Twierdzę szyfrów"). Co ciekawe, jako potomek esesmanów znam język polski lepiej niż wielu polskich poszukiwaczy na tym forum Mr. Green Laughing Razz

Sro 02 Sty, 2013 18:51

Powrót do góry
tomekkkk
Kapral

Kapral





Posty: 49
Skąd: dolnyśląsk
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ty Leuthen czy jak ty tam się chcesz nazywać, chyba pomyliłeś fora. Co nabijasz sobie ilość postów, czy o co tobie chodzi? Piszesz gościu pierdoły nic nie wnoszące do tematu. Błędy to swoim dzieciom sprawdzaj. Puzondm odpowiadał na moje pytanie a ty się nie wiadomo po co w buciorach wpi...........sz.
_________________
Każdy dzień jest podróżą przez historię.

Sro 09 Sty, 2013 20:28

Powrót do góry
Leuthen
Kapitan

Kapitan




Posty: 839
Pochwał: 6
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Ty, tomekkk - nie zadzieraj ze Strażnikami Tajemnic III Rzeszy, bo możesz dołączyć do ludzi, o których wspominał Twój rozmówca Bardzo szczęśliwy Uśmiech Laughing Mr. Green Na na na

PS Obiecuję, że już się nie będę wcinał w Wasze uczone wywody (a poprawiać lubię i za to mi płacą Bardzo szczęśliwy ).

Sro 09 Sty, 2013 23:09

Powrót do góry
puzondm
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 8
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

mapa geologiczna 1935rok

Pogodajmy na podstawie mapy, żeby nie bić piany, znajdują się tutaj wszystkie wspomniane detale wątku jak i miejsca występowania amfibolitu - skały od której mógł dostać nazwę obiekt Turkis- zaginiona sztolnia. Wg naocznego świadka z Leśnej do tego obiektu wjechał konwój ciężarówek, a 2 ssmanów zabiło resztę obstawy ss wraz z więźniami, w programie Wołoszańskiego jest pokazywane to miejsce, ale sztolnia wskazana przez niego nie kończy się zawałem, ktoś kłamie albo kłamią wszyscy. Informacje że niby po zawale przez wiele dni było długo słychać głosy zasypanych więźniów to moim zdaniem też bajka, na wskazanym przez niego wzgórzu nie ma nawet pozostałości instalacji wentylacyjnych, bo sztolnie były dopiero drążone, znalazłem co prawda dziwny obiekt zasypany szyb pionowy z klinkierowaną obejmą i wylewkami pod silniki ale trudno na razie przypisać mu przeznaczenie. Dziwne jest to, że nie łączy się z nim żadna z istniejących sztolni i jest zasypany piachem, biorąc pod uwagę strome zbocze musiał być zasypany ręcznie, ciekawe jest też to że szczycie tej góry znajdują sie pozostałości starej warowni, zaznaczona jest ona na mapie pod nazwą Zamek Szczypce specjalnie nie podaję nazwy niemieckiej, aby się trzeba było trochę wysilić.

Czw 10 Sty, 2013 15:37

Powrót do góry
puzondm
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 8
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

lokalizacja

w którym miejscu wg was znajdowała się VDM LUFTFAHRTWERKE AKTIENGESELLCHAFT - WERK MARKLISS, na pewno nie w dzisiejszej fabryce Baworowo bo to był obiekt Beerberg bla bla bla

Czw 10 Sty, 2013 15:56

Powrót do góry
puzondm
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 8
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

wsponienia rosyjskiego więźnia

http://www.zl.lubań24.pl/1,1649,1,item.html

na to wygląda że obecny miłoszów to też dla w niemcieckich papierach korporacyjnych Markilssa

Czw 10 Sty, 2013 16:14

Powrót do góry
Leuthen
Kapitan

Kapitan




Posty: 839
Pochwał: 6
Skąd: Wrocław
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Re: mapa geologiczna 1935rok

puzondm napisał:
Wg naocznego świadka z Leśnej do tego obiektu wjechał konwój ciężarówek, a 2 ssmanów zabiło resztę obstawy ss wraz z więźniami


Mam jedno pytanie: ten naoczny świadek to jeden z dwu wspomnianych esesmanów, którzy przeżyli? Mr. Green

Czw 10 Sty, 2013 23:38

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Idź do strony 1, 2  Następny Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.