| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
corolla77
Starszy szeregowiec

Starszy szeregowiec




Posty: 23
Skąd: Zabrze
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Patos wojnomularza

„Bóg dobry nie na to nas wywiódł z domu niewoli, aby nam tylko przypomnieć okropne nasze dzieje sprzed półtora wieku.
I dlatego Bóg dobry na dni naszego odrodzenia zesłał nam Człowieka, któremu dał siłę woli nadludzką, a taką, aby rosła w miarę, jak rosną przeciwności. I w serce tego Człowieka włożył Bóg dobry odwagę wielką, aby w chwilach najcięższych brał na siebie za cały naród brzemię decyzji i odpowiedzialności.
I kazał Bóg dobry temu Człowiekowi iść do Wolnej Ojczyzny drogą daleką i trudną, ciernistą i krwawą.
I Człowiek ten doszedł.
Dziś ma tę swoją wolną Ojczyznę, ma władzę w ręku, ma miłość wojska i zaufanie olbrzymich mas narodu.
I uznał ten Człowiek, w zgodzie ze wszystkimi rozumnymi mężami kraju, że dla szczęścia i chwały Ojczyzny trzeba zmienić Jej zasadnicze prawa.
I pomyśleć, że są w Polsce ludzie, którzy chcą Mu w tym przeszkodzić. Ci ludzie także przejdą do historii, ale zaprawdę nie z wieńcem laurowym na czole”.

Pytanie – kto i o kim tak wspaniale perorował ? Dla ułatwienia – był rok 1929, a mówcą publicznym był wysokiej rangi funkcjonariusz Rządu Rzeczypospolitej, kalwin i mason, co właśnie w przypadku Jego funkcji wywołało moje spore zdziwienie.

http://laurahuta.blogspot.com/2011/12/barwna-mowa-ministra-czerwinskiego-o.html

Pon 19 Gru, 2011 19:46

Powrót do góry
red25
Lieutenant Colonel

Lieutenant Colonel





Posty: 3080
Pochwał: 4
Skąd: UE
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Question A co w tym jest takiego zaskakującego? ?
_________________
Żeromski, Daszyński, Pużak, Ciołkosz, Gustaw Herling-Grudziński byli socjalistami... ich też nazwiecie lewakami?
http://www.youtube.com/watch?v=6KZKyUQblWU

Pon 19 Gru, 2011 21:24

Powrót do góry
Zubek
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

I mnie to nie dziwi wcale jakoś Wink
A tak a propos - wiele tez Pana Ministra, jego stwierdzeń i uwag - jako żywo daje się odnieść i do dzisiejszego stanu oświaty, przy czym mam tu na myśli kolejne koncepcje jej funkcjonowania od bodaj 50 lat, tworzone raczej - mam wrażenie - ad hoc, w imię takich czy innych trendów czy mód ( niezależnych w sumie do aktualnego systemu politycznego, a raczej od poglądów aktualnego ministra...), ale nieco w oderwaniu od rzeczywistości.
Zastrzeżenia moje budzą tu dwa etapy, które były/ są - tzw. dziesięciolatki i obecnie gimnazja.
W tym- hasłowym tylko- porównaniu - jednak idea dziesięciolatek czy jedenastolatek była o tyle lepsza, że uczeń kształtował się przez wiele lat, szczególnie w wieku nastoletnim, w jednym środowisku, w jednej szkole...

A gloryfikacja J. Piłsudskiego jest - w kontekście tamtych lat - całkiem zrozumiała. Raptem 20 lat później w podobnym duchu mówiło się i pisało o Wielkim Językoznawcy, a ostatnim okresie - o papieżu Polaku.
Ot - takie czasy i taka retoryka Wink
Pozdrawiam

Sro 21 Gru, 2011 0:04

Powrót do góry
seth
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany




Posty: 7599
Pochwał: 35
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

red25;

Cytat:
A co w tym jest takiego zaskakującego? ?



Nic. Jakaś nachalna reklama kiepskiego bloga.

Sro 18 Sty, 2012 21:25

Powrót do góry
Zubek
Gość

Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Gdyby to było współcześnie ,to - jak nic - tylko do Szkła Kontaktowego taka wypowiedź ministra rządzącej ekipy Laughing

Czw 19 Sty, 2012 22:23

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.