| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
timon
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 19
Skąd: BIAŁYSTOK
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Niemiecka tubka

Witam. Znalazłem aluminiową tubkę (?) z pozostałosciami czerwonej farby na niej. Ma ona około 7,5 cm dlugości. Jedna strona jest zagięta podobnie jak tubki z maściami i tym podobnymi. Druga strona jest gładko zakończona z tąd moje przypuszczenie ze niczego nie urwałem ani nic nie zostało od niej odcięte. Znalezisko jest nieco przybrudzone. Zaś jego czyszczenie jest nie co skąplikowane bo wraz z brudem szybko schodzi farba a z nią napisy. Płukałem ją w ciepłej wodzie. Na jednej z stron widnieją napisy ,, W?ahrkreis?anitatspack X" niżej ,, Hamburg" pod tym litera D. Być może było coś przed nią jednak jest tam akurar niewielki ubytek farby. Główny napis puki co jest nieczytelny. W środku znajduje się końcówka jakiejś substancji. Niechce narazie stosować żadnych preparatów bo nie wiem co to takiego jest we wnątrz znalezionego przedmiotu. Niedługo być może dołącze zdjęcia. Prosił bym o podpowiedzi odnośnie identyfikacji przedmiotu.

Na googlach wpisując ,,wahrkreis X hamburg" ukazało mi info dotyczące niemieckiego pojazdu rozpoznawczego o tej samej nazwie.

Dodałem zdjęcie. Przepraszam za jego jakoś jednak nieumiem ustawić odpowiedniej ostrości i jest to jedyne foto jakim dysponuje Zniesmaczony



Opis załącznika:

_________________
Jak się nie ma co się lubi to się lubi co się ma Uśmiech

Nie 15 Sty, 2006 20:11

Powrót do góry
Monsun
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 5184
Pochwał: 28
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam,
zdjęcie jest kiepskie, ale na szczęście przytoczyłeś napis z tubki. W oryginale brzmi on: "Wehrkreis Sanitätspack", czyli Okręg Obronny - Środek Sanitarny. Natomiast "Hamburg" to miasto, w którym wyprodukowano ten medykament. Co do "X" - wydaje mi się, iż tyczy się on okręgu obronnego, dla którego wytwarzano ten medykament. Uważam tak, ponieważ wszystkie Wehrkreis'y miały swoją numerację rzymską. Np. Wehrkreis I - to Königsberg, czyli Królewiec; Wehrkreis III - to Berlin itd.

Pozdrawiam
Monsun

_________________
Sprzedam - odznaczenia, odznaki, ekwipunek niemiecki etc. - http://forum.ioh.pl/viewtopic.php?t=15994

Czw 26 Sty, 2006 9:21

Powrót do góry
timon
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 19
Skąd: BIAŁYSTOK
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

http://www.poszukiwanieskarbow.com/nindexd.html

Na forum z wyżej podanego linka temat mojej tubki został wyjaśniony więc jeżeli ktoś jest zainteresowany rezultatami to zapraszam do lektury.

Co do odpowiedzi Monsuna: w wskazanym temacie jeden z tamtejszych urzytkowników forum napisał że jest to tubka z maścią na odmrożenia X Korpusu z Hamburga. Jak tylko zrobi się nie co cieplej (czytaj temp wzrośnie do -10 np Bardzo szczęśliwy ) to przeszukam reszte mojej miejscówki Uśmiech


Ps: Nie wiem czy poprzednim razem coś mi nie wyszło przy pisaniu odpowiedzi na ostatni post ale nie ukazał się on.

_________________
Jak się nie ma co się lubi to się lubi co się ma Uśmiech

Czw 26 Sty, 2006 12:16

Powrót do góry
Monsun
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 5184
Pochwał: 28
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witam,
może się mylę, ale skoro na tubce napisano: "Wehrkreis Sanitätspack" X Hamburg, czyli Okręg Obronny - Środek Sanitarny - Hamburg, to wydaje mi się, iż ten "X" tyczy się właśnie okręgu obronnego.
Jeszcze dokładnie sprawdzę, który okręg obronny miał w numeracji nr.X.

Pozdrawiam
Monsun

_________________
Sprzedam - odznaczenia, odznaki, ekwipunek niemiecki etc. - http://forum.ioh.pl/viewtopic.php?t=15994

Czw 26 Sty, 2006 14:47

Powrót do góry
timon
Szeregowiec

Szeregowiec




Posty: 19
Skąd: BIAŁYSTOK
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Okręgi Wehrkreis I-XIII istniały przes Anschlussem Austrii
I Ostpreußen - Königsberg
II Mecklenburg - Stettin
III Altmark, Neumark, Brandenburg - Berlin
IV Sachsen, Ost-Thüringen, Nord-Böhmen - Dresden
V Elsass, Baden, Württemberg - Stuttgart
VI Westfalen, nördliches Rheinland, Ost-Belgien - Münster
VII Süd-Bayern - München
VIII Schlesien, Sudetenland - Breslau
IX Hessen, West-Thüringen - Kassel
X Provinz Schleswig-Holstein, nördliches Hannover - Hamburg
XI Braunschweig, Anhalt, südliches Hannover - Hannover
XII südliches Rheinland, CdZ-Gebiet Lothringen, Pfalz - Wiesbaden
XIII Nord-Bayern, West-Böhmen - Nürnberg

WK XVII i XVIII powstały w zaanektowanej Austrii
XVII nördliches Österreich, südliche Tschechoslowakei - Wien
XVIII südliches Österreich, nördliches Slowenien - Salzburg

WK XX i XXI powstały na terenach Polski
XX Freie Stadt Danzig, Polnischer Korridor, westliches Ostpreußen - Danzig
XXI West-Polen - Posen

Oprócz tego odrębne WK istniały w Protektoracie Czech i Moraw oraz w Generalnej Gubernii
Böhmen und Mähren - Tschechoslowakei - Prag
Generalgouvernement - besetzte polnische Gebiete - Krakau

Są to informacje znalezione w internecie. Tak jak wspominał Monsun ,,X" odpowiada okręgowi z Hamburga.
Co do samego okręgu, mam rozumieć że była to cała formacja składająca się z osób wcielonych do wojska właśnie z Hamburga?oraz czy mieli oni jakieś specjalne zadania odnośnie wykonywania służby?

_________________
Jak się nie ma co się lubi to się lubi co się ma Uśmiech

Czw 26 Sty, 2006 23:33

Powrót do góry
Stary Wirus
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 280
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Monsunie,

jestem pod rażeniem Twojej wiedzy. I tylko jedna rzecz mi tu nie pasuje. Po mojemy i po paru innych też Wehrkreis to Okręg Wojskowy. Laughing
Ale każdy może wprowadzać własne pojęcia. Pozwól, że ja będę używał tej "mojej" wersji. Przyczyna jest prosta. Mam dwoje dzieci na wychowaniu, w tym jedno bardzo małe i żonę na urlopie wychowawczym. Dla mnie każdy grosz i złoty się liczy. A w przypadku zastosowania Twojej nomenklatury - to i wykup praw autorskich, a kto wie, może nawet licencji Question Question Question
Pozdrawiam i wolę nie płacić.
SW

_________________
No i cóż z tego, że niektórzy nie są inteligentni. Ważne jest to, że nie chcą się uczyć!

Pią 27 Sty, 2006 1:06

Powrót do góry
Monsun
Pułkownik

Pułkownik





Posty: 5184
Pochwał: 28
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Witaj Stary Wirusie,
hehehe no, masz niezłe poczucie humoru. Masz rację, że jest to okręg wojskowy, chociaż samo słowo "Wehr" oznacza właśnie obrona, czyli wychodziło mi na - okręg obronny. Dzięki za zwrócenie uwagi. Czy teraz ja muszę Tobie zapłacić Bardzo szczęśliwy Question
A tak na poważnie - napisy z tubki są już zidentyfikowane, czyli Ende gut, Alles gut Bardzo szczęśliwy

Pozdrawiam
Monsun

_________________
Sprzedam - odznaczenia, odznaki, ekwipunek niemiecki etc. - http://forum.ioh.pl/viewtopic.php?t=15994

Pią 27 Sty, 2006 8:29

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.