| | FAQ | Szukaj | Użytkownicy | Rangi | Rejestracja | Profil | Wiadomości | Zaloguj
Linki | Ekipa | Regulamin | Galeria | Artykuły | Katalog monet | Moje załączniki

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
słonecznik
Mat

Mat




Posty: 53
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wietnamska interwencja w Kambodży

Witam! Chciałbym tu omówić rzadko poruszany w Polsce aczkolwiek ciekawy i interesujący temat wietnamskiej interwencji w Kambodży Pol Pota.

Czw 27 Paź, 2011 20:40

Powrót do góry
works1
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany






Posty: 713
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wyluzowany Jakos nikt sie nie kwapi cos napisac.Pewnie dlatego ze trzeba by przyznac ze USA wspieralo prawdziwego potwora ktory zabil 1/4 swojego wlasnego narodu.
I w imie walki z komnizmen CIA dawalo pieniadze komus gorszemu od Hitlera.

Tu biografia Pol pota z wikipedi

Pol Pot, właśc. Saloth Sar, znany również pod przydomkiem Brat Numer Jeden,zwany także"Hitlerem Azji",twórca najbardziej totalitarnego reżimu w całej historii ludzkości (ur. 19 maja 1928, zm. 15 kwietnia 1998) – dyktator Kambodży, w młodości mnich buddyjski, nauczyciel i członek Komunistycznej Partii Kambodży.

Urodził się w zamożnej rodzinie chłopskiej. W wieku 9 lat wysłano go do szkoły francuskiej w Phonom Penh. W wieku 20 lat udał się na pielgrzymkę do Angkor Wat, gdzie zdał sobie sprawę z dawnej potęgi kraju i zapragnął wyzwolić kraj spod okupacji francuskiej. Studiował na prywatnej uczelni technicznej EFR w Paryżu, nie uzyskał dyplomu. Już na początku studiów spotkał się z lewicowymi studentami, należał do radykałów. Wkrótce znalazł się we Francuskiej Partii Komunistycznej. W 1953 roku wrócił do Kambodży i wstąpił do wietnamskiej partyzantki. Po wycofaniu Francuzów wietnamska partyzantka wycofała się z Wietnamu. Pol Pot zaczął działać w komunistycznej partyzantce, a oficjalnie utrzymywał się z posady nauczyciela. W tym też czasie poznał Nuon Chea. Po klęsce komunistów w wyborach w Kambodży władze zaczęły kampanię terroru przeciw nim[6].Ideologię przejął od francuskich komunistów. W 1960 współzałożyciel Komunistycznej Partii Kambodży a w latach 1963–1979 jej sekretarz generalny[7]. Dowodził oddziałami zbrojnymi Czerwonych Khmerów, rozbudowywał także siatkę komunistycznej partyzantki[6]. Na jego światopogląd znaczny wpływ miała ideologia Chińskiej Republiki Ludowej z okresu Rewolucji kulturalnej oraz myśli Mao Zedonga, choć sam Pol Pot maoistą nigdy się nie nazwał, a jego ideologia była daleka od marksizmu ze względu na elemnty szowinistyczne i rasistowskie, które doprowadziły do eksterminacji mniejszości wietnamskiej i chińskiej na terenie Kambodży i wywołały wojnę z komunistycznym Wietnamem[8].


W 1975 roku, gdy zakończyła się wojna wietnamska, partyzanci obalili rząd, a Pol Pot zmienił nazwę kraju na Demokratyczna Kampucza i rozpoczął jedną z najkrwawszych dyktatur XX wieku. Według Pol Pota kraj miał się składać wyłącznie z chłopów finansujących ekonomię kraju poprzez wzrost produkcji rolnej. Cała produkcja rolnicza była eksportowana, a ludzie umierali z głodu. Szacuje się, że w Demokratycznej Kampuczy zginęło około 1/4 ludności kraju, a liczba mieszkańców stolicy – Phnom Penh – wskutek przymusowych wysiedleń zmalała z 2 milionów do 23 tysięcy mieszkańców.


Pol Pot nawiązał współpracę z ChRL. Na tym tle, a także z powodu eksterminacji mniejszości wietnamskiej i incydentów granicznych popadł w ostry konflikt z Wietnamem. W 1979 został obalony przez wojska wietnamskie i wewnętrzną opozycję. Wraz z księciem Sihanoukiem kierował partyzantką wspieraną przez Tajlandię, CIA -i ChRL, walczącą z prowietnamskim rządem w Phnom Penh. W latach 1986-1988 Pol Pot mieszkał w Tajlandii chroniony przez armię tajlandzką i tajlandzki rząd. Kontynuował wojnę domową także po wycofaniu wojsk wietnamskich oraz stworzeniu rządu zgody narodowej, gdy w 1991 r. książę Sihanouk ponownie został głową państwa. W 1997 roku w ramach jednej z niezliczonych czystek w kierownictwie partii, zlecił zabójstwo jednego ze swych najbliższych współtowarzyszy jeszcze z czasów paryskich – Son Sena. Kilka tygodni później współtowarzysze pod kierownictwem Ta Moka urządzili proces pokazowy Pol Pota i skazali go na dożywotni areszt domowy, gdzie po kilku miesiącach zmarł, według oficjalnej wersji z przyczyn naturalnych.

W Kambodży w okresie 3,5-letnich rządów Pol Pota spośród 7,5 mln mieszkańców Kambodży z głodu, chorób i w wyniku egzekucji zginęło ok. 1,7-2,5 mln ludzi. Pol Pot w udzielanych wywiadach nie uznawał swojej odpowiedzialności za te zbrodnie. O czasach swoich rządów mówił: byliśmy jak dzieci uczące się chodzić, walczyłem nie po to, aby mordować ludzi, naszą walkę prowadziliśmy, by zapobiec wietnamizacji Kambodży, moje sumienie jest czyste. Zszokowany

Nie 30 Paź, 2011 12:12

Powrót do góry
Ted1
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany







Posty: 1033
Pochwał: 7
Skąd: Wrocław/UK
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

re

Takie małe wprowadzenie w poruszane zagadnienie na
http://www.mojeopinie.pl/wojna_kambodzy_z_wietnamem_1978_1979,3,1205879889
czyli jak konflikt mocarstw (Chiny-ZSRR) i obsesje Pol Pota doprowadziły do owego konfliktu 1978-89 (ostateczne wycofanie się wojsk wietnamskich)

cdn.

Pokłosiem tego konfliktu było


Cytat:
Od grudnia 1978 120-tysięczna armia wietnamska (około 85% całego składu WAL)była zaangażowana w Kambodży. 17.02.1979 po 30-minutowym ostrzale artyleryjskim ChAL-W wtargnęła do Wietnamu siłą 8 korpusów (około 600 tys żołnierzy). Główne uderzenie idzie na Lang Son skąd jest zaledwie 140 km do Hanoi. Wietnamczycy mogą przeciwstawić jedynie jedną dywizję regularną, jedną obrony terytorialnej, pograniczników i pospolite ruszenie. Chińczycy atakują "ludzkimi falami" i ponoszą wielkie straty ale posuwają się naprzód. Już 19 lutego Hanoi prosi Kreml o pomoc. Do Wietnamu przybywa misja wojskowa z generałem armii Gienadijem Obaturowem na czele, która przejmuje dowodzenie. Sowieckie An-12 przerzuca z Kambodży wietnamski korpus. Pod Lang Son zostaje rozlokowany system ognia zaporowego ściągnięty z ZSRR. Opiera się głównie na nienajnowszych ale skutecznych BM-21 "Grad". Na Dalekim Wschodzie i Syberii Sowieci stawiają w gotowości bojowej 25 dywizji zmotoryzowanych i przesuwają je nad granicę z Mandżurią. 5 marca Pekin ogłasza, że jego siły osiągnęły zamierzone cele i zaczyna wycofywanie swych wojsk.

Myślę, iż ta wojna miała wielkie znaczenie dla chińskiej doktryny wojennej. Ostatecznie unaoczniła klęskę koncepcji "wojny ludowej". Od tego momentu Pekin coraz bardziej stawia na modernizację i technikę.

Pon 31 Paź, 2011 9:14

Powrót do góry
zbV
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 455
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Od kiedy to Wietnam należał do Układu Warszawskiego ?

Pon 31 Paź, 2011 12:43

Powrót do góry
Ted1
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany







Posty: 1033
Pochwał: 7
Skąd: Wrocław/UK
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

re

Nie był członkiem UW, ale tuż przed wojną z Chinami jak napisano wstąpił do RWPG (29.06"78) i podpisał "nieoczekiwanie "(dla Chin!) ukłąd przyjażni o współpracy i pomocy z ZSRR (3.11."78)
To wystarczyło

W sierpniu"78 (wg.danych CIA ) było ok. 4000 radz. specjalistów wojskowych,potem po agresji liczba wzrosła do ok. 7-8 tys.
Cytat:
Незадолго до агрессии 29 июня 1978г. Вьетнам вступил в СЭВ.
(СОВЕТ ЭКОНОМИЧЕСКОЙ ВЗАИМОПОМОЩИ (СЭВ))

3 ноября 1978г. в Москве между СССР и Вьетнамом был заключен Советско-вьетнамский договор о дружбе. Помимо стандартных положений о торговле и культурном сотрудничестве, пакт содержал важные военные положения, касающиеся «совместной обороны», подразумевающей «совместные консультации и эффективные действия по обеспечению безопасности обоих стран».


Chińczycy zgromadzili na przygranicznych lotniskach szacunki mówią o ok. 520- 700 (razem z flotą) samolotach ((J-6, J-7 iА-5),), z czego 1/4 była nie do uzytku.(wymagała mniejszego lub większego remontu)
mała częstotliwość lotów i wsparcie wojsk to wina złej pogody i OBAWA przed wietnamską OPL. (Rosjanie dostarczyli szybko nowe radary i rakiety z obsługą + ponad 20-osob. grupa dowódcza-sztab. z gen.(специалистов ПВО генерал-лейтенанта М.Воробьева, ))
Min.za
http://www.airpower.maxwell.af.mil/airchronicles/aureview/1981/sep-oct/linder.htm
http://www.vietnam.ttu.edu/events/

Warto pamiętac ,że Chińczycy nacierali od 16 (17)lutego - do 5 marca czyli 17 dni, potem przez 40 dni bronili tego co zajęli. Czyli w sumie 57 dni wojny.

Co ciekawe na ok. 2-lata przed konfliktem Chiny "ewakuowały róznymi metodami i sposobami nacisku" z terenów przygranicznych ok. 170tys. / spośród 1,2mln. populacji ludnośći poch. chińskiego na swoje terytorium, w specjalne obozy wojskowe ,gdzie szkolono i potem wykorzystano w walce lub jako nosicieli -srodek transportu w tym górzysto -lesistym terenie.,bowiem Płn.Wietnam do tereny gorskie stopniowo przechodzące w wzgórza i b.lesisste.
Mała il.dróg i linii kolejowych.

Cytat:
хуацяо буквально означает «китайский эмигрант», «эмигрант из Китая» (хуа — Китай, цяо — эмигрант, человек, проживающий вдали от родины) (Huáqiáo).

Pol-Pot w swoich pomysłach w styczniu"79 (tuż pzred atakiem Wietnamu na Kambodże za jego "wojne"
Cytat:
Oprawca zdając sobie sprawę ze swojej sytuacji poprosił o interwencję... Stany Zjednoczone i ONZ. Jego naczelnym argumentem był fakt, że Wietnam należał do Układu Warszawskiego.


Tutaj jest ciekawy artykuł
Link_ min.opis taktyki wojsk ch.
Fragmenty znalazły się swego czasu na polskim forum.
http://www.forum.militis.pl/wojna-chinsko-wietnamska-w-1979-vt1660.htm

Dużą rolę odegrała baza lotnicza i port w Камра́нь (wietn. Cam Ranh)
w b. Płd.Wietnamie ,port w Hajfongu gdzie w ramach dostaw 26 statków dostarczono ponad 100tys. t sprzętu i uzbrojenia.
Cz. dostaw obsługiwali ochotnicy -dokerzy z ZSRR.( Владивостока, Находки, Корсакова )


p.s

Czytać i oglądać http://rus77-79.livejournal.com/1658335.html#cutid1
-w 5cz.
Plakaty obu stron http://ir-ingr.livejournal.com/429205.html

Mimo,że w miarę postępów chińskich wojsk z pocz. marca czyli zajęcia ważnych miast ...... 5.marca niespodziewanie nastapił wietnamski odpowiednik "cudu nad Marną"

Wojska chińskie stopniowo zaczęły wycofywać się z zajętych terenów (uprzednio rząd Chiń ogłosił to publicznie)
Obawa przed działaniami na dwa fronty ( ostre reprymendum ZSRR i manewry wojsk na granicy ZSRR-Chiny i z Mongolią) nie dawały iluzji złudzenia

Cytat:
2 марта ими захвачен Каобанг (Cao Bang), 4 марта захвачен Лангшон (Lang Son).
По этому 2 марта было опубликовано второе «Заявление Советского правительства», в нем говорилось: « Агрессия Китая против Социалистической Республики Вьетнам продолжает расширяться… Советский Союз считает необходимым заявить со всей определенностью: действия Китая не могут оставлять безучастными тех, кто по настоящему заинтересован в обеспечении безопасности народов, в сохранении мира. Китайские войска должны быть немедленно выведены из пределов Вьетнама…»

Китайцам было однозначно заявлено, что если их армия немедленно не уйдет из Вьетнама, ему придется воевать на два фронта.


Filmiki:
http://rutube.ru/tracks/1539641.html?v=b07dd1cd0fd5dcce4c928f8938410dee
http://timokhin-a-a.livejournal.com/50220.html *ciekawe bo chińskie

Mnóstwo zsyłek o tym konflikcie ( 1979 Китайско-вьетнамская война lub 1979 Sino-Vietnamese War) na

http://polusharie.com/index.php/topic,789.0.html



Opis załącznika:
Mapka i siły

Opis załącznika:
Chiński w niewoli

Wto 01 Lis, 2011 13:40

Powrót do góry
zbV
Podporucznik

Podporucznik





Posty: 455
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Tu macie lepszy plakat. Nie ma to jak chińskie pielęgniarki. Tyle poświęcenia i zaangażowania... Dostaję ochotę samemu postrzelić się. Mr. Green http://img181.poco.cn/mypoco/myphoto/20110210/03/55212476201102100304103639852684942_046.jpg
(To nie ten temat na tą wojnę)

Sro 02 Lis, 2011 19:53

Powrót do góry
słonecznik
Mat

Mat




Posty: 53
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
samolotach ((J-6, J-7 iА-5),), z czego 1/4 była nie do uzytku.(wymagała mniejszego lub większego remontu)
mała częstotliwość lotów

J-6 wykonywały misje zwiadowcze, ostatnio natknąłem się na zdjęcie J-6, który rzekomo miał się rozbić na terenie Wietnamu w czasie takiej misji (Szczerze mówiąc nie wierzę w to zbytnio).


Cytat:
Warto pamiętac ,że Chińczycy nacierali od 16 (17)lutego - do 5 marca czyli 17 dni, potem przez 40 dni bronili tego co zajęli. Czyli w sumie 57 dni wojny.


Przez te 57 dni wyrządzili ogromne zniszczenia, tu link do ciekawego materiału filmowego z działań wojennych (głównie od strony chińskiej), nawet jest moment, w którym Chińczycy niszczą wietnamskie tory kolejowe
http://www.youtube.com/watch?v=Bz8T_aHN2bI

Pon 13 Lut, 2012 20:40

Powrót do góry
słonecznik
Mat

Mat




Posty: 53
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Jakos nikt sie nie kwapi cos napisac.Pewnie dlatego ze trzeba by przyznac ze USA wspieralo prawdziwego potwora ktory zabil 1/4 swojego wlasnego narodu.
I w imie walki z komnizmen CIA dawalo pieniadze komus gorszemu od Hitlera.

No prawda, ale tu w grę wchodziła większa stawka niż walka z komunizmem. Gdyby Kambodży udało się przezwyciężyć Wietnam i zająć tereny, które Pol Pot uważał za nieodłączną część Kambodży i których zajęcie w przyszłości ogłaszał to Wietnam by został bardzo mocno osłabiony ( wojska chińskie by wtedy nie miały z Wietnamczykami większego problemu). Skończyłoby się tym, że ZSRR utraciłby wpływ na sytuację w Azji Południowo-Wschodniej. Jednak jako, że Wietnam miał jedną z silniejszych armii w regionie to wcześniejsze prowokacje skończyły się dla Pol'a Pot'a ucieczką do dżungli i utratą władzy. A co do USA...
Oni i tak porządek zaprowadzili po Wietnamczykach.

Pią 13 Kwi, 2012 22:53

Powrót do góry
słonecznik
Mat

Mat




Posty: 53
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Co do sprzętu użytego przez Wietnam w czasie inwazji na Kambodżę to dużo było tam sprzętu amerykańskiego jak np. transportery M113, myśliwce F-5, śmigłowce UH-1, CH-47 ze składów wcześniej należących do Republiki Wietnamu. Przeważał oczywiście sprzęt sowiecki jak np. czołgi T-55 i PT-76 jak i ich chińskie wersje. To był też jeden z pierwszych konfliktów, w którym użyto śmigłowców szturmowych Mi-24.


Opis załącznika:
Wietnamski M113

Opis załącznika:
Kierunki natarcia Wietnamskiej Armii Ludowej

Opis załącznika:
Wietnamski F-5 w bazie w Bien Hoa.

Opis załącznika:

Opis załącznika:
Wietnamczycy nacierający na Phnom Penh.

Opis załącznika:

Opis załącznika:
Wietnamski T-54 wracający do kraju.

Opis załącznika:
Czerwoni Khmerzy obok zniszczonego wietnamskiego czołgu.

Sob 14 Kwi, 2012 0:03

Powrót do góry
słonecznik
Mat

Mat




Posty: 53
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Cytat:
Nie był członkiem UW, ale tuż przed wojną z Chinami jak napisano wstąpił do RWPG (29.06"78) i podpisał "nieoczekiwanie "(dla Chin!) ukłąd przyjażni o współpracy i pomocy z ZSRR (3.11."78)

Nie dziwne wcale zachowanie, przecież Chiny rządzone przez Mao wspierały Wietnam w I i II wojnie indochińskiej. Wiadomym w takim razie było, że Wietnam nie rzuci się w objęcia Deng-owi, który reprezentował zupełne inne poglądy jak ich wcześniejszy "przyjaciel".

Sob 14 Kwi, 2012 0:20

Powrót do góry
słonecznik
Mat

Mat




Posty: 53
Pochwał: 1
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

Wracając do wyposażenia obydwu stron konfliktu oto dokładniejsze informacje jakie na razie udało mi się znaleźć:
Siły powietrzne:
Wietnam:
- myśliwce F-5 i MiG-21
- samoloty szturmowe A-1 i A-37
- śmigłowce UH-1, CH-47, Mi-24
- samoloty transportowe C-130, C-119, C-47
Kambodża:
- myśliwce Shenyang J-6
Siły lądowe:
Wietnam:
- lekkie czołgi pływające: PT-76 i ich chiński odpowiednik Typ 63
- czołgi podstawowe: T-54/55 oraz chińskie Typ 62 i 59
- transportery opancerzone: M113
Kambodża:
- czołgi: typ 59

Dane te są dostępne na tym wietnamskim serwisie: http://vn.360plus.yahoo.com/doan-vanchung (po wietnamsku).

Przebieg działań wojennych postaram się opisać w jak najbliższym czasie.



Opis załącznika:
Wietnamskie UH-1.

Opis załącznika:
Wietnamskie CH-47 z wyposażeniem dla UH-1.

Opis załącznika:
Wietnamski A-1 w natarciu.

Nie 15 Kwi, 2012 22:05

Powrót do góry
Ted1
Użytkownik zbanowany

Użytkownik zbanowany







Posty: 1033
Pochwał: 7
Skąd: Wrocław/UK
Odpowiedz do tematu Odpowiedz z cytatem

re

Wojna ( ? -lat ciągłych konfliktów) w obiektywie
http://blogs.denverpost.com/captured/2012/05/15/photographer-collection-horst-faas-vietnam/

Jakże inna od tych w TV ,grach komputerowych....

Sro 06 Cze, 2012 18:17

Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Możesz dodawać załączniki w tym forum
Możesz ściągać pliki w tym forum



Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Forum.
Redakcja magazynu "Inne Oblicza Historii" nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.